Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od PavelIV »

Nevím jestli je to pravda, přišla s tím žena. Že prej když se nějakej čas skladuje, tak se musí znova asi i s obalem nějak upravit (asi pasterovat) a může se to až 4-5x. Po každý tý operaci se prej udělá na obal zespodu nebo jinam tečka. A to jsou údajně ty v akcích.
Já tomu moc nevěřím, ale úplně by mě to nepřekvapilo
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Souhlasím s každým slovem v reakci na video, tedy s tím, co je v druhém odkazu.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jana P. »

Letáky žádných obchodů se k nám nedoručují :usmev:
Nikdy jsem nekupovala trvanlivé mléko. Nemám o něm žádný přehled.
Dle obchodu kam zajdu kupuji vždy mléko plnotučné, bývá k mání i nehomogenizované, pasterované je vždy. Často mají i bio, např v Bille.
Jak jsem psala, užívám už delší čas jen k vaření, mléko nepijeme.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jana P. »

Jejda náhodička :vytlem:
Hodnotící odkaz mléčného videa, Naše rodina, je web, dle kterého dělám léta kečup :usmev: nejlepší dle nás :usmev:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Františka. píše: 10 led 2022 13:04 Ale jo, tak třeba mléko v petce :stydim: , krabicák byla i nadsázka. Já nekupuju v obchodě žádné, tak je zařazuju do stejné kategorie. Jakmile to projde vyšší teplotou než 50 stupňů a je homogenizované, už je to pak jedno. Jen jsem tím chtěla říct, že pokud máte dostatečný přísun čerstvého mléka, klidně pudink vařte, ale pokud ne a čerstvé je málokdy, nevařte z něho, je to škoda. Ale na druhou stranu - dělejte si s ním, co chcete, Vy to budete jíst a pít :usmev: .
Franťiško,pokud je mléko tepelňe ošetřené,tak je pasterované.Pořád z ňej ale múžete virábjet sír,kefír,tvaroh.Ale trvanlivé mléko nezkisne.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Používám tu šetrnou pasterizaci při vírobje síra
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

čobanak píše: 10 led 2022 21:29 Franťiško,pokud je mléko tepelňe ošetřené,tak je pasterované.Pořád z ňej ale múžete virábjet sír,kefír,tvaroh.Ale trvanlivé mléko nezkisne.
Při zahřátí nad 50 st. se rozkládají bílkoviny, což je to, co znehodnocuje mléko. Právě enzymy jsou v něm tak důležité na trávení, posílení imunity aj. Při jaké teplotě se rozpadá krystalická mřížka vápníku, nevím, ale taky někde tam nebo nad 60. Že můžete vyrobit kefír, je proto, že se bakterie živí laktózou, mléčným cukrem, a s tím se nic nestane. Bakterie do mléka dodáte, ty by byly taky mrtvé při zahřátí. Sýr vyrobíte, ale většinou musíte přidat fosforečnan vápenatý, aby se opravila vápenná mřížka, nebo víc syřidla. Prostě zahřátím mléko degradujete asi tak, jako když naklíčené obilí uvaříte. Dá se sníst, má nějaký výživový přínos, ale je to škoda. U mléka je ten rozdíl ještě větší, protože mléko je pro nás výživa samo o sobě, kdežto obilí bez zpracování je pro nás problematické.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Savarka »

Já bych tedy tu pasterizaci a denaturaci tak nedémonizovala. Ano, při padesáti stupních začne nějaká ta denaturace, ale rozhodně ne všech bílkovin. Je to prostě ta teplota, kdy se začne dělat škraloup. A denaturace není snad nic tak hrozného, taky si obvykle vajíčka uvaříme nebo usmažíme, než abychom je jedli syrová a tudíž je jíme v podobě denaturované bílkoviny. Vím, že jsou zastánci čistě syrové (raw) stravy, tam to beru. Ale pokud jíme i jiné potraviny tepelně upravené, nevidím důvod, proč zrovna u mléka bychom se toho měli za každou cenu vyvarovat. Paradoxně třeba jogurt, který je obecně považován za zdravou potravinu se vyrábí z mléka zahřátého na vyšší teplotu než je běžná pasterizace proto, aby se pěkně vysrážel a tomu napomáhá právě ta denaturace bílkovin.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Důležité je, co od mléka očekáváme. Jestli jen dodání energie nebo taky posílení odolnosti organismu, usnadnění trávení apod. Mléko je pro nás lidi přirozenou potravou a pokud ho nepřestaneme mimo dětství požívat, schopnost mít z mléka užitek nám zůstává i v dospělosti. To je třeba proti vejci rozdíl, i proti tomu naklíčenému zrní.
Do jogurtu stejně jako do kefíru bakterie, to nejprospěšnější, přidáváte, protože by pasteraci nepřežily, což už samo o sobě něco značí. Mimochodem se dá vyrobit i jogurt z nepasterovaného mléka a tam je užitek pro organismus dvojí - enzymy i bakterie.
Já nejsem proti zahřívání mléka při vaření atd., jen zdůrazňuju, že pokud ho někdo nemá dostatek, je prospěšnější ho spotřebovat bez zahřátí.
Nad 40 stupňů dochází k denaturaci některých bílkovi, nad 60 všech.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Savarka »

Františko, máte nějaký odkaz k informacím ohledně těch teplot? I bych věřila tomu, že nad 60 stupňů dochází k denaturaci všech TYPŮ bílkovin v mléce, ale ne že se všechny bílkoviny v mléce po zahřátí na určitou teplotu stanou denaturovanými. Pokud vím, jde o teplotu, délku vystavení té teplotě a roli hraje i pH mléka. Je určitě rozdíl mezi UHT mlékem, které se zahřívá na 135 stupňů, i když jen na pár sekund, pasterizovaným mlékem z obchodu zahřívaným řekněme na 75 stupňů a šetrnou domácí pasterizací na 64 stupňů po dobu půl hodiny. A to nejen v podílu denaturovaných bílkovin, ale i vitamínů a minerálních látek. A pořád si myslím, že dokonce i to UHT v sobě má dost prospěšných látek a rozhodně si neublížíme tím, že ho budeme konzumovat. I když sama pokud můžu, kupuju pasterizované (z chlaďáku). A pokud mám své mléko, pasterizuji dlouhou pasterizací na 64 stupňů. Je to vždycky o tom zvážit rizika a přínosy. Nechci riskovat nějakou divočinu v nepasterovaném mléce, to si radši trošku těch prospěšných látek odpustím. Ale to je jen můj názor. Já se prostě při pití nepasterovaného mléka necítím bezpečně.
Naposledy upravil(a) Savarka dne 11 led 2022 14:23, celkem upraveno 1 x.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Františka. píše: 11 led 2022 08:59 Při zahřátí nad 50 st. se rozkládají bílkoviny, což je to, co znehodnocuje mléko. Právě enzymy jsou v něm tak důležité na trávení, posílení imunity aj. Při jaké teplotě se rozpadá krystalická mřížka vápníku, nevím, ale taky někde tam nebo nad 60. Že můžete vyrobit kefír, je proto, že se bakterie živí laktózou, mléčným cukrem, a s tím se nic nestane. Bakterie do mléka dodáte, ty by byly taky mrtvé při zahřátí. Sýr vyrobíte, ale většinou musíte přidat fosforečnan vápenatý, aby se opravila vápenná mřížka, nebo víc syřidla. Prostě zahřátím mléko degradujete asi tak, jako když naklíčené obilí uvaříte. Dá se sníst, má nějaký výživový přínos, ale je to škoda. U mléka je ten rozdíl ještě větší, protože mléko je pro nás výživa samo o sobě, kdežto obilí bez zpracování je pro nás problematické.
Ano,přidávám chlorid vápenatej.Jenže gdiž nepasteruju mlého před vírobou síru,prožere mi sîr e.Coli.Vipadá jak houba.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Savarka »

Já tedy také přidávám chlorid vápenatý, ten fosforečnan se mi nějak nezdá. A používám ho jen u kozího mléka, protože u něj je obecně větší problém s pevností sýřeniny. U ovčího nepoužívám, sýry s ním mi vycházely horší než bez něj. Používám ho jen u roquefortu, tam je žádoucí rozpadající se, hrudkující sýřenina a na to je chlorid dobrý. Tam, kde je potřeba, aby se sýřenina pěkně slila v kompaktní hmotu, udělá víc škody než užitku.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Savarka »

A s houbovatým sýrem z nepasterizovaného mléka mám taky zkušenost. Radši pasteruji a mám klid. :usmev:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jana P. »

Tchyně měla před pár lety encefalitidu, zrovna se věnovala pití neošetřovaného mléka, klíště žádné. Lékaři pravili, že to má z mléka. Skončila v nemocnici a bylo jí hodně zle.
Na netu se najdou i články o tomto z praxe https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rodi ... _krimi_lkr
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Teď už má doživotňí imunitu,tagže pasterovat už nemusí
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Spletla jsem fosforečnan, omlouvám se, nepoužívám to, nepotřebuju to nikdy, nepasteruju nic. Problém s E. coli jsem nikdy neměla, ani s ničím podobným. Jak víte, že to byla E. coli? Nebyly to kvasinky v létě? O tom jsme tu už měli diskusi, že dírky v sýru nemusí být automaticky zdraví škodlidvé zduření sýrů, ale mnohem častěji jsou to jen kvasinky, protože je teplo. To byste musel mít hodně zaneřáděný chlívek i kozu, aby tam byla E. coli.
Nutriční poradci a podobní odborníci propagují jen to, co se naučili ve škole a v kurzech, což je směr udávaný mlékárnami. Taky už jsem psala, málokdo si jim troufne oponovat, jsou příliš silní, ovládají zemědělské univerzity i vysoké chemické v těchto oborech, protože ty školy i absolventy podporují.
Že měl někdo encefalitidu z kozího mléíka je sice teoreticky možné, ale asi to je spíš blbost. Už jsem taky psala, před asi 5 lety se někdo prý nakazil encefalitidou z kozího mléka. Možná to byl tenhle případ. SVS odebrala všem registrovaným kozám krev a provedla rozbor. Na můj dotaz, jak to dopadlo, mi sdělili, že se v celé ČR nenašla jediná koza, která by byla nakažená encefalitidou. Mě zajímaly hlavně moje kozy, ale tohle mě překvapilo. Tehdy se spekulovalo o tom, že mlékárny se obávají o odbyt, protože se rozmáhal prodej kozího mléka, takže to byl důvod, jak veřejnost naladit zpět k pasterovanému. Nevím.
Dělejte si s mlékem, co chcete, když Vám to vyhovuje, já jsem radši pro přirozenější postupy a vím, že živé mléko je poklad, který se o sebe i člověka dokáže postarat. Na internetu visí bakalářské a diplomové práce studentů vysokých škol, dají se sehnat skripta, kde jsou jeho vlastnosti pravdivě popsány. O tom, jak se samo čistí, že se snižuje počet mikroorganismů po dobu dvou hodin po nadojení apod. I proto má být mléko zchlazeno do dvou hodin od nadojení, protože ty dvě hodiny jsou stěžejní. Úplně jinak se zachází s mlékem ve velkoprovozech. Nenechte se zmást tím, co hlásají odborníci z těchto provozů, protože mají jiné podmínky. Ale je to na Vás, kdo chce a hledá, najde. Kdo ne a potřebuje jistotu, bude se řídit tím, co se dozví v hlavním proudu.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od PavelIV »

Nepsala to gurmánka Jebavá? :))
:PavelIV:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jana P. »

Já si přečtu všechny proudy, zvážím to a pak se rozhodnu dle sebe. Ale to je dobré jen pro mne a ne pro druhé, ti se zas zařídí jak oni chtějí a umí. A všechno je to dobře.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů