Cigája

chov ovcí a koz...
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Cigája

Nový příspěvek od ivan613 »

Už dlhšiu dobu mi vŕta v hlave,zmeniť druh ovečiek,ktoré chovám.Momentálne chovám ovce Kamerunské.Láka ma skúsiť plemeno Cigája.Dal som si čas na rozhodnutie do konca roku. Budem rád za každý názor a postreh.Plánujem 3-4 ovečky + baránka.Neriešim žiadnu užitkovosť.Vlna bude stejnak odpad.Dojiť ich neplánujem.Vlastne jediné s cím počítam je mäso keď budem zabíjať jahňatá.Zatiaľ čo som sa tak dozvedel,malo by to byť veľmi nenáročné a odolné plemeno.Myslíte,že je to dobrý nápad?
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od PavelIV »

20230327_204403.jpg
Třeba je tam něco, co se ti bude hodit
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Když nechceš vlnu, mlíko a na mase ti moc nesejde, tak je asi jedno co budeš mít doma :usmev: hlavně ať se ti líbí a nezlobí tě :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od Jana P. »

Píšeš, že vlna bude odpad, ale to mi přijde, že tato ovce má tedy zbytečně moc vlny. Má ji všude a hustou. O mléko nemáš zájem, ale užitkovost je zde na půl maso mléko. Tak nevím.
Ale zas, pokud se ti hodně líbí, tak asi jo.
Jaké přesně pro tebe má přednosti tato ovce?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od Profesor1 »

Cigaja byla u nás doma první ovce, narozená císařem, odchovaná v krabici v koupené na flašce. Ochočená jako pes. Nezapomenutelná!
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od ivan613 »

Jana P. píše: 27 bře 2023 22:24 Píšeš, že vlna bude odpad, ale to mi přijde, že tato ovce má tedy zbytečně moc vlny. Má ji všude a hustou. O mléko nemáš zájem, ale užitkovost je zde na půl maso mléko. Tak nevím.
Ale zas, pokud se ti hodně líbí, tak asi jo.
Jaké přesně pro tebe má přednosti tato ovce?
Chcem ju skúsiť,pretože už sa moc nechová.Väčšina čo ich chovala prešla na iné druhy.Hlavne kvôli výťažnosti.Na Slovensku je to podobný príbeh ako tu s valaškou.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od Hhippie »

Upřímně bych ani nevěděla, kde je shánět. V inzerci už se skoro nevyskytují…
Ivane, přeji hodně štěstí! Je důležité, když jsou nadšenci, kteří nejdou nejjednodušší cestou nákupu nejběžnějších plemen, ale zamilují se do nějaké speciality a jdou si za tím. Často se díky takovýmhle lidem daří zachraňovat zvířecí druhy a plemena, co už “vyšla z módy” pro budoucí generace :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od Jana P. »

http://www.chovzvirat.cz/zvire/3463-plemeno-cigaja/
Dvě čisté ovečky a masný beran. To dává smysl i mně. :usmev:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od čobanak »

To pak ale neňi záchrana plemene,ne? :nevim:
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od ivan613 »

Hhippie píše: 28 bře 2023 07:17 Upřímně bych ani nevěděla, kde je shánět. V inzerci už se skoro nevyskytují…
Ivane, přeji hodně štěstí! Je důležité, když jsou nadšenci, kteří nejdou nejjednodušší cestou nákupu nejběžnějších plemen, ale zamilují se do nějaké speciality a jdou si za tím. Často se díky takovýmhle lidem daří zachraňovat zvířecí druhy a plemena, co už “vyšla z módy” pro budoucí generace :souhlas:
Hhippie v inzerci už fakt takmer niesú. Na Slovensku je pár chovateľov. No mám obavy s prevozom cez hranice.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od Františka. »

Jako osoba, která ovce nechová, to můžu posoudit nejlíp :vytlem: . Je krásná, podle popisu přirozená, nepřešlechtěná a nenáročná. Vyhovuje jí spíš nezájem chovatele, než aby potřebovala moc péče. Užitek je od každého něco, to je mi sympatické. Jojo, takováhle "obyčejná" zvířata mi jsou nejsympatičtější. Já Vám fandím.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od Jan »

Jako že ovce jsou původem pravděpodobně z blízkého východu? :usmev:
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od Františka. »

ČSOP Kněžice nějaké cigáje chovají. Jestli mají i berana, nevím, ale třeba by dali kontakt na toho, od koho je mají.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od čobanak »

ivan613 píše: 28 bře 2023 07:53 Hhippie v inzerci už fakt takmer niesú. Na Slovensku je pár chovateľov. No mám obavy s prevozom cez hranice.
A co překročit hraňici mimo přechod?Ačkoliv beki mi dovezla beránka v přepravce.Ze slovenska to snad nemůže bejt problém?
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od PavelIV »

To nebude nic extra složitýho, ale musí to převážet certifikovanej přepravce asi a tak - ono to na nějaký prachy vyjde.
Ptal bych se střihačů - jak na charakter, tak kde sehnat primárně v ČR, ty můžeš asi převézt v kufru auta. Teda oficiálně nemůžeš, ale nikdo to moc nezkoumá.
Co všechno neboštík strejda o nich nakecal, jenže mě to tenkrát moc nezajímalo :plac:
:PavelIV:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od čobanak »

Certifikát je pro ďecka.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od Jana P. »

Kněžice http://www.csopknezice.cz/chov-ovci/
Chovem ovcí se zabýváme od roku 2009, kdy jsme zakoupili 9 kusů bahnic plemene Cigája. Toto plemeno pochází z Balkánského poloostrova a patří k nejstarším kulturním plemenům, pro užitek dává maso, mléko i vlnu. Plemeno je vhodné pro košárování (umísťování zvířat především ovcí do vymezeného prostoru tzv.košáru za účelem vyhnojování horských pastvin), je velmi odolné vůči nepříznivým klimatickým podmínkám, hodí se zejména do horských oblastí. Jsou to velmi temperamentní zvířata, zvyklá putovat krajem, což při našem spásání lokalit dobře využijeme. Přesuny do 10-15 km zvládají ovce s lehkostí jim vlastní, ovšem udržet je v jakékoli ohradě bývá někdy problém. Živá hmotnost bahnic je 45-50 kg, beranů 60-75 kg.
A ještě ZD Jeseník, farma Domašov. Překřižují Lacaunama, maj víc mléka, ale třeba ještě mají. CHOV OVCÍ A KOZ

V roce 1962 byl na farmě v Domašově založen šlechtitelský chov plemene Cigája, které se zde chovalo po mnoho následujících let. V současné době probíhá postupné překřížení tohoto kombinovaného plemene mléčným plemenem Lacaune, které má vyšší mléčnou užitkovost. Naším cílem je zvýšení produkce ovčího mléka pro jeho zpracování na naší sýrárně.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jak se tu píše že je to velmi temperamentní ovce tak to můžu potvrdit a doplnit, že vůbec není blbá :vytlem: , je to děsně chytrá ovce.
Dokázala se naučit otvírat branku jako nic :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od ivan613 »

Tak už som napísal do Kněžice ohľadne voľajakých informáci.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cigája

Nový příspěvek od čobanak »

...Počet bahňic v kontrole užitkovosťi v r.2022 klesl pod počet bahňic zapojenejch v kontrole užitkovosťi v r.2000!.....Víznamnej je pokles u genetického zdroje šumavské ovce a u hospodářski víznamnejch plemen jako je charollais,ňemecká černohlavá ovce,merinolandschaft a cigája,u plodného plemene romanovská ovce.(zpravodaj SCHOK 2/2023 str.4)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů