Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Asi ani ovce nejsou hloupé a vědí o sobě víc než my o nich. Že je mládě slabé a nebude z něho nic pořádného, že nemá cenu do něho investovat energii, radši ji dát tomu, co je perspektivní. Je to tvrdě řečeno, nejspíš nebude leckdo souhlasit, určitě můžou být výjimky, ale celkově to tak myslím platí.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

což o to s tím se souhlasit dá ale ona má slabé obě jehňata a nemyslím si, že je pro ni dobré přijít o obě. A když to nevzdala ovce, tak já určitě ne. To silnější je u ní, tam jde jen, aby chtělo samo a víc dlabat. Druhého mám stále u sebe, před chvíli se dokonce snažil postavit, koordinace se lepší, jídlo zatím ne. :stydim:
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

minie, to si každý určí sám, jestli bude zachraňovat a po jakou hranici. Asi každý, když vidí naději, tak se snaží mláděti pomoct. Nenapsala jsem to jako kritiku Vaši nebo kohokoliv. Každý sám pak vidí, jestli je ta energie vydaná na záchranu úměrná výsledku. Taky má každý jiná měřítka toho, co se mu zdá přijatelné.
Já u prvniček moc nezasahuju. Když jsou schopné a samy se starají a zvládnou to, prima. Když ale, a to taky bývá, mají slabší mládě nebo se starají povičatě, nechám to být. Zkusím mládě přiložit k vemínku, trochu ho podepřu a přidržím, ale víc ne. Beru to jako znamení toho, že matka ještě není připravená. Netrápím se tím. Podruhé už to vyšlo snad vždycky dobře.
Ale dělejte, jak Vám káže rozum a cit :usmev: . Já Vám držím palce.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

vždyť jo, já to taky tak beru :mrk: ale šanci jsem viděla :stydim: Uvidíme přes noc. Může být problém taky jinde, což nikdo neví. :nevim:

v
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Držím palce minie.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

děkuji :ruzicka:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Jsem měla rozepsáno, ale smazalo se mi... :ajeje:

Před námi poslední rodička, tak už máme ty stresy skoro za sebou. Byla to síla letos tedy.
Je fakt, že jsem letos zkoušela nepřikrmovat - loni i předloni byly s příkrmem odchovy parádní, jen s menšími mráčky, řekla bych - ale to jsem zároveň neměla čistokrevné zwartbly. Což jsou dva negativní aspekty. Protože jsme s mužem skonstatovali, že zw jehňata, když máme matky jen na seně, jsou po porodu prostě málo aktivní a v kombinaci s ne moc starostlivými matkami (ony podrží, ale nevodí si, extra nekomunikují, jehně si matku musí hlídat samo, takže nutno choulovat, aby proběhla dobrá imprintace), to vedlo k problémům.
No a letos jsme to zopakovali a potvrdilo se to. :mrzimeto:
Takže ze stávajícího dvojstádečka 4 walliserské bahnice (z toho dvě prvničky - potomci zakladatelek), 4 zwartbles bahnice, jedna loňská walli jehnice, loňská kříženka zw x T, a walli beran... budu dost redukovat. Ty mastňačky, samozřejmě :jakoby:
Jedna si podepsala ortel sama - Maruščiná - krásná, do druhého roku nechaná dorůst zw s nárokem na PoP, naprosto ukázkový kus zw standartu... nechala druhý rok po sobě novorozeně bez povšimnutí, tedy jsme je našli mrtvé. Klobásy.
Druhá - Nezbeda - byla již před 2 lety vyřazena z KU pro nevyhovující kvalitu, ale ještě dostala šanci u mě. Dala dva jedináčky. Trpí na muchničky, protože je málo obrostlá. Takže letos již také do klobás.
Pak tam mám jednu starší ovečku - Rovnopruhou - z původního stáda, která už většinou nemá moc mléka... tu bych musela nechat rok odpočinout, nebo příště by to již fyzicky nezvládla. A to už by jí bylo 10 let.. Vždycky dělala kojnou všem, kdo přišli a úplně jí to strhalo :mrzimeto:
A pak tam zbývá jedna krásná zw s PoP - Puntíkatá - a loňská kříženka zw x T.
Takže vzhledem k tomu, že pokud se nesplaším a nebudu si chtít nechat některou z letošních jehnic po těch dvou kvalitních bahnicích, čistých zw a dobrých matkách, pak mi zbydou jen dvě masňačky a walliserky. Ty bych chtěla nechat 5+1.
Což by pro mě bylo nejjednodušší, protože mít přes pastevní sezonu těchhle pár oveček rozdělených do 3 až 4 stádeček, je pakárna! Takhle bych měla vše pohromadě, maximálně do dvou stád, aby byl beran mimo jehnice (walliserské ovce jsou asezonní a jehnice se smějí připouštět až od 14 měsíců věku)... a bude pohoda. A beran bude taky jen jeden, protože pro dvě holky nemá smysl si držet masňáka. Takže tak, no.. sice budou ty jehňata kostitřasové, ale ono na nich snad také do podzima něco naroste... :vytlem:
Takže se postupně opět propracováváme k zjednodušení systému :stydim:
Přílohy
0DFB4CEA-4BC0-4796-A731-C81CF1C7DE99.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od čobanak »

Hippie,ale to je přece docela normálňí,že se pro matku a mláďe vimezí samostatnej prostor,gde mají klid.Akorát letos jsem mňel za 8dňí 7porodů a tolik odďelenejch míst nemam tak jsem musel matku s jednodeňím mláďetem přesunout do kotce,gde bili 2 nejao 3matki.Abi bila sama ta nejčerstvjejší.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já mám 4 chlívečky, každý pro dvě ovce. Když mají jedináčka, tak i pro tři.
Letos se mě to skoro vše vysypalo během 14 dnů, tak kozy jsem ani neodděloval, nebylo kde. Koza si poradí a své kůzle ohlídá.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Nitraner »

:bublina:
Letos to začalo jako loni, první porod dvojčata. Malinké, jedno mrtve druhé dodělávalo.
Druhý porod, hezka štátna jehnička. Napita ošetřena ale matka nikde.
Kombinace dvou náhod dala dohromady nesorodou dvojici. 😉
Zásobarnu mlíka a hladovej krk :)) ze kterého se vyklubal závislák na dudlík. Zásobárna se otvírá jednou dvakrát za den 😂 dudlík 3x.
P_20210308_172158.jpg
Nakolik biologická matka ani adoptívní matka o slečnu nejeví trvalý záujem, budou postupně zasušeny a zamraženy. :))
Třetí porod bez problému. Beránek. Matka osvědčena. Postupuje bez stráty desítky. 😂Uvidím jak si povede jeji dcera. Je to ještě potomek po pánu Texlovi. Štátna silná. Uvidím. To jen tak na okraj. 😉
P_20210308_074646.jpg
Čtvrty porod, bez stráty desítky postupuje do další sezony. Opět beránek. Mrazík. 😂 Zvládl - 4C°
P_20210308_074516.jpg
Další problem na obzoru, tedy už z obzoru sestoupil. 😥
P_20210308_074708.jpg
Loni zvladla porod bez problému. Letos to asi bude na veta. Každopádně neuspěla a stráci desítku i kdyby se ji povedl tenhle kousek a všechny odchovala. 😂
IMG-20210222-WA0003.jpg
Ještě je předmnou 5 porodů. :bublina: :))
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Ráno ve 4:00, prvnička Wanda, dvě docela velký holky, porod s pomocí, ale snad bude ok. Stará se vzorně, tak snad to tak zůstane.
IMG_20210310_052832322.jpg
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Tatínek byl z Afriky ? :vytlem:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Augenblicku: letos jsi měl plemeníka jen zwartbla? Myslela jsem, že máš pro fríšky jejich a pro zwartbly také jejich... ale vím dobře sama, jak je náročné mít víc stádeček a dělit a šíbovat pořád někoho někam... :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od čobanak »

Včera mi volal soused,že ta ovce,co při porodu předvčírem vinuťila ďelohu a volal k ňí veta,přece jen chcípla a zbilo jehňe.On se starat nemúže,dlouho pracuje,manželka je bez zájmu,tak jestli ho nechci.Tak mam k jednomu beránkovi na flašce a dvjema přikrmovanejm kůzlatúm (nakonec kúzlata od prvňički přikrmuju obje)ješťe jehňičku sufolk.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Táta je ZW 😃 , letos mě čeká novej plemeník VF. Nechtěl jsem aby na ně skočil táta 😇 . Tak hold čtyři předloňský holky budou mít tátu ZW. ZW jsem zrušil a nechám si o to víc VF holek.
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Přijde mi to rozumné. Stejně je máš primárně jako dojné a těch dobrých dojek z zw je málo a stejně se nevyrovnají fříším.. :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Je to přesně jak píšeš. Ještě dumám, že bych po okozlení prodal kozy, sice se s nima budu nerad loučit, ale hold jsem omezenej pastvou a zpracovávat dva druhy mlíčka je opruz.
Tykat, díkes ....
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od čobanak »

Neňí problém mléko zpracovávat společňe.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Taky jsem to míchal a i když většina byla kozího mléka, nikdo mě nevěřil, že ve výsledném sýru je kozí mléko.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Tada »

Hhippie píše: 10 bře 2021 08:03 Přijde mi to rozumné. Stejně je máš primárně jako dojné a těch dobrých dojek z zw je málo a stejně se nevyrovnají fříším.. :promin:
Já myslel ze Zwarbles nedoji nebo se mýlím?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 15 hostů