Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Marion108 »

Jehnatko taky mohlo mit vyvojovou vadu, s tim se nic neudela... :plac:
Pokud vylozene si nejsem jista zda pije kuzle, tak kontroluji plnost briska a vyprazdnovani. Mnohokrat jsem oddijila a pro jistotu jsem podala potrebnou davku mleziva strikackou, pak je jistota...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Marion v tomto jsem také vždy neklidná, dokud si nejsem jistá, že je jehně včas napité. Také to brzy po porodu kontroluji. Pozoruji jehnata, popřípadě přistrkuji. Zkouším bříško dvěma prsty proti sobě. Sleduji jak se ovce stará. chjo to je pech teda. :cert:
gajdovka píše, že pili, tak to asi ví. Možná selen?
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od oreb1 »

Myslím, že Marion se mohla trefit. Ale těžko říct. Dokud nepřežijí 5 dní, není jisté nic. Pokud druhé přežije bez problémů, nejspíš to bude něco takového, jak psala Marion. Moc přeju, ať druhé je v pořádku. Stává se to, když jedno je slabší. Ale jestli to tak bylo, to nevím, vypadala obě dobře. Já kontroluju bříško taky, jestli je dokulata nebo propadlé.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Marion108 »

Se selenem jsem casto mivala problemy, podavala jsem kombisol SE...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
gajdovka
Příspěvky: 180
Registrován: 10 říj 2018 10:35
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od gajdovka »

jehňata pila, pupky jsem ošetřila,byla spokojená,jinak by békala hlady,selen má v lizu máma pořád a do vody jsem dávala před porodem Kombisol Se.Kroutí ocáskem,když pijí.
Dnes jsem byla s kocourkem u veta,tak jsem se hned ptala .Říkal,jestli kadilo.Beránek ne,jen jehnička měla oranžový průjmík.
Uživatelský avatar
gajdovka
Příspěvky: 180
Registrován: 10 říj 2018 10:35
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od gajdovka »

Vloni měla.letos jsem nekontrolovala
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Marion108 »

U koz vzdy kontroluji pruchodnost struku. :souhlas: I kvuli zjisteni treba zanetu atd....
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Vkládám , co jsem našla na if. Otázka Veroniky, odpověď Starého bači. Pro nás všechny, k úvaze. Co a jak. Víc hlav víc ví.

Dobrý den, ráda bych se zeptala zkušenějších chovatelů...máme ovce plemene suffolk, v neděli se jedné z nich narodily 2 jehňata. Hned po porodu byla čilá, snažili se hned od mámy pít, mlezivo snad teklo, protože při pití mrskaly ocáskem. Chodili jsme k nim cca každé 2 hodiny a podporovali v pití. Ovšem druhý den ráno jsme našli obě jehňata mrtvá.

Včera porodila druhá ovce, opět 2 jehňata, opět byli aktivní, snažili se pít, chodili jsme je dávat ke struku i v noci, protože ovce leží a nemůže se zvednout. Dnes ráno opět jedno jehně mrtvé, druhé ještě přes den vydrželo ale bylo vidět, že je slabší než předešlý den, chodila jsem k nim celý den, dávat ke struku, naposledy jsem u něj byla v 18:00 a jehně ještě od matky pilo, ve 20:00 jsem je byla kontroloval a jehně jsem našla mrtvé.

Má tu někdo podobnou zkušenost, jaká může být příčina?

Zdravím tě Veroniko,velmi mě mrzí co se ti stalo u tvých ovcí, ale je mi úplně jasné proč ti ty jehňátka chcíply. Myslel jsem že už sem na Ifaunu nebudu psát, ale přesto tuto diskuzi pročítám a takový článek jako od tebe mě vždy dostane. Denně mi volá nebo si pro mě přijede několik chovatelů s úplně stejnými problémy jako máš ty, je to vždy všude úplně stejný scénář!!!! Ovce zavřené v různých chlívcích,vše řádně zabedněný, uteplený, všude vlhko,okna opocený, kape ze stropu,vzduch k nedýchání samý čpavek,mokrá podestýlka,jesle nad ovcemi, ovce neostříhaný,samý kloš a všenka, ovce se stále drbou, nikdo neví kdy jsou připuštěný,ovce buďto hubené nebo přetloustlé, krmení jak kde, někde jsou místo podestýlky jen bobky,jaký tam je hlad, nebo zase naopak ovce jsou překrmené- krmí se všelijaké drahé nesmysly, granule a jiné ptákoviny který naopak zvířatům škodí a oba dva tábory chovatelů si stěžují na úhyny ovcí i jehňat. Málo kdo si však uvědomuje že v průběhu chovatelského roku se musí krmit úplně rozdílně, víc nebo míň intenzivně,všichni začnete krmit ovci až po porodu různými nápoji s lněným semínkem, dnes jsem se dokonce dočetl dokonce o lněným oleji na pěknou srst,různé vojtěškové, senné,řepné granule a jiné nesmysly. Musíte si uvědomit aby jehnata a kůzlata přežila musí být krmena matka co nejvíce intenzivně a kvalitně v posledních 6 týdnech březosti protože za tuto dobu naroste až 85% váhy plodu,po porodu již nic nedodoníte. Pak tady jen píšete o toxemiích- ketozách březích bahnic a koz a chcíplých mláďatech. Tady ani rady rádoby poradců- prdni do něj selen to je nakopne nic nezmůže, selen to je stále dokola jen vaše zaklínadlo, ten jste měli dát matce 6 týdnu a pak ještě 2 týdny před porodem, společně s odčervením. A poté 1-2 ml ihned po porodu a pak 4 týdny po porodu, jeli to rychle rostoucí jedináček tak už na 2 týdnech. Vždy ovšem musíte podat selen společně s vitanínem E jinak je Se neúčinný, to si prosím všichni pamatujte. Všicni se tady zaklínáte selenem, je to modla vašich vetů a vás kde ovšem máte ostatní základní mikroprvky jako jód, molybden,měď, kobalt. Mnoho z vás namítne že jsou to toxické prvky, ale nejjedovatější z nich je právě selen, ale jeden bez druhého nezmůže nic, právě vyváženost těchto mikroprvků v organizmu matky před porodem má zásadní význam pro přežití mládat po porodu, tyto prvky už musí mít mládata v sobě už z matky- po porodu již nic nedohoníte. Nebuďte hasiči, nehaste již požár, buďte preventisti musíte již dopředu vidět od čeho by ten požár mohl vzniknout!!!
Veroniko, nyní k tvému případu.
Možná že to bude znít tvrdě, že mě za to někdo pokárá,ale musím to tak napsat, aby jsi si to uvědomila a příště ty chyby a ekonomické ztráty a chvatelský elán jsi si nekazila- za úhyny svých jehnat si můžeš sama!!
Nevím jak byly ovce krmeny před porody, jestli byly ovce 2 týdny před porody odčerveny, jaké měly lizy, jaké vitamíny a mikroprvky jim byly podány a HLAVNĚ jestli byly ovce před porody ostříhány- nebo alespon od pupku dozadu, slabiny, celé mezinoží okolo vemena a kolem vulvy a jestli ovce mají ocasy tak i ony. Byly!!!???? Tam hledej příčinu uhynu tvých jehňat, ve všech chovech které navštívím kvůli úhynům jehňat je to stejné, ovce jsou zarostlé a jehňata se nenapijí a chcípnou. Buďte moderní a chytří chovatelé a stříhejte na podzim a nebo víteli kdy jsou ovce připuštěny tak 2 týdny před porody, společně s odčervením. Píšeš že jehnata byla po porodu čilá, takže můžeme vyloučit že by uhynula na dystocii. Jehňata měla snahu pít, mlezivo snad teklo? Prosím tě jak tomu mám rozumět???!!! Jsou dvě možnosti- buďto teklo- nebo neteklo, jiná možnost není, a měla ovce vůbec nějaké, ty jsi ji nesahala na vemeno, ty jsi ji neodstříkla z obou struků voskové zátky a nestříkla si na dlaň mlezivo aby jsi mohla smyslově posoudit zrakem a čichem případný zánět ve vemeni, a dle potřeby zahájit léčbu případného zánětu a převedení mládat na náhradní stravu? Ty neprostříkáváš voskové ucpávky ve strucích a nezapisuješ si ve stupnicích kvalitu mleziva do notýsku u každé bahnice? Některá jehňata nejsou schopna tuto zátku rozpustit a vycucnout! To že jehňata mrskají při sání ocáskem je sice dobrým vodítkem ale pouze u ostříhaných ovcích, jinak mohou také cucat žmolky z vlny, lanolinu a hoven tzv. MUDBALL,hlavně u nekopírovaných ocasů ovcí, chovatel si myslí že pijí a ráno jsou jehnata studená, nebo během zhruba necelého týdne hynou s uslintanou studenou hubou na kolibacilózu. Jak to je ve tvém případě, ovce máš s ocasy,protože by je kupírování bolelo, ovce jsou na zimu ostříhané, nebo by jim byla v zimě zima a v létě ve vlně teplo?! Píšeš že jste je co dvě hodiny podporovali v pití- jak tomu mám rozumět, ta jehňata pila nebo nepila?! Odpovím ti za tebe - NEPILA , z nějakého důvodu nepila, protože jinak by nechcípla. Jehňata vyčerpala své vnitřní zásoby hnědého tuku a protože se nenapila nenastartovala svůj termoregulační systém a do rána pošla. Vše jsi měla ve svých rukou, ale nějakým způsobem jsi to prokoučovala. Vždy se musíš využít ,,ZLATÉHO OBDOBÍ,, prvních 20 minut po porodu a musíš učinit všechna nezbytná opatření k přežití jehňat, správně spárovat matka plus jehnata ,některé matky totiž kradou před porody cizím ovcím jehnata, pak mi lidé volají jak je možné že se ovci narodila během krátké doby druhá jehnata, a nenechají si vysvětlit že ta první nebyla její. Poté musíš nejprve pečlivě několikrát za sebou vymačkat zbytky krve z pupeční šnůry a několikrát ji s odstupem dvou hodin ponořit do jodu, např. do Betadiny, odstříknout voskové zátky a v případě potřeby za asistence dát jehněti napít od matky, neníli schopné pít z nějakého důvodu tak jehně nasondovat žaludeční sondou 50ml na 1 kg žh. Ovci a jehňata zavřít do košáru- jedináček- 1den, dvojčata- nejméně 2dny, trojčata- 3-dny vše podle vztahu ovce-jehně, jehně- ovce, vše je velmi individuelní. Záleží jestli je to prvnička nebo stará zkušená matka, počítej s tím že vztah jehně matka se vytváří třikrát tak dlouhou dobu než opačně. Mášli možnost nikam nespěchej. Jehňatům dej po porodu 1-2 ml kombinalu´Se E vit, nebo Patoral, Lamb Boost, Probicol L nebo podobné preparáty na podporu přežití,kdyby to mělo zachránit jen jedno jehně v průběhu bahnění máš to zaplacené.
U tvé druhé ovečky je to složitější, ta ovce v posledním obdobím před porodem trpěla ketózou březích bahnic a jen včasný porod ji MOŽNÁ zachránil před úhynem, ještě nemáš u ní vyhráno, musíš ji léčit podáním propylénglykolem nebo cetophyton nebo Ketol, Ketobion Plus, nebo alespoň glukopur či cukr do krmení a podáním melasového lizu,ten tam ovšem měl být již těch 6 týdnů před porody. Pamatuj si že vše kolem úhynů jehňat se odvíjí od krmení matek v posledních 6 týdnech březosti, po porodu již nic nedoženeš, všemu předcházej ať nic nemusíš léčit. Pamatuj si prevence je vždy podstatně lacinější než léčba. Nehledě na ztrátu chovatelského elánu, když se nedaří.
Zdraví tě Starý bača, budeš-li ještě potřebovat něco vědět napiš, budu se ti snažit odpovědět.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od oreb1 »

Hezky to Starý bača napsal. Měla bych k tomu i nějaké výhrady, ale to až někdy jindy :usmev: . Stejně by to třeba neplatilo u ovcí, co bych psala.
Uživatelský avatar
gajdovka
Příspěvky: 180
Registrován: 10 říj 2018 10:35
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od gajdovka »

Vloni měla.letos jsem nekontrolovala me mrzí strašně.jestli jsem to zavinila
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

gajdovko, nepíšeme to taky proto, abychom pátrali po viníkách. Píšeme si o tom proto, aby se nám příští bahnění vydařila. Každý máme různé zkušenosti, chováme různě a píšeme co a jak.
Všichni si to přečteme a řekneme si Aha! příště zkusím to a to, udělám věci tak a tak.
Nic si za vinu nedávej, všem nám zemřela jehnátka a všem nám to bylo líto jako tobě. :ruzicka:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Marion108 »

Gajdovko, nemuzete se z toho obvinovat... tak se neda chovat zvirata.
Treba ja dnes uz vim, ze ne vzdy kdyz kuzle mrska ocaskem tak pije, prave jsem jednou, to jsem doma mela kojeneckou vahu, kuzle vazila zda pije, protoze nevylucovalo... no pres mrskani ocaskem a zuzlani struku, nevypilo nic..:-( resila jsem to strikackou, kuzle se po trecg dnech na struk chytlo a normalne vyrostlo.
Na druhou stranu jsou lide, co mi reknou, ze me piplani neduzivych kuzlatek, je kontraproduktivni, ze nebudou k nicemu, hmm... Ja vam nevim, mam kozu, co kazdy rok s kuzlaty potrebuje pomoct, ma obri vemeno a proste zadne kuzle se na nej nechyti, zase ale treba tahle koza dobre doji, je hodna a rodi bez problemu...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Starý bača je frajer! :souhlas: Už jsem se k němu vajadřoval několikrát, vždy to vyznělo(i dnes) spíše jako kritika, ale velmi jej uznávám! Teďka mě vzalo élán do chovatelství to co napsal a jak to napsal :vytlem: Mám pocit, že to totálně flákám.
Je dobré si to přečíst, ale na chov je dobré jít selským rozumem a co nejjednodušeji. To vás pak o elán nepřipraví ani případná ztráta.
Starý bača je ten zlý policajt, ale chybí mu ten dobrý policajt. Oba jsou k stoprocentnímu úspěchu potřeba :vytlem:

Předcházet zdravproblémům se má dobrou-pestrou pastvou a dobrým -pestrým senem. O ustájení se bavit snad nemá cenu. Pak nepotřebujete znát seleny a pod. . Vše jiné dávat raději míň než víc, nebo nedávat.
Vemeno po porodu kontrolovat to je opravdu základ(včetně odstříknutí) poznat zda jehně pilo to je taky základ. Vitální jehně se dostane ke struku i přes vlnu, ale opravdu je třeba ostříhat nebo vytrhat žmolky v okolí struku. Stačí šáhnout a hned je poznat zda je tam něco - nějaký žmolek na cumlání. Pupek se tu řešil nesčetně krát, já zastříkávám slivkou vždy. Krev by měla vytlačit mamina při olizování.
Kdo ale skušenosti nemá, tak raději víc opatření, než míň.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jak poznáte že kůzle-jehně pije? Lehce, opravdu lehce zmáčknete vemeno těsně nad strukem palcem a ukazováčkem (když je mládě přisáté) a krásně ucítíte jak proudí mléko .
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Ja jsem tedy strihala na jare. Ostrihala byvh i na podzim,ale zdravi nedovolilo. Tak jsem si je vzala alespon mesic pred terminem nejdrivejsich porodu a ostrihala jim kolem veminek,slabiny,kolem zadku a ocasy. Musim rict,ze je hodne pohodlne uz jen to,ze clovek vidi,jak se naleva vemeno napr. .. pri cisteni po porodu je to taky lepsi,ne neulpuva tolik bordelu na zadku a ocasu ovce a samozrejme hlavne kvuli jehnatum.
Clovek nemusi byt strihac,aby dokazal ostrihat tyhle kousky byt jen dobrymi nuzkami na papir (pokud ma ovci treba do 10 ks).
Ovcim z vemen po porodu neodstrikavam,ale chodim osahavat male,jestli maji plne pupiky. Stejne s nimi musim manipulovat kvuli pupecnikum. Pokud se mi nejaka matka nezda,ze by se dobre starala,zavru do choulu. U dobrych a spolehlivych matek neresim.
Takze napr.skoro vsechny zwartbly mam chut zavirat,ale krizenku a walliserky neni potreba 😉
Kombisol tu mam,ale nepodavam preventivne. Premyslim letos,vzhledem k tomu,ze bahnice nebyly v super kondici pred zabrezavanim ani v prvni pulce brezosti,ze dodam alespon nejaky Nutrimix a mozna i selen do vody bahnicim pred porodem.
Take mam pripravene prirodni odcerveni a porad s nim vaham,zda pred porody podat... 😇
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Odstříknutí dělám. Ne,že bych ovcí oddojila,jen zmáčknu cecik a objeví se mlezivo.
Kontrola, zda je jehně napite, žaludek lehce zmáčknout že stran k sobě, je to poznat, zda je prázdný.
kosta
Příspěvky: 758
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od kosta »

důležité je také sledovat zda má trávení v činnosti.Sleduji když se napije, jestli odchází černá
smolka . Potom má trávení v činnosti, mělo by to být dobré.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak to je výstižné mastnacku :vytlem:

Platí to i pro kozy? Co se týče odčervení před porodem?
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Kozy nechovám, ale letos třetí rok se držím bacovych rad. 2017 nar 8,přežilo 8.2018 nar 11 přežilo 10. Letos uvidime. :bublina:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od oreb1 »

Jamarov, neplatí všechno, co píše Starý bača, pro všechny. A rozhodně ne o odčervení. I další věci. Ale vlákno o ovcích nechci zanášet kozami.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů