Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od jupik »

Používám při komplikovaných porodech ženský vaginální čípky, když se mi to nezdá, hned po porodu co nejhloubš a když je už zavřená, co nejdál, co ho dostanu. Letos jsem ho nepoužila ani jednou. Musí být dobře vychlazený a moc neotálet, teplem se rozpouštějí
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Jupiku, a to stačí? Co vím, používají de, když se do zvířete sahá, rovnou ATB pro prevenci zánětu… mívala jsem Utrolette, jestli se dobře pamatuji.
Naštěstí walliserky na to, jak mají velký rámec, mají vcelku malá jehňata, takže tam komplikace nemívám. Naštěstí :andel: tam zas řeším jiné věci s odchovem… že nejsou moc mléčné, takže i s příkrmem to není žádná sláva… :ajeje: a nebo od toho chci prostě moc :vytlem: Když by byly samy se sebou na alpských štítech, jistě by se taky pomnožily a “něco by přežilo”… :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, nedělám nic, shodou okolností to nikdy nevyjde na jiné řešení, tak jen sleduju, jestli nemá koza páchnoucí výtok. Nikdy neměla. Pokud od ní pije mládě, stahuje se děloha tak silně, že se čistí dostatečně. Něco jiného by bylo, kdyby uvnitř zůstal nenarozený mrtvý plod, to bych sama neřešila. Ale nestalo se to taky nikdy.
Takže ano, máte pravdu, moc je sledujete :usmev: .
Taky jsem si říkala, že by se daly použít, a u ženských se používají, kefírky. Působí protizánětlivě. Ale to mě napadlo teď :stydim: .
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od jupik »

Ani když do nich sahám, preventivně nepoužívám, ale občas se stane, že ji trošku pocuchám když mají mláďata hodně komplikovanou polohu, tak pak podle situace. Použila jsem ho asi 2x za poslední 3 roky, jinak to vždycky zvládly na jedničku i bez. Letos těch asistencí bylo vůbec málo a většinou správné polohy ale velké mládě, takže stačilo jen trochu srovnat nohy a hlavu a bylo.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nikdy jsem neměl přírůstek koncem července. Marně přemýšlím jestli jsem měl v únoru ještě kozla :nevim:
Přílohy
Nejstarší koza
Nejstarší koza
IMG_20220728_165406.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Profesore, to je gigavemeno! To budete mít denně 4 litry mléka a ještě ukojí mladé, ne?
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Doufám že né :vytlem:
Takové vemeno ještě nikdy neměla. Nevím z čeho nasadila tolik mléka. Jediné z keřů, kterých mají v ohradě spousta.
Z jedné půlky se blbě dojí i saje, tak budu muset chvíli oddojovat. :otraveny:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Je to srnka.Mňela utajovanou březost! :usmev:
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Nepřemýšlejte, jestli jste kozla v únoru měl nebo ne, tady máte důkaz, že tam ještě byl. Předpokládám, že to jsou její druhé letošní.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Určitě né druhé.
Je nejstarší, měl jsem za to že potratila.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Kůzle má super krytý pelech :vytlem:
Přílohy
Kontrola zda je vše OK
Kontrola zda je vše OK
IMG_20220730_084627.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Představte si čtyři děti, které si hrají na lupiče. Kolem nich se povalují kozy, v tomhle vedru líně žvýkají a spí. Ani mladí nejsou moc čilí, žádné nápady a skákání. Jednu mladou kozičku už to otravuje, jde k těm dětem, postaví se k nim a hraje si s nimi na lupiče. Děti s ní mluví a říkají "Ty budeš taky lupič". Koza spokojeně a chápavě stojí u nich, děti se jí dotýkají, poodcházejí a hrají si a koza je nějakým způsobem stále s nimi, děti ji do hry zapojily. Pak lidské mamky zavolaly děti na oběd a děti hru urychleně skončily. Kozičku to překvapilo, proč ty děti odcházejí a nehrají si dál? Začala je nešťastně volat Kam jdete, proč už si nehrajete? Děti se vrátily a ještě si chvíli hrály. Postupně kozičce vysvětlovaly, že budou muset už jít, a pak se rozloučily. Kozička se za nimi smutně dívala a pak si šla lehnout zase ke své mamce.
Tak tohle se stalo dnes u nás.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Je to o kůzlátkách a není zároveň. Holčička se mě ptala, jak můžou mít kůzlátka všechny kozy, když tam jsou jen dva manželé. Přece dva manželé - dvě manželky. Odpověděla jsem, že jeden kozel má děti se všemi kozami, u kterých ho nepředběhl druhý kozel nebo kterým se líbí. Moc se jí to nezdálo, přece lidi taky jsou jen jedna manželka a manžel. Nevysvětlovala jsem, že to neplatí pro všechny, třeba židy a jiné. Řekla jsem jí, že protože jedna koza má za rok většinou jen jedno nebo dvě kůzlata a velmi snadno se stanou kořistí, musí se narodit víc mladých, tzn. od všech koz a pak je jistota, že stádo se udrží. Že tedy nemůže mít jeden kozel jen jednu manželku, že máme sice dva kozly, ale to by zase znamenalo jen dvě manželky a to je pro přežití stáda málo.
Fakt jsem nevěděla, co jí odpovědět, ale celkem se s tím spokojila. Napadá Vás ještě nějaký jiný důvod, proč ve zvířecí říši obvykle nemá samec jednu samici?
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od PavelIV »

Protože jim další kozly nekoupíte :))
:PavelIV:
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Ono je to ale druh od druhu.U bíložravejch kopitňíků ďelaj samci souboje a manželem se stane nejsilňejší.Ale vlci tvoří monogamňí pári,že?Pjevci jsou taki monogamňí,stasaj se spolu o hňízdo,ale u hrabavejch to tak neňi,protože kuřata jsou samostatňejší a voďí je kvočna.Žába si nosí svého samečka na zádech.Příroda je mocná.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Jojo, ale proč to tak je?
A ještě mě zarazilo, že jste psal o býložravých kopytnících. Je nějaký, který není býložravý?
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od PavelIV »

Je to proto, aby svoje geny předával ten nejsilnější. Ale nejsem si jistej, jestli se na tohle ptáte.
A ostatní samci obvykle žijou v míru ve stádě nezadaných samců a občas některýho napadne vyzvat na souboj toho alfa samce a vítěz se množí. Prostě, kde nejsou samice, samci nemají problém, ale jak závětří... :))
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Nojo, ale proč někteří jsou monogamní a někteří ne? Někde je stádo nebo skupina a samec se páří se všemi samicemi. Někde je jen jeden pár na sezónu a někdy na víc sezón nebo dokonce na celý život.
Nejspíš to je vlivem životních podmínek, třeba že u ptáků potřebují mláďata krmit a jen samice by to nezvládla. Ve stádě je to opačně, čím je jich víc pohromadě, tím je mladým líp a bezpečněji. A když tam bude víc samců, budou rozbroje a neklid. Takže ne, kde jsou sami samci, ale kde jsou samy samice, tam je klid :usmev: .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Hlavní roli v tom hraje potřeba samce po narození mláděte - mláďat.
Teleti je po narození otec k ničemu.
Kuřeti jak by smet.
Krmiví ptáci, nebo jak se jim říká, tam už otec s krmením mladých pomáhá.
Vlk mám pocit že taky donese samici ze začátku úlovek k noře, ale u vlků je to složitější = smečka.
U kudlanky je to ještě zajímavější :vytlem:
"Pravidlo", že kde jsou samy samice je klid platí pouze v případě, že samice jsou dostatečně pracovně vytížené.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Přijely dvě kozy za kozlem, pár dnů zůstanou u nás, aby se vyvolala říje. Jenže z toho stejně asi nic nebude anebo jen zázrakem. Jsou to moc hezké kozy, ale taky nejtlustší, co jsem kdy viděla. Potřebovaly by pohyb a normální krmivo, to jest pastvu a vodu. Nic víc. Jenže se ani doma nechtějí pást, žerou jen seno, cukrovarské řízky a podobně. Paní má koně a zdá se, že kozy krmí stejně. Navíc jí poradili, že v prvním roce je nemá ještě připouštět, i když jsou únotové a to by bylo úplně v pořádku. Počkala do druhého, ale říje nebyla výrazná, promeškali ji, tak jsou kozy tříleté, což je teď, ale už jsou tak tlusté, že by každá potřebovala nejmíň 5 kilo zhubnout. Jenže aby zase neměly ketózu, musely by hubnout pomalu, což by asi trvalo až do jara a pak už nezabřeznou. No, třeba se stane zázrak a něco z toho bude. Kéž by aspoň začaly říjet. Jinak žádná kůzlátka mít nebudou a paní, která chtěla kozy kvůli mléku, se ho nikdy nedočká.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 11 hostů