PASENÍ - povídání o něm, postřehy

chov ovcí a koz...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Janina »

A proto je v Berounce u Radotína tak málo vody! :lol:
Krásnej pes, napište o něm něco víc, a i o pasení jako takovém, jak ovládáte stádo. Děkuji
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

Jedna z konce dubna, to byla jeste travicka a drobotina
Obrázek
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

Zkusim něco napsat, i když se vlastně není moc čím chlubit, ale teď musim ke zvířatům, od 9 tu mají zelení mužíčci naháňku, tak je aspoň zkontrolovat, než to vypukne:) Pro jistotu si beru bílek kapesník na klacek, mam to přes lesík
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Janina »

Zelní mužíčci :lol: :lol:
Radím bílé prostěradlo, bývají dříve narození, nedobře vidící, ublíží si často navzájem.
nitraner

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od nitraner »

Jupik,
Skromně a tiše závidím. :divis:
Čteni o paseni, přihody a tak, to mi tady móóc rádi čteme.

Včera jsem prvně viděl ovci zvracet. Saffolka vlezla do křoví pod jabloň. Teda cele stádo, šesť hlav, po par minutách vylezli, už tam nic moc není. A jedna uslintana. Lek jsem se že se dusí. Po chvilce pozorování, mi to přišlo jako by ji pichla včela nebo vosa. Chovala se jako pes když dostal džiganec.
Pak se uklidnila, ale i tak mám obavu se tam jit podívat.

Foto: porážkové kusy. Březňaci.
Obrázek

Obrázek
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Janina »

V zimě, když dostávají příkrm, jsem jim dala ječný šrot, jak to do sebe hrnou pod tlakem, tak se tím zakuckaj občas a vypadá to děsivě, jak když se dusej. Asi se fakt dusej, vykašlávaj to s hleny, jak když zvracej. Šrot už nikdy.
Pěkný mackové, nitraner, máte váhu? Pokud ano, zajímavé srovnání brutto a netto. Děkuji.
Jeden vypadá, že má v předcích charollais.
nitraner

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od nitraner »

Přímý přenos
Obrázek

Pak je skusím odvázit. Dam vědět. :D
Jen texel
A druhy romnej
Po predcich. Otcich. :D
nitraner

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od nitraner »

:tanec:

Musím si to přiznat, jsem dobrej. :D :D :D :D :D
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

Hezky prasatko ten texel :) a oveny dobre nauceny!
nitraner

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od nitraner »

Taky se Bekkky a Oreb snažili aby mě něco naučili. :kyticka: to ještě - TAM, nemůžu si vzppmenou na nazev. :divis:
Proto tohle vlakno, zkušenější radí nám, věčným začátečníkům. :P
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od oreb1 »

nitraner: To zvracení není zvracení ani žihadlo, ale příliš rychle nacpaná potrava i se vzduchem, žaludek nestíhá příjmu potravy. Zvíře kucká, kašle, slintá až pění, vypadá to jako zvracení. Pokud to nepřestane velmi brzy samo, je dobré ho chytnou pod břichem, nadzvednout zadní část a třást s ním, nadzvedávat a masírovat přitom břicho třeba koleny. Většinou to bývá u mláďat, ale nejen u nich.
Opravuju: zvednout přední část, aby hlava byla nahoru a plyny půjdou ven krkáním.
Naposledy upravil(a) Anonymous dne 20 říj 2018 17:02, celkem upraveno 1 x.
nitraner

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od nitraner »

Janinko
Myslíte že nejaké poučení ze včerejška? Zas byla první pod stromem. :D
nitraner

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od nitraner »

Oreb.
Děkuji. Budu si to pamatovat. :kyticka:
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

K ovládání stáda: nejlíp zvládnutelné zvíře je nehladové zvíře. Když jsou potvory hladové, tak je to taková pastevní groteska;) Volám na ně pokaždé stejně, když mají jít za mnou volám jinak než když je tlačím před sebou. Mám je naučené, že když zapískám, tak se seběhnou (to se tedy nejlíp učí pomocí psa, který je případně zpacifikuje, když se jim moc nechce. (Neplatí v případě, že mají hlad, to zabere jen pes anebo pes s mojí pomocí a klacek;) ) Mám aspoň jednu hlavní kozu naučenou přijít na zavolání jménem, ostatní jdou za ní (mojí oblíbenou jsme na podzim snědli, takže mám trochu anarchii, kozu která na mne reaguje bohužel stádo nebere jako vůdčí).
Pes: Nejlíp pracuje po 20 minutách, to už je trošku utahanej, ale ještě udrží pozornost. Naštěstí měl výborného tátu a dobrou mámu, takže pasení má od mala vážně v krvi. Mám ho od 4 měsíců, jsme spolu víceméně neustále. Trošku tvrdá palice, ale to bude i věkem, budou mu teprve 2 roky. Asi jsem ho okradla o štěněcí léta, ale pasení je pro něj odmala TOP aktivita (krom oblejzání hospodskejch štamgastů a olizování dětí, což ho baví asi 10 minut než se nudí), takže si to moc nevyčítám. Jelikož si pletu strany, tak mám jen jeden povel jak ho poslat dozadu a ukážu rukou směr (na tom musíme zapracovat příští sezónu, ať na mě nemusí pořád vidět na kterou stranu má jít). Nemá problém pracovat se mnou z mé strany, což se obvykle uvádí jako pro mladého psa nepochopitelný a pokročilý cvik. Samozřejmě spolu pracujeme a jsme každý den, když ho s sebou k ovcím nevezmu, je jeho nářek slyšet po celém okolí, velká zrada a trest! Do předpředloňského roku jsem pásla se psy půjčenými a vycvičenými, předloni jsem měla jednoho starého co umí a už moc nemůže a mladého co může, ale zatim neumí (mimochodem, výborně se učí jeden od druhého, ale první se naučí právě to, co nechcete aby zrovna uměl), a loni už jsem měla svoje štěně, společně s tím co předtím neuměl a teď už zvládá bravurně (samozřejmě, s omezeným množstvím povelů...ehm). Na soutěži by asi ani jeden neobstáli, ale manipulují denodenně stádem ovcí o více než 120 hlavách (na jaře to bylo přes 200,i s novými jehňaty a kůzlaty) a dělají to rádi a bez občasných kiksů výborně.
Víc třeba až kdyby někoho něco konkrétního zajímalo, snad tam nebude moc překlepů, píšu na mobilu. Pastvě zdar!
nitraner

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od nitraner »

Argema-... Tohle je ráj, tohle je ráj...



Jak jim mám vysvětlit, že ne že to není ráj.
A že mé jabka jsou lepší.
Dnes pásli oveny mě. Šli a pořád dál a jen se ohlíželi jestli jdu v jejích šlapějích.

Obrázek

Obrázek
Nakonec nás to zmohlo.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Janina »

Nitraner krásnej starej strom. Jen Eva a had vám tam chybí. A možná :medved: ? ;)
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od arus »

Medvěda nabízím! :medved:
Má rád sladké.. ovoce a med si najde sám. Když se mu u vás zalíbí, navštíví vás i několikrát. Bravurně zvládá porážet ovce. Je tajnůstkář, nikdy nevíte, kde se objeví. :divis:
Velmi si oblíbil okrajové části našeho města. Ani se mu nedivím, je tu krásně. :kyticka:

Je velmi populární u pražských ochránců zvířat. Méně už u místních chovatelů ovcí a obyvatel města. :roll:
Náš medvěd je ideální příležitost, jak můžete zdarma zpopulárnit své bydliště a okolí. :lol:

Zn. Klec na odchyt máme!
:arus:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Janina »

Arus poslouchala jsem https://dvojka.rozhlas.cz/david-storch- ... ta-7649892
a souhlasím s ním. :kyticka:
Cítím s vámi, chápu vás, ale medvěda opravdu nechci.
Naposledy upravil(a) Janina dne 26 říj 2018 09:06, celkem upraveno 1 x.
nitraner

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od nitraner »

Arus,
ďěkuji za nabídku. Po kuži s mědvěda u postele toužim už léta. Trošku vemu rybyčku brouskem a vyrážím.
Akorat mi pošlete adresu do zs, stavím se napřed na čaj. Co kdy by fo byl poslední. 😂😂😂😂😂😂😂
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Janina »

Nitraner :srdicko: :lol: :lol: to se pozná pravý muž, lovec.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů