Vlci, medvědi a jiné šelmy.

chov ovcí a koz...
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

ne,zvjeř srnčí,daňci,jeleňi...ovce bi to taki sežrali,ale nechoďej do lesa,leda mufloňi
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

v ovčáckém zpravodaji 3/2020 píšou ,že stavi ovcí a koz se stále sňižujou,chov ovcí je v krizi,protože zemňeďelská politika znevíhodňuje chovatele proťi pjesťitelum-národňí rozďeleňí přímích plateb umožňuje použít až 35% poďíl pro chov hospodářskích zvířat.čr jich používa jen 3%.....lepší realizačňí ceni i podmínki pro čerpáňí dotací vede řadu chovatelú k přechodu od chovu ovcí k chovu masného skotu.celou situaci dále komplikuje špatnej odbit jatečnejch jehňat a kuzlat a nemožnost prodat ostříhanou vlnu.....CHOV OVCÍ A KOZ OPRAVDU NEMÁ PODPORU ZHORA.VKK JE JEN TŘEŠŇIČKA NA DORTU :blazen:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Profesor1 »

čobanak píše: 30 říj 2020 18:59 ne,zvjeř srnčí,daňci,jeleňi...ovce bi to taki sežrali,ale nechoďej do lesa,leda mufloňi
Proč by ovce chodily do lesa, když vlk chodí za ovcema na pastviny.
A zatím jenom čtu , že vlci žerou hospodářská zvířata. Tož kdy už začnou žrát ty lesní zvířata?
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Kouťák »

Lesní zvířata vlci žrát nebudou,protože je někdo naučil na skopové,když je měl v zajetí. :vytlem:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

ovce se samozřejmňe v lese klidňe napasou.jako ďíťe jsem jezďil s roďinou na letňí bit k pánovi,co choval ovce.taki mu třeba utekli a x tejdnú se potulovali krajiňe.asi neňi duvod,abi nežrali třeba mladé dubi,borovički....gdiž to ťem svejm donesu,tak to normálňe sežerou.v zimňe sundaj kůru.no a lesňí zvjeř přece ďelá to samé.kamarád nemá zaploceno za domem a srnki mu vožrali borovički,dokonce i ťis.třeba dubi znovu a znovu obrážej,tagže už maj tlustej kmínek,ale na vejšku nemaj víc než 50cm.tak se les nedá vipjestovat!musí se ploťit a mazat proťi okusu.to stojí prachi.vlastňíkum lesa(a stát je velkej vlastňík lesa) vlk nevaďí.mám pocit,že vlci nejvíc sežerou srnčí-je nejdostupňejší.ale pokud se ňegde pase nechráňené stádo ovcí,samozřejmňe to zkusí tam.ale třeba petra vávrová,která pase v beskidech v mísťe s vískitem vlka,risa a medvjeda píše v článku PASTEVECKI PES PŘI OCHRAŇE STÁDA na ekolistu,že za 5let nemňeli jeďinej utok,protože má psi.petr zacharda z abertam říká,že co má psi,žádnej utok nebil.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Profesor1 »

To by jsme se s diskuzí posunuli zase na začátek :vytlem: (Tady, nebo na i(U)Faunu )
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

já protože ďelám v lese,tak tu škodu viďim,okus,odrbáváňí parúžkú,virejváňí ďivočákama....a ďelá to srnka bambi :vytlem: majitelum lesa vlk nevaďí,turistum vlk nevaďí-nepotkaj ho,naopak bojí se pasteveckejch psú,a proto jim opravdu majitelé ovcí připadaj otravní.pro spoustu liďí nemá ovce žádnej užitek-maso jim nechutná ,vlnu nepotřebujou.spíš sem se setkal s názorem,že gdiž se chov ovcí neviplácí,ať to neďelaj a najdou si jiné zamňestnáňí.vjetšiňe občanu nebude vaďit,gdiž chov ovcí v čr zaňikne.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Z části máte určitě pravdu.
Já ale stále tvrdím, že kdyby byla myslivost o myslivosti, kdyby se vykonávala jak má a nebylo to minimálně z poloviny o papalášství a o penězích, tak se ty stavy zvěře dají regulovat.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

to máte taki pravdu.ale gdiž mislivec celoročňe přikrmuje ovsem ďivočáki,tak o čem to je?on je chová jako mi ovce,ale bjehaj mu všude,rozrejpávaj louki a pole...pravda taki je,že jsou teplejší zimi a zvjeř se muže celou zimu pást.proto se jí daří a to zase vede k tomu,že se daří predátorum.mi taki chceme dlouho pást,ale gdibi bili sňehové zimi,tak máme ovce x mňesícu v chlívku.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Františka. »

Máte naprostou pravdu s tím přikrmováním. Moc to nechápu, když je všude dost žrádla pro prasata i ostatní zvěř. Já musím v poslední době dávat extra pozor, když pasu kozy, protože myslivci prostě někde jen tak vysypou pytel kukuřice na hromadu. Jdu s kozami po cestě na pastvu a kozy se shluknou na jednom místě pod dubem vedle cesty. Myslím si, že tam je asi hodně žaludů, ale ouha, ona je to hromada kukuřice. Měla jsem co dělat je od toho odehnat a naštěstí pak o kus dál žraly i ty žaludy a problémy neměly. Kdyby to našly srnky, taky by jim to nedalo a nacpaly by si tím bachory. Ale těch bývá míň ve stádu a možná by se přežraly a špatně skončily. Ale to už není o šelmách.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Protože jít na čekanou už se nenosí. Jednak se nechodí, ale jezdí, a aby se nemuselo čekat, tak se láká na krmení.
Další věc je výkrm trofejních kusů. Ale trofej nejen pro sebe, ale hlavně pro cizince. Jsou z toho děsné prachy, protože pro cizince je to tu levné. A pokud cizinec přijede a uloví , opět bez nějakého vícedenního čekání, tak se pochválí doma a příště přijede cizinců víc.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

franťiško,to neňí tak uplňe pravda,že bi to nebilo o šelmách.třeba na víchodňím okraji prahi choďili ďivočáci až na kraj sídlišťe a usmrťili i ňejaké psi,co je liďi venčili.u nás mňe ujeďi taki štvou.musim zuřivje hlídat,abi to moje zvířata nesežrali,mislivec hrozí,že je zastřelí.a taki třeba visipou na hromadu chcíplé ribi,a to je zas lákadlo pro psi
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Františka. »

čobanaku, co znamená ujeďi? Omlouvám se, ale nic mě nenapadá.
Já mám s prasaty dobré zkušenosti, ale že by je někdo musel krmit, to si nemyslím. A jestli přece jen zasadím česnek a prasata mi ho sežerou, už budu mít i špatné zkušenosti :usmev: .
hodek
Příspěvky: 70
Registrován: 10 dub 2019 21:50
Dal poděkování: 37 poděkování
Dostal poděkování: 148 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od hodek »

Újeď=myslivecká návnada
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Hospodářská zvířata v lese být nesmí. Na druhou stranu myslivci ty příkrmy cpou k vesnicím a zahradám blíž a blíž.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Františka. »

Já nepasu v lese. Je to u veřejné cesty, na zarostlé orné půdě vlastně ještě ve městě.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Od jisté doby, když mě něco myslivci vyčítají, tak jim odpovídám tou jejich ohranou básničkou - "Ohraďte si! " :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Hhippie »

Jestli se nepletu, tak na újeď je zakázáno dávat živočišné zbytky :cert:
Mám pojem o myslivosti a bohužel to není jen zkreslený náhled laiků, ale je to realita (asi až na světlé výjimky).
Myslivost jako taková už nefrčí. Zahrnuje i péči o zvěř, o honitbu, lovecký mobiliář... a hlavně regulaci kusů. Ale tomu často bránil neflexibilně nastavené kvóty, díky kterým není možné zvěř redukovat. A tak se stále zhoršuje situace - zvěře je víc a víc, dělá víc a víc škod... a jak tu někdo zmiňoval - většinu mladších lovců zajímají jen trofeje a péče o zvěř je jen přítěží, ze které se vykecají nebo vyplatí. A další velká skupina je starých dědků, kteří jsou sice “aktivními členy loveckých spolků a mysliveckých jednot”, ale fungují jen na schůzích a plesech, kdy se mohou obléknout do zeleného. A pak je pár nadšenců - jako tu byla třeba naše kolegyně Xchipsy, kteří opravdu dbají na zdraví zvířat a neváhají vydat mnoho dní na vypátrání a odlov nemocného trpícího kusu v honitbách, kde šelmy neregulují...
To, že se nejpohodlněji střílí na krmelišti, z pohodlí auta, si nemusíme vyprávět.
Škoda akorát je, že prostě myslivci neměli podporu a motivaci shora dřív. A že je systém stále tak prohnilý.
Kupříkladu poslední leta je na zastřeleného divočáka “vypsána odměna”. Tu ovšem nefasuje myslivec osobně (který má se zastřelením spoustu nákladů a času a když chce maso, většinou si ho musí odkoupit...), ale jednota, pod kterou je evidován. A ta pak určí, jestli a co za ty svoje zásluhy dostane... Já si ty částky přesně nepamatuji, ale táta se rozčiloval zrovna nedávno, jaká je praxe. Je hodně aktivní lovec s povolenkami na nehonebních pozemcích v intravilánu města, aby se redukovala černá hlavně tam. Nikomu se do toho nechce, protože je to o hubu. Mají vypsáno myslím 2000 Kč za slovené prase. Táta loví kolem 40-50 ks ročně, nejvíc měl kolem 80 ks. Je většinou nejúspěšnější lovec divočáků ze sdružení. A dostává za to 1 krabičku nábojů ročně (při vyhlašování)...navíc nábojů, které pro jeho zbraň a lov nejsou vhodné... jeden náboj ho stojí kolem sta korun... takže on sdružení vydělá ročně x desítek tisíc a dostane za to potřesení ruky a ... kulový :nesouhlas:
Určitě je to o konkrétním sdružení, ale tohleto je vážně výsměch. To není o loajalitě členů. To je o tom, že z nich dělají úplné blbce... :nesouhlas: Pak se tedy není co nedivit, že si radši mladí nasypou někde hromadu kukuřice a počkají na trofejáka (který se víceméně skoro nesmí slovit), vykážou ho jako mrzáka a myšlenka a funkce myslivců v našem kraji přestává vykonávat to, co by měla... :nene:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

u nás dávaj újeď na louku.on na mňe křičí,že tam nemam co ďelat,že ta louka neňi moje.má pravdu,ale jeho taki neňi.a moje ovce to nerozrochaj. :otraveny: řikal mi jinej mislivec,že se mu neviplaťí střílet víc,než abi si naplňil mrazák.ptal jsem se ho,jestli se nedá zvjeřina prodat.a von že jo,ale musí to na rozbor,to ňeco stojí,střelivo ňeco stojí,a že nemá zapotřebí trmácet se po lese-řikám si,že takto asi k regulaci zvjeře nedojde.to bi musel bejt zamňestnanej profi lovec a dostávat zaplaceno vod uloveného kusu
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Hhippie »

Čobanak: ale oni teď prakticky mohou být vypláceni od sloveného kusu. Kdyby se to dostalo k lovcům a ne do kapsy kdovíkomu z jednoty... :nene: Ale samozřejmě nevím, jaká je kde praxe. Každopádně s Tebou souhlasím. A to, co říkal ten Tvůj známý... ano, tak vím, že to má vnitřně nastavena většina... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Google [Bot] a 19 hostů