Ketóza diagnostika a léčba

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Marion108 »

Koza uz druhy den odmita jadro, jen tak se v nem hnipe. Dnes uz se mi to zdalo varovne, tak jdu zkusit testnout ketolatky. Je mesic pred porodem.
Kdyz mi tu poradite, co s tim v domacich podminka, budu vdecna a koza tez, veta zavolam nejdriv rano.
Zatim jsem umichala hermanek s glukopurem, ale ted jsem se docetla, ze glukopur nedavat, lec literatura to doporucuje, no nevim... :nevim:
Dam do toho prodigestan, tim asi nic nezkazim?
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od oreb1 »

Jestli máš pivo, nalij ho do ní. To je nenahraditelný pomocník. Když odmítá jádro, nemusí to být ketóza, spíš bych řekla acidóza, pokud něco. Taky může mít dobrý instinkt a nežere, co jí nesvědčí, a přitom jí ještě nic není. Jestli žere dostatečně seno, nevidím v tom problém. A jestli má chuť, dej jí nějaké hořčiny, jehličí, kůru, mladé větvičky. Byliny ještě nejsou, leda sušené - pelyněk, březové a dubové listí. Žaludy, kaštany. Jestli ještě žere.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Profesor1 »

A každopádně jádro úplně vysadit, alespoň na týden -14 dnů. pak dávat poloviční množství, nebo raději nic.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Marion108 »

Zere, ted schroupala hrst vojteskovych granuli a trochou kukuricnych vlocek a ovesnych vlocek a to ji jelo, zkouska zda ji vadila ta smes co dostava obvykle fakt jen hrst, ketolatky v moci nema, coz se mi ulevilo.
Jadra - ovsa dostava asi 100-150g, hlavne abych mela do ceho zamichat lnene seminko (pomlete a sparene)... a taky lzici kremeliny, ze by ji vadila ta?
Kazdopadne v moci ma bilkoviny, muze to neco znamenat? Je to test pro lidi... nesmejte se, ja doma jiny nemam, ale na ketony by mel stacit, ne?
Mam pro ni nachystany vyluh z dubove kury s prodigestnem... glukopur jsem zavrhla, pry by mohl i uskodit a pro priste si pisu pivo... :zed: doma ho nemame, nikdo to tu nepije.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Já jsem při ketoze cítil z kozy aceton. Příznaky jak píšete plus zhoršená mobilita. Jestli z acidózy spadla do ketózy netuším. Jen záchrana dala dost zabrat. Kůzlátka se nezachránily.
Dostala Ketared, Prodigestan a Uniruminal a dost injekcí. Psal jsem to v jiném vlákně.
Kůzlátka, rození, péče, potíže
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Marion108 »

Bodlinku jsem prave vcera cetla a dost me to vydesilo, ale prave me diky tomu napadlo otestovat ketolatky a ty se nepotvrdily.
Vecer dostala dubovou kuru s prodigestanem a ted zere seno, jadro jsem zatim nedavala... Pritel oreze nejaky vetve, nalety nebo neco a dame ji vetve, to mi loni po porodu, kdy mela stejny nechutenstvi poradila Oreb a pomohlo to.
Jinak je jak sud, ale neposoudim, zda jen tak moc brezi nebo nafoukla, je do obou stran siroka.
Za posledni dva tydny kuzlata hodne vyrostla, do te doby nebyla brezost poznat, ale ted uz to vypada, ze fakt je. Veminko zatim, ale nenaleva.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Janina »

Tak víš přecit, kdy jsi byla u kozlíka. :usmev: tedy tvoje kozenka.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Marion108 »

No to, ze ji kozel trikrat skocil, jeste nemusi znamenat, ze zabrezla, utz nedelame, takze dokud to neporodi nikdy nemam jistotu. Uz jsem mela i kozu, co vypadala brezi i vemeno a vsechno a vubec brezi nebyla... :))
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Janina »

Vím, že když ji kozel skočil být březí nemusí, ale víš, kdy ji skočil. Nemusíš se tedy stresovat, kdy porod přijde. Já u bahnic nevím nic. :ajeje:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od oreb1 »

Ketolátky v močí neměla, navíc to zdaleka není tak časté jako acidóza, koza žere, chová se normálně, jen nechce jádro. Má prostě zdravý úsudek. Kdyby to byla ketóza, vojtěšku bys jí dávat neměla, kdyby to byla acidóza, taky ne. Proč ji nenecháš jen na senu a vodě s lizem, to nechápu. Pivo taky nepiju, ale mám vždycky jedno doma pro případ poruchy trávení u koz. Jestli nežere samotné lněné semínko a musí kvůli tomu dostávat ještě jádro, nedávej jí ani jedno. Zdravá normální kozy se bez toho obejde a bude mít míň problémů ona i Ty. Možná jsem to napsala moc neomaleně, ale možná to tak nějak je :usmev: .
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Marion108 »

Vojtesku (malinkou hrst) jsem ji dala jen, abych vyzkousela zda vubec zere, protoze vecer jsem ji nevidela zrat ani to seno. Bohuzel jsem byla cely den pryc a odmitani jadra u ni neni bezne, vzdy se na nej tesi. Proc nenecham jen seno a vodu? Kdyz je zvire nemocne, tak to tak delam, ale zdrava koza pred porodem si to podle me zaslouzi, tech 150 g je takovy nic na dne kyble... koza se tim hezky nauci i to, ze vecer prijdu a budu tam neco delat, ted kontroluju vemeno, po porodu taky a pozdeji dojim. Navic seno nevim zda poskytne brezi koze dostatek zivin, s jeji mamou jsem resila vecne problemy, seno a voda ji proste nestacilo... jadrem kozy nefutruju horem dolem.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Marion108 »

Jinak dekuji, pivo pro jistotu poridim, nasla jsem tu jen spousta let prosle specialy od primatoru, to jsem nemela odvahu ji dat.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od oreb1 »

Jestli to byla hrst granulí jen na zkoušku, je to jiné, než jak to vypadalo. Možná ty AN jsou opravdu nějak zvlášť citlivé na všechno, ale normální koze musí stačit seno, větve, listí, liz. Všimni si, že vždycky vznikne problém v těch přídavcích. Možná hodně dojící kozy už mají podobné problémy jako krávy, že je nenakrmíme dostatečně, aby bez následků tvořily mléko nebo mladé. Nevím, jestli je to tenhle případ, jen mě to tak teď napadlo. To by ale znamenalo, že to, co je na kozách právě dobré, využití málo hodnotných krmiv, se už ztrácí. Neber to na sebe, jen uvažuju.
Možná stejně jako pivo poslouží i nějaká farmaka, ale pro mě je tohle jednodušší. I kdyby už končila doba použitelnosti a nenašel se člověk, který by ho vypil, kozy ho vypijí.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Marion108 »

Fakt to byla hrst, i to tak pisu, neslo mi o to ji na slepo futrovat... prisla jsem koza lezela, sena dostatek a jadro nechtela, nenapadlo me nic jineho nez zkusit proste neco jineho, kdyby totiz nechtela ani to, tak uz bych to resil vic, to by bylo opravdu divne.
Pridavky, hmm, ja nevim, oves len i ostropestrec mi pripadaji vhodne, celou dobu vsude slysim jak je prave lnene seminko pred porodem prospesne, tu kremelinu davam prvne, misto odcerveni. Vetve uz dostaly, ono celkove, neni prirozene chovat kozy, tak jak to vetsina lidi ma, vcetne mne, kor AN, nejsou tu puvodni, je to teda jen 50% kozena, ale i tak. Letos jsem ji pripustila hnedym kozlem, prave proto, ze ty AN u nas neprospivaji tak dobre a snadno jako kozy hnede.
Treba byl cely problem v tom, ze byla zavrena, kdyz odjizdim daleko, jako vcera, tak je vzdy pro jistotu zaviram, dam dostatek sena a vody, abych eliminovala problemy, uteky atd. jo tak treba se potrebovala probehnout.
Kazdopadne nyni vypada dobre, nevim jen zda ji vecer teda neco dat nebo jen seno.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Jamarov »

Jak pise oreb,vetsina koz vyciti ze ji to neudela dobre.seno a vidu nekolik dni.do porodu ma cas a tech 150g je opravdu nic takze bez toho se chvili obejde.
Pokudprezvykuje,prijima seno a vodu,poslechla bych bricho a ksledovala bobky.
Ketoza to neni pokud nejsou keto v moci.

A na lnene seminko byla zvykla?Jestli mela neco novehi tak jim to ptoste nechutna a hnipou se v tom.
Z deseti koz na prikrmu 5vyvadelo po pridani lneneho seminka cavyky.jeste horsi to bylo s vojteskou.a pokud jim dam do smesi sypke vitaminy tak teda to jsou pekne nakrknuty a ani nedojidaji.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Marion108 »

Prave, ze to davam stejne asi dva tydny, nebyl problem. Predtim mela po zasuseni od jadra pauzu, ale jak zaclo rust bricho, zdalo se mi vhodne ji malinko pridat.
Je to mlsna potvora asi, nebudu ji teda ted davat nic... :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od oreb1 »

Hlavně že už je v pořádku, že žere :usmev: . Můžeš jí přidávat malinko toho všeho, ta trocha jí neublíží. On občas někdo dává mnohem víc. Ale měla by se obejít i bez toho. Třeba to byly nervy ze zavření, změna denního pořádku, jak píšeš.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Marion108 »

S chuti se pustila do vetvicek a prezvykuje, vecer si dala trochu slupek z mrkve, celeru a kedlubny a tak usuzuji, ze je v poradku, kazdopadne zere i seno. Ono to je takove o nervy mit brezi jen jednu kozu, priste se pokusim mit brezi minimalne dve.
Přílohy
IMG_20190317_142737.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Moonika »

Marion ako je s kozičkou , žerie obilie? Treba vedieť že tie prúžky diaphan alebo Hexaphan a pod.vám otestujú spolahlivo iba prítomnosť acetooctovej kyseliny , slabšie acetón a vôbec vám nezistia BHB vôbec a ten sa vyskytuje najčastejšie. Ja by som vám tu mohla napísať riadnu story, ohľadom tejto témy, práve s tým bojujem a konečne vidím zlepšenie. Šlo o tučnú kozu, asi to má v génoch lebo ja som ju kŕmila normálne až na to že som dávala dosť lucerkového sena pred pôrodom a mám podozrenie že to mohlo spôsobiť zlý pomer Ca voči P , znížený fosfor ktorý má veľký vplyv na energ.metabolizmus. Malo mi dôjsť že u tučnej prvničky s trojičkami treba nasadiť už preventívne nejaký MPG a pod. Po pôrode asi za 5dní zrazu začala odmietať obilie, v moči ketóny... napíšem viac zajtra :) snáď už má aj po pôrode? :) Pravdepodobne len nejaká acidóza za tým bola?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 18 hostů