Vlci, medvědi a jiné šelmy.

chov ovcí a koz...
honzauta
Příspěvky: 124
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od honzauta »

Taky jsme přemýšleli nad Čuvačem či polskou verzí Owczarek podhalanski nebo maďarskou verzí Maďarský kuvasz nebo španělskou Pyrenejský ovčák.

Poté se tady v okolí vyskytli tyto štěňata, po tátovi co už v těchto končinách bojuje s Broumovskými vlkopsi, tak jsme neváhali.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jan »

Je to blbý, ale jeden je málo. Na stádo mívají tam, co sou vlci aspoň 5 - víc. Nevim, jak ty tady, ale většinou je vlk silnější než pes a co jsem koukal, stejně jako vlk musí být ve smečce. Kangal, Kao,sao, jsou podobní psy, ty dospivaj tak kolem 2-3 let. A četl jsem, že cca v 60 letech táhly vlci snad z Ruska do Polska a museli na ně nasadit armádu, protože napadali vše i lidi. Doufám, že až prijde skutečná zima, tak ochránci půjdou příkladem v tom, jak jsou neškodný.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

honzauta,to je kangal?jak to mislíš vlkopsi?sice jsem už slišel o křížencích,ale vlci snad spíš psa sežerou,než že bi s ňím zakládali roďinu,ne?já mam šarplaňinku a kangala.a gdiž fena hárala,tak jsem je musel čtvrtej den odďelit.tomu psovi už z toho hrabalo.vona jen lehce zašťekala a von už se hotovil zabíjet. :otraveny:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

kukačko,mňe připadá 90strašňe málo.já bich za tak ňízkím plotem neudržel aňi domácí zvířata. mam kozi.soused má kříženki z muflonem a přeskakujou 120
honzauta
Příspěvky: 124
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od honzauta »

Pro čobanka - ano kangál. Je to fenka, máme ještě psa křížence akity a stafordšíra, to je taky těžká povaha, když se nám hárala fenka ( nyní už leží pod stromy a pod drnem ), tak taky byl vzteklej, zlost si vylíval na kočkách či na keřích okolo výběhu, kde byla zavřená, případně děroval moji nohu :mrk: .

Co se týká vlkopsů - ano genetickou analýzou je potvrzeno, že na broumovsku se nejedná o vlka, ale vlkopsa. Takže zde chráníme nepůvodní druh. :hura:
honzauta
Příspěvky: 124
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od honzauta »

K tomu anglickému plotu.
Ten se dělá tak , že se malé stromky naříznou do půlky v požadované výšce a zalomí všechny jedním směrem, vaziva zůstanou neporušená, tak takhle roste dál. Poté se tomu dává tvar živého plotu, obvykle pomocí mulčovače na hydraulické ruce v zimním období. Je zajímavé, že i přes to, že součástí jsou obvykle 4 řady ostnáčů, tak si zvěř najde místa na průchod krajinou i v tomto plotu.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

honzauta,ale akitu x staforda asi k ovcím pusťit nemúžeš,ne?jsem zvjedav,jak budeš spokojen s kangalkou.náš kangal na rozďíl od šarplaňinki neňi tak ušťekanej.taki neňi tak rezervovanej k lidem.šarplaňinka ,jak přijdou cizí liďi,tak zalejzá ke kozám do chlívku.kangal se chce poďívat,gdo přišel,nevaďí mu se seznámit.oproťi šarplaňince je to ale hračička,teď už je to lepší,ale zhruba od pul roku hoňil slepice,jehňata a kuzlata.musel jsem ho uvázat a počkat,až se sklidňí.nedávno to do ňej napálil kozel v říji,začal vrčet,ale ustál to a kozla nezabil.spolu ale určiťe hlídaj daleko zuřivjejš,hecujou se.s ťema vlčíma křížencema-za jakejch podmínek bi to vzňikalo?jako že uteče pes a přidá se k vlčí smečce jako ve voláňí ďivočini?gdiž chťel plukovňík hartl nakrejt vlčici psem no,toho prvňího roztrhala,až druhej bil dost agresivňí,abi jí zvládnul.v rumunsku jsou smečki toulavejch psú,ale z vlkama se nemíchaj.přesto za soumraku se na vsi ven nechoďí,zabili ňejakího starího človjeka a ďíťe.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

kukačko,a jak vipadá ten položenej ohradňík?to je elektrickej?v jakí vejšce?jak vipadá udržba?
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jan »

honzauta píše: 12 říj 2020 07:49 K tomu anglickému plotu.
Ten se dělá tak , že se malé stromky naříznou do půlky v požadované výšce a zalomí všechny jedním směrem, vaziva zůstanou neporušená, tak takhle roste dál. Poté se tomu dává tvar živého plotu, obvykle pomocí mulčovače na hydraulické ruce v zimním období. Je zajímavé, že i přes to, že součástí jsou obvykle 4 řady ostnáčů, tak si zvěř najde místa na průchod krajinou i v tomto plotu.
říkaj tomu hedhelaying ,
Obrázek
Obrázek

je toho na internetu a tvujtrubce dost. Zkoušel jsem to s trnkama - ale ty odnožujou, v případě ovcí to nevadí.
je to vlastně snad pozůstatek technologie Hadriánova valu , a prostupný to rozhodně neni. Jak jsem pochopil, dělají to hlavně z lísky, šípku, a nějakejch větších stromů, přidávají i ovocný, aby z toho byl užitek.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

to je zajímaví.já teda pohraňičňí křoví užívám dost,i na ňej vješim pleťivo,ale spíš to zkracuju,abi to zhoustlo,a to co ostřihám,to zkrmim.koza dokáže sežrat docela dost dřeva :vytlem: honzo,dostal si tu sz?klidňe se ozvi
honzauta
Příspěvky: 124
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od honzauta »

čobanek:
ten náš kříženec je zvyklý od mala na zvířata, krávy, ovce, drůbež i kočky. Kdysi si hrával s káčaty, tak, že je při hraní zadávil, ale to je již historie. Kočky napadne jen ze žárlivosti, když je žena nablízku, je to jen jeho panička. Naposledy stálo sešití kočky 5000 Kč a poté za 10 měsíců ještě opravení kýly za 1500 Kč.

Nicméně jsme ho k hlídání zvířat neučili, hlídá na volno brák a okolí, teď je již na to postarší, ale myslím, že bude napodobovat fenku a při hlídání se budou podporovat. Máme to tak, že barák je uprostřed a okolo jsou pozemky se zvířaty.

SZ jsem nedostal
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jan »

čobanak píše: 12 říj 2020 10:34 honzo,dostal si tu sz?klidňe se ozvi
Pokud to bylo na mě, tak ne
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

bilo to pro jana.uďelal jsem druhej pokus odesláňí sz.kukačko,ti seš koumák!ta udržba kolem el.ohradňíku neňi žádná sranda.mňe ta síť tloukla tejden dost,desátej den už to bilo na ňic.a to loňi v léťe,gdi skoro nepršelo.zrovna mi řikal chlapík,že gdicki pozná,že už to netluče,že začnou ovce prolejzat ven. :otraveny:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

já mislim,že bi bilo féroví postavit chovatelúm takoví hradbi,jako maj vlci v zoo.jen se skoseňím ven,samozřejmňe :bublina:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

ta žaloba mňela zňít,že chťej na ochranu před zvjeří stejné finance jako vlastňíci lesa.máš necelí 2ha.to sme na jaře vosázeli v lese.kuli sme dostali,jen sme je museli seříznout do špički.pleťivo,hřebíki sme dostali.zbitek v ceňe za práci.práce za m oploceňí 35kč.kuli kurovci se smrku sází jen 50%.zbitek nesmrk.co je nesmrk,je ve voplocenkách.zbudovali sme km oploceňí.oplocenki maj zhruba 150m obvod,gdibi proňikla zvjeř,abi nebila moc velká škoda.počítej se mnou.35ťis. práce,20ťis. pleťivo.smrk se na podzim naťírá.to máme zhruba 60ťisíc na počátečňí zabezpečeňí vísadbi na2ha lesa.další roki oprava oplocenek,náťer smrkú.gdibis dostal 60ťisíc na oploceňí,tak bi to bilo o ňečem jiném,že?
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

kukačko,samozřejmňe se získáváňím dotací je práce.já beru na plemeňíki a na včeli.musí se poslat viplňené dotazňíki včas na správné adresi,a plemeňíkúm musí bejt odebraná krev.taki už jsem poslal dotazňíki jinam.....ta administrativa človjeka potrápí.ale jestli bis dostal finance na oploceňí,majitelé lesu je dostávaj a nepíšou pak petice,že chťej likvidaci jelenú a srnek....já ten sistém dotací taki nemam rád,nakonec se daří líp,ne tomu šikovňejšímu,ale tomu,gdo si dokáže zařîďit dotaci,že?ale čoveče,jestli máš tu možnost,tak si to přece pořádňe oploť!kolik bis moh dostat? :udiv:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

honzauta,já mam dvje no.mámu a dceru.mámu jsem pořizoval dřív než dobitek,zvľádla to,naučit se to nezabíjet,musel jsem jí to visvjetlit klackem a je nespolehliva.ješťe loňi,to jí bilo třináct,viužila příležitosťi,gdiž jsem zapomňel na dvoře kuzle,gdiž jsem se vráťil,už nemňelo hlavu a pochutnávala si na ňem.teď už je to babička.dcera je u zvîřat od malička,ale ten kořistnej pud je stejňe v ňí.potřebuju,abi mi pomáhala při manipulacích,a to právje zpoušťí ten loveckej pud.na dvoře to ješťe jde,ale na louce to bez košíku nejde.že bi samostatňe hlídala ovce ve víbjehu,to vubec nepřipadá v uvahu.tak sem zkusil šarplaňinku,a ona ťem zvîřatum fakt neubližuje.po ťech krvelačnejch scénách s no mi to přijde jako zázrak...
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

kukačko,to jsem si dal,teď abich študíroval.dnes jsem viužil dešťe a vjenoval se administrativje :otraveny:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

tak pdf a jiné tučné soubori,kukačko,na telefonku neotevřu.snad pomúže,gdiž si pořîďím pamňeťovou kartu?taki jsem si chťel přečíst novje vznikajîcí standart,na kterej nás upozorňujou ve spravodaji svazu chovatelu ovcí a koz,ale taki se mi to nepovedlo.ve zpravodaji nás vibízej ke sledováňí a dáváňí připomínek.je to na https://standardy.nature.cz/pripominkov ... sti/.jinak jsou ve zpravodaji ukázki oploceňí,prvňí jsou oranžoví ovčí síťe ve dvou řadách za sebou,odhaduju tak po metru.pak je tu to samé,ale ješťe s optickou barijérou-textilńí páska bez el.napjeťí,asi 30cm nad síťí.a pak je tu pevná ohrada z lesňího pleťiva a dřevjenejch kúlú doplňenená izolátori ve třech vejškách s voďícíma drátama. nejvjetší problém viďím v udržbje spodňího drátu s el napjeťím,to je tak každej pátej den to podežnout.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

taki jsem to už zjisťil kukačko.tak to se omlouvám
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 14 hostů