Domácí senáž, siláž

chov ovcí a koz...
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak v sobotu končím se senáži.
Překvapila mě kvalita, protože díky krtincům a mraveništím (deštivý rok) bylo v posečené trávě hodně hlíny.
Sena mám ještě tolik jak jiné roky v začátku ledna.
Přílohy
IMG_20210429_155514.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Hhippie »

Já jsem si zrovna dneska říkala, jak jsem na tom se senem hůř než jiné roky. “Překvapivě” - když mám teď 4 koně :))
Ale přes tuto situaci tu ještě cca 10 balíků mám, takže ikdybych je měla živit do nového sena, tak to zvládnu.. ale něco si napasou v každém případě, takže to zvládneme :andel:
Spíš jsem koukala na místní selku, jak má u dvou telat (býčků odstavených) otevřenou velkou senáž už tak 14 dní a je jí sežraná tak půlka. Tak to bude kvalita :nene:
Ale znáte to - čím horší sedlák, tím lepší brambory. Ona je prase na kdeco (třeba nejdřív pase louku a aniž by jí sbránovala, tak po narostení udělá seno a vám pak z něj při krmení vypadávají koláče koňských koblih... některé krávy jsou velmi hubené, přestože nedojí ani nekojí, asi 70 slepic na pár m2 ... je toho mnoho..), ale nějak jí to prochází.. :nene: já krmit senáž týden, určitě mi chcípne půlka stáda :))
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Augenblick »

Letos jsem měl lepší senáž než minulý rok. Bude to ale nejspíš novým lisem, který utahoval víc a hlavně fólie. Čínskou jsem už nepoužil, měl jsem z Nerezu a polskou. Polská kupodivu mě připadala lepší, pevnější a o třetinu levnější. Jinak na den a kus to vycházelo něco málo nad 2kg na ovečku. S váhou jsem se dostal na 45kg. Pravda je, že ta manipulace při nakládání, balení a uskladnění mě dala zabrat, ale když pak vidím, jak se s tím s chutí ládujou, tak to stálo za to 👍
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Augenblicku, dej jsem prosím odkaz na tu polskou.
Já loni dodělal činu a pak mám německou. Rozdíl jsem ve fólii nepoznal. Jen v materiálu co jsem lisoval. Sežraly všechno až na dva kusy co byly hodně potrhaný od dětí.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Jan »

Zasel jsem pokusně čirok, mělo by to vypadat jako kukuřice, tak uvidím, jaká z něj bude siláž.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jestli máš krmny čirok, tak to dopadne dobře :souhlas: , výsev jsi ale uspěchal, klíčí za vyšších teplot a nesnáší zaplevelení
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Jan »

Byl to nějaký čirok červený, z obchodu se semeny na jídlo. Semena klíči. Došla mi kukuřice, tak jsem to dosel tímhle. Vyšší teploty, To letos bude?
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Né každá odrůda čiroku je vhodná ke zkrmování zelené hmoty. Semena neobsahují antinutruční látky.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Augenblick »

Ta folie byla z polského Alegra.
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Františka. »

Pročetla jsem se tímhle vláknem až sem a zajímalo by mě, jak to děláte Vy, kteří krmíte senáží přes zimu, aby nezmrzla. Lépe řečeno, abyste nekrmili zmrzlou. Dá se to nějak vymyslet kromě toho, že budete mít balíky nebo sudy v kuchyni :usmev: ?
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Stáj kde nemrzne nemám :usmev: takže ve velkých mrazech je v chodbě, ale to je velmi málo kdy :souhlas: naštěstí to není jako voda, aby to zmrzlo pod -3°C do rána
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Augenblick »

Mám ji venku za ovčínem. Za celou zimu mi namrzla jen dvakrát a byla to jen taková ta šlupka kolem, cca 3cm. Mám zkušenosti jen dvě zimy, ale fakt to není až takový problém..
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Františka. »

Díky za odpovědi. Představovala jsem si, že to třeba je promrzlé skrz naskrz a pak je z toho balíku jeden balvan :usmev: .
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

To musí být pár dní pod -15°C aby to takhle zmrzlo
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Františka. »

Pokud je senáž je na chuť, může se vynechat, ale nekrmíte s ní nikdo plně místo sena? Nebo pro případ mrazu máte i záložní seno?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Profesor1 »

Senáž moc vody neobsahuje, tak že když už, tak zmrzne jen spodní "skořápka" balíku, kde je největší vlhkost.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Seno je pevnou součástí KD
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Františka. »

Asi v listopadu jsem zkusila udělat siláž z dýní. Zapomněla jsem na to, až teď jsem otevřela kbelík. Je to nezkažené, voní to jako kyselé okurky a podobně to vypadá. Jako první zkušenost se mi to zdá dobré, ovšem vylepšení je v plánu na příští sezónu.
Výroba je jednoduchá. Omyla jsem dýně, nakrájela na kousky, ty jsem dala do čistého kbelíku, kolik se jich tam jen vešlo. Byly tam dutiny, což mě zneklidnilo a taky jsem nevěděla, jestli to bude samo kvasit. Syrovátku jsem měla jen z kefíru a tu jsem tam dát nechtěla, protože obsahuje i Brev. linens a smradlavé jsem to mít nechtěla. Obyčejná syrovátka by posloužila určitě dobře. Koupila jsem nejlevnější probiotika, která jsem našla. Jsou v sáčku a jeden jsem naředila asi 1,5 l vod a dolila dýně v kbelíku, aby byly potopené.
Vylepšení by mělo vypadat tak, že to víc namačkám, aby výsledná siláž neměla tolik vody. Já jim do ní namočím oves, aby nepřišla nazmar, ale nemuselo by jí být tolik na jeden kbelík. Kdyby někdo mohl dýně nakrouhat, bylo by to lepší pro vyplnění prostoru, ale zase to bude kaše. Je vidět, že s koupenými probiotiky to jde dobře, ale nechám si syrovátku z tvarohu a zkusím to příště s ní. Mělo by to jít, tam Brevibacterium lin. není. Není řešením kupovat probiotika v lékárně, byl to jen pokus. Nedat tam nic, ani syrovátku, jsem se neodvážila, protože si nejsem jistá, jestli má dýně dostatek látek, které zkysnou samy od sebe.
Myslím, že by se tohle hodilo dobře i pro slepice a jinou drůbež na zimu.
Chutná to dobře, jako kvašené okurky.
Dokud jdou zkrmovat dýně čerstvé, je to zbytečné, ale vždycky není dost prostoru na ukrytí před mrazem a potom se dají uložit takhle.
Přílohy
PC260105.JPG
PC260104.JPG
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Padla zmínka o senáži a chlapci už jedou :usmev:
IMG_20210524_102403.jpg
na seno není počasí
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Františka. »

Kdysi jsem dělala senáž do kbelíků s víkem. Nemám jich tolik a hodí se mi na jiné věci. Podobně jako Hhippie se nedokážu smířit s tím, že bych pořád jen vyhazovala hromadu plastu, který už víckrát nepoužiju. Tak jsem udělala kompromis, koupila jsem si pytle na odpad, černé silnostěnné, které udrží i kamení. Do nich jsem nacpala a ručně upěchovala trávu do poloviny a zatáhla pytel plastovou páskou. Jenže ta páska neuzavře pytel dost, přece jen tam byla skulina. Vymyslela jsem to, ale blbě, zase plast. Našla jsem potravinářskou folii, kterou mi někdo dal a na nic ji nepotřebuju. Část pytle nad páskou jsem přehnula přes pytel a několikrát jsem to celé omotala tak, aby vršek pytle byl přimáčknutý. Už je siláž hotová, v létě byla cítit nakysle i skrz tu folii, jak bývá u velkých balíků. Nebojím se, že by nebyla dobrá, ale udělala jsem jí jen pár na zkoušku. Nelíbí se mi totiž to uzavření dalším plastem. Nemáte někdo nápad, čím ten vršek pytle přimáčknout, aby tam nešel vzduch nebo jak to prostě zavřít? Ani ta zatahovací páska není ideální. Mám v balíčku max. 15 kg trávy, to mi stačí, dělala jsem je ručně a aspoň nejsou těžké. Pytle se jen tak lehce neprotrhnou a budu je moct použít víckrát, když je nechám vyschnout.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů