Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od oreb1 »

Janinko, vždyť to píšu, u malých chovů ztráty nebývají. A pokud ano, je chyba obvykle ne v bahnění, ale jinde, už dřív. Prostě když budou zvířata v malém i větším chovu v dobré kondici, mít pestré krmivo, dostatek pohybu a málo stresu, projeví se to v období porodů. Takhle jsem to myslela. Podávání podpůrných prostředků dospělým i mladým může být, ale pokud jsou zvířata v dobrém stavu, není to potřeba. Nedokážu posoudit rozdílnost různých plemen u ovcí, ale u koz jsem si všimla z příspěvků i korespondence, že AN mají prostě víc problémů a je potřeba se o ně víc starat. Je to nejspíš tím, že prostě nejsou z našich podmínek. Papouška taky nevypustíte do lesa na semínka, když přeženu srovnání. Zdá se mi, že např. DAD, ačkoliv má trochu neobvyklou krmivovou základnu, má právě v tom pro AN výhodu. To samé může platit u některých plemen ovcí, ale tomu nerozumím. Mám názor, že nejodolnější jsou kříženci. Asi u všech zvířat.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Za desate bych pridala: kdyz na to nemam podminky,s chovem nezacinat! 😉
(protoze to uz bylo na UFU dotazu typu: mam 800m zahrady a chtel bych chovat ovce... :mracim: )
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od MartinR »

Tak dneska u mě byl ten kamarád s ultrazvukem, tak vím už předem na co se mám při bahňení připravit. Jednu ovci mám jalovou - je to stará matka tak nevím jestli potratila nebo co je za potíž, třikrát prokazatelný trojčata, čtyři jedináčci a zbytek dvojčata. Trojčat může být i víc, to se může snadno na ultrazvuku přehlídnout.
Je to pro mě už teď taková radost z blížícího se bahnění, že už jsem vyděl ty špunty co za pár měsíců vylezou... :hihi: Skoro jak když jsme chodily koukat na mimča v manželčiným panděru... :andel:

Tady snímek dvojčat:
ultrazvuk.jpg
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Marti,to je krasny ;)
Drzim palce, at jde vsechno k Tve radosti :srdicko:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od oreb1 »

MartinR, nevím,jestli i u ovcí, ale u koz se někdy starým stává, že mají hormonální poruchu nebo cystu. Nemusí to být trvalý stav.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Dnes jsem vyfotila bahnici, která, dle mne, bude rodit první. Pohled na ovci zezadu, vlevo bachor, vpravo jehně. Tato bahnice má pěkně utvářené vemeno pro jehnata , struky hezky do stran, dobře se jim pije. Hádám čtrnáct dní. Vloni měla výhřez pochvy, a dva kluky jako buky.
Přílohy
rodíprvní2.jpg
rodí první1.jpg
rodí první.jpg
P1200458.JPG
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Tedysek »

Jani mam otazku trosku mimo tema. Koukam ze tve ovecky nemaj ocasky. To je u ovci bezne? Ja myslela ze jen u tech co ma Hiiipie (moc se omlouvam ze pisu nick spatne).
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Eliško, moje ovce nemají ocásek, protože ho mají zkrácený. :) Jehničkám kupírujeme ocásek, beránkům na porážku ne.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Tedysek »

Jani a ma to nejaky hlubsi duvod? Jako neovčák v tom vidim akorat ze by jim mohla frnda ofouknout a byt na ni zima. :andel:
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od jírab »

Jani, moc pěkná ovce. Já tedy nejsem schopnej poznat jestli bude rodit za týden, za dva nebo tři. Např. ta změna barvy vulvy - některá ji má tmavou už hodně dní předem, u některé to není ani znatelné, některá má vemínko nalité brzy, některá až v den porodu..... Ale termínově to budeme mít asi podobné. Podle připouštění nejčasnější termín kolem 5.2.
Tykání též od každého vítám.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Eliško také se mi to zpočátku nelíbilo, ale věř, že je to lepší. Suffolk má dlouhý osrstěný ocas. Při průjmu se obalí exkrementy, nedá se to očistit, průjem bývá pár dní, je to děs, rozstřikuje se to do okolí, také do toho mohou mouchy naklást vajíčka. Při poporodním čištění je to také problém.
Bahnici s ocasem jsme nikdy neměli, berana ano, a opravdu je mnohem lepší bez.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Tedysek: já naopak, s Martinem R, mám ovce ocasaté, protože u zwartbles je to plemenný znak a chybějící ocas je vyřazující z chovu :-/
Ta ovce Bosorky je moc krásná ovce, ale ocas má zkrácený špatně - moc - měl by být tak, aby zakrýval vulvu. Právě z důvodů, aby byla chráněná proti chladu... co já vím :)
Jinak ocasatá osrstěná plemena mají opravdu velkou nevýhodu při přecházení např. na velmi úživnou pastvu, na kterou nejsou zvyklé, z důvodů, jak je psáno výše - že když dostane ovce průjem, chytá se to na ocas. Myslím, že jedno z nejhorších plemen na tohle, jsou walliserské černonosé. Ocasy mají dlouhé skoro až na zem a vzhledem k velmi rychlému nárůstu vlny a tomu, že je ocas těžký, ho nedokážou dobře dát do strany, takže bývá brzy počůraný, špinavý a kdyby by náhodou měly ten průjem, pak by to byl opravdu humus... naštěstí zrovna u těchhle řídké řešit víceméně nemusím...mají zas jiné neduhy :154:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Máš pravdu Hhippie, ocas je zkrácený moc, to my jsme nezkracovali, je to čistá suffka z farmy Pavla Chudárka z Křepenic. Jehnička, kterou jsme si nechali vloni, také čeká jehnátko, tak tam se nám to podařilo. Má ochod pěkně zakrytý. Musím jí zvedat ocásek, když ji kontroluji. Gumička se má nasazovat mezi 3 a 4 ocasním obratlem.
Přílohy
ocásek.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Na fotce připos.. beran suffolk na jarní pastvě, vedle stojí beránek, také z ocasem, určený k porážce. Rok 2017
Přílohy
P1190383.JPG
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Jo, Jani, ta ho má moc krásný, ta jehnice :souhlas:
Ty podělané zadnice zná asi každý chovatel ovcí...někdy kvůli začervení, někdy slabší kus, někdy rychlá změna pastvy třeba i ve spojení s velkým mokrem... pokud to není často nebo chronicky... ale určitě to nepotěší... Nejhorší, když je to matka a jehně, co si chodí zezadu... :154:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Tedysek »

Hhippie pamatuju si prave ze jai mi psala o tech svych wallis oveckach ze maji problemy s ocasky.
No nebudu se uz do toho michat. :)
Diky za odpovedi. :)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Tedy: ano, ale nejak to pro me porad neni dost padny duvod,proc je zkracovat...podle me je to zvlastnost te ovce a prestoze je to neprakticke,jehnatum ocasy nechavam.. ted uz nebudou stat s konmi,tak uz nebudou ocasy v ohrozeni...protoze dve, co sdilely vybeh s konmi, maji ocas kupirovan...konskymi zuby :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Tedysek »

Nerikej ze kun mel tak osklivy den ze ovci ukousnul ocas...
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Marion108 »

Moji kone taky kousou :)) kozy a to dost tvrde... ale kozy uz jsou opatrne, davaji si bacha... uz se naucili mezi sebou komunikovat, tak to vzdy odnesou jen kuzlata nez pochopi, co se jin kun snazi rict... vetsinou to je: Vypadni od myho zradla...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Marion: presne tak. Proste museji mali pochopit,kde je jejich misto. On to ten kun tak nemysli. Jak se kone navzajem mezi sebou vyhaneji zuby - aniz by se treba i planovali trefit - tak ta ovce jak ma slaby ocas,tak se stalo,ze ji kun jakoby stahl kuzi na konci ocasku. A protoze to je hodne prokrvene a spatne se to zatahuje, musel se ho kousek amputovat, pretahnout kuze pres pahylek a zasit na konci, aby to drzelo..
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 14 hostů