Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Blahopřeju. Já zrovna dnes říkala, jak jsem ráda, že nemáme letos jehnata. Musela by plavat v sadu na kanoi.
Ovce jsou nyní na hořejší zahradě, dojdou po deštích dom , odčervíme a pošupajděj na letní pastviny. Tam je tráva vcelku pěkná.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od přezdívka »

Dneska skončilo dlouhé období chovu ovcí. První ovce jsme koupili v r. 1985. Byly to nějaké kříženky kříženců. V r 1987 jsem viděla na výstavě v Pardubicích Romanovky a bylo rozhodnuto, které ovce chci chovat. Dneska odjela poslední ovce se třemi jehňaty k novým majitelům. Jenom na druhý konec vesnice. Ještě tu mám na dožití berana. V únoru mu bylo 11 let. Na to jak je starý, tak je pořád v ER v 1% nejlepších a jeho dcery, které jsou v KU se taky drží hodně vysoko.
Už přemýšlím, co dám do uvolněného chlívku. Letos zruším ještě pižmovky a pořídila bych si husy. Jenomže to musím nějak diplomaticky navlíknout, aby to manžel odsouhlasil.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Blahopřeju přezdívko k dlouhému uspěšnému chovu. Určitě to nebyla vždycky procházka růžovým sadem. 🌹 Beran zůstane sám? Nebude mu smutno?
A koukám, že stejně budeš mít práce furt dost a dost. 😍
My včera holky odčervili a dnes odpoledne šupajdily na letní pastviny. Je tam krásná tráva a prostoru dost a dost. Jsou letos bez jehnat, kterých bývá i dvanáct. Nemusej dělat mlíko, to ani nebudou pít. Prostě maj letos dovolenou. 😀
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Přezdívko, napadá mě k tomu, že to musí být smutné, pokud chovatel tak dlouho něčemu věnuje svůj život, se s tím rozloučit… ale chápu, že si to holt musí člověk přizpůsobovat svým možnostem a někdy dělat i zásadní rozhodnutí…
Je skvělé se ohlédnout a vidět za sebou tu odvedenou práci, úspěchy, radosti… pomohli jste plemeni a podpořili ho produkcí kvalitních zvířat. To je krásné! :souhlas:
Přeji, ať jste spokojení s tím, co plánujete a vše vychází, jak si přejete! :ruzicka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Berrynator »

Tak máme pro letošek bahnění téměř u konce, vyzkoušeli jsme si, jak vypadá správně připuštěné stádo, za 14 dní obahněno 95% ovcí, už zbývají jen 3 opozdilci, sice jsem 2 týdny spal u ovcí, ale rozhodně lepší než se zabývat porody 2 měsíce, tak jak to bylo dříve, porodna se osvědčila výborně, na příští rok už jen pár vylepšení, jinak prozatimní bilance, od necelé 70 ovcí 120 přeživších jehňat.
Terunka
Příspěvky: 7
Registrován: 04 bře 2023 14:22
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 47 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Terunka »

Dneska se konečně narodila poslední jehnicka. Nevím, proč ovečka zabrezla tak pozdě... Její sestry už mají všechny tříměsíční jehňata. Přestože je to druhorodicka, tak jehně má jen jedno. Ale maji se čile k světu :hura: ovečka porodila přímo ve stáji. Zatím jsem ji oddělila na spodní zahradu, omyla, vydesinfikovala pupík atd. ...Poraďte mi prosím, jestli jí mám oddělit do choulu nebo nechat ve stádě. Jehně pije pěkně, ostatní ovce ani jehňata ho zdá se nenapadají. Do choulu se jim evidentně nechce, ale zatím jsem vždy matku s jehnětem na tři dny oddělovala...
Přílohy
IMG_20230622_173128.jpg
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Nechte je tak, jak je jim líp. Když ji ostatní neotravují a kontakt s jehnětem udržuje, proč by měla být stranou?
To bude obr a mazlíček, když je jen jedno :usmev: .
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od PavelIV »

Taky si myslím. Ten choul je podle mě dobrej ve velkým stádě, aby se zamezilo stresu z hledání a aby si třeba prvorodička zvykla na povinnosti.
Jak velký stádo máte?
:PavelIV:
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Choul je dobrý hlavně v zimě. Nebo když rodí víc bahnic najednou. Ať se navážou vztahy. Nyní bych neoddělovala.
Blahopřeju ke krásnému jehňátku. 🥰
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Terunka
Příspěvky: 7
Registrován: 04 bře 2023 14:22
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 47 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Terunka »

Momentálně máme čtyři dospělé ovce a každá má už jen po jednom jehněti, některá jehňátka už totiž odjela k novým majitelům. Máme malé stádečko. Nakonec přijel večer manžel z práce a do choulu jsme je dali, už jsme ho měli připravený. Aspoň na těch prvních pár dní, ať mají svůj klid.. :mrk:
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od arus »

Taky chovám kamerunky, když jsem se pokoušela matku s jehňaty oddělit, tak smutně koukala po ostatních, že jsem to nevydržela a pustila ji k ostatním. Nic se nestalo. Ostatní ovce jehňata očichala a spokojenost byla na všech stranách. Od té doby porody neřeším. Spoléhám na to, že znají své potřeby lépe, než je znám já. Jen jsem v pohotovosti, kdyby něco neklaplo :vytlem:
:arus:
Uživatelský avatar
Lostsan
Příspěvky: 574
Registrován: 29 kvě 2023 17:46
Dostal poděkování: 28 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Lostsan »

Vsecko je to zavisly na plose chliva nebo i pastviny. Kdyz maj ovce dost mista, nepotrebujou se choulovat a je to spis ke skode. Zbytek stada da prave rodici ovci pokoj a to vcetne jehnat a berana ( az na vyjimky ). Horsi je kdyz je mista malo, pak hrozi i uslapani prave narozenyho prcka, kterej se pokousi teprve postavit na nohy. To se stalo nejspis u me letos. Nemam chlivek na tolik ovci. Kdyby nemuseli bejt kvuli vlkum pod zamkem, tak si to dojde odrodit treba na druhou stranu pastviny.
Uživatelský avatar
Lostsan
Příspěvky: 574
Registrován: 29 kvě 2023 17:46
Dostal poděkování: 28 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Lostsan »

Aktualni stadecko https://youtu.be/rhd7PsEtgbM
Beranci jsou uz slusny lobotomici :)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Právě proto, že nemám dostatečně veliké přístřešky, mi ovce rodí na pastvině. A pak mám problémy s prochladnutými jehňaty. Takže letos budu dávat berana do stáda o měsíc později a rodit na přelomu března a dubna. Snad se to spraví :souhlas:

Terunko, jsou moc roztomilé :ruzicka:
Já bych je taky nezavírala. Rodím v zimě a to jsou ovce srocené kolem krmeliště, kde jsou zároveň i přístřešky a tak je chouluji - aby v tom chumlu nebyl problém s imprintací. Ale když už by byly odrozené na pastvině v rámci pastevní sezony a viděla bych, že jehně prospívá a matka pečuje, neřešila bych. Oddělování od stáda matku zbytečně stresuje.
Ale je jasné, že každý chovatel to cítí jinak :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Pravda Hhippie, a právě v zimě vlastně nemám oddělenou rodičku od stádečka, protože se v ovčíně, kde jsou i chouly, nebo kolem něj, všichni zdržují. Ale jak už je jaro a stádo odejde na pár hodin an přilehlou pastvinu, tak ta, co by zůstala v ovčíně v choulu by měla strašný řeči. A vztek. 😍
Takže je to podle období a citu. 👍
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od ivan613 »

Táto ovečka prišla v januári po pôrode o mladé. Tak si to teraz nahradila.
IMG_20230726_193511_7.jpg
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Včera kamarád hlásil první letošní porod. Má SF a kříženky. Mívá dvojčata i trojčata.
Od téhle trojčata. Všechna už suchá, vše vypadalo ok.
Zavřel jí s jehňaty, aby měla klid a malá měla závětří (zas tu děsně fouká a je zima :smutek: ), nasypal fanku pšenice, aby jí přilepšil.
Dnes hlásil, že našel ovci ležící a jedno jehně pod ní zalehlé. Ještě teplé, ale mrtvé. Ovce placatá, slabá na nohy. Dvě malá jsou čilá. Tak jí ráno postavil, nechal jehňouše napít a ovci pustil ven k ostatním..
Jela jsem tam nalít do ní Uniruminal a nakojit malá. Ovce se nechala zasednout a napojit, pak postavit, aby se malí napili. Ti vypadají dobře. Tak uvidíme, jak se ovce vyvine. Je slabá, ale odešla kousek a na nohách se udržela asi 8 minut, co jsem tam s ní byla. Tak jsem zvědavá. Seno do huby strčené nechtěla pokousat. Takže nemá v bachoru základ pro ty breberky… tak se uvidí.
Nevíte někdo, zda porodní paréza může být vidět až druhý den? Já mám zkušenost, že když byl náročný porod, tak mi už rovnou zůstaly placaté… ale tahle byla nějaké hodiny v pořádku.. tak nevím, zda to svádět na ten vápník nebo na vyčerpání nebo na krmnou blbost, stres ze zavření (nejsou zvyklé být oddělené) … nejspíš všechno dohromady :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od přezdívka »

Na tu pšenici jsou zvyklé? Normálně se dává oves, popřípadě trochu ječmene. Kdysi jsem si zadělala na problém, když jsem k ovsu místo ječmene přidala trochu tritikale. Po porodu to chce přidávat jádro velmi opatrně. To snad kamarád ví, že není dobré nasypat moc najednou. Záleží, kolik toho dostávala před bahněním. Jestli něco dostávala.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Asi všechno, ale i kdyby na tu pšenici byla zvyklá, nemusí to dopadnout dobře. Porod je stres, žaludky se můžou úplně zastavit. Jestli nežere vůbec, zkusila bych jí nacpat dozadu do huby přeložená stébla sena, aby to musela spolknout. Nebo provázek za zadní zuby napříč hubou, pak musí polykat, co jí tam cpete, a začne pracovat žaludek a začne žrát. Já tohle léčím hned, mám už vytypované kozy, které jsou citlivější. Když po normálním porodu jen stojí a zírá tupě na seno, naliju do ní pivo a pomasíruju žaludek.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Jojo, já mám taky s pšenicí problém. Nedávala bych jí ani zadarmo. Ale někdo jí krmí. A on si vyčetl, že se dávat může. Podle mě jeho ovce normálně dostávají ječmen. Pšenici má pro drůbež. Nevím, proč jí to dal :ajeje:
Ale teď jí prostě musíme rozežrat. Já se spíš pídila, jestli může jít o parézu, nebo to všechno kolem, co jsem vypisovala.. každopádně za názory děkuji.
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů