Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Odpovědět
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Prosím pište a vkládejte sem vaše dobré i špatné zkušenosti z období březosti, bahnění, i čas těsně po něm. K čemu jste po letech došli. Jaké byly naše začátečnické chyby.
Myslím si, že je dobré načerpat rozličné informace a pak se řídit vlastním zdravým rozumem. :slunce:
Blíží se období bahnění-ovčácké žně. :srdicko: Krásný čas, kdy je možno se potěšit s novým životem.
https://www.schok.cz/schok/veterinarni- ... bi-bahneni
Následující odkaz doporučuji pročíst pozorně, je tam mnoho užitečných věcí, které by se mohly hodit.
http://www.anglonubijskekozy.cz/kozi-nemoci
Naposledy upravil(a) Janina dne 06 led 2019 08:16, celkem upraveno 3 x.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Další mladý, zajímavý chovatel. Podoba ve jméně s jírab jen náhodná. :slunce:
https://www.bartosuvgrunt.cz/chovatelsk ... kusenosti/#
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od PavelIV »

Takovej román, to je článek, ne? Ale asi by měl autor souhlasit se zveřejněním
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

To je článek ze schoku, tak mohu se pana Axmanna optat, zda s tím souhlasí. :slunce:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Přečetl jsem možná dva odstavce. Být začínající chovatel, navíc hobby chovatel, tak po přečtení téhle HRŮZY ! chovat ovce rozhodně nezačnu :udiv: Navíc osobně bych tu takový článek nikdy nezkopčil, už kvůli tomu že je to všechno skrytá reklama na potravinové doplňky a pod. !
Týýý Foleee, kde jsou ty časy, kdy se ovce chovaly úplně přirozeně stylem eko, bio . . . . . . . . . a nebyl potřeba na to žádný glejt :zed:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Děkuji za podnětný příspěvek k bahnění. Je prima, že se podělíte, jaké jsou vaše zkušenosti.
Hned na úvod jsem napsala: Myslím si, že je dobré načerpat rozličné informace a pak se řídit vlastním zdravým rozumem. :slunce:
Autora článku jistě znáte, náš velký chovatel ovcí suffolk. http://suffolk.cz/
Kde se dočtu o chovu páně profesora?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

No nikde se nedočtete, nemám se čím chlubit. Chovám dle svého rozumu a myslím že eko bio. . . bez glejtu, nemám výstavní kusy, nemám rekordní přírustky, rekordní dojky . . . . . ale taky nemám číslo na VETa. Není to moderní trend, ale mě vyhovuje.
Poznal jsem díky těmhle diskuzím spoustu začínajících nadšenců, kteří bohužel nerozeznali bahnici od berana, ale začít chovat ovce chtěli. Taky spousta těch , kteří začít chovat ovce chtěli a první co je zajímalo , bylo to, čím vším se musí ovce očkovat :zed: Proto mě nepřipadá vhodné zde vystavovat pro začátečníky takový článek. Ale to je jen můj názor a můj zdravý, či nezdravý rozum. :papa:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od oreb1 »

Mám na tohle téma podobný názor jako Profesor. Dávám přednost tomu, že jsou zvířata zdravá bezúdržbově, pokud možno. Zdravé zvíře by mělo mít zdravé mládě. A když je potřeba zasahovat pravidelně, není něco v pořádku. Třeba to ty extra šlechtěné ovce už jinak nedokážou a musí se o ně chovatel tak starat, já nevím.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Právě proto, abych začátečníkům ušetřil tu minimálně jednu sezónu a taky spoustu peněz za ty různé "důležité a nepostradatelné " :udiv: stravovací, výživové . . . .doplňky, vakcíny . . . . Jsem napsal, co jsem napsal.
Oreb to opět napsala stručněji a hezčeji :souhlas: (než páně Profesor :)) )
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Tři zkušení chovatetelé ovcí sem napsali kritiku. Určitě se také podělí o své praktiky, zkušenosti, úspěchy ale i neúspěchy. Jak tedy se o březí zvířata starají oni, co k používají, v jakých podmínkách bahnice drží, jak se starají o novorozená jehňata atd. To jsou ty nedocenitelné zkušenosti, které jsem měla na mysli. Jak na věc ne a jak na věc ano.
Mimo jiné také o úspěšnost, počet odchovaných jehňat na počet bahnic. Například. Zda úhyny a proč.
Článek stáhnu do formy odkazu, ale upozorňuji znovu, že Svaz chovatelů ovcí a koz jej uveřejnil na svých stránkách.
Zpočátku jsme si na podzim 2012 pořídili dvě čistokrevné sedmiměsíční jehnice Suffolk z chovu pana Chudárka z Křepenic. Chová několik set bahnic. Volně na pastvinách. K nim nepříbuzného berana.
Volný přístup na pastvinu, seno, solný liz, voda. První bahnění, duben, se nám narodila dvě jehnátka, jedno uhynulo do tří dnů na svalovou distrofii z nedostatku selenu. Bylo velmi chladno, sněžilo, nepoužili jsme choul, jehně nebylo schopno chodit za ovcí po pastnině. Druhé přežilo.Tuto zakladatelku stále máme Druhá zabřezla až další podzim(po druhém bahnění uhynula na následky neodčervení motolice, jaterní selhání.
Mívali jsme úhyny např. jedno jehně ok jedno zemřelo. Ale i úspěchy. Malinké, ani ne kilové jehnátko od prvničky jsme zachránili. Nemohlo na nožky a nedosáhlo na struk. Matku jsme vždy zpacifikovali, jehně napojili, přežilo. To jsme první rok používali Lamb Aid tehdy.
Ovce chováme pro sebe a rodinu. Bahníme začátkem února. Ustálili jsme se na pěti(nanejvýše) bahnicích a beranu. V květnu přeháníme na letní pastviny, jehnice bud prodáme, či zůstanou s matkami, beránky odstavíme a ponecháme v sadu, pak přesuneme na místa, kde jsme usušili seno. kde jsou zvířata do konce srpna. Letní pastviny jsou rozdělené na části, které zvířata vypásají. Ničím nepřikrmujeme, k dispozici různé lizy. Letos v suché době bylo nutné přisekávat, nosit i seno, máme veliký sad, takže i ovoce, kterého bylo mnoho.
Na začátku září ovce přesuneme zpět do sadu, kde je zimní pastvina, dřevěný ovčín,5x4, je tou dobou vyklizený, vyletněný, na podlaze hlína, povápněná, navozíme od něj ořechové listí. Kolem 5.9. přijede střihač, ovce ostříháme, ošetříme paznehty, odčervíme. Pustíme na třitisíce metrů, kde se koncem července sušila otava. Tráva je nyní, září, pěkně narostlá, přesně na flushing. Bahnice, pokud je v době připouštění na výživné stravě, uvolní více vajíček k oplodnění. Ovce mají volný přístup na 4000m cca po celou zimu, nezavíráme je. Pokud je napadlý sníh, chodí samy od sebe jen po okolí ovčína. Pro březí ovce je volný pohyb na vzduchu velmi zdravý. Součástí pastviny je sad, pokud je ovoce, ovce jej rády konzumují. Bahnění probíhá u nás vždy v únoru. Přikrmovat začínáme začátkem ledna, dle kondice bahnic, většinou jen lehce, mačkaný oves, ječmen. Jablka. Letos při velkém množství ovoce se bahnice přikrmovaly samy stále :). Také nyní jim dáváme jablka. Jádro ne. Lizů mají několik, i se selenem. Pásly se velmi dlouho, skorem do konce roku, ale seno mají k dispozici stále. Zatím zkrmen jeden balík od místního chovatele ovcí Charollais, 120 bahnic, nyní jsme začali zkrmovat námi sušené seno. Také jsme na konci prosince ostříhali paznehty, odčervili. Na podzim měly ovce velké množství žaludů, které jsem jim v letošním úrodném roce nasbírala.
Mám připravený selen, Lamb Aid, Pederipru, slivovici. Číslo na našeho dobrého spolehlivého veterináře. Vloni jsme měli jeden výhřez pochvy, vcelku jednoduchý zákrok veterináře, vrácení a zasponkování, a pak můj zásah, vyndání sponky, dovedl ovci k úspěšnému porodu dvou zdravých beránků. Jeden porod s asistencí, špatná poloha jednoho z dvojčat. Stačilo srovnat hlavičku a šup, jehnata s úspěchem venku.
A stále pročítám zkušenosti malých i velkých chovatelů, kteří jsou ochotni se o ně podělit. Spolu s výsledky bahnění. To je počet narozených jehnat na počet bahnic, a úhyny a proč. Nejen říkat, takhle ne, to je špatně.
Letos máme tři zkušené bahnice, dvě jsou suffolk a jedna zwartblesxsuffolk, a jednu jehnici suffolk. Beran zwartbles. Zdají se být připuštěné všechny, sleduji je denně, budu informovat o úspěchu i neúspěchu.
Pro začátek chovu bych si už dnes koupila jehnice z menšího zdravého mně známého chovu, více bych prověřovala. Jaká byla matka , otec. Zdravotně. Ani nevím, zda ty naše tehdy byly očkované. Ale při velikosti chovu pana Chudárka asi ano. A to se má opakovat.
Pro malochovatele je důvodem ke smutku každé uhynulé jehňátko. Neříkám, že pro velkochovatele ne, ale jistě cítíte rozdíl.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od oreb1 »

Janinko, píšu pořád, jak to dělám já. Nehledě na to, že mám kozy, detaily o bahnění ovcí teda psát nemůžu, jen svůj názor. Píšu pořád dokola, jak krmit a že se má zvířatům dopřát pohyb a málo stresu... Období porodů pro mě není nějaké zvláštní téma, důležité je to všechno předtím. Někde jsem psala, když jsem to počítala, kolik bylo úhynů na počet koz, ale asi to bylo už na ufo. Každopádně to bylo nižší číslo než je nějaký průměr, který někde uváděli. Ale já si nedělám statistiku, kůzlata nevážím, až vyrostou, tak vyrostou, nehoním sebe ani zvířata, protože mě to nebaví. Prostě nejsem soutěživý typ. Až budu mít chuť dávat rady, určitě napíšu :hihi: .
Pro někoho ten článek může být přínosný, protože potřebuje mít pocit, že dělá všechno podle odborníka, jakoby pod jeho vedením. Nemá vlastní názor nebo zkušenost a než ji získá, je tohle pro něho cesta. Stejně by neposlechl rady "nedělejte nic".
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Oreb pravda je, že k úspěšnému bahnění vede zdařilý chov po celý rok.
Různí lidé mají různé podmínky, časové, prostorové, priority ty a tyto. Proto mi přijde fajn, sdílet svoje poznatky. Rozumný, pracovitý člověk dobré vůle si vybere, ti ostatní budou mít těžko úspěch.
Sama vím, jak velmi mi byly prospěšné rady mastnáčka, Bekkky, profesora a dalších. :kyticka: A také si projít, co je dostupné na netu. A přemýšlet.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od MartinR »

Tak napíšu jak je to u mě.

Chovám plemeno Zwartbles, momentálně 25 bahnic a čtyři plemenné berany tří linií. Chov mám v kontrole užitkovosti, dělám tak plemenné jehnice a předvádím i plemenné berany. Chov mám v ekologii, nejvšší status kontroly zdraví vůči TSE. S čistokrevným chovem jsem začal tak jako Janička v roce 2012, před tím jsme měli párkrát "sekačky" na spásání.

Příprava na bahnění u mě začíná včasným odstavem jehňat danného roku, tj.cca ve čtyřech měsících - u mě v průběho července. Tak aby se bahnice přes léto dostali do správné kondice a jehňata je "nevysávala". Cca v polovině září ovce přeženu na mou nejlepší pastvinu kterou jsem šetřil na toto období - tedy dělám taky flusching, v tý době dostanou kromě standartního lizu navíc ještě minerální liz Phytovers a občas jim přilepšuju jádrem. V tomto období dělám taky kyprologické vyšetření a v případě potřeby odčervuju - loni třeba vůbec nebylo potřeba.
Berany připouštím 10.října - jednak v tomto období jsou již rozjeté u všech ovcí říje včetně jehniček a bahnění je pak velice rychlé (80% porodů je pak během tří týdnů) a zároveň u nás na Vysočině je přece jen od půlky března relativně lepší počasí.
Berany mám ve stádech do půlky prosince, pak jdou pryč a ovce uvidí zase až za deset měsíců. Vím, že mám tak na bahnění max. ty dva měsíce a pak už mě nemůže nic překvapit - několik let po sobě mám 100% úspěšnost oplodnění.
V lednu mi přijede kamarád udělat ultrazvuk a vím tak jestli jsou všechny ovce březí a taky která čeká jedináčka a která dvojčata a víc. Tyto pak cca v půlce unora rozdělím do dvou skupin, ty s jedináčky nedostávají žádný příkrm, těm s dvojčaty přilepšuji. Koncem února dostanou všechny kyblíky lizu pro vysokobřezí bahnice a dávám to dle mě nejlepší seno a letos pro ně mám nachustanou senáž.
Bahňení začínám okolo 7.března. Mám nachystaný čtyři chouly, a Pederipru na pupíky. Staré zkušené bahnice někdy ani nezavírám ale mladé a problémovější jo cca na dva až tři dny. Někdy hlavně u prvniček musím pomáhat při porodu, když porod trvá dýl jak hodinu nebo vidím že bahnice nezvládá - nepravidelné polohy ale vpodstatě memám. Loni jsem poprvé řešil výhřez pochvy, to jsem nejdřív vracel sám ale nakonec mi veterinář musel bahnici zašít a musel jsem jí pak hlídat před porodem rozstřihnout. Nakonec měla dva krásné kluky a tak dostala ještě jednu šanci - pokud se ale letos bude opakovat tak bude muset jít... Jinak občas se narodí slabé jehňě nebo třeba uhynulé ale jsou to naštěstí jen vyjímky - loni jsem měl porodnost přesně 200% na bahnici a z toho odchováno cca 90% jehňat. Každému jehňěti po porodu zastříknu pipík tou Pederiprou a pohlídám si jestli pije mlezivo, víc se nestarám. Loni jsme zachraňovali z trojčat jednoho kluka - bahnice po porodu přijala jen dva a toho třetího striktně odmítala - byl velice čilí a pěkný tak jsme ho odchovali na čerstvém kravském mléce - vyrostl ale fakt to nestojí za to.

Závěrem jen chci napsat že každý si na ten svůj způsob chovu musí dojít sám, to co funguje mě nutně nemusí fungovat jinému i třeba ve zdánlivě stejných podmínkách - každý rok něčím překvapí a furt se je co učit a kde se zdokonalovat :divis: Chovu zdar. :souhlas:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Martine, děkuji za sdílení zkušeností. :souhlas:
Máš to tedy hodně podobné jako já. :slunce: Ve větším a vymakanější. Před suffkami jsme také měli dvakrát beránky na výpas.
Vloni jsem měla také jeden výhřez, stejný průběh, také jsem nejprve vracela sama, omytou pochvu jsem zastrčila zpátky, ale pak bylo nutno dát svorky a hlídala jsem. Také se narodili dva kluci a bahnice dostala ještě jednu šanci. Zdá se mi, že letos je nejvíc těhotná. Také jsme měli trojčata a pro jednu jehničku bylo málo mléka asi tak od dvou týdnů věku. Tak jsme ji přikrmovali, Mikros Ovisem napůl z kravským mlékem, trpěla na nadýmání. Vyrostla, byla drobnější, porazili jsme ji. Chouly také užíváme, ovce porodí v ovčíně, sama si tak vybere, nikdy nám nerodila žádná venku. Pak kolem ní dáme uzpůsobené ohrádky. Má klid na jehnata, nikam jim neodchází, má svou vodu i příkrm a seno. Osvědčilo se nám to. Jsou v choulu tak do sedmi dní max.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Dnešní stav ochodů nejvíce březích bahnic. Je už vidět, jak pomalu tvoří vemínko. Řekla bych, měsíc čas.
Přílohy
bahnění 2019, vlevo výhřez vpravo černá.jpg
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od MartinR »

Koukám fotka jak z Plejboje ... :hihi:

Ty kupírované ocásky mají oproti mým holkám velkou výhodu v tom, že máš krásný přehled o tom co se děje. U našeho plemene je to ale zakázaný, tak já jim hol ocásek musím furt zvedat. :P

Jestli my jsme nečerpaly oba ze stejných zdrojů, že se nám ty chovy tak podobají. :slunce:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Konečně jsem dohledala bahnění 2017. To jsme měli pět bahnic a od nich osm jehňat. Žádná ztráta. Sedm beránků a jedna jehnička.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Marti: vsak taky manzel jednou takhke pred porody prohlasil,ze aby ho nekdo nenahlasil,ze je uchyl - jak obchazi ve vybehu ovce a kouka jim pod ocasy :hihi:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od oreb1 »

Ke ztrátám, to je asi stejné u koz i ovcí. U malého chovu jsou ztráty většinou žádné nebo malé, protože tam člověk víc hlídá a má čas a i možnost se každému víc věnovat. U větších chovů je riziko větší, protože jde o víc mláďat současně a čas ani lidské síly nemají takovou kapacitu. Takže větší chov musí mít připravenější zvířata, aby byly ztráty malé. Tam se nedá něco dohnat následnou péčí, případně jen málo a je to neekonomické. Já jsem začala mít nějaké ztráty, až když bylo mladých kolem 20, to zemřelo jedno dvě, dřív nikdy nic. Letos bylo přes 50 kůzlat. Pro takové množství už by musel být buď dokonalý systém se zajištěním ekonomickým, materiálním i personálním nebo prostě zvířata, která vcelku nic dalšího než po celý rok nepotřebují, postarají se úspěšně sama a uhyne třeba 10 procent, se kterými prostě počítám. Nezachraňuju každé kůzle. Většinou, i když se zachrání, je to tolik práce, že když ji investuju do živých, vrátí se líp.
Tímhle nechci vypadat, že všechno vím, naopak se rozmýšlím, jestli vůbec mám něco takového psát, jestli to není pokoušení osudu. Protože to díky Bohu jde, ale nemusí to jít zítra. Nezávisle na mně.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Oreb z padesáti mláďat je deset procent ztráta pět mláďat. Stále jich zbude 45. Má to tak i Martin výše.
Ale když chováte dvě bahnice, například, a jsme na malochovu, tak deset procent ztráta možná není. Porodí vám například jedináčka, protože nebyla v době připouštení a před ní tak kvalitně krmena, nebo je to jehnice, ten z nedostatku selenu uhyne, a co? Ztráta je stoprocentní. Chováte rok ovci, k ní berana, a nic. Musíte čekat další rok, protože ovce, až na vyjímky, mají mladé jen jednou ročně. Takže vytoužené jehněčí ochutnáte až třetím rokem.
Proto je dobré, dle mne, číst zkušenosti všech chovatelů, menších, větších, společně z úspěšností způsobu chovu.
Mimochodem,psala jsem panu Axmannovi, článek můžeme mít zde.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 8 hostů