Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Však to jsme za jedno ,to nebyla Profesore výtka. Tady bylo těžké se rozhodnout, protože jsem nevěděla přesný termín porodu ,sice lehla a já jsem ji chtěla už v pátek odepsat, ikdyz zuby měla s chuti zrala,ale nevěřila jsem ze ji znovu postavim. Veterinář se přimlouval po telefonu at skusim pokračovat,ze by se daly podniknout jiste kroky jak neprijit o kuzlata :mrzimeto: , ikdyz o to jsem už ani neusilovala ,kdybych viděla ze je v koncích, trápit jsem ji nechtěla, navrhla jsem závěs , víš sám jak to chodí v kravinech, no každopádně je to moje hrdinka a zvládla to , kdybych ji nechala v sobotu strelit tak by přišel jejich život na zmar,takhle je to hrejiva výměna , jeden život za dva životy :mrk:
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Jamarov,já mislim,že na tu bídu to nakňec dopadlo nejlíp.Moje koza už to aňi nedonosila.nenapadlo mňe,že to bude tak richlé.Jsem zviklej zabíjet,ale tohle bila moje srdečňí koza.Mňel jsem jinej případ,starší koza,2kúzlata mrtvá a jedno kůzle přežilo.Ale koze už se nespusťilo mlíko.Tak jsem jí nechal zotavit po porodu,užila ješťe klidné jaro a pak jsem to zakončil.To bilo tak akorát.Jenže gdicki to holt nevijde...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Já si to taky myslím Cobanaku.
U mě je problém v tom , ze jsem odkazana na někoho. Ale asi si dopreju a objednam jatecni pistoli.loni jsme zabíjeli 12kozliku a viděla jsem ze reznik už jde do kolen, chcete-li jsem , ze budu dělat s nim ale on je stará škola :vytlem: řekl mi ze jo,ale začnu tím ze si kůzle vyvedu a ...strelim.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

kamarádovi řezňík odmít zabíjet.že mu to stáhne a rozbourá.tak si to ďelaj celé sami...
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

čobanak píše: 22 úno 2021 21:29 Doporučuju uložit si mlezivo do mrazáku.Dnes jsem řešil tele s chřipkou.Ach jo.Samozřejmňe,že je to práce na víc,mít kuzlata na flašce.Ale franťiško,nedramatizujte to ješťe víc :vytlem:
Já to myslím tak, že výsledek je tak neodpovídající času a péči, které člověk vydá, že mi to připadá nesmyslné. Vypadá to dobře a pak ve dvou třech měsících umřou a měsíce piplačky jsou v háji.
Dá se takhle vychovat mazlíček, který ale bude málokdy opravdu vhodný k dalšímu chovu kvůli odolnosti i kvůli chování. Ale jsou výjimky, to nepopírám. Taky záleží na podmínkách, hlavně času k takové práci.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

čobanak píše: 23 úno 2021 09:39 kamarádovi řezňík odmít zabíjet.že mu to stáhne a rozbourá.tak si to ďelaj celé sami...
Kvůli tomu ale přece lidi řezníka volají :vytlem: .
Mně řezník taky vzdychal, že kozy jsou na porážku mnohem horší než ovce, že se nadře dvakrát tak. Ale udělal, co musel. Osm v jeden den bylo nejvíc, ale to je fakt 12hodinová šichta i s pomáháním dalšího člověka. To už bych nerada opakovala, lepší je to postupně i pro stádo. Odchod jedné nebo dvou berou normálně, ale víc, to už se jim zdá truchlivé.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jamarko, ty máš přeci důkaz, že jsi rozhodla správně :souhlas:
Zabít zvíře těsně před porodem, to určitě ne. Tady se vyplatí (nemyslím finanční stránku) mu pomoct.
Ale tohle je složité a hodně individuální téma.
U těch flaškáčů - já už nepřikrmuji. Hodně slabé porazím hned a životaschopné podstrkuji pod jiné maniny, nejlépe kozy a pak dle růstu +/- měsíc, dva, tři, si dělám "králičí" řízky.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak jedny dvojčata a pokud si vzpomínám tak asi poprvé jedny trojčata. Ty trojčata od děsně škaredé kozy, kterou chci dát pryč :vytlem:
Jedno z těch trojčat mě přejeli cestáři, když malovali na cestě středovou čáru :vytlem:
Přílohy
IMG_20210223_172824.jpg
IMG_20210223_172743.jpg
IMG_20210223_172110.jpg
IMG_20210223_170940.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od minie »

bych řekla příroda se vyřádila, ale koukám že už i cestáři umí :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Tak koza, kterou léčím s podobnými problémy jako Jamarov, dnes porodila. Byl to nejtěžší porod, co jsem tu kdy měla. Kůzle jedno, mrtvé už uvnitř, ne ale dlouho, protože ještě nic nesmrdělo, jen nebyly obaly už tak čiré. Šlo hlavičkou, nohy každá jinak, vlastně nešlo. Nemohla ho vytlačit, měla slabé stahy. Naštěstí jsem do ní mohla strčit celou ruku a kůzle jsem vytáhla. Moc dobře to nešlo, skrz pánevní kosti mi neprošla hlavička i s rukou, ale naolejovala jsem si ji a podařilo se mi pak vytáhnout oboje najednou. Stejně pak nešlo dál a než jsem vytáhla tělo, ještě to trvalo. Chtěla jsem původně použít provázek, dokud jsem nemohla hlavičku vytáhnout, ale nebyla jsem si jistá, jestli je mrtvé, a neudělala jsem to. Každopádně koza byla trpělivá, věděla, že jí chci pomoct. U porodů to nejsou nikdy žádné hysterky, jak se o nich mluví.
Pojedu pro antibiotické čípky, prý by měly pomoct i odloučit placentu, když se to nepovede samo vzhledem ke slabým stahům a tomu, že vlastně nebude kojit.
Před týdnem dostala CalGel, teď dostane další. A co mi ještě poradí veterinář, napíšu.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Propylenlglykol na posílení a čípek, nevím, jak se jmenuje, obojí měli jen pro krávy. Podala jsem teda na doporučení doktorky ještě CalGel a Magnesium s vitamínem B. Je klidná, nenaříká, něco sežrala, postavila se, je hodně zesláblá. Stejně ji budu muset porazit, už má věk, ale nechce se mi, uvidím.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

no franťiško,lepší už to nebude.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Právě vím, že už to lepší nebude, je stará. Posledních 14 dní jsme si hezky užily. Nosila jsem jí jablíčka a zelí, nejlepší seno, kaštany, měla radost, když mě viděla. Byla vždycky oddaná, i když se stalo, že stádo šlo jinam, než jsem chtěla, ona zůstala se mnou. Špatně se mi s ní loučí. Za ty roky už je to moc dobrá kamarádka a je jedno, že je koza.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Já si také myslím, že je jedno, v jakém těle ten přítel je. Pokud dojde k souznění a porozumění, pak může být koza stejně hodnotná jako pes či jiný tvor. Někomu jsou zvířata blíže než lidé... a lze to pochopit. Zvířata jsou vždy přímočará a odrážejí naše vnitřní já.. :jakoby:
Je mi to líto, Františko, že máte teď těžké časy.. naštěstí je kolem se stádem i spousta radosti teď.. :ruzicka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Díky, Hhippie. Není to žádné drama, těžké časy jsou silné slovo :usmev: . Prostě na svět přicházíme a odcházíme. Kozy taky. Lidi taky. Tomu se nedá zabránit, však víte, a nějaký důvod k tomu vždycky musí být. Já už jsem s tím smířená, ona taky, zdá se. I v tom jsme v souhře. Je to otázka velmi krátkého času, uvidím.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Augenblick »

Propylenglykol je na dodání energie? V jakém množství se podává? Už deset let jsem nenapravitelný kuřák elektronické cigarety. Kouření se vyrábím sám smícháním propylenglykolu, glycerinu a trochu nikotinu. Zásoby mám dostatečné, tak by mě zajímalo jestli by z mojí závislosti mohly mít užitek i ovce a kozy, když by nastal nějaký problém.
Tykat, díkes ....
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak to slyším Augenblicku poprvé :udiv: je to vůbec bezpečné? :vytlem: sel by přidat i mentol ,nebo něco takového ?
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Frantisko já už to mám za sebou, na jednu stranu jsem byla rada ze to bylo rychle a ještě i porodila,kuzlatka jsou krasne čilá , to rozhodování bylo nejhorší , ale v neděli v noci už bylo jasné ze se rozhodovat nemusím a jediná pomoct je ukončit to. Kdyby se zmatorila a začala se patrně i nepatrně lepšit, taky bych ještě pokračovala,tak uvidíte k čemu to bude spet.Jednou je konec stejně nevyhnutelny :ruzicka:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Pokud ti na pozemku roste třeba máta dlouholetá, tak nic přidávat KOZE, NEBO KŮZLATŮM nemusíš. Mě na jedné louce roste. Balík sena vždy nádherně voní. :))
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak kuzlatum jen 10, zatím. Ještě 3kozy před porodem. Bez úmrtí a potíží , jen mléka tedy letos moc nenasadili , snad jen 3xjsem oddojila takže pro flaskace nemám :mrzimeto:
Nijak závratě nerostou a bojuju s krmenim, jedno s průjmem a druhy zacpu. Cely den byla Belka divná a nafoukla, večer jsem ji dala trochu oleje a o půl jedné po masáži se ji podařilo se vyprázdnit :vytlem: a dnes už basti s chuti a zase skáče .
Snažím se vychytat jemnou dávku. Nemáte zkušenost někdo? Mám velký dostatek mateřské uměle mléčné výživy. Říká se ze kozu mléko se mu podává nejlépe tak to zkousim aplikovat. Je pravda , ze nikdo by to asi nezkoušel vzhledem k cenám nutrilonu, beby a dalších značek.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů