Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Kouťáku, děkuju, když se věnuju kozám, nemůžu fotit, ztratila bych s nimi telepatické spojení :usmev: . Ale pokusím se vyfotit aspoň nějaké kůzle.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od PavelIV »

Augenblicku, telata kradou úplně stejně :))
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5317 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

To bych zrovinka potřebovala… ale ty walliserky si vemena hlídají jak saně. Tak doufám, že se ta prvnička umoudří… :smutek: Navíc na to, že je malým pár dní, mi přijde, že má dost malé vemínko, byť ho měla před porodem veliké… tak je otázka, zda jim bude stačit… nevim, no… :nevim: ale moc s tím nenadělám. Zatím jsou holt zavření, aby mámu dohnali a uvidíme, jak dál… prosperují dobře, standartně, tak to zatím děláme takhle… ale potřebovala bych, aby jim podržela i až budou puštění. A o tom tedy přesvědčená nejsem :nene: když žere a oni přijdou pít, tak se po nich pořád zhurta ohlíží a někdy nadskakuje nebo se točí… když má nějaké hodně zajímavé žrádlo, tak drží… ale jinak skoro ne :smutek: tak už začínám propadat skepsi…
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, a nemá nějaký problém s vemenem, třeba nějaké moc citlivé?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5317 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Normálně jsem jí po porodu oddojovala do tlamiček a neřekla ani popel. A to obzvlášť jemná být nejde, když k tomu na koleni člověk drží to pindě, drží prst v tlamce a druhou rukou dojí cecík… ono jak mají ovce ty krátké struky, tak to není žádná hitparáda.. :promin:
Ale je fakt, že ty walliserky mají vcelku hezké struky. To jsem zažila kozí vemeno daleko nešikovnější - kulovitého tvaru s malými čufajdlíky… :ajeje: Ale prostě pořád to není kozí, kde jde oddojovat snadněji.
Zas těm prckům se to líp drží, než některé objebné struky koz… ono má všechno něco :nevim:

Jí prostě od porodu pořád štve, že se kolem ní motaj a “šahaj” na ní.. když jsou jen s ní, tak jí nevadí. Ale jakmile se pod ní začnou štelovat, už nadskakuje jak čertík a prudce otáčí hlavu na ně… ale na dotyk na vemeno rukou nereaguje nijak přehnaně, řekla bych. Dnes jsem jí pohmatem kontrolovala, jestli má mléko vůbec. Že pod ní lezou často - kdykoli mají možnost. A málo odpočívají. Se mi zdá. Ale možná jsme zas u toho… moc je sleduji :ajeje:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Hippie k tem sítím - používám roky , plnim jich k 20 a je to strašná pakarna , parkrat se stalo ze byla koza zamotana - dvakrát i dost blbě . Ale jen v boxu , venku se mi to nestalo , proste kozy bláznivý , kazda dostane síť, mezi nimi jsou dřevěná prkna ale přitom rohama buši na vedlejší box , jako kdyby ji to mohla druhá sežrat :hrabeti: to si myslím ze je nejčastější důvod jak se jim to povede zamotat tam rohy a pak hysterie… sítě musí být poveseny vysoko a v dobrém stavu , kazda větší díra zvyšuje riziko .
Jinak super jak píše David , nepokali to seno . A taky umí přebírat i v síti expertky :)) takže když vím ze to záměrně nedoziraji muzu to vyndat a použit čisté pro kraliky nebo krávu .

Jo a ta síť přímo na balík , to je věc :vytlem: jako dobrý , minimalizuje to škody na začátku , akorát ten tvar není na balík ve stoje , takže to nemůžu cele zabalit ze všech stran pod pevné palety na kterých balík stojí . Vždy jedna strana je víc odkryta a síť drží na gumě . Takže už jsem našla dvě kuzlata pod síti a běhali dokola balíku a nemohli najít cestu ven .

Augenblicku sama nevím …dojení muzu odkladat , zatím ,dokud budou kuzlata , jenže při takovém počtu uvazuju o využití Velikonoc :mrzimeto: navíc nejde jen o dojení ale i zpracovat mléko , to uz je casove náročnější .
Po delší době vyčkávani se mi teď otevírají nové cesty , tak uvidím jak vše půjde zkloubit .

Davide ty už mas taky odrozino ? A co Gandalf ? Neotravuje moc ? :vytlem:
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od irčan »

Františka. píše: 08 bře 2022 11:04 Mám sušené mléko pro jehňata, které jsem asi před 2 lety koupila pro jistotu, ale nikdo to nechce, leda z donucení si trochu vezme. Ale vůbec se jim nedivím, je to hnusné, taky bych to nepila.
To je vidět jak só kozy maškrtný.Selata se porvaly aj vo tu nechutnó nahrážku. :vytlem:
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

irčane, fakt je to nechutné, ani to hezky nevoní. Sušené mléko pro lidi je úplně jiné. Jenže oni jim opravdové mléko neusuší, když ho mají mít lidi. To bychom si nepomohli, to má být náhražka.
Ale prasátka by to sežrala, to nepochybuju.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ahoj Jamarov
zatím mám jen jedny, ale ono to stačí :souhlas: Gandalf je prostě kozel :usmev:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Františka. píše: 09 bře 2022 20:57 irčane, fakt je to nechutné, ani to hezky nevoní. Sušené mléko pro lidi je úplně jiné. Jenže oni jim opravdové mléko neusuší, když ho mají mít lidi. To bychom si nepomohli, to má být náhražka.
Ale prasátka by to sežrala, to nepochybuju.
Ono to toťiž neňí sušené mléko.Je to sušená sirovátka s palmovím tukem.Pro ďeťi se ďelá sunar taki tak.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Augenblick »

Tak mě napadlo v souvislosti s tou syrovátkou. Když přikrmuji holky, tak i když mám jádro namačkaný,tak ho na 12 hodin ještě vlhčím. Až se bude dojit, budu mít syrovátky nadbytek. Když bych to namačkaný jádro a řepný řízky máčel v syrovátce, neudělal bych pak holkám v bachorech ruský kolo? Pro mláďata by to bylo určitě dobrý, ale pro maminy?
Tykat, díkes ....
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Já zbitki sirovátki zalejvám psúm granule,popř.Zrňí pro slepice.
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Dávala jsem kozám syrovátku, některé ji chtěly, některé ne. Dost dlouho to tak bylo, až jedna začala mít problém s bachorem, průjem a dalo mi dost práce ji dát zase do pořádku. Zkusila jsem to znovu, o nějaké době se to stalo zase s jinou. Tak už ji nedávám ani zředěnou. Buď ji svařím na ricottu, dám ji slepicím nebo s ní zaleju kompost nebo přímo něco, co potřebuje pohnojit. Kozám už dávat nechci, zdá se mi to riskantní. Ale někdo s ní krmí, jenže jí možná nemají tolik.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5317 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Augenblicku: pár prasátek se Ti přes léto vejde, ne? :vytlem:
My, ačkoli nemáme přebytky syrovátky, do nich jdeme zase. Přišlo nám to jako dobré řešení přeměny přebytků jídla pro nás již nepoživatelného na jídlo velmi jedlé :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Jupík vlastňe dává sirovátku kozám.
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Ještě mě napadá, že možná sladkou syrovátku snesou, ale z kyselých sýrů jim dělá problém. Jupík dělá panýr, jestli si vzpomínám, tam se okyseluje jen citronem, takže by to mohlo jít. Možná je ten problém v tom, že já dělám kyselé sýry a už jsou v syrovátce bakterie. Kdo dělá pařené sýry, taky má sladkou.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Augenblick »

Tak to raději nebudu ryskovat. Doma jí samozřejmě pijem a slepice se po ní můžou utlouct. Něco málo se prodá, něco rozdá. Jen mě napadlo, že bych jim přilepšil... někde jsem četl, že to dávají kůzlatům, ale asi jen do té doby než začnou fungovat předžaludky a začnou se pást. Vlastně i když jsou starší, a pasou se, tak si stejně ještě loknou od mámy..No nebudu špekulovat za možné problémy to asi nestojí.
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Dnes rodila předposlední, 10letá koza. Vloni nezabřezla a předloni se hned po porodu nafoukla jak balón. Tentokrát to samé. Přitom nikdy dřív na to netrpěla. Namasírovala jsem jí břicho, až začalo zase kručet, postavila na zadní, aby mohly vyjít plyny, což se zčásti podařilo. Osttní kozy, když porodí, se propadnou, ale tahle se vůbec nezmenšovala, i po masáži naopak. Tak jsem stejně jako tehdy do ní nalila půl piva a ještě jsem měla misku lístků zeleného čaje, které nevyhazuju, ale usuším, když už jsou vyloužené. Sežrala je raz dva, s tím pivem taky nedělala drahoty. Kůzle krmí, je klidná, ale ještě vyhráno není, ale snad to bude dobré, abych k ní nemusela i v noci.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Tak si tak spim se slepicema a najednou v 5ráno strašlivé meeee,meeee.Vistřelim z pod dek a bježim ke kozám....Almathea.Jedno kopejtko koukalo ven.Tak jsem vitáh kůzle a kozu dal do kotce pro matki s ďetmi.Jsem zvjedav,jak bude prospívat,letos mam pjekná jehňata,ale 4 kůzlata pomřela.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Našel jsem dvě mrtvá 14ti denní malá kůzlata od prvničky ležet vedle sebe. Kouknu na kozu a ta měla úplně tvrdé vemínko, v jedné půlce už hrudky zánětu. Vůbec jsem to nemohl oddojit, ale ne kvůli zatvrdnutí mléčné žlázy, ale kvůli zalepenému mléčnému kanálků ve strucích. Pomohly mě až hladové jehňata, které jsem nechal struky žužlat a pak jsem nehty odstranil zalepené konce struků. Už je to několikátý den a ráno i večer musím pracně struky "odšpuntovávat" aby vemeno jehňata vypily. Už druhý den měla mléko bez hrudek, tak že zánět se naštěstí nekonal.
První týden po porodu kůzlata určitě pila. To jsem kontroloval. Pak už jsem je přidal k ostatnim a nastalého problémů jsem si nevšiml. Zdechly hladem.
Stalo se někomu že by se začaly koze - ovci tak ucpávat struky? Během půl dne se to ucpe jak beton a nejde to protlačit aniž bych nemusel použít nehty a špunt vytáhnout?
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 9 hostů