Hierarchie ve stádě

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Marion108 »

Mam takovy dotaz, kdyz jdou kozy na pastvu a z pastvy tak to urcuje sefova nebo, ktera chodi prvni?
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, to určujete Vy, ne ;) ?
Myslím, že vůdkyně přímo to být nemusí. Ale některá ze starších. Mladá koza jde za těmi staršími. Kdyby vůdkyně nesouhlasila, pravděpodobně by se stádo v tu chvilku rozdělilo na dvě části a jedna by šla, druhá ne. Stane se to, ale za chvíli se hledají a snaží se spojit obě části.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Marion108 »

Oreb, kdyz kozy chodi z chlivka na tu svou chudou pastvinu volne a chodi prvni mlada... Tak premyslim jestli nesefuje
...
Na hezci pastvu je prevadim,tam jdou obe na vodit jedna vlevo, druha vpravo..
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, možná šéfuje, ale dvě kozy nejsou tak úplně stádo. Tam to může fungovat jinak. Taky jsou třeba domluvené. A možná si ta mladá na starší vyskakuje a starší ji nechává, protože je už moudřejší. U dvojice fakt nevím, tak málo koz jsem nikdy neměla :-).

https://www.malochov.cz/kb/viewarticle?a=11
Naposledy upravil(a) Anonymous dne 13 led 2019 21:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Marion108 »

Oreb, asi mate pravdu. U koni, je to stejne, dva nejsou stado a maji specificky, parovy vztah.
Ale kdyz jsou ohrozeny, napr. Psem, tak se mlady shluknou k sobe mezi maminy a ty se postavi celem k nebezpeci po stranach tech mladejch..
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, hodně věcí od koní se dá přenést i na kozy. Pro mě byl vzor Pat Parelli, trochu jsem jeho metodu přenesla ke kozám, i když vzdáleně a po svém.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Marion108 »

Pokud by se vam dve kozy v chlivku zacali trkat, respektive dcera by zacala sikanovat svou matku, oddelili byste je?
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Hhippie »

Pokud nejsou březí nebo nehrozí zranění při opravdu krutých výměnách názoru, pak ne.
Jen je potřeba zajistit, aby se nažraly obě a aby při tom jídle měly alespň relativní klid..
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Marion108 »

Rano nazrany jsou, pri dojeni a prikrmu tu agresorku uvazuji... Fakt nevim, jako mam moznost udelatz toho zase dva boxiky a pocitam, ze do porodu to musi byt prepazene, ale jinsk nevim... V te brezosti, to asi bude nutne rozdelit provizorne... Ach jooo, takovou rafost jsem mela, ze se konecne snesou a zas je to na nic...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Hhippie »

Kozy, no... pořád jsou s nimi nějaké problémy :cert:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od PavelIV »

Marion, podle krav soudím (překvapuje mě, že je to skoro přes kopírák) že šéfka je určitě agresorka. Ta druhá to asi ještě úplně nepřijala. Oni si to brzy vyjasní a bude klid, jen jí šéfka občas připomene, kdo je kápo.
Oreb, je to tak? Zajímá mě, jestli už jsem to vyčetl a vypozoroval správně
Tedy, už si nepamatuju, která je starší
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Janina »

Moje ovce jsou mírumilovné. Ale! V zimě u krmelce, pokud jsem jim dávala příkrm do něj, tak když si vůdkyně sežrala u své klíčové dírky, tak se postavila k druhé čelem k boku a pěkně silou jí mlátila hlavou. Musela jsem začít dávat příkrm zas do korýtka.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani. U mě je to taky. Ale nebijí se ovce (nedávám příkrm), ale kozy tlučou ovečky i u krmítka se senem. Zatím je mám obojí rozdělné, kozy jsou jinde, ale celkově je to pro mě velmi nekomfortní. A vůbec nevím, co s tím. Nemám vůbec chuť je spojovat. Mám na kozy alergii, protože jsou zlé na ostatní zvířata. Koně dokážou žrát s ovcemi z jednoho krmeliště, ale kozy dělají rozbroje mezi všemi. Na koně si netroufnou, ale jsou protivné i tak. Co se pamatuju, tak na UFO měla Canka problém, že jí koza vyblokovala kobylu z přístřešku tím, že prostě stála ve vchodu a kobyla se jí bála... :cert:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Janina »

Veru proto stále váhám s kozou. Čtu to všude, samej problém. A to pro nás, kteří máme rádi klid není to pravé.
Takže, nabruš nůž a do toho. 8-)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

U mně mají kozy jen občasné půtky v omezeném prostoru u příkrmu. Rohatá vyhrává. Kozel využívá při vytlačení od žrádla svou výšku a váhu.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, nech je, je to normální. Vždycky bude ta mladší zkoušet, jestli už nedozrála doba, aby mohla vládnout ona. A buď dozrála nebo ne. Můžeš ji trochu vychovat, tím myslím, že když to uvidíš, půjdeš se zastat té starší. Budeš hartusit a naštvaně se koukat na tu útočnici a bušit jí pěstí ze strany do krku nebo ji pořádně dloubni, jako kousnutí. Mně se takhle podařilo prodloužit vládu staré moudré kozy ještě o rok, než ta mladá prdlá trochu zmoudřela. Prostě ve své přítomnosti surovosti netrp a vůdce jsi Ty, Ty rozhoduješ, jak se budou v Tvé přítomnosti chovat. Další věc je, že by měly mít možný ústup, tedy ne zavřené dveře. Ani v noci. Pokud máte plot samozřejmě. Obě jsou asi hodně chytré, hloupější se podřizují.
Pavle, Vy už máte své stádo a jejich hierarchii znáte. Nevidím v tom zásadní rozdíl, jak to popisujete. Akorát nevím, jestli můžete při jejich velikosti ovlivnit jejich chování, jak to žádám po Marion. To asi ne, i když třeba by se taky dalo něco vymyslet. Když zlobí kůň, musíte se zvětšit, nastavit si něco nad hlavu, natáhnout ruce apod., aby si Vás všiml. A nedat najevo, že je větší a bojíte se Vy jeho. Musí mít respekt on. Třeba i u krav by nějak šlo je vychovat.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Na pštrosa jsem vyzrál, koně jsem většinou utáhnul na pamlsky, psa na pohyb. Jen ta kráva mi nejde. Je to tuleň s rohy a těmi to bolí.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Marion108 »

Vsem diky, Oreb, bohuzel nemuzu nechat otevrene dvere, zatim... Musi se dodelat brana, zatim je tam jen ohradnik a mlady ho podlejzaj, nekdy proskakujou, z toho by byl prusvih...
Hhippi, moji kone si kozy srovnaj, neni problem. Kdyz jsou hodne otravny, proste je stipnou. Spolecne zerou z jedny site, ktera je ve vysce pro kone a koza se musi trochu snazit, zvednout hlavu...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od oreb1 »

Když to jinak nejde, nedá se nic dělat. A Ty máš tři nebo víc koz? Myslela jsem, že jsi mladé prodala a zůstaly jen dvě starší.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Marion108 »

Momentalne jednu starsi bez kuzlaz a druhou mladsi s dvema kuzlatama, ty nikdo nechce a to jsem byla ochotna je dat i za hodne levno...
Jsou ale hezky, tak kdyztak zustanou, nic se nedeje...
A stala se mi vtipna vec, vecer po dojeni jsem nechala mladou uvazanou, aby si starsi mohla dozrat kyblik a zapomnela jsem na ne a ted jsem tam byla... Viz foto kvalita mizerna, byla zatracena tma...
Přílohy
IMG_20181105_210732.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů