PASENÍ - povídání o něm, postřehy

chov ovcí a koz...
Odpovědět
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od oreb1 »

Vzpomněla jsem si na Jamarov, která se chystá pást. A jsou tu i další, třeba Pavel IV zkouší pást krávy, nitraner pase ovečky. Bekky by zasloužila samostatné vlákno, až bude mít čas na příspěvky. Tak zatím začnu já omáčkou. Jamarov mylím psala, že má nějaké mladé neposlušné ovce (nebo kozy?) a moc to s nimi nejde. Vypozorovala jsem, že pokud je mladých zvířat ve stádě víc než 20 procent, je trochu problém s poslušností. Když je jich míň, mladší se řídí podle starších, ale jakmile je jich tolik, už mají svou hlavu. Můžu to posuzovat jen podle koz, ale u nich nejhorší věk je kolem 6 měsíců. Nestává se mi, že by každá běžela jinam, ale že nechtějí jít tam, kam chci já. Tudíž s tím počítám a když zahnou jinam, dělám, že jdeme správnou cestou. Mluvím s nimi pořád a nerozčiluju se, to se mi u nich nikdy nevyplatilo. Většinou se po chvíli zastaví a shluknou se někde, kde je co žrát, tam se k nim těsně přidám a postupuju směrem, který chci já. Pak se skoro vždycky uklidní a třeba jen popobíhají kupředu, ale nejdou úplně jinam. Já pasu dvě až tři hodiny navečer nebo večer, podle toho, kdy mám čas a kam jdeme (někam smím až po západu slunce). První hodina je spíš procházka, někdy běh s ukusováním trávy, slouží asi jako tělocvik, hlavně pokud je ještě světlo. Později už kozy skloní hlavy a pasou se vytrvale, neběhají tolik a drží se na menším prostoru. Když je ve stádu víc mladých, pohybujeme se rychleji a nevydržíme na místě tak dlouho.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Jamarov »

Děkuji oreb, už mám spíše kozy, které jsem postupně měnila místo oven.
Nejsou mladý, ale dokoupila jsem starší okolo 2let. Chtěla jsem dobré dojky s papíry a místo toho jsem pokupovala a zachraňovala... Ale taková už prostě jsem.
Nejdříve asi začnu jen s původníma kozama, který se mě drží a hlídají a postupně budu přidávat nové. Horší je, že ty novější mají utvářené skupinky a některé prostě bez sebe nejdou.
Taky je dobré mít psa, který se drží za stádem. Jen jako bod ke kterému kozy nejdou o to víc se kozy drží u mě.
Ale to je otázka jestli má člověk výchovného psa na povel zůstaň.
Nevím jak se pase za pomoci psa správně, tohle je jen můj poznatek.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od oreb1 »

Jamarov, máte pravdu s tím psem. Já mám taky psa, i když je to jen kříženec, ale má to v krvi. Neumím ani já ani on pást jako Bekky. My máme nějaký svůj styl a Vy si taky nějaký vytvoříte. Jestli máte nějakou vůdkyni a její spolek, začala bych s nimi. Nebo, jestli se nerozutíkávají, je berte všechny, ale nevím, kolik jich máte. 80 navzájem cizích koz by se jen tak uhlídat nedalo :-). Ony ty kříženky mají hodně do sebe, jsou zdravější, samostatnější. A nepotřebují většinou tolik péče, přitom užitek dávají. Nejlepší jsou jejich dcery, které už u Vás vyrostou, ty už jsou zvyklé a neovlivňuje je stres. Já s sebou nosím v batohu kůrky, abych v případě, že ztratím jejich pozornost, jich mohla pár rozhodit. Není to často potřeba, ale někdy se musíme rychle uhnout z cesty, když jede auto s netrpělivým řidičem apod. Pak za mnou běží i z větší dálky a situace je vyřešena. Před psem mají respekt, i když se ho normálně nebojí a chodí si v jejich ohradě kdykoliv. Ale jako malý je honil a štípal do stehen, když se mu nechtěly uhnout nebo jsem se na ně zlobila, tím si je vychoval. Na pastvě ho používám spíš na to, aby odvedl cizí psy nebo na odehnání koz z pole, kam nesmějí. Bohužel jsem ho nenaučila jít někde vzadu za stádem a pohánět opozdilce. Spíš jde vepředu a občas se zastaví, takže kozy taky. No, motám to páté přes deváté.
Bekkky

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Bekkky »

Jamarov: Jo, přesně tak to funguje se psem. Co máte za pejska? Pokud ho máte naučeného na zůstaň, je to to nejdůležitější, co pes musí na 100% umět. Pokud Vás poslouchá tak, že zavoláte ke mě, pojď atd. a pak mu, když je na místě, kde ho chcete mít, dáte povel zůstaň a on zůstane stát, je vyhráno. Protože pak už zvířata dostanete kamkoli.

Zkuste psa naučit, aby když jdete se stádem šel tak 10 metrů před Vámi, nebo pokud se ho kozy a ovce nebojí, vemte ho na vodítko a jděte s ním před stádem. Když jste na místě a zvířata začnou žrát, můžete ho dovést na místo, kde má zůstat a tam ho odložit. Pak se vraťe před stádo a když chcete aby se zvířata posunula vaším směrem tak zavolejte nejprve zvířata a popojděte směrem, kde je chcete mít (já mám naučené ovce, že nejprve zamlaskám a pak zavolám, abych upoutala jejich pozornost) a pokud nereagujou, zavolejte psa, aby popošel vaším směrem a pak si zase sednul (lehnul). To zvířata naučí jít za vámi a taky se držet pohromadě. Protože asi tím, že jste zvířata přikupovala, není stádo tak semknuté.
Až se stádo semkne dohromady, pak je můžete více naučit a taky psovi to půjde jednodušeji.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Jamarov »

Mám jen 11 koz. Ovce neberu.
Jako stádo běží jak ven a tak pak i domů, takže to je v pohodě.
Psa mám křížence vlkodava s velkým kniračem. Když řeknu zůstaň tak poslechne, na zavolání ke mě taky přijde. S tím popochazenim a znovu ulehnutim to musím vyzkoušet.
Je problém s jednou kozou která fenku při větší blízkosti napálí. Dříve se mnou Eliška -čubinka chodila do ohrady,když jsem tam měla nějakou práci , kozy v pozoru a dobrý, ale loni ji tahle koza právě napadla dost hnusně když jsme odcházeli z ohrady... Takže teď jsem trochu ve stresu při pastvě,protože vidím, že i Eliška se bojí.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od oreb1 »

To je podobné, jak když u mě pes zdaleka obchází kozy, které právě porodily, protože by ho prohnaly. Ale když se postavím mezi kozu a psa, pes projde kolem bez problémů. To samé obráceně, když se některá koza ještě bojí psa víc, než je potřeba. Postavím se mezi ni a psa a nechám ji, aby si chodila okolo. Asi se bojí Eliška i koza (já mám zas kozu Elišku:-) )
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Marion108 »

Jste moc sikovny.
Paseni se psem me zajima. Hodil by se pro to NO? Jak to zacit, sedni a zustan i lehni a zustan umime, co vic ucit?
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Marion108 »

Moc hezky, verim, ze te moji by to s ovcema slo taky, ale s kozama je to slozity... Maj rohy a umi se branit.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastnacku, šikulka, už ji asi nemáte, jak jsem pochopila.
Marion, já pasu se psem, ale jsem samouk a odborně poradí Bekky, já to dělám podvědomě a pes taky.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

Dneska jsem u nas za vesnici,kousek od Prahy,potkala pana,ktery pasl sve 3 kravy! Zvonce na krku a courali po lukach....pekne. V Cechach jsem to vlastne jeste nevidela... :)
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Marion108 »

Jako dite, jsem na jednom huculovi pasla asi 20ti hlave stado. Byla to jedna z nejkrasnejsich veci, co jsem kdy s konem delala...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

Juuu. To bych si taky vyzkousela... :andel:
A vubec...sice jezdim anglii,ale prace s dobre pripravenym cuttingovym konem s kravama by me zajimala. Mela jsem pod nejakym cutt sampionem jeden trenink na velmi dobrem skolnim quaterovi a dost me to zaujalo... :oops:

Mno...zrovna dopo mi prijela cobka na prevychovu,nemaje zadne anglicke pasujici sedlo. Takze mi tu "vesele" visi dva westerny... :roll:
:Hhippie: Bubáci forever!
nitraner

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od nitraner »

Pasení je hezký koníček. Jen je potřeba na něj najít čas. Pasu max. hodinu denně. Poslední dobou spíš hledám ovce než pasu. Den se krátí a čas ubývá. Tak ovce pustím a za hodinu je jdu zavřít. Začali se potvory toulat. Přestal jsem mít strach, že utečou. Zatím vždy přiběhli na zavolání. Problém nastal až jsem pustil do stáda berana. Začal být agresívní. Tak je konec nehlídanému pasení. Útočí na každého. Ještě 14 dní a jde zas do separace. A já budu doufat, že si svou mužnost dokázal :tanec: :tanec: :tanec: , jinak budu mít květnové mladé. Tak jak to bylo za krále Vřesováka. :lol:

Byl jsem mile překvapen jak jsou ovečky učenlivé. A jak si pamatují. Hlavně kde co se dá sežrat. Padané jablka.
Taky jsem přestal chodit s kýblem, pamlsek dostanou jen v ohradě. Jak se napasou šupou do ohrady. Taky někdy volám zbytečně. Jak nemám nic v rukách, kašlou na mě.
Učí se, že já určuji směr kam jdou. Nejhůře je, když musím únik bránit vlastním tělem. :cert:
Popravdě čekám na Bekkky a jeji pastevecké instrukce. Prí bude něco i o pasteveckých psech. Já to vzdal, se psem. Moly je jenom honí, je to lovec.
Přemýšlím o kolii.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Marion108 »

Hhippii:
Bylo mi 13, mela jsem zaklady z jk a ten hucul me hoodne vyskolil.. Vse bylo spise intuitivni a kravy takto byly zvykle, konik slouzil majiteli pro tyhle ucely... Nic profi.
Byla jsem v te staji dva roky a pozdeji to zkousela s mladou kobylou po Carol... Slo to na parellce. ;)
Bajecna doba... Kolik ja tenkrat mela odvahy...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od oreb1 »

Nitraner, ovečky se od koz asi moc neliší. Když jednou někde našly něco k žrádlu, půjdou se tam podívat znovu několikrát po sobě, dokud tam něco bude. A cestu domů najdou, to buďte v klidu. Udělal jste pokrok, když už dáváte pochoutky jen doma po návratu :) . Jestli chodíte pořád stejnou cestou, potřebují Vás tam jen na ochranu, jinak si poradí. Taky chodíme už za tmy a taky tam jsem málem jen pro ozdobu, protože prostě dorazí na nejbližší místo, kam chodíme a začnou se pást. Za dvě hodiny pomalu postupují směrem k domovu, ještě sežerou, co najdou kolem cesty a šup domů. Já jsem se dnes loudala za nimi, protože jsem vozila hnůj a na tu jejich rychlost jsem byla moc unavená. Přišly zpátky k otevřeným vrátkům samy beze mě, nechtělo se jim čekat, až přijdu a dostanou něco na zub za odměnu, tudíž se rozhodly jít ještě o 5O m dál do posekaného pole si něco vysbírat. A to jsem se zase vykašlala já na ně a šla jsem se navečeřet. A kousky tvrdéhp chleba nedostaly, když si sehnaly vlastní dobroty. Jen jsem šla za další hodinu zavřít vrátka a už všechny spokojeně ležely po celé zahradě.
nitraner

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od nitraner »

A z tohohle jsem chtěl udělat pasteveckého psa. :D :D :D


Obrázek
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od oreb1 »

Nitraner: To ještě můžete, jestli ta fotka není stará, ne?
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

Taky se pochlubím, dnešní momentka - napájení u Berounky. Pejsek můj šikovnej
Obrázek
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Janina »

Jupík krása střídá nádheru! Luxusní stádo. Pasete bez ohrazení stále? Nebo máte i pastviny?
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

Většinu času v elektrické síti, ale už není moc trávy, tak s nima propásám místa kam se se sítí nedostanu. Občas dojde na pastvině voda tak jdeme do řeky. V létě nemělo ani cenu vodu vozit, 1000 litrů vypily za 2dny, takže jsem byla u Berounky každý den. Vypásáme tam při tom břehy;)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 18 hostů