Vlci, medvědi a jiné šelmy.

chov ovcí a koz...
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jistě že je to blbě nastavené. Všechno je to tendenční odklonění od přirozené rovnováhy.
Přirozeně hladový predátor neřeší jestli je bachyně, srna . . . . březí.
Předpis to řeší i když je zvěř přemnožená a to je špatně, a vždy bude špatně.
Ale to je jen část problému. Druhá část je členská základna MS.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

Ano franťiško,to jste napsala přesňe.V americe si v minulosťi najímali farmáři profesijonálňí lovce na vibíjeňí šelem.Farmář přece nemá čas a sílu po nocích lovit.Gdiž maj tak odpovjednou práci, jako je regulace zvjeře, ďelat liďi jako koňíček po práci,tak to podle toho taki vipadá.Ten kamarád revírňík je ze státňích lesů a říkal,že mislivci moc peňez nemaj.Že si musí od státňích lesů hoňitbu pronajímat.Pak ješťe musí plaťit škodi zvjeří způsobené.Střelivo je drahé a víkupňí cena masa mizerná.Človjek bi si spíš mislel,že lesi bi si mňeli najímat lovce,abi jim omezovali zvjeř.Že?U nás je to tak,že gdo má pole,nebo louku,les,tak má právo lovit.Soused řikal,že bi pole prodal,ale to už bi pak nemoh střílet.Tam,gde má človjek pozemki,tam může lovit.Tagže on jezďí do hoňitbi za hřebenem,pochází odtamtud,má tam pole po roďičích.Ňegdo jezďí do hoňitbi i desítki mil,protože tam má pozemki a tuďíž právo lovit.Samozřejmňe dává smisl,abi mňel človjek lovecké právo na svém pozemku,gdiž je to tak daleko,jak to pak vipadá?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Hhippie »

To je zajímavý model. Odkud to je? Vůbec si nedovedu představit, že tohle může fungovat. Myslela bych si, že toto povede k vybití divoké zvěře. Pokud není centrálně řízen odstřel a hlídány stavy zvěře, může se stát, že se odloví víc kusů, než je třeba. A pokud se lovci nikomu nezodpovídají, pak si dovedu představit, že se bude střílet spíš to, co je lovecky zajímavé (trofejové kusy), než mladí...? :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jan »

No , moc tomu nerozumím, ale nebude to spíš tak, že pokud někdo bude nadměrné lovit, zvěř se stáhne tam, kde se loví míň?
Voni ty srnky přece nejsou úplně blbý, ne?
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Na tohle zvířata blbé jsou. Jim nevadí že vedle nich odstřelíte kolegu (kolegu zvířete! :vytlem: ) jim vadí hluk - neklid.
. . . . . . .

Centrální řízení . . . . . to je ten průser, že dneska všichni spoléhají na centrální řízení a nikdo nespoléhá sám na sebe a vede to k nezodpovědnosti a k nepřemýšlení, protože na co se zatěžovat přemýšlením.
MS přece musí být zodpovědné nejen za přemnoženou zvěř , ale i za nedostatek zvěře. A jestliže někomu jde o trofeje, tak to není myslivec (od slova myslit), ale lovec, případně masař.
Ale to si jen tak utopisticky premejšlííím.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Hhippie »

Profesore, vycházím z toho, co vím, jací lidé jsou ve spolcích a jednotách kolem otce. Těch, co to mají nastavené jako on, nebo třeba Xchipsy, je naprostá menšina. Bohužel. Na druhou stranu... pokud nikdo nebude centrálně řešit stavy zvěře, nevím, jak budou myslivci vědět, jak na tom oblast je? Protože na to krmeliště si vždycky něco dojde...? :nevim:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Pokud je myslivec opravdu myslivec tak přehled má. Na posed se přeci chodí střílet až jako to poslední! Teda kdysi to tak bylo.
Co to je centrálně řešit stavy? To je jen řešení stavů od stolu z nahlášených počtů.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Hhippie »

Ok, máš pravdu - nejsem myslivec, tak nevím, jak to chodí. Tak o tom raději už nebudu polemizovat. Mohu jen reprodukovat některé názory a zkušenosti. Ale vždy je to jistě vytržené z kontextu a navíc jen převyprávěno. Tak pardon :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já taky nejsem myslivec a jako vždy si jen tak přemejšlííím. No a sem tam se trošičku rozzuřím, ale to nebere osobně.
Ono vice-méně málokterý spolek za něco stojí.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Františka. »

Já jsem to teda myslela tak, že by měla být spojená péče o stromy a o zvířata. Když má někdo les, měl by z něho něco mít, ne jen se o něj starat. Ale to znamená, že bude vědět on nebo jím pověřená osoba, co v tom lese žije, jestli je tam moc medvědů nebo lišek, kde mu schnou stromy a měly by se vytěžit nejdřív. To píšu jako příklad. Profesionální lovec by se určitě hodil taky, teď třeba na prasata. Ale u nás by to asi neměl být přímo jen lovec, ale i lesník. Nevím, jestli by se tak uživil, to je jiná věc. Základ je ale to, že se člověk stará o svůj les komplet. Ne že mu tam někdo leze, zvěř ani nemá, když není myslivec, nařizují mu, že smí nebo nesmí kácet a kdy a co má sázet. Zodpovědný majitel lesa se prostě stará o svůj les a v tom souhlasím s Profesorem. Spolek je něco úplně jiného. Celkově to je jen můj názor, třeba je to nesmysl.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

Les je od dobi průmislové revoluce plantáž na dřevo.Pokud budete vlastňit kousek lesa,máte povinost bojovat s kůrovcem.Obce si ze zákona najímaj odborňíka na pjestováňí stromů a to je hajnej.Hajnej se stará od vísadbi po ťežbu a prodej.Musí plňit nařízeňí a choďí mu kontrola,zjišťujou třeba jestli má včas osázenou míťinu,správnou skladbu dřevin,apod.Hajnej nemá se zvjeří co ďelat.Může však,ale taki nemusí,patřit do misliveckého spolku.Jenže práce hajného je časovje náročná,můj hajnej např. obhospodařuje lesi třem obcím,tak času na mislivost nemá víc než ostatňí.Centrálňí plánováňí bilo i za feudalismu,jeden pán mňel les i zvjeř a vůbec celé území a to spravoval podle svejch schopnosťí.Co se tejká profi lovců,tak ti bi se prosťe museli uživit,pokud bi je ňegdo na jal,tak asi za cenu k uživeňí.Gdiž si najmete ňekoho,abi vám postavil dům,tak se taki uživí.Jenže to ze zákona neňí možné,najmout lovce,protože o zvjeř se staraj spolki dobrovolňíků.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Mám pocit že toho hajného musí mít každý, kdo má lesa určitý počet ha a více.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

To je možné profesore.Tadi maj taki liďi lesa 10x30m-lesík jako dlaň!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak to já mám víc - cca 80 x 15 m :)) A sázel jsem si ho cca před 20 léty sám :bublina:
Pro mě má ale největší význam v tom, že z něj mám už několikátý rok májku a že v něm rostou houby :hura: :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Františka. »

Já vím, že hajný nemá se zvěří co dělat. Ale to je to, co vidím jako špatné. Není dobře rozdělit les na zvířata a dřevo. Celková správa by mola zajistit rovnováhu. Ale brání tomu zákony a zájmy nevímkohovšeho.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Už jsem to četl po ránu. Pobavil jsem se při čtení diskuse. Je to marný. . . . marný . . . . .je to marný :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

Anna Řezníčková-Co odhalila analýza vlčích škod na Broumovsku?-Ekolist.cz
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

To odpovídá tomu,co psal kukačka.Dlouhej pozemek končící u lesa.Teoreticki,gdibi se víc sousedů spojilo,tak bi mohli tu stranu u lesa zahraďit opravdu bitelňe a neprostupňe.Ale gdiž viďim,jaká je neochota budovat plot u sousedů zde a jedna sousedka obviňuje druhou dokonce že kvůli ňí jí uťíká pes(pes vleze ďírou ke druhé sousedce a odtamtud uteče na silňici),tak se asi spíš budou dohadovat chovatelé s ochranářema,že ploťit má ten druhej a vlk bude žrát ovce.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jde i o to, jestli ten plot taky někdo povolí a co to bude stát :nevim:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] a 1 host