PASENÍ - povídání o něm, postřehy

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Nitraner »

:))
Jo jo, odměna bývá. Ale přijdou i bez. Mají to tak zafixovane.
:hura:
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Tak já dnes konečňe pasu!To je paráda,valet se na louce a čumňet na stádo :hura:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Profesor1 »

V tomhle počasí mě představa válení se na louce děsí :219: :vytlem:
To by musela mít joooo hluboké oči :)) :))
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Mě napadlo to samé, teda bez těch očí :usmev: .
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Jamarov »

:vytlem: Pánové na vás jde jaro.
Já pasu už dlouho, tedy ovce se pasou sami,ještě nemám přestavěné po zimě pastviny a nějak jsem nezavrela ze zahrady průchod. Ale bude to potřeba ať muže tráva růst .
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Já si ještě musím počkat na nějakou trávu. Jak ležel sníh a pak denně v noci mrzlo až do dneška, je všechno hnědé a nic neroste. Ještě tak dva týdny, dřív určitě ne, spíš víc.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Vzpomněla jsem si na příhodu, která se odehrála v souvislosti s pastvou u nás před několika lety. Naše vůdkyně měla svá asi třetí kůzlátka. Chodili jsme na pastvu každý den, ona musela jít, protože stádo bez ní bylo zmatené. Ale jak to měla udělat, když děti byly tak malé, že by s nimi musela jít někde vzadu a svou vůdčí roli by stejně neplnila? Zároveň je nechtěla nechat doma samotné. Bylo vidět, že jí to dělá starosti. Představte si, jak to ty kozy vyřešily. Vůdkyně měla dvouletou dceru, ta zůstala doma s kůzlaty a její matka šla se stádem na pastvu. Chodili jsme asi kilometr daleko na jednu loučku pravidelně každý den, stejně i tentokrát. Kozy se tam pásly a asi za půl hodiny přivedla po obvyklé cestě ta mladá obě kůzlátka za námi. Předala děti matce, která se tím nezdržela a teď už nemusela stádo nikam vést, a sama se napásla. Možná si to domluvily předem a možná to tu mladou napadlo, když čekala doma a měla chuť na pastvu. Ale výsledek je obdivuhodná spolupráce a zodpovědnost.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Na Stolové hoře v Pálavských vrších se pasou kozy a ovce s pastýřkou volně.
https://breclavsky.denik.cz/zpravy_regi ... 10426.html
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od PavelIV »

Včera o tom byla i kratičká reportáž v hlavních zprávách na ČT1, jen jsem nestihl zachytit, kde to je - tak už to vím :usmev:
Moc to sem nepasuje, ale navazuje to na předchozí příběh od Františky, tak to dám sem:
Včera jsme holky pustili do sadu, moc trávy tam není, všude už vypaseno a seno bude až dnes, o to ale ve včerejší příhodě nejde. Je tam dost komplikovanej vstup, šířka asi 5m tam je, ale není to úplně jednoduchý. Moje chytrý holky zmerčily, že tahám ohradník, tak už na mě křičely, tak jsem po dokončení zavolal póóď a po chvíli váhání vyrazili správným směrem - musely obejít chalupu, na to si některá vzpomněla. Pak se naštosovaly před vstupem, já ještě dodělával ochranu mladých stromů nezapojeným ohradníkem a synek je lákal dovnitř. Volal na ně to samý co já, ale nechtěly tou bránou projít - asi mu nevěří :vytlem:
Pak se jedna osmělila a už šlo celý stádo, jen Kulička s třemi telaty zamířily trochu jinam a dostaly se do pozice, že přes ohradník koukaly na zbytek stáda, jak se láduje travičkou a oni nemají. Stoupli jsme si a volali na ní, marně. Synek ji šel vyhnat, když v tom naše Jitka přichází tím směrem, jakože vylezla z toho sadu. Nejdřív jsem myslel, že jde pít - je to tím směrem, ale ne. Normálně je šla vyzvednout, už cestou na ně bučela. Došla až k nim, v tu chvíli už Kulička pochopila směr, poté co ji synek trochu dost pomohl. Jitka vyzvedla ty tři malý holky a odvedla je do sadu. A to žádný z nich není její, synáčka už jsem jí prodal před 2 měsíci.
Tak je od včerejška nezpochybnitelnou šéfkou, i když její vrstevnice prudička ji u žrádla odežene, ostatní si na ní netroufají. Ona nikoho neprudí a je dost mohutná, tak to nezkoušejí :souhlas:
:PavelIV:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Jana P. »

To je tak hezký tohleto. :andel: jak píšete o inteligenci a spolupráci božích tvorů.
Já jen malinko, sobotní zážitek.
Stádečko, nyní třináct kousků, přišlo o vůdkyni v únoru. Jak jsem psala měla veliký výhřez pochvy před porodem, prasklo jí to. Manžel jí musel porazit. :smutek:
V sobotu jsme se rozhodli oveny přemístit na první jarní pastvinu ze zimní. Musí přeběhnout přes horní polovinu pozemku, zeleninová, okrasná zahrada, dvorek, kolem našeho domu, pak ze vrat ven mezi domy, dát se prudce do levá, mezi čtyřmi domy, kde zběsile štěkají čtyři psi, a prudce do prava. Pokud by nezahli do leva či do prava, poběží rovně rovnou do Tábora nebo Borotína a to opravdu nechceš. :vytlem:
Já strážila u odbočky do leva. Manžel ovce dole vypouštel a šel za nimi, což je špatně.
Je třeba jít před nimi. Ovce se pásly na keřích a všude tam kde jsem to nepotřebovala, tak jsem na ně zavolala, daly se do běhu ke mně. Chodí takhle každoročně a vůdkyně vždy zatočila kam bylo třeba. Když se ke mně nyní ovce blížily, chtěly zatočit ke mně do Borotína, jasně jsem to viděla potencionální ( dle mne)vůdkyni na očích. Rychle jsem se zařadila před ně, a dala se do běhu, vzhledem k mé kyčli hahaha, správným směrem a stádečko krásně za mnou, a šup už tam byly. Myslím si, že nyní na pastvě si už vůdkyni stanoví a bude pohoda. :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

To jsou ale moc hezké příbjehi!Já včera ve velkochovu převáďel 2telata z nevikidané bouďički do vikidané.Jedno jsem táhnul na obojku a voďítku,ale druhé vpohoďe přešlo na butilu.Jsou opravdu velké rozďíli v povaze už od telátka.Ňekteré tele je odvážné a jiné je hluboce konzervativňí.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Pavle, taky jsem byla svědkem toho, jak se stará kozy vrátila pro kůzlata, aby je provedla brankou, když ji neviděli. Pořád se jim nedařilo se strefit, tak chodila sem tam, než byli všichni doma.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od PavelIV »

Mě nejvíc překvapilo, že byla tak odpovědná, když jsem je zrovna pustil na novou trávu.
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Chodím zatím na pastvu jen do blízkého okolí a své psy neberu, nudí se, když nejdeme dál. Ale najdou se jiní. Dnes navečer se kozy pásly a najednou přiběhl nějaký chlupatý obr, zastavil kousek u nich a přemýšlel, co má dělat. Byl to nějaký pastevec, nevypadal, že by je honil, jen je chtěl pozorovat. Šla jsem k němu, pohladila jsem ho, mluvila jsem s ním a on se k nám přidal. Možná 10 minut byl s námi, pomalu postupoval jako kozy, sledoval je a nechal se celou dobu hladit. Pak jsem já zaslechla písknutí, ale on zjevně ne. Psi mají totiž velmi špatný sluch, zvlášť pastevci :vytlem: . Na jeho pána jsem nakonec musela zavolat, že pes je u mě, jinak by snad s námi šlo to tele i domů a mě by ještě obvinili, že jsem ukradla psa. Každopádně mám dalšího známého psa, jen jsem se ho zapomněla zeptat na jméno.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Já psa beru.Bez ňej jsem ztracen!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Pes naučil kozy, co smí a co ne. Ale už to umí, takže psa potřebuju jen v případě, že jdu dál a kozy potřebují taky chránit.
Dnes jsem zrovna uvažovala o tom, jak jinak se pase se psem a bez něho. Já patřím ke stádu jako jeho vůdce a kam jdu, tam jdou kozy. Když se otočím od koz obličejem, jdou za mnou, když se otočím obličejem k nim, jdou přede mnou, protože vědí, že můj obličej směřuje tam, kam půjdeme :usmev: . Když jdu se psem, kozy méně poslouchají mě a dávají pozor i na to, odkud je honí pes a kam běží. Je to prostě jinak. To současné období bez psa je moc pěkné, protože si s kozami víc rozumíme, pes nás neruší.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

Já si zrovna včera při přehánění říkala, jak se třeba dělá, aby zvířata nepředbíhala vodiče. Asi tou holí, co někteří nosí. Já převádím ovečky jen kousek a se zachrastěním kýble nebo i jen zavolání a zatleskání fungují. Jdou za mnou, ale někdy mě některá předežene. Možná i proto, že vědí, kterým směrem se jde.. Ale vždy mám raděj jednu na vodítku, abych měla pojištěno, že kdyby se někam rozhodly jít, tak mám “silnější argument” :andel:
Ale stejně je to super, tohleto. Včera jsem je i nechala napást mimo ohradu - to byla vlastně naše premiéra. Ono toho nikde moc krom té ohrady nemáme, resp. dál a ne úplně bezpečně, tak to nemám jak praktikovat... ale vedle oploceného byla tak krásná a šťavnatá tráva, že mi bylo líto jí tam nechat vniveč. Tak měly radost. Jehňata okusovala mladé stromky, velké plnou hubou hltaly novou trávu... krásný pohled. Dost smutné je, že ty výběhy jsou stále holé.. :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Franťiško,vi máte poslušné kozi?Co je to za plémę?Já tu mam ňekolik atraktivňích pozemků,kam nesmí vstoupit,ale i pŕez psa se o to pokoušejí
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Přes zimu nikam nechodíme a na jaře jsou poslušné, asi proto, že byly odkázané celou dobu na mě. Takže mě celkem poslouchají. Není to 100 %. Nosím s sebou kousky tvrdého chleba a když to vypadá, že udělají něco jiného, než zamýšlím, dávám jim ho a začnou zase hned poslouchat. Snažím se dát kousek všem, protože když dávám vždycky jen těm nejdravějším, ty pomalejší už se přestanou těšit a nejdou příště za mnou. Prostě je podplácím a pak to jde.
Postupně tahle poslušnost ubyde, jak budou růst kůzlata. Stádo je teď pomalejší, aby je neztratilo. Časem se nškterá rozhodne, že v dáli vidí krásně zelený bod, který by chtěla ochutnat, a poběží tam všechny. Pak se hodí pes. Ale nějaké obíhání jako od borderky kozy nesnášejí.
Taky tu jsou pozemky, kam kozy nesmí. Kolem nich běžíme. Někdy je to s nimi hrozné, ale většinou když jsem třeba unavená nebo nějak otrávená.
Shrnutí - člověk stejně nikdy neví, co bude za vteřinu :vytlem: .
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Kouťák »

Františko,hezké povídání o kozách.Nějaká fotka toho vašeho stáda by nebyla?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů