Hierarchie ve stádě

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od oreb1 »

Bosorka Jana píše: 05 lis 2018 19:41 Moje ovce jsou mírumilovné. Ale! V zimě u krmelce, pokud jsem jim dávala příkrm do něj, tak když si vůdkyně sežrala u své klíčové dírky, tak se postavila k druhé čelem k boku a pěkně silou jí mlátila hlavou. Musela jsem začít dávat příkrm zas do korýtka.
Janinko, to je přesně ta situace, kdy může dojít k poranění páteře trkáním ze strany. Zvíře, které žere, nestihne včas utéct a uvolnit místo výše postavenému zvířeti, dostane tedy trest. V blbém případě smrt. Protože ta, co trká, neví, že to zvíře nemůže odejít, a myslí si asi, že jí dělá naschvál. Tak do něj buší a buší.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, vysvětli obrázek, já nevím, která je která.
Jestli má mladá dvě své děti u sebe, je v lepší situaci než starší koza, takže to může mít tenhle důvod. Ta mladší růstem rodiny získala sebevědomí.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Janina »

Jak říkám Oreb, vyřešila jsem to lehce. Příkrm, nyní žaludy, dávám do korýtka. Na seno má každá svou klíčovou dírku a to jsou v pohodě. Seno je všude stejný asi. :D
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od oreb1 »

Janinko, není to jen u Vás, je to tak obecně, mluvili jsme o tom ve vláknu o krmelci, proto to píšu. To nebezpečí tu je, když zvíře včas nevytáhne hlavu. Třeba to tyhle ovce u sena nedělají, ale jiné nebo kozy to dělat můžou.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Janina »

Šikaně a obtěžování jedněch druhými se vždy zabránit nedá, si myslím. Obzvláště ve velkém stádě.
Chováme sedm let a nikdy jsme neměli poraněné zvíře. Naše suffky nemají rohy a jsou klidné od přirození. 8-)
Vůdkyni poznám, ale podle toho, jak hlídá, sleduje okolí atd.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Marion108 »

Ano, ta s mladýma je dcera té vzadu. Měla jsem takovou teorii díky za potvrzení...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od PavelIV »

Marion, nevidím, která je ta uvázaná :)
Oreb, já to nemám potřebu řešit, šéfka si tu pozici vydobyla, i když zpočátku byla její vrstevnice silnější. Je to jinak chytrá kráva, občas si zjednává respekt, považuju to za přirozené. Když některou trká trochu víc, tak ji okřiknu jménem. Důležitý je, že mají kam ustoupit - kolem krmiště i napajedla musí být dost místa.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Hhippie »

Presne. A to je podle me problem peave u tech krmnych lavic s klicovymi dirkami. Ze ty pohodove zerou ve svem a pak je tam jedna dve pruderni,ktere to vsechno zkazi. Ted mam u krmeliste jen 3 walliserky a uplne v klidu zerou a maji pohodicki. Jsou najedene do sytosti a bez stresu. Takhle bych si to prala... :andel: ackoli maji nevyhovujici krmitko,protoze je delane tak,aby se tam nazraly i ty zakrslice a neprolezly ven,ale nejak se do toho naucily se nasroubovat,takze zerou normalne z tohoto krmitka a je to fajn. Plytvani ze trech ovci je max par deka sena denne..
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Janina »

Veru není to problém klíčových dírek.
Je potřeba se zařídit podle druhu, počtu a povahy zvířat, která chovám. Nám tento krmelec naprosto vyhovuje. Máme šest klíčových direk a pět kusů hodných ovcí. Plýtvání senem se blíží nule.
S kozenama nevim nevim.
A vidíš, jak jsou zvířata šikovná. Naučila se strčit hlavy dobře. :kyticka:
Ještě o Chuckovi. Je to vzorně vychované zvíře. Nebyl s ním dosud jediný problém. Je to krásný beran.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Marion108 »

Klicove dirky nechci, mam rohatice a ty se zasekavaji. Mame vymysleny krmelec se zlabem pod nim.:) jen ho jeste nikdo nemel cas udelat...:(
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od oreb1 »

PavelIV, to je dobře, že má vůdčí místo ve stádu rozumná kráva. Někdy ale je silnější mladá a je ještě hloupá a nezkušená. Jen frajeří, tak to bylo u nás. Někdy ale tu mladou hloupou, i když silnější, ostatní nechtějí, tak s ní bojují a brání tu starou. A na jejich stranu jsem se postavila já :) .
Janinko, já to nemyslím nijak proti Vám a Vašim ovcím. Když jich máte 5, je to sice už malé stádo, ale hierarchie se tam teprve rozvíjí. Záleží taky asi na rase, ty masňáci jsou líní proti jiným.
Marion, takže je to jasné, mladá má svou rodinu a stará je sice její matka, ale je teď sama. Ony se srovnají. Kdybys rozšiřovala dál, chtělo by to ale v zájmu rovnováhy nechat kůzle staré.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Františka. »

Vůdkyně nám stárne a blíží se čas výměny. Ne že bych ji chtěla vyměnit já, ale postupně nenápadně uvolňuje místo mladší a silnější. Na své místo se vůdkyně dostala bojem a tak si ho celé roky udržovala. Prostě byla nejsilnější, nestrpěla své znevažování a trestala ho. Na druhou stranu je stádo klidné, jsou v něm jen minimální rozbroje a ačkoliv je už stará, stádo jí stále důvěřuje a řídí se podle ní. Čekala jsem, že ji některá z mladších sesadí podobně, silou. Ale zdá se zatím, že to proběhne jinak. Její nástupkyně je její dcera, taky silná a rázná koza. A ty dvě se navzájem respektují a jako kdyby ta starší dceru na budoucí funkci připravovala. Jsem zvědavá, jak to bude pokračovat dál. Letos ještě změnu nečekám, ráda bych současnou vůdkyni udržela co nejdéle protože si s ní rozumím. Ale zároveň si musím budovat respekt i u té mladé, abychom pak nebyly ve slepé uličce, když ona bude ovládat stádo a nebude mě poslouchat. Psi se na ni už začínají taky zaměřovat, už to vycítili a připravují ji. Uvidíme.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Františka. »

Předávání moci pokračuje pozvolna dál. Při dojení většinou hlídají psi, aby se ke mně necpaly ty kozy, které mají přijít na řadu až později. Ale někdy to zrovna psy nebaví nebo běhají někde na druhém konci a v takovém případě často hlídá u vrátek vůdkyně. Stojí tam a pustí dovnitř na dojení jen ty kozy, které tam mají jít. Pořadí je pořád stejné, kozy mají jména, která volám, a na kterou kozu se právě dívám, ta má jít. Kolem vůdkyně si koza nepovoleně projít netroufne, což je pro mě velká pomoc. Ne vždycky to takhle perfektně funguje, ale čím jsem klidnější, tím líp se s nimi vychází, takže se už radši moc nerozčiluju :usmev: . Ale dnes došlo ke změně, na jejím místě byla její dcera, nejspíš budoucí vůdkyně. A taky dávala pozor, aby se mi tam necpaly ty, které tam zrovna nepatří. Je mi trochu smutno z toho, že stará odchází, ale jsem jí vděčná za to, že je tak odpovědná a budoucí vůdkyni dobře připravuje na spolupráci se mnou. Bohužel i Bohu dík.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Augenblick »

Mě oveny chodí na dojení ve stejném pořadí, udělali si svůj systém. Ty nejprůbojnějšií chodí jako první. Teď jsou ale druhý týden v říji a je to totální chaos. .. :smutek:
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od irčan »

Hormony dělaj svoje.Jako bys to nezažil. :)) Naštěstí už hormony nésó můj névěčí problém. :vytlem:
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od PavelIV »

Už jsem to někde naznačoval, ale tady se hodí to rozepsat, jak to probíhalo v mým hovězím stádě.
Koupil jsem 8 tří až čtyřměsíčních jaloviček a prodávající, jestli nechci i nějaký starší jalovice. Levně, že nějak neví, co s nimi a na jatka je jich škoda. Tak jsem si dvě vzal. Byla to docela velká komplikace, kdyby někdo začínal, s vyrovnaným stádem je to lepší. Jedna z těch starších Jitka byla taková neprůbojná, přitom vypadala mohutnější, tak jí ta druhá Elmintrůda byla nadřazená. Ona jí nijak zvlášť nešikanovala, ale když chtěla žrát nebo pít první, tak jí odehnala. Zato ty malý terorizovala hodně a úplně zbytečně. Tak to bylo přes dva roky. Jenže ty malý vyrostly a nastalo revoluční období, který trvalo asi rok a půl. Nejdřív tu teroristku přeprala Zuzana, největší z těch telat a je největší i teď, přerostla i Jitku, ale ta je taková mohutnější. Zuzana konflikty nevyhledává, ale nic si líbit nenechá, Jitku respektuje jako nadřazenou dodnes, podle mě proto, že obě nejsou potížistky a asi se ještě ani nepoprali. Takže tu byla zajímavá situace - tři elitní krávy, každá jedný nadřazená a jedný podřízená. To přinášelo komický situace, když jsem dal novej balík do příkrmiště, tak se tyhle tři točily pár minut dokola, než jim došlo, že se takhle nenažerou :vytlem:
Jednou takhle v zimě u sena jsem si všimnul, že Elmintrůda ustupuje Julče, což mě hodně překvapilo, Julča byla až skoro na konci hierarchie. Tak jsem je asi hodinu pozoroval, když dostaly nový balíky sen. A ona ustupovala i před Jahůdkou. To jsou takový dvě potvory, co když můžou, tak si do podřízených trknou, i když po prvním porodu se to hodně uklidnilo. Takhle to bylo třeba půl roku, až milou šikanistku Elmintrůdu přepraly ještě nějaký další, na tom konci hierarchie se moc neorientuju, není to popořadě. Jenže Jitka byla svojí vrstevnici Elmintrůdě pořád podřazená, to se změnilo až letos na jaře. A od tý doby je nejvýš Jitka, všechny ji respektujou a protože nikoho zbytečně neprudí, tak asi ani neprobíhají pokusy ji sesadit. Druhá je Zuzana, která by jí možná i přemohla, ale jak jsou kliďasky, tak neměly potřebu mezi sebou bojovat.
Myslím, že takhle to mají holky na dlouho vyřešený, od nich níž se zřídkakdy nějaká bitka strhne, ale většinou nic velkýho, jak jedna druhou přetlačí, tak je konec. Už to nejsou nějaký praštěný jalovice. Už kvůli tomu klidu myslím, že až jednou doslouží, tak odjedou najednou a přivezu celý nový stádo telátek. Taky proto, že po Ferdovy jsou bezrohý a já bezrohý krávy nechci. Telata jo, i se tak líp prodávají, ale krávy musí mít rohy, aspoň moje.
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Františka. »

Moc pěkné popovídání. Máte pravdu, přivézt mezi stávající mladé by neprobíhalo klidně, spíš by to byly boje třeba celý další rok.
Ono to vlastně je skoro stejné u krav i koz. V mém stádu je navíc to, že mají svoje mladé kozičky u sebe dál, aspoň jednu má většina, některé vic, a staví se za sebe celé rodiny, pokud o něco jde. Klidně se do sporu dvou přimíchá další, většinou starší, a sekunduje nebo je rozhání.
Stalo se mi před dvěma lety, že jsem musela porazit dceru jedné starší, která měla svoje místo dost vysoko v hierarchii, je z nejstarších a rohatá. Další dceru z dřívějška neměla, jen malou z toho roku. Nečekala jsem vůbec, co se pak stalo. Mladé rohaté kozy ji začaly šikanovat, odháněly ji od jídla, kam se hnula, trkaly do ní. Byla nešťastná, že jí odešla dcera, a ještě tohle. Musela jsem zasáhnout a ty potvory od ní odhánět, jí jsem dávala dobroty a dávala jsem jí prostě přednost. Když jsem stála u ní a některá se snažila ji trknout, dala jsem jí herdu. Za pár dnů to přestalo. Mladou jsem jí nechala a je to zase v pořádku.
Ve stádě, kde jsou kozy podle věku, podle dojivosti, podle množství plodů, které se zjistí na sono, je nejspíš strašný zmatek. Usuzuju tak podle toho, že mají opravdu pevné vazby na sebe v rodině a když se přetrhají, nestihnou se za krátkou dobu vytvořit nové.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Savarka »

Taky teď řeším hierarchii v našem ministádě. Letošní jehnička, kterou jsme nechali do chovu přišla asi před měsícem o matku, která byla shodou okolností vůdkyní. Je tak jediná z mladých, která matku nemá a navíc z privilegovaného postavení dcery vůdkyně spadla na totální dno. Je to bojovnice, drží se, ale taky si říkám, jak to dopadne. Myslela jsem, že budou konflikty mezi starými kvůli vedení, ale tam je klid. Zato mladé to té malé nechávají sežrat. Tedy obrazeně řečeno :vytlem: , právě že ji k žrádlu nepustí. Přilepšuji jí tak, že ji pouštím s jednou dojnicí na "dojení", tahle "teta" malou nechá žrát ze svého kyblíku, ještě že tak. :usmev: Akorát že zrovna tuhle tetu plánujeme z několika důvodů letos vyřadit, tak doufám, že to nebude pro jehničku další rána. Na druhou stranu takhle přijde o matku největší agresorka z mladých, tak třeba to taky bude k něčemu dobré. Když to po sobě čtu, připadám si jako kruťas, ale prostě se to takhle blbě letos sešlo. :smutek:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Jana P. »

Zajímavé. Nepozorovala jsem nikdy žádnou agresivitu vyjma boje dvou dospělých bahnic o místo vůdkyně, když jsme museli nejstarší ovci vyŕadit. Asi je to tím, že během roku nepřikrmujeme, nyní tedy jablka, a pastva je pro všechny. Agresivní k sobě nejsou ani mladí beránci, které ke čtyřem měsícům odstavujeme a oni tak na tři čtyři měsíce vytvoří stádečko.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Františka. »

Savarko, agresorka určitě nejste, někdy to prostě nejde přesně tak, jak si člověk představuje. Ale pokud by to šlo, počkala bych s porážkou té tety, aby tam nebyla úplně sama. Dokud si nenajde kamarádku nebo ochránkymi nebo nebude mít svoji mladou, bude na okraji stáda a sama. To není dobré ani na to, aby dobře prospívala. Nebude klidná, bude mít větší potřebu energie, navíc ji nenechají nažrat. Blbá situace. Pokud byste tu tetu opravdu museli porazit a situace té mladé se nezlepšila do té doby, asi bych ji porazila taky. Než ji nechat trápit třeba rok, možná by jí bylo takhle líp. Jako dcera bývalé vůdkyně má sama malé šance na prosazení. Ale to jsou jen úvahy, třeba to bude úplně jinak.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů