elektrický ohradnik

chov ovcí a koz...
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od Vedra »

Joule je jednotka energie. 1J=1Watt sekunda tzn. výkon jednoho wattu po dobu jedné sekundy. Za předpokladu že má zdroj stejné napětí pak 10J zdroj dodá 10x tolik proudu než 1J zdroj. Vyšší proud při stejném napětí=vyšší bolest. 1J je tak pro psy a pro koně.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od Jan »

Jj a při větším suchu/ vyšší trávě , tedy dle Ohmova zákona vyšším odporu mu zbude energie na vyboj.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Kamarad me to osvetlil tak, ze volty jsou dulezity, cim vic, tim vetsi prda ale to jak silna ( intenzivni a dlouha )zalezi na vybijecim proudu v J. Takze jo, pan od Nachoda ma pravdu, ale na ovce radsi 3 a vic kvuli vlne.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od Jan »

prostě fyzika 6 třídy

jestli ještě mohu, teoreticky (hodně) bych si někdy v budoucnu pořídil krávu, teď mám ty prasátka, ovečky a možná někdy kozu(y). Mám kupovat raději drát (nebudu to nikam přesouvat) ,lanko, nebo pásky? Co jsem se bavil se sousedem, co má koně je rozdíl u pásek v síle, kterou to vydrží, než se to přetrhne. Oni mají koně, tak mají pásky.
Nebo je tam ještě něco? třeba životnost? V případě drátu, to jsou nějaký pozinkovaný, pocínovaný, nebo jaký?
Předpokládám, že díky menšímu odporu vedení to bude líp fungovat. Ale než utratím pár tisíc, raději si ještě prostuduju.


k izolantům. Nechci poslouchat, že jsem kolenovrt - to by muselo pěkně bolet, raději bych řekl spořivý. Zkoušel jste někdo použít třeba tu černou trubku na vodu, nařezat z ní proužky cca 2-3 cm, nahoře provrtat dírku a přivrtat ke dřevu? Bylo by to podstatně levnější a předpokládám, že síla té tlakové na vodu , tedy 5 mm by měla stačit.

Jak říká klasik, " a nebyl to právě Zimmerman, který všem dokázal, že vydechováním tabákového kouře do vody zlato nevyrobíme " :))

Na generátoru impulzů raději šetřit nebudu. Zálohovaný nepotřebuji, to si snadno obstarám sám.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Jestli pasky, lanka nebo drat, to je stejna fyzika 6 tridy...
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od Jan »

pokud nevím jaký drát a jak dlouho vydrží nekorodovat.... Pevnost v tahu bude pochopitelně nejvyšší.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od Hhippie »

Střídám koně s ovcemi, popř.krávami ve výběhu, takže si nemohu dovolit pást v drátech. Je to naprosto nejnebezpečnější vodič. Přeřízne šlachu jak prd, pokud do toho zblázněný kůň vlítne. A vzhledem k tomu, že tu v okolí často lítají horkovzdušné balony (okolí Karlštejna), ze kterých jsou koně úplně šílení a dokonce se stalo, že kamarádce přistál přímo do koňské ohrady!!, tak já musím pást v páskách.
Taky jsem hodně mezi lidmi, pejskaři, atp., takže je pro mě hned za bezpečností mých zvířat, je dobrá viditelnost vodičů. Každopádně drát by měl být nejlepší vodič. Já pořizovala před pár lety lanko, splétané z několika drátk, které mělo také dobré vodicí vlastnosti, bylo drahé, ale prostě jsem ho chtěla vyzkoušet na dvě spodní řady kvůli divočákům.. ale je to vodič, se kterým se dělá úplně nejdebilněji. A vcelku rychle se ve spojích přepálil… takže za mě velmi nevýhodná investice! Spojovat se dá jen šrouby spojenými plíšky, protože jinak je pevný a pružný zároveň, a děsně klouzavý, takže “uzel” na něm člověk neudělá.
Tak to jsou moje zkušenosti s různými vodiči. Podle mě je drát nejživotnější a nejlíp vede, pak PE lanka a pak pásky. Drátěná lanka jsou pro mě zapovězené peklo! :cert:
:Hhippie: Bubáci forever!
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Jane Jane.

Hipi, mam silnej zdroj a prepali me lanka jen kdyz jsem lempl a spoj jen zauzluju. Kdyz ocasek uzlu opalim a smotam dratky, tak se nic neprepali. Fyzika 6 tridy jak rika Jan. Spojky jsou zbytecny.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od Jan »

tak jsem použil ten konfigurátor na kamir cz a u ovcí mi nabízí i zdroje 1J .
Vybaven informacema od Vás, bude tohle stačit?
https://www.kamir.cz/elektricky-ohradni ... a-uzemneni

je to asi nejlevnější s víc jak 4 J
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Jane je tam zajimavy info o voltech pri odporu 500ohm, pocitals jakej odpor ti to da? Aby to melo dost stavy.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od Jan »

jo, třeba u hliníkovýho drátu píší 2 ohmy na 100m , u lanka ocelovýho 5 ohmu/100m. Jaký odpor má tráva nevím, ale asi pod ohradník udělám netkanou textilii s mulčem.Takže snad přerostlá tráva by neměl být problém. Pochopitelně uzemění provedu zakopaným drátem po obvodu pod lanky. Je to na dost suchym místě.



Ještě takový dotaz, u některých zdrojů impulzu se píše o možnosti více výstupů pro více ohrad.
Ty ohrady se zapojují sériově, nebo i paralelně ?

Teda při řekněme 3 řadách se ty 3 řady na začátku propojí mezi sebou, nebo pouze začátek a konec, nebo?

Síť je sérioparalelní , takže bych tipoval že i ohrada bude sérioparalelní.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Jane, tyhle vyrazy radsi nepouzivam pac nejsem elektrikar, ale ohradnik je proste jeden drat co tluce zvire nebo tebe a druhej je zem. Jestli je to serioparalelbla nevim :))) Nektery ohradniky maji dva vystupy, slabsi a silnejsi, ale procti si manual, jestli to muzes mit zapojeny naraz a dava to vykony ktery se tam pisou. Muj ma taky dva, pouzivam ten silnejsi. Ale asi by se ty vystupy nemeli potkat na jednom dratu.

Me by treba daval smysl zdroj se dvema vystupama, ale aby netloukli naraz, ale na preskacku. Protoze chytrejsi zvire si pocka a podleze kdyz muze, vime ktery zvire :)
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od Jan »

aha, ten casovy usek impulzu nejde regulovat? to by mohla byt jen zmena hodnoty kondenzatoru.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od mastnacek2 »

No a to by mohla byt ztrata zaruky :) mozna i funkcnosti.
Jak jsem psal ze budu vybirat bratrankoj zdroj, tak ho castecne budu vybirat i pro sebe jako zalozni nebo jako hlavni pro jiny ucely, mozna i jako prave ten, co bude tlouct druhy housle, jeste uvidim. Ale do toho z Nachoda nejspis nepujdu, ten 1-1,2J se me zda malo pro ovce. Ty mas ouvessantky, kdyz maj vlnu tak je to koule vlny, kupa izolantu a mala hlavicka. I ta musi dostat slehu aby zustala uvnitr.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak to je přesně ten zdroj, co mám, špatně jsem si pamatoval, že má víc.
Funguje bez problému, sériově - paralelně, to máš jedno, ani to nemusí bejt okruh, prostě co napojíš to kope.
S tím zemněním je to asi zbytečná práce, 1 m tyče fungujou, když je sucho ke každý nalejt kýbl vody a za chvíli je to o dost lepší
:PavelIV:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od Jan »

Jestli se ještě mohu zeptat zkušenějších, jako lanko je asi nejlepší Polyetylenové lanko pro elektrické ohradníky 3 mm TriCOND , které má odpor 25 ohmů na 100 m. Což je defakto nejmíň ze všech. Netušíte , jaká je jeho životnost na slunci?
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od Hhippie »

Já lanka používám ráda a často. Dřív se mi přepálí v nedokonalých spojích (uzly, napojení baterky na lanko, v místě propojovacích kabelů, atp.), než že by lanka jako taková odešla… takže za mě třeba 6 let určitě, spíš víc, ale jak říkám… pak většinou vodiče radši měním, abych moc nenavazovala, když bych vyměňovala ty prorezlé a propálené části.
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od Jan »

No mě šlo spíš o ten materiál vodiče, normální lanko má odpor 500 ohmů na 100 m. A tenhle při stejných vlastnostech a skoro i ceně 25 , tedy 20* míň. To znamená , že se nemá důvod pálit, protože Ohmův zákon.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od Vedra »

500 ohmu to je nějaký extra sráč. Ten TriCond je dobrý na stabilní ohrady hodně robustní ale má silnou tvarovou paměť na navíjení na buben naprd, na to se mi nejvíc osvědčilo Eurolanko žlutozelené.
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický ohradnik

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Jane, proc se ptas, kdyz si to umis sam vykoumat. Pouzivam modry z kamiru. Uz jsem to tady psal, nespojuju zadnejma sponkama, udelam uzel, konce opalim a stocim. Sponka nema sanci udelat lepsi vodivej spoj nez je tohle. I tricond zteri, mam ho na ohrade asi 7mej rok a letos naposled. Na spodni radu kup drat, pri podsekavani ti to ujede a slehas lanko. Vodice v nem jsou tenoucky.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů