Vlci, medvědi a jiné šelmy.

chov ovcí a koz...
oreb1
Dal poděkování: 257 poděkování
Dostal poděkování: 181 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od oreb1 »

kukacko, stavění je dobré, ale zavírání nezavrhujte. Můžu posuzovat jen podle koz, ale myslím, že v otázce pasení zase takový rozdíl nebude. Pokud se kozy cítí bezpečně, pasou se i v noci. Pokud ne, chtějí se pást za světla. I v létě. Myslím, že by stačilo je v určitou dobu přivolávat a naučí se přijít do stáje samy, i když tam jednou nebudete na hodinu přesně. Budou chtít být v bezpečí, ne se courat v noci po pastvině. A doma třeba bude navíc něco na zub, na co se budou těšit, a naučí se to líp. Trochu si je domestikujete :usmev: . Jen tak přemýšlím, jak to je s kozami. Dlouho mi po útoku psů trvá, než se odhodlají zase jít se pást za tmy. (Já většinou nemám čas za světla, chodím kolem západu slunce, ale to jsem musela chodit dřív, jinak se samy vracely moc brzo.)

Jamarov
Dal poděkování: 227 poděkování
Dostal poděkování: 312 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Jamarov »

Oreb to je pravda. Pokud mají přístup k salasi a vedi ze tam mají základnu tak se z pastviny vrací. Kozy určitě. U smiseneho stada to je horší.vetsinou jdou kozy k chlevu a oveny zůstávají na pastvě. Kdyz mam oddelene ohrady tak se ovce vrací k domu taky. Ale stejně to neni řešení jak je dostat do bezpečí kdyz nebudete zrovna včas doma aby jste je mohla zavřít.
Zodpovědnost je pěkná. Sama vim jak je těžký mit pevný čas při dojeni. Nejde o to zůstat nekde dýl na vylete s dětma ale o to ze se naskytnou i jine situace třeba s nemocnici. Takže zavirat zvířata v nějakou dobu taky neni jistota.Me třeba chodila liška i na oběd. :nesouhlas:

Jana P.
Dal poděkování: 882 poděkování
Dostal poděkování: 887 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Jana P. »

Pokud by u nás žil vlk, zatím o tom nevím, lišky ano, majitelé ovcí si pořizují zbrojní průkaz a dávají se na myslivost, aby mohli, lišky střílet, musela bych se zařídit jinak.
Zřejmě bychom chovali ovce na pastvinách přilehlých k domu, na noc je zavírali do malého prostoru před ovčín. Sad , kde je ovčín, je oplocen pletivem 180cm. Klasický plot. Na letních pastvinách bychom sušili seno.
Máme vše ohroženo ovčím pletivem, 120 cm, to je přichyceno k zemi zatlučenými špalíčky.
Popřípadě bychom později v létě dosíkali krmivo na letních pastvinách a vozili ovcím. Za dob mé matky se na statku u Lovosic chovaly také ovce, zavřené ve chlévě. Krmení se jim vozilo, kydalo se. To by se mi nelíbilo.
Pokud by ani toto nepomohlo museli bychom chov ovcí oželet. Pro šest bahnic s jehnaty se takového stavby plotu nemohou vyplatit. Tedy ani by se mi nepodařilo donutit manžela k jejich realizaci.
Navíc jsou letní pastviny propachtované, ani to není povoleno.
Začala bych pak patrně chovat dvě tři kozenky, dvě masné a jednu mléčnou. U těch většinou není zvykem, aby se pásly měsíce volně jak se jim zachce. Lidé je většinou zavírají a na pastvu vypouštějí na hodiny.
Ještě bych si vše musela zjistit a rozvážit.
:bosorka:

Jamarov
Dal poděkování: 227 poděkování
Dostal poděkování: 312 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Jamarov »

Ja bych se k myslivcum dala hned :)) fakt.Kdybych mohla.

kukacka
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 102 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od kukacka »

180cm pletivo neni nic, po tom se dobre splha. Ze je pletivo prichyceny k zemi taky nic neznamena.
Nebudu popisovat sousedovu ohradu, nebudu to schytavat za nej. Jediny co reknu je to chlap k 80, duchodce. Ovci ma myslim ze celkem 8 v tuhle chvili. O co jde, tak o to ze vlci si chodi az k baraku. A je docela jedno jakou ohradu prekonali.

Jana P.
Kontaktovat uživatele:

Jsem na face ve skupině, kde pan Havel také sdílel zabitou jehnici. Takže se mi příspěvek zobrazil.
Jsou tam v diskuzi zajímavé názory, které nás tu ani nenapadly.
Například, ovce vypadá jako podříznutá.
Také se tázali, jak jsou ovce zabezpečené na den, na noc. Také zda to nemohl být pes.
Byl to jistě vlk?

Jana P.
Kontaktovat uživatele:

Diskuze je rozvinutá,zajímavá, lidé říkají, že si zvířata zavírají na noc, někdo má Pyrenejského psa, píše se tam také o včerejším útoku na ovce, spáchal ho pes, ne vlk. Pyrenejec si s ním poradil.
Na face je v chovatelských skupinách hodně, převážně mladších, chovatelů. Velké množství názorů, podnětů.

kukacka
Kontaktovat uživatele:

Jakej zase Havel? Venca?
Je tam pracovnik Chko, az budu vedet verdikt dam ho sem. Pes tady v okoli zadnej neradi. Zkuste si na volny pastvine chytit jehne abyste ho podrezala.

Jana P.
Kontaktovat uživatele:

Tak to je snad vaše jméno na face Havel. Ne Venca.

kukacka
Kontaktovat uživatele:

A vase? Tak taky vas tady nejmenuju. Ale to je sumak.

Jana P.
Kontaktovat uživatele:

Tady je pět a půl lidí a jste Kukačka a kdoví kdo a na face je miliony lidí. A máte tam jméno i příjmení. A i jiné věci. To je jistě vaše věc. Nikterak jsem vás neguglila, jen jsme , logicky , ve stejných skupinách.
Pokud vám to vadí tak prosím moderátory o smazání jména pána v mém příspěvku. Už to sama udělat nemohu, děkuji. :usmev:
Já jsem Jana Procházková, i na face. A tady Jana P. Aby to nebylo tak dlouhé.
Začínám nabývat dojmu, že nám společná diskuze nepůjde, žel.

Profesor1
Dal poděkování: 625 poděkování
Dostal poděkování: 445 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jamarko tak teď vůbec nechápu o co jde tobě a za co mám jako kopat. Až tu bude vlk, tak já končím, protože proti němu zabezpečit ohradu nemám šanci.
Mít ovce u baráku, tak je zavírám, případně si zavření zajistím. Není víc jednoduššího než naučit ovce chodit na noc do chléva.
Tady pánovi došli argumenty tak mlčí, vlastně jenom něco koktá, nebo kuká.
Klidně si zkus tu pásku. Uvidíš co ti s tím udělá vítr, případně větev.
Klidně si začni budovat tu spleť elektrických drátů s živým plotem. . . . . . Tím nechci nikoho odrazovat, jen se zamyslet. Když buduješ na svém, tak klidně buduje i investuj!
:profesor:

Profesor1
Kontaktovat uživatele:

Proč řešíte nějakého Haf Haf hafla . . . .
Vždyť u něj je to stále dokola - dá inzerci s plným jménem i telefonem, pak rychle vše maže . . . . . .a tak je to pořád dokola. Tak jako u něj se vším. Kolikrát už končil s ovcema? Stačí památná věta , že ovce a stříhání je už pro něj mrtvé téma nebo jak vám to někdy v lednu psal. Vlastně všem, když vyhrožoval, že to tu zničí. . . .

kukacka
Kontaktovat uživatele:

Profesurku, proc mlcim, protoze me nebavi kazdymu osloj neco vysvetlovat. Specialne VAM.
Myslel jsem ze jste trosku vic technickej typ, ale asi jsem se ve vas splet, kdyz vam par dratu pripada jako splet, cloveku by se chtelo rict...to je vuuuuul :ajeje:

Bosorko, nam nejde komunikace od doby co jsem se zmenil :)) lepsi uz to nebude.

kukacka
Kontaktovat uživatele:

Profesor1 píše:
24 dub 2020 14:49
Proč řešíte nějakého Haf Haf hafla . . . .
Vždyť u něj je to stále dokola - dá inzerci s plným jménem i telefonem, pak rychle vše maže . . . . . .a tak je to pořád dokola. Tak jako u něj se vším. Kolikrát už končil s ovcema? Stačí památná věta , že ovce a stříhání je už pro něj mrtvé téma nebo jak vám to někdy v lednu psal. Vlastně všem, když vyhrožoval, že to tu zničí. . . .
Jak to rika ten Zeman, jen blb nemeni nazory??? Takze profesore, tim jste se jmenoval sam :vyhlizim:

Profesor1
Kontaktovat uživatele:

Když to slyším od vás, tak mě to těší :souhlas:

kukacka
Kontaktovat uživatele:

Ode me? Koukam nuda na urade zase. Jeste ze ptaky nejsou do peti, to by zase bylo kecu. :vtipalek:

Profesor1
Kontaktovat uživatele:

Ano, to není spleť drátu, to je jen 13 řad drátu 😀

Profesor1
Kontaktovat uživatele:

A vy že jste se změnil? :udiv:
To bych si musel za ta léta všimnout :)) :hura:

kukacka
Kontaktovat uživatele:

A? A kolik ma sit? Navic jeste ruzny plastovy vyuztuhy co praskaj apod. Prosim vas, nekdy je lepsi fakt mlcet. Chapu ze jsem dobrej partner do komunikace, ale nekdy je to o hovne. Nikde jsem nepsal TOHLE JE MOJE FINALNI VERZE do ktery pujdu. :hrabeti: Furt jsem ve stadiu kdy me to netlaci a hledam reseni jak realizovatelny, tak financne co nejlevnejsi. Nerikam dopredu ze ovce radsi necham bejt.

Jezis to musite furt tlachat? ANi nemuzu odeslat prispevek. Mate kratickou pame, jako v Hleda se Dory :)) kratkoblba.

Odpovědět