Mají ovečky v ohradě takové hle fleky. Jeto pravděppdobně v moči. A jen asi po jedné.
Nemůže to být před porodem?
Nic jiného mě nenapadá.
Zmrzlé jabka žrali včera všechny.
:?:
Můžu soudit podle koz, ale není moc rozdíl. Souvislost s porodem se mi nezdá. Nežraly třeba jehličí, neokousaly kůru nějakého smrčku? Mohlo by to být od tříslovin. To by trvalo tak dva tři dny a přejde to. Většinou mají takovou moč druhý den po sežrání.Pokud ne, sledujte ji, jestli to nepřejde, mohla by to být krev v moči, zánět. To samé by bylo i u samce.
Pokud se ovce pustí do kůry stromů, tak jim podle mne něco chybí. Řekl bych že prostor a žrádlo. Mě se do kůry nepouští ani kozy. Pár zmámím ovce kůru na ovoc stromech okousaly a když jsem se byl na to podívat, tak to byly malé ohrádky s trávou vyžranou až na hlínu. Ale ty vaše nevypadají že by strádaly hladem, tak jsem z toho volaakýsi zmetěný
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Profesore, máte myslím pravdu, že to není docela běžné, ale řekla bych, že jakmile to jednou ochutnají, budou okusovat kůru pořád. Kozy jsou na tohle horší, ale první tři roky se stromů nedotkly. Než přišel kozel, který je to naučil. Od té doby mě ani nenapadlo, že by někdy přestaly. Naopak jim široké okolí vozí ořezané větve a živé ploty, protože ty kozy je pěkně zlikvidují . Stačilo, aby jim to jeden ukázal. Třeba to ty ovce mají nějak podobně, třeba jedna zkusila a zjistila prima věc. Nebo viděly srnku, jak to okusuje nebo něco takového. Třeba.
pořadí okusovačů kůry na stromcích - kozy, ovce, koně, králíci, skot
kozy si tím i krátí dlouhou chvilku, hlavně v zimě, v létě přednostně spásají vše nad metr výšky, podporuje to trávení, dodává minerály a omezuje to červy, doma jim odolá jen ořešák (okusují jen listy) a staré kmeny u vysokých třešní
ovce - bratr si taky myslel, že když budou mít dost trávy tak hlavy nezvednou, no, toto poučení ho stálo na 250 ks stromků meruněk a sliv
koně - co přežilo ovce ožrala kobyla, kmínky použila na drbání
skot - ten si ty stromečky i vyvrátil
výsledkem byla likvidace hektarového sadu tři roky po výsadbě protože chtěl ušetřit na naftě při mulčování a práci při přehánění do vzdálenějších ohrad
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Chováme ovce osm let. První dva roky byly jen v našem starém sadu, padesát vysokokmenů. Okousaly jen větve spodní kam dosáhly ne kmeny. Šest let je máme v sadu od září do dubna, jeden rok beran zwartbles pustil do kůry jabloní. Manžel je natřel vápnem a ok. Pak klid. Letos máme Chucka čistého zwartbla, začal lehce okousávat asi tři švestky. Manžel natřel kmeny opět vápnem a je klid. Suffky kmeny vysokokmenů neokousávají. Mladý stromek by zlikvidovaly.
Ta jabloň je hned vedle baliku sena a jak to "načnuly" , tak jim to zachutnalo. Jinak nevím co by jim chybělo, pastviny mají hektar, sena co hrdlo ráčí, minerální lizy, sbírají žaludy, listí... Vytékající mízu ze smrku taky olizujou. Ale nějaká složka jim třeba může chybět.
Tak jsem si chtěl na chalupu dát Kamerunské ovečky a jak to zde čtu,tak nevím.Jedno vím jistě,potřebuji to od jara vypásat a nechci ovce stříhat.Řešení by možná bylo jak říká Janinka,natírat vápnem,ale je to jisté ?Další možnost je nabídnout vypásání kamarádovi sousedovi,který má tři koně,ale mám tam plno mladých ovocných stromků a další věc jedovaté okrasné keře jako tis,zerav,břečťan.Celková rozloha 4600m.Zahradní traktůrek na má záda asi nebude,protože šíleně drncá a tak buď návrat k obyčejné kose,nebo čekám na rady od vás.
Kouťáku, zerav i břečťan ovce a kozy žerou s radostí a bez následků, tis je velmi jedovatý. Koně nevím. Vápnu bych trvale nevěřila, ani různé odpuzovače z hnoje a výkalů nejsou spolehlivé. Jediné, co se jako spolehlivé v mém okolí osvědčilo, bylo zabalit kmeny do pořádné vrstvy hadrů a pořádně ovázat. Je to ošklivé, ale účinné.
Naše ovce samy kůru okusovat nezačnou, ale pokud koza stromek načne, tak je to čerstvé láká a přidají se. I kozy okusujou jen mladší stromy. Do staré kůry se nepouští.