Vojtěška

chov ovcí a koz...
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Vojtěška

Nový příspěvek od Jan »

Chtěl jsem se zeptat, zdali se ovce a kozy můžou pást na vojtěšce. Nebo můžou jenom seno ?
Děkuju.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Janina »

Pást na seně jsem nezkoušela. :usmev:
Od jara do podzima se ovce a kozy pasou na loukách, pastvinách, pod dohledem mohou přepást sklizené obrašené pole, jen krátce. Kozy dále spásají křoviny.
Kdyby nebylo vyhnutí, tak bych ovce a kozy uvyklé na pastvu na vojtěšku chvíli pustila, na moment. Dobré by bylo přikrmovat i při pasení senem, ale naše ovce při pastvě seno nežerou, at je jakkoliv dobré.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Jan »

děkuji za odpověď, ale myslel jsem jestli na pastvinu mohu zasít vojtěšku jako jedinou pastvu. Tedy , že by ovce a eventuelně kozy měly pouze vojtěšku. Králíky jsem měl a vyhýbal jsem se tomu, aby nebyla mokrá. U ovcí nevím. Nosit jim trávu nasekanou můžu taky. Prostě vojtěšky je víc a při tom suchu , co je , tak na tom jižnim svahu co budu mít ovce nic moc neroste. Stejně to potřebuju něčim změnit, je tam velká zásoba plevele a teď se tam ještě rozrůstá pýr.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Janina »

Zasít na pastvinu jedině vojtěšku, není, dle mne, dobrý nápad. Pastvina má být druhově různorodá. Zde máte napsané složení pastevní směsi vhodné pro přežvýkavce. https://seedservice.cz/pastvina-pro-ovce-a-kozy
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Monokultura vojtěšky je pro pastvu ovcí nevhodná :promin:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od minie »

též bych na ni nepásla, ale loni jsme ji téměř denně sekali a vozili ji ovcím do výběhu a něco se usušilo a to teď budu zužitkovávat. A v jednom výběhu jsme ji měli vyseměněnou a jsem zvědvá, zda tam letos ještě bude. Rok, co rok ji bylo míň.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od oreb1 »

V roce, kdy jsem pásla denně zhruba 20 minut na vojtěšce, onemocněl kozel močovým pískem, což skončilo operací, a několik velmi mladých koz zabřezlo. Nejmladší takové bylo při porodu přesně 186 dní. U kozlů způsobuje velmi výživná krmná dávka ucpání močový písek až ucpání močových cest a může skončit smrtí. Vojtěška obsahuje fytoestrogeny, které způsobují předčasnou pohlavní zralost. Aspoň tak mi vysvětlil doktor z veterinární fakulty, jak se mohlo stát, že tak mladá koza může zabřeznout. Takže vojtěška je v čerstvém stavu naprosto nevhodná, v suchém jako seno jedině v kombinaci se slámou nebo s lučním senem. Jsou i důvody, proč vojtěšku dávat, jako je vyšší dojivost, vyšší nárůst svalové hmoty a možná i jiné, ale vždycky je to vyváženo zdravotním rizikem. Při krmení vojtěškou také je větší riziko ketózy a jiných trávicích problémů, a to i vojtěškou v podobě granulí nebo sena.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Moonika »

oreb: 186 dňová kozička porodila?? :udiv: tak to je nepredstaviteľné
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Janina »

Nám letos porodila ovce kříženka suffolkxkříženka ve 12 měsících. Zabřezla tedy v sedmi, to jí bylo 210 dní. Při zabřeznutí tedy. Dvojčata, vážila dohromady 9 kilo. Lehký porod, pěkně se stará, dvojčatům je sedm týdnů, jsou moc pěkná.
Tak možná to má být alespon 286 dní?
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od minie »

Přece nemohla zabřeznout, když ji byl cca 1 měsíc :udiv:
Ale tou vojtěškou se teď vysvětluje, proč jsme měli letos hodně trojčat včetně prvniček, díky Oreb :ruzicka:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od oreb1 »

Ne, skutečně jí bylo 186 dnů. O sto dnů víc není žádná zvláštnost. Kupodivu porodila celkem snadno a protože sama stále pila od matky, krmila matka vlastně i její dítě. Těžko uvěřitelné, když si představíte, o jak malé kůzle se jedná, když mu není ani jeden a půl měsíce. Původně jsem to kromě těch pár doktorů, které jsem obvolávala, abych zjistila, co se mohlo stát, nikomu neměla v úmyslu říkat, protože si většina lidí bude myslet, že si vymýšlím, nebo se budou šířit internetem odstrašující zprávy o mém chovu. Ale stalo se to a tahle informace může být někomu užitečná. A kdo si z toho co odnese, už je čistě jeho věc.
Podle odborníků šlo zřejmě o souběh více okolností, a sice fytoestrogeny ve vojtěšce, říjící kozy ve stádě a zesílení genetických předpokladů. Dojné kozy bílé i hnědé jsou rané plemeno a vrozená ranost měla vliv.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak asi porodila dřív než je obvyklá doba březosti, ale stejně je to neuvěřitelný.
Oreb, to musíte mít ve stádě taky pěknýho pedofila :)) To muselo vypadat jak NO s jezevčicí, taky to jde :vytlem:
A co to její miminko, přežilo a vyrostlo normálně?
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od oreb1 »

PavleIV, zvířata nemají kalendář, aby si počítala věk. Byla pohlavně zralá, i když byla malá a mladá, voněla jim jako každá jiná. Kůzle se dožilo asi dvou měsíců, což i tak bylo nečekané. Kozu matka dál krmila a dorostla do normální velikosti. Doufám, že už se to nebude opakovat. V tom samém roce rodily i dvě 8měsíční kozičky, jasně byly podmínky odlišné oproti jiným letům. A jediný rozdíl byla ta vojtěška.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Moonika »

ja tomu verím, už som počula o prípadoch keď 2mesačná zabrezla ale toto je sila. Super že ešte bola na mlieku inak neviem ako by to zvládla. My teda kŕmime lucerkou dosť lebo tu posledné roky mávame suchá a lucerka rýchlo dorastá, má dlhé korene, skôr sa dostane k vlahe. Tráva rýchlo nie je a než dorastá, tam kde ju kosievame tak dávame lucerku, ale nikdy nie nalačno, seno majú stále. Nie je to ideálne a musím byť veľmi opatrná a sledovať ich, občas sa niektorá začne prifukovať, a keby som ich nemala pod očami tak by som určite o nejakú prišla. keby to bolo na mne tak popri sene a kríkoch dávam len trávy a buriny ale viacerí tú majú lucerkové políčka ktoré nám dovolili nech si ich kosíme, tak mi manžel od mája do konca jesene nosí lucerku... ruje som si všimla že mávajú mladé skoro ale až taK skoro nie, Capkov máme so segrami cca do 2-2,5mes. a nikdy sa nič nestalo zatiaľ. Ale lucerku začíname dávať až od mája. Ona je výborné krmivo, bielkovinové, lenže má svoje úskalia ako vieme. Vo vedľajšej dedine jeden chovatel chová dá sa povedať z cca 90perc na lucerke, sene lucerkovom a aj čerstvej, čo nechápem ako je možné, ale nemám info o ich zdravotnom stave
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od oreb1 »

Pokud nejsou kozli s kozami dohromady, předčasnou pohlavní zralost ani nepoznáte. Tak mladého kozlíčka samotného nenapadne, že by měl skákat na kozy, leda to vidí u starších.
Ona se vojtěška aspoň tady po třech letech vytratí a zůstane jí málo, ale ani tak bych ji cíleně nesela a hlavně bych už na ní nepásla. I přes ty výhody :usmev: .
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

mně bohužel zatím než si pomoci právě vojtěškou nic jiného nezbývá, nepasu jí, jen s ní přikrmuju k senu a tomu co seženu,
jsem velmi shánčivý typ :)) :stydim: sojové otruby a šlupky jsou však také dost bílkovinové krmení
tráva došla :smutek:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od oreb1 »

DAD, když není nic jiného, nedá se nic dělat. Být shánčlivý typ není nic ostudného :souhlas: . Prostě si poradíte v různých situacích a je to. Když je vojtěška, chce to víc vlákniny a tříslovin. Třeba slámu a větve. Všechno se dá vyřešit, však to tak děláte :usmev: .
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Marion108 »

Kdyz uz tu mate tohle tema... kolik kg je vhodne a bezpecne pridavat vojteskovych pelet dojne koze? po porodu a behem laktace...?
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od MalyNomad »

k vojtesce myslim ze je vhodne pridat nejaky dalsi zdroj energie, aby se vyrovnalo to zvysene mnozstvi bilkovin. Ja ted krmim ciste vojteskove a jetelove seno(suche a drolive), tak jsem pritlacil na kukurici a pecivu. Uz jsou takhle vic nez mesic a zatim OK.
Think out of the box!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Bekkky »

Samotná, čerstvá vojtěška, zejména s čerstvými výhonky je nebezpečná. Ovce se dokážou přežrat i za 15 minut. Je třeba jí dávat ve směsi, nebo v seně a pak je jako zdroj bílkovin dobrá. Jak píše Nomád, je dobré dodat do krmné dávky více energie. Pastviny se dají dosít některým druhem jetele, ten zapouští kořeny také hluboko, dnes existujou i různé vícedruhové směsi. Někdy jsme přepásali vojtěšku v zimě, kdy čerstvě neobrůstá, to se u našeho masného plemene projevilo vždy přírůstkem na váze. Teď v teplých zimách se ale může stát, že vojtěška obroste i v zimě a je třeba to kontrolovat, jinak se ovce nafouknou. Jistý ovčák takhle přišel o asi 30 ovcí. :udiv:
Také záleží na plemenu, pro šlechtěná mléčná a masná plemena ovcí i koz ano, pro ostatní jen jako malé přilepšení.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 5 hostů