Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Dnešní opět dva kluci a Líza. Přišla jsem těsně, druhé bylo ještě v obalu. Tak jsem mu pomohla očistit aspoň hlavičku, protože Lizu zajímalo v tu chvíli jen žrádlo. Pak ho hned dočistila. Placentu málokdy uhlidam. Většina ji sežere.
DSC_1092.JPG
Uživatelský avatar
gajdovka
Příspěvky: 180
Registrován: 10 říj 2018 10:35
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od gajdovka »

krásní macci,podle těch mých malinkatých AN
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

jamarov pěkní pašáci, gratulujeme. :kyticka: :kyticka: :kyticka:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Děkujeme, to nejlepší máme asi za sebou... Držím pěsti dalším. Tam mám větší obavu...

Gajdovko když jsou 3tak tu váhu musí nějak podělit. Tyhle jsem ještě nevažila, ale Líza má každý rok dva kluky, loni každý necelých 5kg. Příkrm poslední měsíc před porodem. Letos jsem neměla to srdce po zasušení přestat,ale snížila jsem dávku o polovinu protože pastva od září byla děsně chudá. Ale asi jsem udělala dobře protože kuzlata jsou stejné jako loni.
Až na to jedno 2,5kg... Ale má se k světu.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Je možné, že by koza v ketoze potratila jen mrtvé plody a živé zůstaly ?
Nemůžu najít obaly. Koza se nečistí tak jako po porodu. Teplota v rektu stabilní. Na to čím si prošla se neskutečně rychle oklepala. Jen pohubla. Mlezivo spustila.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

DAD, slyšela jsem, že může potratit jen mrtvé, živé zůstane. Takže asi ano, ale nemám vyzkoušeno. Potratila jedno?
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ne. Potratila tři, ale loni měla čtyři.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Dad a samovolně nebo vyvolaně?
Jestli máte dobrého veta poblíž tak bych udělala uz a máte jistotu. Je to za pakatel u nás 3piva u vás možná 2 :vytlem: nejdražší je ta cesta... Jinak hlídát očistky, to víte :mrk:


Tak další koza Luiza... Holčička a kluk. Ale nemá mléko...pul veminka prázdné a druhé sotva na půl. Pochybuji je, že to vypila.začina jim být zima :smutek:
Už jsem ji oddojila, snad to půjde vyprovokovat. Přemýšlím čím ji podpořit. Nechci ji rapidně zvýšit příkrm alespoň ne hned.druhá koza co rodila včera má mléka dost tak jsem oddojila i od ní a asi jdu na flašku...
Přemýšlím že vždy oddojim od dalších přebytky a asi do mrazáku co? A postupně schovávat pro tyhle dva... Co myslíte?
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Samovolně, vet co je u koz co k čemu to má z ruky a ultrazvuk nemá. V Českém Brodě mi kozu neprohlídnou. V Heřmaňáku se nedoplatím. Už takhle jsem její cenu zvednul na dvojnásobek.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Aha, tak to jsem nevěděla, vím jaké jsou mezery veterinářů u hospod.zviřat. Přišlo mi, že máte štěstí když už jste tam veta měl. Co se týče zvedání cen taky umím udělat z obyčejné ovce papírovou. :ajeje:

V tom případě je to už na přírodě.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Někdo o tom že koza první "potratila" mrtvý plod a pak po nějaké době normální zdravé kůzle, ale ? ? ? nevím no. Stát se to asi může. Já bych na to nespoléhal. Po zmetání je nejlepší dát čípek a sledovat co z ní půjde.

Jamarko a není jednodužší kůzlata přikládat pod tu kozu která má mléka dost, než oddojovat a dávat z flašky?
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Když mě přijde větší stres držet kozu která nechce cizí a k tomu učit a nutit kůzle...

Asi to je jasné... Jedno kůzle zavrhla úplně, trka do něj...
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

:cert: mám pocit že su tu hodně lidá hraje na nějaký stres . . . . .
Vím že jsem chlap a hezky se mě to kecá a radí, ale čapnu kůzle-jehně, přitlačím kozu -ovci ke zdi a hladové mladé strčím pod vemeno. Jestli je koza zvyklá na dojení, tak je to pohoda, jestli zvyklá není, tak ji zvyknu velmi brzy. Ale jestli kdo chce - dojit, pak přelévat do flašky, flaška by měla být vyhřátá, aby mléko nezchladlo . . . . vše je zbytečně pracné, nehledě k tomu že pak můžou nastoupit kokcidie . . . ..
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Já su na stres nehraju , já stresař su :vytlem:
Přijeď ukázat zaříkávači koz :usmev:
Máš pravdu. Ale Ještě mi koza nikdy cizí kůzle nepřijala, dojený jsou,to je v klidu, ale jak cítí jiné kůzle tak kopou, vyvádí, že by chliv zbořily.... Loni jsem zkoušela hned po porodu a to rodily obě dvě kozy ve stejný den dopoledne.... Nepovedlo se mi to.
Luisa je mrcha... Dělá každý rok něco... Kuzlata krmí max první měsíc, přitom se stará,volá ,ale napít jim nedá, chodí na dojení.,nebo jedno po porodu odmítne.
Na mléčných farmách berou taky na flašku... To víš že je to vopruz... Čas, hygiena... Od ní mám každý rok na flašce ale aspoň za první týden bych ji byla vděčná. Mléka měla vždy dost.
Nevím kde je problém... Ještě jedna koza nemá plné veminko a pomalu se chystá rodit...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

Oddojuji jen když je jehně pár hodin po porodu prochladlé, jinak také radši přichytím ovci a přistrkuji jehně.
Černá byla v choulu dva týdny, abych ji mohla pěkně přitlačit ke zdi a nechat jehně napít, je to statná 70ti kilová ovce, která se mi brání. Nyní je od čtvrtka puštěná, stejně ji dvakrát denně lapím a donutím ji jehněti postát, vrhne se na ni a pije. V kapse mám jádro a začnu ho ovci strkat před čumák a drží sama, dokud jádro nespotřebujeme. A také jehně občas vidím pít zezadu. Jak jsem psala jinde.
Takže zatím žádné náhražky a lahve.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Podržet mu mámu problém není, nemá mléko.
Podržet cizí kozu je problém.
U ovcí znám když nedrží, vždy pomohlo pár dní zavření a podrženi ovce jehněti a sedlo si to...
Tahle koza vždy drží, pečuje a postupně teprve odmítá... Třeba na tom měsíci. Loni jedno odstrčila ještě dřív asi kolem 2.tydne,druhé na tom měsíci. Předloni měla jedno, krmila jen měsíc a půl.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Zaříkávač je Oreb, já mám metody lidskému oku méně lahodící. Jako majitelce by se ti to určitě nelíbilo!
Ale je lepší když budeš ve stresu, nebo spíše žuřit první tři dny a pak pohodu, než se prudit s tím co navrhuješ ty měsíc - dva . . . . .
Jo mě taky jedna odstavuje ve dvou měsících. Ale tady řešíme - hladové kůzle pod cizí kozu, která má dostatek mléka. Já mám jednu která si kůzle zalehla. Jen ji jemně držím za rohy a mívá pod sebou tři nebo i čtyři hladovce. Kopnout už si nedovolí. Jen přešlápne bokem a to už poznám že je vypitá.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Však to byl vtip ty a :jakoby: zaříkávač.

Na dvou měsících už to je pohoda.
Vzdávám to :mir:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Marion108 »

Mam kozu, co kuzlata krade... kdyz porodi jina koza, ona se o nej zasne starat a odhani matku... kojila by vsechny, no des... loni odstavila kozicku po te co jsem ji vzala kozlika, co sel pryc ve trech mesicich, budu ji muset hlidat, aby nekradla zase kuzlata druhe koze, letos totiz ani neni brezi, ale nedivila bych se kdyby spustila mliko jakmile uciti cizi kuzle...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Jamarov, nedočetla jsem ještě celé, ale neoddojujte, dejte kůzlata ke koze nebo se odnaučí pít od kozy, když jim budete dávat z flašky. Jestli má málo mléka, nějaké má a množství se zvětší. Potřebujete to vyřešit dočasně, a ne abyste si uvázala na krk flaškáče na několik měsíců. Takže jako obvykle při dojení, nevadí, že kůzlata nejsou její, nakrmit je musí: něco dobrého, u čeho bude stát, chytnout za nohu, za obě zadní, přimáčknout ke zdi, aby nemohla nikam a nenechat ji, aby to udělala podle sebe, když nechce. Houkněte na ni, prostě musí poslechnout. Jakmile je dobrá, drbu ji a chválím atd. Jako kdybyste dojila. Když je nakrmí jiná koza, budete mít pokoj za dva tři dny a možná je nechají pak pít všechny, kdo přijdou. Jakmile začnete s dudlíkem, je tohle v háji.
Naposledy upravil(a) Anonymous dne 23 úno 2019 20:54, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů