Domácí senáž, siláž

chov ovcí a koz...
hodek
Příspěvky: 70
Registrován: 10 dub 2019 21:50
Dal poděkování: 37 poděkování
Dostal poděkování: 148 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od hodek »

Silážování tak úplně jednoduché není, kolchozníci při výrobě do jam přidávají do řezanky přípravky, aby tam byly ty správné bakterie, které způsobují mléčné kvašení, musí vzniknout kyselina mléčná, pokud převládnou jiné bakterie, třeba klostridie, vznikne vám kyselina máselná a jste v průšvihu. Důležitá je vlhkost původní hmoty, ty zkvasitelné cukry a správné udusání - zamezení přístupu vzduchu. Pokud máte množství pěkného shrabaného listí, dalo by se použít ke stlaní místo slámy a sláma se zase může krmit, silážovat listí i slámu je asi dost nereálné, ale třeba se mýlím :usmev:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Mně se loni na podzim při sekání trávy na senáž dostalo do sběrače dost listí z lip a bříz, kozy i kráva to sežrali, ale nebylo to to správné ořechové.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Siláž z loňského roku je skoro zkrmená. Jak bylo sucho tak i přes časté broušení nožů je tam dost dlouhých vláken. Je celkově o dost sušší než roky před tím. Toho co zvířata nechají je minimum, ale je pravda, že Julča ji posypanou šrotem dožírá i po kozách.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od MalyNomad »

Driv se hrabane listi podestylalo, kdyz zviratum chutnalo, urcite taky dost sezraly. Takze za me postavit sustnik a susit. S fermentaci je to podle me skoda prace. Ta vyzivova kvalita opadaneho listi neni buhvi jaka a ususenim uz podle me nic neubyde.
Think out of the box!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od oreb1 »

Profesor, hodek, MalyNomad, DAD a další, děkuju za názory. Byl to jen nápad a ne všechny jsou dobré. Ono taky listí zpod stromů dostat v použitelném stavu by nebylo nic jednoduchého, některé padají postupně, ne naráz jako třešeň.
Listí zkrmuju hned, když opadá, podestýlám s ním.
MalzNomad, co myslíte tím sustnikem na sušení? Tohle slovo jsem nikdy neslyšela :usmev: .
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Janina »

Googlila jsem po netu něco o vojtěškovém senu pro minie, našla jsem opět tuto příručku http://www.agronavigator.cz/ekozem/atta ... e_kozy.pdf a v ní, mimo jiné, :Známá je u koz například otrava po spasení opadaných listů slivoní nebo třešní, které obsahují vysoké množství rostlinných barviv antokyanů. O tomto jsem nevěděla. V jednom sadu, který také spásáme, jsou dvě obrovské třešně a je pravda, že ovce spadané listí berou. :smutek: Musím o tomto pohledat více.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od oreb1 »

Všechno listí z třešně pravidelně každoročně zkrmuju. Nikdy se nestalo, že by některá koza měla problém. Pokud se podaří shrabat meruňkové a švestkové listí, krmím s ním taky. Takže hledejte, ale rozhodně se to nedá zevšeobecnit.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Hhippie »

To mate stejne jako s orechovym listim.
To ma byt pro kozy / ovce take jedovate a me jo bastej, az maji boule za usima :vytlem:

S temi nebezpecimi z rostlin se mi vybavila take poucka o jedovatosti dubu (zaludu) pro kone, kdyz Lisbeth vypravi, jak ji na podzim kobyla nabere do obludnych rozmeru, protoze se nehne od opadavajiciho dubu a zivi se v to obdobi temer jen zaludy!!

Dub letní (Quercus robur)
Další známý strom, rostoucí u nás spíše v nížinách. Kromě dubu letního existuje celá řada další druhů, které se liší například tvarem listů či plodů - žaludů.

Jedovaté (++) jsou plody (žaludy, především pak nezralé), listy, pupeny a kůra, která se mimo jiné díky obsahu tříslovin (tanin) používá běžně v léčitelství jako obklady na mírnění zánětů kůže. Prach z dubového dřeva je stejně jako u buku považován za rakovinotvorný. Tanin se v trávicím traktu naváže na bílkoviny potravy, trávicích enzymů i střevní stěny a dále vyvazuje železo; výsledkem je zhoršené vstřebání živin a železa. Dále se pak za působení žlučových kyselin chemicky mění v pyrogalol, který ničí červené krvinky a poškozuje játra a ledviny.

Koně otrávení taninem jsou většinou apatičtí, nechtějí žrát a slábnou. Následkem podráždění trávicího traktu se u nich objevuje kolika, průjem, mají krvavou moč, vyskytují se otoky a při poškození jater a krvinek také žloutenka, postupně se mohou objevit problémy s ledvinami a tedy i s močením.
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Janina »

Tak víš co, Hhippie, obecně je dobré být o nebezpečí informovaný. A každý se zařídí podle svého. :usmev:
Takový příklad. Když ovcím na pastvinu, kde není jediný ovocný strom, přivezeš vlečňák ovoce, pravděpodobně se přežerou, nadmou a možná i pojdou.
Když jsou stále v sadu, jsou schopné postupně přivyknout, žerou ovoce i nezralé, všelijaké, prostě co spadne přes celý rok. A že toho bývá kvanta. Vlastní zkušenost.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od PavelIV »

Z toho, co jsem vyčetl a zčásti už poznal na svých - zvířata, zvlášť ta primitivnější plemena, většinou dobře vědí, co můžou. Jen toho nesmí dostat najednou moc a musí mít na výběr. Ty žaludy asi ze stromu padají hlavně zralý, takže to taky asi nebude zásadní problém. Mě roste na pastvině vratič, taky píšou, že je jedovatý. Občas vidím, že si ho některá z holek dá, jen trochu, ne že by po něm šly systematicky. V srpnu jsem holky pustil na takový mizerný dva hektary, kde je skoro víc třezalky než trávy, trávu vypásly, třezalky si nevšimly, jsou to holky chytrý :souhlas:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od oreb1 »

Taniny, jinak třísloviny, mohou mít všechny ty špatné účinky, co píše Hhippie. A taky ty příznivé, které popisuju v článku o tříslovinách ve výživě koz. Je přirozené, že tyto a jiné ve velkém množství jedovaté látky zvířata žerou, a stejně jako PavelIV mám k nim v této věci důvěru. Vždyť my taky jíme plno věcí, které obsahují jedy (nemyslím z výroby), pijeme léčivé bylinné a jiné čaje, které jsou vlastně jedovaté, když to budeme posuzovat stejně. Včera mě napadl třeba nesmysl, když jsem četla o laminitidě a kobyle tlusté ze žaludů, která přesto laminitidu nikdy neměla. Možná je to právě kvůli těm žaludům. Ale to netvrdím, to byla jen taková krátká myšlenka ;-) .
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Hhippie »

Souhlas. Nejvic je to o tom, ze musi mit zvire na vyber a dostatek. Pak muze ty jedovate pouzivat treba lecebne - prave, ze si tu a tam uzdibne.
Ale stejne je treba je uchranit od nepuvodnich jedovatych druhu bylin, protoze pak by prusvih byt mohl. Vemte si treba kozy a rododendrony. Uz se tu par otrav resilo...
Nebo se rika, ze pro lamu musi clovek peclive pripravit pastvu co do skladby, protoze spase vse, protoze nema to “geneticke povedomi”, co je v Evrope bezpecne jedle a co nikoli..?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie, taky souhlas. O lamách jsem to nevěděla, ale věřím.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Marion108 »

Vratic je jedovaty, ale nejvetsi nebezpeci predstavuje pro brezi samice, u nas neroste, ale o par km dal ano a ve velkem, pasou na nem kravy i ovce a nevim o zadnem problemu. V lidovem lecitelstvi se vratic pouzivat na vyvolani potratu v prvnim primestru, ale vzhledem k obtiznemu dávkovani se od toho pozdeji upustilo...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Lisbeth »

Zkusím přispět jak k siláži, tak k žaludům u mé kobyly, s obojím má totiž bohaté zkušenosti. Souhlasím s tím, co napsal Pavel IV, Oreb i Janča, má-li zvíře dostatek prostoru a možnost si vybrat, vybere si a troufám si tvrdit, že u primitivních plemen koní to platí dvojnásob - jsou prostě velmi chytří. Kobyla byla mnoho let ustájená u krav a s nimi i žrala, slámu, seno, ale i siláž, kvanta siláže, čili něco, co by kůň jejích rozměrů neměl vidět ani z vlaku, nevím, kolik toho dostávala, ale dle slov kováře, se jí nikdy nic nestalo. Jestli ty dávky byly akorát a tělo si prostě zvyklo? Fakt nevím? Že se u mě krmí žaludama jsem zjistila možná až druhý nebo třetí podzim, co u nás byla, přivezla jsem jí silně obézní, dva roky na ní váhový úbytek nebyl moc znát, protože když někdo kyne celý život, nechci po něm, aby to shodil za půl roku, všechno jsem dělala velmi pomalu. Jenže pak, když už opravdu zhubla, tak mi bylo divný, proč se to vždycky na podzim všechno pos...Na ty duby a žaludy mě upozornil kovář, jako že by to mohlo být z nich. Logicky vzato, když byl kdysi školní sběr pro divoká zvířata do lesa, co jsem do školy vozila? Pytle se žaludy a kaštany, myslivci si to brali a vozili to prasatům a srnkám. Tím chci říct, že když to žrala i jiná zvířata (divoká), můžou to žrát i ta domácí a neotráví se. Prostor, kde duby rostou jsem jí nikdy nezahradila, právě z toho důvodu, aby měla možnost volby, je to takový mini lesík a mám vypozorováno, že mimo zimy (kdy hlavně stojí u krmelce)tam tráví prakticky celý rok, mimo dubů jsou tam javory, ořech líska, bez, hloh, šípek a spoustu dalšího křapčí, co nevím, jak se jmenuje. Jen těch semenáčků javorů, co tam je!! Spousta koňáků by se z toho šla oběsit, ale ona si toho ani nevšimne, stejně tak jako ignoruje koberce sasanek, blatouchů a pryskyřníku (i když zrovna ten se mi daří úspěšně likvidovat) a v létě třezalku, prostě to hubou objede a nezájem. To je právě ta možnost volby - má seno, něco do kyblíku, v létě pastvu, sice omezenou, ale má, tak si jedovatých věcí absolutně nevšímá, mám z ní právě ten dojem, že si ty žaludy prostě dávkuje, ví kdy má dost a tak žere tolik, aby jí nic nebylo. Nevím, jestli je to možné, ale loni, jak nebyla tráva a chodila jsem jí pást mimo ohradu, tak jsem jí pustila, lehla si na deku a ona když měla dost, tak přišla sama, tak jsem naznala, že jí to stačí a šli jsme domů, i když věděla, kam se vrací (do vyžraného výběhu na hlínu)byla ready. Prostě jsem se smířila s tím, že když mám begano-hucula, nemůže mít tajli, jak subtilní plňas :vytlem: A hlavně mám strach, že kdybych jí to její oblíbené místo na podzim kvůli žaludům zatarasila páskou a nechala jí na nějakým pidiplácku před přístřeškem bylo by to daleko horší, není blbá, pozná, že to je její omezení a myslím, že by se pak venku vrhala úplně na všechno, co se dá sežrat a to je podle mě horší...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od oreb1 »

Lisbeth, napsala jste to moc hezky :usmev: .
Marion, mám zkušenost s vratičem. Je ho tu spousta a já jsem ráda. Kozy okusují mladé listy, v době březosti si ho nevšímají. Kozli žerou i květy.
V senu je to dobrodiní, ačkoliv v té době všechny kozy byly březí, žádná nepotratila.
Ale dát jim do krmelce samý čerstvý vratič a nic jiného, průšvih bych čekala.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Lisbeth »

Oreb, děkuji! Já zastávám názor, všeho s mírou a u toho používat selský rozum, příroda je moudrá, to my lidé se pořád snažíme něco vylepšovat...Přijímám věci tak jak jsou a neženu se za nesmyslnými ideály - přeloženo do chovatelštiny - ano vím, že moje kobyla nemá ideální proporce a asi by je mít mohla, ale mě to za to nestojí. Raději ať je spokojená a trošku kaďatá, těší se na mě a ráda se mnou tráví čas, než aby byla hubená a vykyslá...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od MalyNomad »

podelim se o nahodou objeveny zpusob jak pohybovat ovci prezranou a nafouklou od ovoce. Prezrala se mi friska trnkama, nechtela vstat, pak nechtela chodit. Tak jsem dosel pro konev vody a ze ji posranou prdel omeju. To ji spolehnlive rozpohybovalo, sprchu si nechtela dat libit :)) Pritom kdyz jsem se s ni snazil pohnout rukama nohama, byl to boj o kazdych par kroku.
Think out of the box!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od Profesor1 »

Občas mám v balíku senáže toho vratiče opravdu hodně a zatím jsem si žádného problému nevšiml, tak kdo ví co s tím ta fermentace udělá.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí senáž, siláž

Nový příspěvek od oreb1 »

Já měla předloni jetelové seno napůl s vratičem. Ani jedno by samotné být nemohlo a dohromady ideál :usmev: .
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů