Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Odpovědět
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Dnes ráno se narodilo letošní první kůzle. Matka je nejmladší ze všech a podle toho to vypadalo. Porod bez problémů, ale další péče pod psa. Skoro ho neočistila a dál se o něj nestarala. Ono se to někdy stává u prvniček, protože nevědí, co se děje. Hlavně u prvniček, které jsou pozdější v roce a už rození dalších kůzlat nezažily. Tudíž jsem ji vzala stranou, dala jablíčko, otruby, dobré seno, aby hezky stála a ukázala jsem dítěti, odkud má pít. Bylo čilé, šikovné, ale celé mokré, v uších kusy ledu. Vzala jsem ho na chvíli domů a vyfénovala ho. Některá nechce kůzle, které nevoní po ní, ale téhle to bylo jedno. Večer jsem je zkontrolovala a vypadá to slibně. Uvidím zítra. Když bude mamka hodná a bude se starat, pustím je pak k ostatním.
Přílohy
P8280221.JPG
P8280217.JPG
Naposledy upravil(a) Anonymous dne 24 led 2019 15:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka děťátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Pro zajímavost vkládám fotky z 4.4.2012. Tehdy si prvorodička vybrala místo stranou od stáda, až u plotu výběhu, co nejdál od vůdkyně, která byla v té době stejně stará-mladá a dost nesnášenlivá. Vypadalo to hrozně, všude prach a hlína, ale všechno zvládla dobře. Děj proběh mezi 16,25 a 17,33. Koza přihlížející v pozadí je sestra té, co rodila.
Přílohy
stažený soubor (2).jpg
stažený soubor (3).jpg
stažený soubor (4).jpg
stažený soubor (5).jpg
stažený soubor (6).jpg
stažený soubor (7).jpg
stažený soubor (8).jpg
stažený soubor (9).jpg
stažený soubor (10).jpg
stažený soubor (11).jpg
stažený soubor (12).jpg
Uživatelský avatar
gajdovka
Příspěvky: 180
Registrován: 10 říj 2018 10:35
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od gajdovka »

to je nádhera
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

Máme ovčín trvale otevřený, nastlaný. Venkovní prostor, zimní pastvinu, mají naše suffky , letos 4 :ovce: :ovce: :ovce: :ovce: , v době rození 1500m čtverečných. Je to starý sad. Rodí pravidelně v únoru každý rok. Ani jedna z nich si nikdy nevybrala k porodu venkovní prostor. Rodí vždy uvnitř ovčína. Zajímavé.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Na horách nám bohužel ovce rodily leden, únor v mrazech -17 a to do sněhových zavějí před stodolou. Stačila chvíle ve vánici a nepomohla kolikrát ani záchrana v teple u kamen,masáž, selen s vitamíny a nalít mlezivo... Pak zbývalo jen dojit ovci a předejít zánětu. Nepochopila jsem to. Neměla jsem ani ještě kozy, které by jim bránily ve vstupu.

Kozy si v zimě zalezou dovnitř do dřevěného kozína na porod naštěstí. Pak je odvádím do chlivku.
Oreb tohle, ale bylo v dubnu ne?
Když nebylo tolik sněhu tak některé rodily venku už od března aniž by si zalezly.
Kozičky mám teď šestým rokem, žádný velký počet.
Ale všichni mě varovali jak mají kozy těžké porody, jak jsou choulostivé na počasí i krmení... No oproti ovenám musím říct, že kromě jednoho náhlého úmrtí své první dospělé kozy...( Doteď nevím proč...) se kozám daří odchovávat a rodit své mladé bez ztrát :usmev:
DSC_0064.JPG
DSC_0066.JPG
DSC_0091.JPG
DSC_0185.JPG
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Jamarov, ano, to bylo v dubnu, ale dost často rodí i dřív venku, někdy taky do mrazu. Myslím dvakrát to koza nestihla a přišla o kůzlata, ale to bylo -15. Problémy s porody jsou asi větší u ovcí. Nebo záleží na způsobu chovu a plemeni. Když mají pohyb, nejsou potíže.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Ještě k problémům s porodem: Za celou dobu jsem měla 5 případů, z asi 130 porodů, kdy jsem musela pomoct vytáhnout kůzle. A možná by to nakonec šlo, ale už trval porod dlouho a tak jsem to uspíšila. Z toho jednou jedinkrát bylo obráceně, jinak bylo napůl venku a já jen táhla. Kozy jsou celoročně s kozly a zabřeznou už první rok, ale nepozoruju, že by to zanechalo nějaké špatné následky. Možná mě někdo za to bude napadat, ale nevadí. Nejdůležitější je podle mě dostatek pohybu a nepřekrmovat.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Když tak prohlížím fotky v tomto vlákně, trochu mi přišlo líto, že letos žádná kůzlátka mít nebudeme.
Dojnou kozu už nemáme - to jsme po roce zkušeností, jak je náročné pečovat o dojnou kozu (myšleno pravidelné dvakrát denně dojení a zpracování mléka), vzdali, a zakrslice, kterou máme s kastrátem při školce, je již tak stará, že už ani přední zuby nemá. Sice se u ní i letos objevila silná říje několikrát po sobě, ale už jsem nechtěla riskovat připuštění. Ale je fakt, že vzhledem k tomu, jak vzorná matka to vždy byla a jaké bezproblémové porody a následnou péči o kůzlátka měla, nejspíš by ještě zdárně odchovala... ale už je hubená, jen ty velké "míče" na bocích zůstávají... myslím, že by jí to odpravilo úplně...

Tak vkládám alespoň pár fotek pro radost.
Přílohy
DSC_0008 (1).jpg
DSC_0039 (2).jpg
DSC_0015 (2).jpg
DSC_0057.jpg
DSC_0279.jpg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Před chvílí jsem po dlouhé době zase jednou pomáhala koze s kůzletem, které nešlo ven. Normálně jsou buď potichu nebo zamečí jednou dvakrát, ale tahle mečela víc, ležela, dokonce se válela a nevstávala a nic, jen zduřená rodidla. Bylo pod ní mokro, vak tedy praskl, ale nic nešlo. Ještě jsem čekala, pak se objevil další vak plný, ale jen kousek a dál nešel ven. Zase jsem čekala, pak jsem ho opatrně protrhla, vytekla další voda a po dlouhé době se objevila jedna přední nožka. Druhá vidět nebyla, nahmatala jsem ji uvnitř ohnutou, narovnala a pomalu kůzle vytáhla. Bylo v pořádku. Pak koza vstala, odešla a asi za 15 minut šlo druhé už lehce a samo. Koza byla trochu vystrašená, ale do sena se pustila a na mladé pomekává. Snad bude všechno v pořádku.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

Tak držím palce,at je všechno v pořádku. :koza:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Ještě k předchozímu příspěvku dodám, že po 4 hodinách měla koza stále kus placenty uvnitř a kus venku. Normálně by mi to nevadilo, ještě bych počkala, ale chci jít spát a nebudu riskovat, že to tak zůstane a zavře se. Pak už by se nejspíš přetrhla, kus by zůstal uvnitř a musela bych ji víc hlídat, jestli se čistí dobře, aby neměla otravu. Někdo v takovém případě pak dává preventivně antibiotika. Tudíž jsem placentu opatrně vytáhla ven, šlo to krásně a koza se pak uklidnila. Nejspíš si myslela, že bude další kůzle :usmev: . Je to prvnička, ještě neví, co ji čeká.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Holky mě napínají... Kozel tu byl několik dní takže termín +-5 dní už od 8.2. a tak jen čekám. Dnešní fotky těch dvou nejtlusčich,ale nalité veminka letos nic moc :smutek: snad to není špatná předzvěst.
DSC_1074.JPG
DSC_1076.JPG
DSC_1073.JPG
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Jsou pěkně rozložité. Uvědomuju si, že letos taky snad jen jedna koza zatím měla zvětšené vemeno asi 14 dní dopředu, ale ostatní nijak zvlášť.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Právě, že jsou jak vzducholodě,jen se valí... Už ani nevím jestli s nimi mám jít do lesa... Jelikož jsem tam dnes viděla asi hajneho tak jsem si to rozmyslela. Ale i tak...
Oreb letos nejsem jediná kdo to tak má.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

tak ta moje vzducholoď bojuje o život, žaludky pomalu naskakují, sem tam přežvýkne, dnes třetí Hepagen, B, Selen, Ruminal, Prodigestan, ostropestřec, čajíčky na játra, masáže, už se ji podařilo postavit a udělat pár krůčků
injekce na vyvolání abortu je ale stále v pohotovosti
u holek si připadám jak šmírák, stále pozoruju ostatní
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Dad držím pěsti.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

DAD moc na tebe a kozenu myslím. Doufám, že to dá. :67:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Jamarov, máte pro ta málo zvětšená vemena nějaké vysvětlení? Já jsem to pozorovala už vloni. Proti jiným rokům byla změna v tom, že jindy jsme chodili na pastvu u přes zimu, loni ani letos od listopadu do února ležel sníh nebo bylo špatné počasí, takže žádná pastva, jen seno. Říkám si, že to je asi tím.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

děkuji za přání, koza dělá pozitivní pokroky, musím být ale připraven i na to, že všechny nezachráním, holka výrazně pohubla a nožky má vratké,
jestli donosí tak je prý vysoká pravděpodobnost, že bude mít málo mléka tzn. budou flaškáči jako loni
na zítřek je připraven další Hepagen atd.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Dad - nevím zda jsem to nepřehledla, kdy má termín? Víte? Asi ji po ketoze těžko podpořit jídlem kvůli mléku.
Nemám zkušenosti, naštěstí. Staráte se vzorně. :souhlas:


Oreb,nevím můžu jen vymýšlet teorie. Loni jsem s nimi chodila do lesa i přes sníh. Tam je to vždy ráj :vytlem:...

Letos ale taky moc nechodím, pár jich to bojkotuje a zůstává na dvoře , takže potřebuji vždy pomoct, aby je někdo vyhnal a zavřel vrata na dvůr když holky projdou. Pak ať stojí hloupé dámy klidně u balíku a ty znalé jdou se mnou do lesa.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 21 hostů