Mlato pre kozy skusenosti

chov ovcí a koz...
Amandus_22
Příspěvky: 3
Registrován: 08 črc 2019 21:00
Dostal poděkování: 3 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Amandus_22 »

Dobry den, poprosim Vas o radu . Ake mate skusenosti s mlatom pre kozy. Pekna ďakujem Amandus_22
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od oreb1 »

Já mám zkušenosti jen dobré. Vozili mi (a doufám, že i nadále budou :usmev: ) mláto čerstvé z jednoho minipivovaru. Kozám velmi chutná. Bála jsem se, že budou mít problémy s trávením, průjem, že se nafouknou, protože ho nemám pravidelně, ale když uvaří pivo větší množství najednou a pak zase třeba měsíc nic. V zimě vydrží v uzavřených kbelíkách dlouho, ale v létě už za týden začne být potažené bílou plísní. Dokud je jí tam málo a není modrá, kozám nevadí a mláto žerou. Upozorňuju, že jim důvěřuju, že samy vědí, co smí a co ne, a zatím se mi to vyplatilo. Už jsou na to staré dost :vytlem: . Když je v kbelíku modrá plíseň nebo dočerna, vyhazuju to. Ale pozor, nedávejte to na místa, kde chcete brzy něco pěstovat, dlouho trvá, než se mláto rozloží a nic tam nechce růst. Alkohol, který v mlátu je za pár dní skladování, si oblíbili hlavně kozli, kozy už to pak někdy odmítají. Z těchto všech důvodů se snažím spotřebovat mláto co nejdřív hlavně v létě. Dávám jim ho tedy v množství asi 2 litry na jednu kozu denně, dokud ho mám.
Zkoušela jsem ho i sušit na sluníčku, ale výsledek nebyl moc dobrý, kozám tak nechutnalo a i když jsem sušila čerstvě dovezené mláto, dost daleko bylo nepříjemně cítit. Přitom čerstvé mláto hezky voní.
Ještě snad chuť mléka a dojivost. Obojí je v pořádku. Kdysi jsem krátce přidávala ke krmivu sladový květ a ten měl na chuť mléka špatný vliv i v malém množství. Ale po mlátu se chuť nemění.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od oreb1 »

Náš malý pivovar, odkud mi vozili mláto, je v přestavbě a kozám jsem chtěla trochu přilepšit, protože teď zkrmujeme otavu a je to poloviční stařina. Přitom mají kůzlata nebo je čekají. Objednala jsem si granulované mláto od MrázAgro. Zalévá se vodou v množství 3,5 násobku hmotnosti granulí. Bobtná rychle, obsahuje sem tam i nerozemleté zrní, což je dobře. Kozám chutná, ale dodržují své množství stejně jako u čerstvého. Prostě se ho nepřežerou. Na každou kozu vyjde tak litr a víc nechtějí. Podle mě je to dobré krmení, i když drahé.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Hhippie »

Manzel vari doma pivo, takze kdyz uvari, mlato skrmuji - je to hodnotne krmivo. Ale zvirata si na nej musi zvyknout - zprvu jim nechutna, tak je dobre toho dat min a smichat s necim, co znaji a co jim chutna.
Na kažení mam jiny nazor nez Oreb - podle me uz po tretim dni od uvareni zacina kvasit, tedy se kazit. Dal tedy jiz neskrmuji.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od oreb1 »

Já jsem s tím, že by jim nechutnalo, nikdy potíž neměla, nic jsem nepřidávala. A k tomu kažení: když je dost suché a není léto, nekazí se mi dlouho.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Hhippie »

Mozna je rozdil v tom, jestli je to prumyslove vyrabene pivo, nebo domaci..
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Jamarov »

Právě minulý týden jsem řešila odběr mláta...jenže ať se snažil sládek sebevíc to technicky vymyslet už je to větší pivovar a mláto se vypouští ještě horké velkým trychtýřem,takže jedině by šlo vyložit vlek plachtou a trychtýř by se otevřel jen na škvíru.Navíc jsme se shodli,že se opravdu rychle kazí.V létě může i ten týž den.
Mě by stačili dva soudky na týden,ale bohužel je to technicky nemožné :smutek:

Pokud máte možnost brát čerstvé a často tak bych neváhala,pro dojné zvířata je to super,zajímalo by mě jak je to u prasat třeba?
Bylo mi řečeno,že jim to zrovna nic moc nedá :nevim:

Oreb granulované výjde na kolik?Už tak toho kupuju dost,ale stejně musím máčet řízky a celkově namíchat směs tak k tomu mláto už je jedno.
S tím sladovým květem....u kozího mléka jsem si toho nevšimla,mléko už v podstatě nepijem,dělám jen sýry a u kravského jsem květem krmila a nezaznamenala jsem žádnou pachuť,dobré sladké.Ale krmím jen takovou hodně velkou hrst do směsi-dvakrát denně.Jo a on se kupuje nějaký granulovaný ne?nebo jako takový výlisky co jsem kdysi koukala.Já mmám jen opravdové sušené klíčky,žádné zpracování.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od oreb1 »

Já jsem měla mláto z pivovaru opravdu malého, jen pro jednu hospodu. Takže tam žádný obrovský trychtýř asi nemají. Právě asi tím, že je to horké a když se uzavře do kbelíku s víkem, vydrží. Aspoň si to myslím, protože mně to vozí v 30litrových kbelících. Třeba 10 najednou, za pár dnů další.
Granulované mláto od MrázAgro je drahé, litr nabobtnalého vychází asi na 5,50. Kdybych dala oves, bude to možná i levnější. Ale zase z mláta nikdy neměly průjem, žádné trávicí problémy, což u ovsa nevím jistě a sežraly by ho určitě víc jak litr denně, kdyby měly možnost. Já jsem teď koupila mláto hlavně kvůli vitamínům, rychle se po něm spravuje srst i kopýtka po zimě, prostě budou mít měsíc přilepšení.
Já jsem měla ten stejný sladový květ jako Jamarov, ale dávala jsem ho víc a mléko nebylo tak dobré jako bez něj. Sladový květ byl nahořklý, mláto je sladké.

Obsah živin
Živina Množství
Sušina * g 905,00
N-látky g 265,60
Lys g 10,20
Thr g 10,70
Met g 4,30
Met+Cys g 8,40
Trp g 3,30
Arg g 8,70
His g 6,00
Tuk g 76,70
K.linolová g 33,80
Vláknina g 157,80
ADF g 160,83
NDF g 382,63
BNLV g 462,90
Škroby g 93,00
Cukry g 52,50
Popel g 37,00
Ca g 3,40
P g 5,90
P strav. g 0,30
P využit. g 2,10
Na g 2,20
Mn mg 40,60
Zn mg 37,70
Vit. A t.m.j. 0,00
Vit. E mg 27,20
Vit. B1 mg 0,80
Vit. B2 mg 1,40
K.pantote. mg 9,40
Cholin mg 2 126,20
BE MJ 20,60
MEs MJ 10,82
NEL MJ 6,37
NEV MJ 6,19
MEp MJ 10,82
NEp MJ 7,79
MEd MJ 8,99
PDIN g 180,95
PDIE g 123,03
Obsah živin je uveden v 1 kg sušiny krmiva.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od xchipsy »

K názoru, že "mláto prasatům nic moc nedá" - nemohu souhlasit, je to zdroj vysoce kvalitního proteinu a když jsem ho přidávala do krmné dávky, prasatům to velmi chutnalo (neměla jsem čerstvé, ale sušené).
Jinak co se týče kažení - řešením by bylo ho zesilážovat, pokud má člověk čas a chuť si s tím hrát :usmev:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Jamarov »

Xchipsy no me to překvapilo prave kvůli tomu proteinu. Taky si myslim ze to jima jen neprojde :mrk:
Oreb děkuju,netusim kolik me stoji vubec krmeni :smutek: Radeji to nepocitam.ve srovnání treba s repnymi řízky který se taky maci je tedy pytel dražší?
Blbe se ptam...No mohla bych hledat na netu :stydim: Ale to me neba :vytlem:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od oreb1 »

Jamarov, pytel stojí zhruba 400. A spletla jsem se, litr nabobtnalého vychází na 3,6O. Na kilo granulí se dává 3,5 litru vody. Cukrovarské řízky stojí asi 10 Kč za kilo granulí. Ale nezdá se mi, že by byly tak užitečné jako mláto. Jak byl ječmen naklíčený, je tam spousta vitamínů B, všechny možné a to je důvod, proč jsem ho objednala.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Bekkky »

Tady jsou docela pěkné tabulky a je zde popsáno mimo jiné jak krmit a silážovat mláto
https://web2.mendelu.cz/pcentrum/publik ... _krmiv.pdf
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Janina »

Zajímavé počteníčko :souhlas:
Amandus_22
Příspěvky: 3
Registrován: 08 črc 2019 21:00
Dostal poděkování: 3 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Amandus_22 »

Pozdravujem ja uskladnujem mlato v plastovych nadobach natlacim ho tam potom zasypem vrstvou hrubozrnej soli ,uzavriem foliou a zatazim napr. tehlou a nekazi sa . Mne to zafungovalo. Takto uskladnim 300 kg mlata mam to v pivnici. Sud otvorim a postupne skrmujem kozami. :souhlas:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Hhippie »

Amandus: zdravím! Díky moc za sdílení - to je zajímavý model konzervace. Jak dlouho krmíte ten sud / kýbl po otevření? Nekvasí to, když se to otevře?
:Hhippie: Bubáci forever!
Amandus_22
Příspěvky: 3
Registrován: 08 črc 2019 21:00
Dostal poděkování: 3 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Amandus_22 »

Zdravim , vrstvu soli odhriem na bok davam murarsku varechu /koza/ rano vecer vrch zakryvam igelitom aby to nechytalo vzduch a neoxidovalo. :usmev:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Augenblick »

Tak jsem neodolal a objednal to mlato v granulých a ještě sladový květ v Agro Mráz . Dorazilo to brzo a poštovné, na to že to bylo celkem 45kg 129,- :souhlas:
Dorazilo to v pytlích bez jakéhokoli popisu, ještě že, byl jeden pytel 25 a druhý 20kg... čekal jsem alespoň název a v jakém poměru zalýt vodou...
Oreb psala u mláta 3,5l vody, tedy jako u řepných řízků. Sladový květ také 3,5l ?
Jakou by jste doporučili denní dávku mláta pro kozu v laktaci, sladový květ třeba 2 x týdně ? Díkes za reakce.
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Hhippie »

Augenblicku: jestli dojis, tak na sladovy kvet bacha - dela horke mleko!
Pomery vody nevim - kvet znam jen sypky, ten se jen sparoval horkou vodou (nevim proc...asi aby nebyl prasny - byla z nej pak moc prijemna sypka vlaha hmota).
A granule rizku zalevam tak, aby se nasakly a zadna voda nestala na spodu. Jine granule pro kozy / ovce nevlhcim.
Pokud je treba mlato take namacet, pak proste vyzkouset, aby mely v konecne podobe optimalni formu. To na potreti vychytas :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Augenblick »

Tak co jsem vygooglil tak : Denní dávka do 30 g na den, nejlépe v kombinaci s řepnými peletami v poměru 1:1, možno máčet společně, jinak na koňských stránkách píšou že se zkrmuje bez máčení.. tak uvidím..
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od oreb1 »

Já jsem do MrázAgro volala a ptala se, jak jsou seschlé a kolik vody přidat, aby to bylo jako čerstvé mláto. Podle toho jsem to nahoře napsala a dělám to tak. Možná přidávám trochu víc vody. Já dávám nabobtnalého asi litr na kozu a den, sušeného to vychází do 20 dkg na kozu.
S cukrovarskými řízky nemám zkušenosti, protože to nechtěly žrát, sladový květ už nechci, mléko bylo hořké. Možná by to někdo necítil, ale změna tam byla.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 14 hostů