Domácí senáž, siláž

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Augenblick »

Dneska prvních 63 balíčků senáže. Tráva pěkná, ale nízká. Už to vypadalo že nic letos nebude.. ještě mám pár louček, tak s další ještě počkám, snad nepřijdou mrazejky a nezežloutne.
V noze mám zánět šlach, tak jsem byl rád za dva kámoše, který helfnuli :souhlas:
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Hhippie »

Radku, žádná sranda se zánětem šlach… to se nedá uspěchat, jinak se to rádo vrací… :mrzimeto: Tak ať jsi brzy fit!
Ještě, že máme kolem sebe mnoho dobrých lidí… :ruzicka:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od čobanak »

zkus kafrovou mast.kupujem jí od veterináře,na etikeťe je kráva.je fakt dobrá.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Františka. »

Mám ke zkušeným silážníkům otázku: Když budou mezi trávou kopřivy, nevadí to? Musím to místo posekat, ale kopřivy už neuschnou, takže bych je musela vyhodit. Jsou přitom kolem trávy. V nejhorším bych je mohla nechat zavadnout a zkrmit, ale špatně by se oddělovaly.
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Profesor1 »

Vůbec kopřivy při balíkování neřeším.
Senáž je z nich mokrá, ale žerou ji normálně.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Františka. »

Už to tady asi někde je, ale už je vlákno tak dlouhé, že bych u toho strávila celý večer., tak se zeptám. Jak dlouho v tomhle počasí asi vydrží senáž - velký kulatý dobře slisovaný balík? Když ho otevřu, do kdy mám počítat, že ho musím zkrmit, aby se nezkazil? Mám tu teď zase jednu kozu, která by potřebovala trochu pozvednout kondici a v zimě se to dělá blbě. Všechny ostatní stařeny se zmátořily, ne že by byly jak mladice, ale jsou pěkné, u jedné se to nepodařilo. Není vyloženě vyhublá, ale nežere s takovou chutí a zuby taky neslouží jako zamlada. Dávala jsem tyhle staré kozy zvlášť na pastvu přes den, ještě kromě pastevního pochodu, kam šly všechny, to jim pomohlo, ale teď už není nic zeleného a na seno nemá chuť. Senáž by asi taky byla dobrá. Budu z toho balíku dávat i ostatním, ale chtěla bych odhadnout, jak dlouho jí budu takhle moct přilepšovat, když ho koupím. Žádnou svou senáž v menším balení už nemám. Když se nezlepší, budu ji muset porazit, ale radši bych ji ještě nechala, je obzvlášť mírná a i letos měla dost mléka.
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Berrynator »

viděl bych to tak na týden, hodně záleží na kvalitě balíků, která se ovšem pozná až po otevření, když se nezačne hřát, tak při delší době na vzduchu může zase osychat a to pak zvířatům taky příliš nejede, takže je otázkou, zda by takovou senáž stejně uvedená koza žrala, navíc např. po takových deseti dnech od otevření budou ty výživové hodnoty rovněž dosti diskutabilní, vzhledem k tomu, že je to hlavní věc, kvůli to pořizujete, tak jako tak, velký balík na týden, tak to by bylo potřeba cca 30 ks zvířat
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Františka. »

To by za týden sežraly, sežerou balík sena, tak tohle taky. Ale jde mi o to, že jí chci přilepšit, což by na moc dlouho nebylo. Díky za názor a radu. Takže bych potřebovala sehnat menší balíky, abych jich měla několik a vydržely déle.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, udává se, že optimálně do 3 dnů skrmit. Už za pár hodin tam začínají probíhat rozkladné procesy. Podle počasí jsou rychlejší nebo pomalejší, ale do pěti dní je nedoporučeno to zkrmovat čímkoli :nene:
Taky mě to mrzí, protože když mám slabší zvíře, ráda bych mu přilepšila a senáž se zdá optimální. Ale není to v tomto množství zvířat není reálné. Navíc je to těžké, takže na manipulaci bez techniky bych to nezvládla.
Nebylo by řešení jí dodat nějakou vlákninu a škroby a minerály třeba formou řepných řízků?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od PavelIV »

Jen pozor, nesmí se prý podávat zmrzlá
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Františka. »

Uvažuju o tom, co jí dát, aby na to měla chuť, protože se spravila, ale potřebovala by tak ještě měsíc, ale už není příznivá doba. Takže senáž se zamítá, menší balíky tu nikdo nemá, to jsem teď zjistila. Z řepných řízků mám trochu obavu, aby neměla pak zase minerální nerovnováhu. Už jsem je kdysi zkoušela a stejně to žádné koze tehdy nechutnalo, nakonec jsem to dala koni. Ona dostává lepší seno, než ostatní, dnes měla sušené kopřivy, oves, otruby a pár jablek. Vzpomínám si, jak Moonika psala, že chtěla přilepšit jedné staré koze, dávala jí cukrovarské řízky a pak měla zase problém, že jí něco chybělo, což bylo taky blbé. Vlastně to bylo kontraproduktivní.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Hhippie »

Mají hodně vápníku, musejí se vyrovnávat fosforem, aby se nezanášel vylučovací systém (močové kameny).
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Františka. »

Díky za připomenutí :usmev: .
Už jsem asi přišla na to, co jí budu dávat. Naklíčím ječmen a domluvila jsem se v jednom kebabu, že mi budou nechávat odřezky zeleniny. Možná by stačilo jen mláto, ale to teď nemám a granulované se mi neosvědčilo. Takže couvám z tématu senáž, siláž zase někam jinam a děkuju za odpovědi :ruzicka: .
Andrej 293
Příspěvky: 4
Registrován: 06 kvě 2023 15:04
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 9 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Andrej 293 »

Ahojte, dobrý deň,
prečítal som celé toto vlákno, ale aj tak mám pár otázok k výrobe senáže. Včera som natlačil prvý 200l sud a postupoval som tak že som trávu najskôr pokosil traktorovou kosačkou bez koša a po asi 2 hodinách som zavädnutú trávu pozbieral a natlačil do suda. Tento postup sa mi zdá dobrý ale zdĺhavý a nákladný na PHM.
Moja hlavná otázka je či by som mohol v prípade pekného slnečného počasia kosiť trávu rovno do koša a tak tlačiť do suda.
Druhá otázka je skôr kontrolná, do suda som natlačil trávu z plochy približne 700m2, porast bol vysoký asi 25 cm a trochu redší. Je to primeraná plocha na objem sudu?
Ďakujem za odpovede.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Jan »

Nevím, kolik žere traktor, ale pokud tak moc, 700 metrů by šlo schrabat hrabema
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od PavelIV »

Vítej tady Andreji.
Já s tím praktickou zkušenost nemám, ale je jedno, jestli to zavadne nebo se nacpe do sudu hned. Když hned, bude to těžší a vlastně siláž a ne senáž.
S tím množstvím je to jinak, mělo by to být v igelitovým pytli pořádně zavřený a zatížený, aby tam bylo co nejmíň vzduchu. Takže trochu víc a pytel zavřít nebo několikrát přeložit a pořádně zatížit.
Praktici to vysvětlí líp.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Když vyměníš traktor za kosu tak než dokosíš můžeš porost lisovat do sudu, uslyšíš ptáčky zpívat a ušetříš za benzín, do sudu je to nutné dobře upěchovat a zavřít vzduchotěsně
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Andrej 293
Příspěvky: 4
Registrován: 06 kvě 2023 15:04
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 9 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Andrej 293 »

Ďakujem za privítanie a aj za odpovede.
To PHM nieje na prvom mieste ide mi skôr o úsporu času. Keďže syn už bez problémov kosí na kosačke chcel by som to vyriešiť tak že on by kosil a ja by som zatiaľ tlačil do suda.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Jan »

Tak až bude horko ať syn seká do koše a pak se dá obsah na hromadu k proschnutí ( nízkou, pozor na zapaření). Po proschnutí ladovat do pytle /sudu.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jenže to sekání je to nejjednodušší, sekej na vysoko, za sucha, klidně hned se sběrem, čím hrubší materiál nasekáš tím líp ho žerou, a nejlíp s jetelem a dalším chutným plevelem, samotnou na jemno nasekanou travní hmotu sežerou taky, ale je to pro ně nudná chuť
pro co to vlastně máš, i když mě to žere i pes
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 14 hostů