Značení mláďat

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Augenblick »

Asi zkusím totok :
https://www.selko.cz/oznacovani-ovci/24 ... 74552.html
Jen nevím co si mám představit pod pojmem krátkodobé značení, to je týden, měsíc ?
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Bekkky »

Mě se pro mou potřebu Top markery neosvědčily, barvy nejsou krycí a vydrží ve stáji tak 3 -4 týdny a pak už to není čitelné. Raidexy vydrží dýl.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od minie »

na to jsem taky koukala, ale myslím, že to krátkodobé je za týden hůř vidět a 2-max 3 týdny už vůbec, A pokud jsou venku, tak ještě rychleji...ale jen domněnky ze zkušeností s těmi "normálně držícími"
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Františka. »

Po loňské úplně špatné zkušenosti s barvami Raidex jsem zkusila nápad, který sem napsala Hhippie, a sice číslo na gumičce na krku. Ještě nevím, jak se osvědčí, snad líp. Bála jsem se spíš, že se někde ušrtí, ale jedno kůzle se drbalo na krku a zaháklo se kopýtkem za gumičku. Byla jsem tam, vyndala jsem mu nožku a snad by to šlo i beze mě po chvilce pajdání. Ale fakt člověk všechno nemůže domyslet.
Ty barvy se smyly při olizování mladých. Za dva tři dny už nebylo nic, jen růžový flek.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5324 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Hhippie »

Nojo, Františko, se těmi kozami je to asi těžší. Jsou daleko činorodější a zkoumavější… ty ovce ani jehňata si toho nikdy nevšímaly a gumové obojky v choulech držely.
Samozřejmě kombinace zvědavá koza, energické kůzle a procházky do přírody do křovíček a kdovíkde… to je pak jiná liga v náročnosti na zachování čísel na krku :vytlem: ale dejte po vyzkoušení vědět, jak to fungovalo nebo jestli vůbec..
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Františka. »

Mě hlavně zklamala ta barva. Bekkky tu psala, že ji běžně používají, že vydrží ne dny, ale dva týdny nebo kolik, ale ty potvory kozy své děti pořád ošetřují, čistí a olizují. Nevím, jestli to ovce jehňatům nedělají nebo jestli mají tolik a tak dlouhých chlupů, že to třeba ani nejde tak důkladně. Ale barva na kůzlata nefunguje. Používala jsem jeden rok lak na nehty, ten vydržel trochu dýl, ale nedá se s tím moc psát.
Nepotřebovala bych je označovat, ale je to lepší. Když některé kůzle nebo matku chci oddělit, hned vím, které dva mám dát dohromady, nemusím je složitě hledat a omylem dát k sobě dva cizí :usmev: .
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Pavel »

Mě se z minulého roku osvědčilo použít tyto známky: https://www.driml-napajecky.cz/cz/ovce- ... 12070.html

Dám je hned v den narození a sundám až při nacvaknutí ofitko známek. (cca ve 30dnech) Dávám jen po jednom. Ale už jsem viděl i chov, kde to dělají také a dávají do obou a pak se jim lépe nasazují ofiko známky. Ale mě to šlo i tak dobře nacvaknout.

Pak si jen do seznamu napíšu k matce např. beránek/jehnice narozen/a dne xy.xy.xyxy a to číslo co má na známce a pak po nasazení ofiko UZ, napíšu do další kolonky to číslo na ofiko UZ.

Asi nejspolehlivější, nejrychlejší způsob, co jsem kdy zkusil. A mám to i barevně rozlišené (jehnice žluté, berani zelené, takže je vidět na první pohled i pohlaví)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Františka. »

Ano, je to jisté, ale mně se to příčí. Mrňatům hned po narození dávat známky se mi nechce. Zvlášť v mrazu, když si uši zahřívají nejhůř z celého těla, ale ani jindy. Ale ten Váš postup je nejpraktičtější, to uznávám.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Pavel »

Františka. píše: 29 pro 2021 23:03 Ano, je to jisté, ale mně se to příčí. Mrňatům hned po narození dávat známky se mi nechce. Zvlášť v mrazu, když si uši zahřívají nejhůř z celého těla, ale ani jindy. Ale ten Váš postup je nejpraktičtější, to uznávám.
jasný, chápu, každý má svoje postupy. Ale je pravda, že bahním ve stáji v teple.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Augenblick »

Taky si mě to příčilo, cvakat známky jehňoušům hned po narození. Nakonec zvítězila praktičnost a hned jak jdou z choulu, cca 3-5den, tak dostanou plnohodnotný známky. Žádný problém jim to nedělá. Kozy mám různě barevné a zas tolik jich nemám abych na první pohled nepoznal kdo je čí. Ten značkovací sprej používám při vakcinaci a odčervení jehňat, dělám jen tečku na zadnici a vydrží déle jak měsíc.
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Františka. »

Taky jsme tečkou označovali, která koza má ostříhaná kopyta, a vydrželo to. Ale ony o ty mladé tak pečují, že z nich smyjí všechno. Teˇráno jsem našla jedno kůzle s gumičkou kolem pasu :vytlem: . Kalhoty ale nemělo.
Taky nechci dávat známky těm, kteří přijdou porazit, to je zbytečné.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Františka. »

Hlásím, že gumičky s čísly nejsou to pravé, jelikož si je kůzlata nemotávají různě kolem hlavy třeba přes noc a oko, pod břicho, prostrčí tudy nohu aj. Pro klidná jehňata to asi bude dobré. Na dolní videu jsem něco objevila, třeba na příští rok.
V časech 1:26 je vidět, že koza i mládě mají na noze stejně zbarvený návlek. To mi připadá jako dobré označení, zdá se, že to je podložené, aby pásek nedřel, nějakým hadrem. Jestli je to nějaký hadřík obtočený barevnou izolačkou nebo něco takového?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5324 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Hhippie »

Vidíte. Když jsem Vám dávala ten návrh s obojky s čísly, nenapadlo by mě, že je takový rozdíl mezi ovcemi a kozami.
Ten kamarád, od kterého to mám, rodí ročně cca 300 bahnic. Tedy kolem 600-700 ks jehňat. A s úspěchem to používá už mnoho let… :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, to mě taky nenapadlo, myslela jsem, že ta mláďata jsou všechna taková skákavá a divoká. Mně to připadalo jako dobrý nápad a pořád si to myslím. Pokud někdo má ovce, je to výborné řešení, tomu věřím. Možná i u někoho pro kůzlata, třeba mám takové blázny jen já :usmev: .
Třeba příklad, čeho jsou schopna kůzlata. Jak si lehají na sebe na jednu hromadu, strčí nožku druhému za krk a za gumičku. A jsou tam chycená dvě, melou sebou, kroutí nohu a utahují gumičku. Všechno se fakt nedá domyslet.
Ono to označení nohy se mi líbí taky jen pro dobu, kdy nebudou chodit na pastvu, tam by se za to někde chytly do křoví. Taky nevím, jestli by to velké kozy snesly, mít najednou na noze něco takového. Ale třeba jo, když jsem jim dávala pytlík na vemeno, aby kůzlata nevypila všechno mléko, ta, která to měla na sobě, se na ostatní vytahovala, že má něco navíc :vytlem: .
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od jupik »

Pavel píše: 29 pro 2021 22:48 Mě se z minulého roku osvědčilo použít tyto známky: https://www.driml-napajecky.cz/cz/ovce- ... 12070.html

Dám je hned v den narození a sundám až při nacvaknutí ofitko známek. (cca ve 30dnech) Dávám jen po jednom. Ale už jsem viděl i chov, kde to dělají také a dávají do obou a pak se jim lépe nasazují ofiko známky. Ale mě to šlo i tak dobře nacvaknout.

Pak si jen do seznamu napíšu k matce např. beránek/jehnice narozen/a dne xy.xy.xyxy a to číslo co má na známce a pak po nasazení ofiko UZ, napíšu do další kolonky to číslo na ofiko UZ.

Asi nejspolehlivější, nejrychlejší způsob, co jsem kdy zkusil. A mám to i barevně rozlišené (jehnice žluté, berani zelené, takže je vidět na první pohled i pohlaví)
Jojo, ty dáváme taky, po jedné. Kluci a holky mají různé barvy, takže jsou hned k poznání, a už mají díru když přeznačujeme.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Františka. »

Asi je to jediné spolehlivé označení. Třeba k tom dospěju taky.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Františka. »

Letos jsem začala používat pro mláďata ušní známky. Je to asi jediná možnost, jak je po čase rozlišit. Barvy nefungují, gumičky kolem krku taky ne, pamatovat si je nemůžu, když to občas spletou i mámy, tak jsem zkusila maličké ušní známky, o kterých tu psal Pavel. Zdá se, že to bude to pravé. Ani to těm mrňouskům nevadí, kvíknou při nacvaknutí a hned zase dobré. Když se nastřelují velkým kozám, je to horší.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od čobanak »

Kozi jsou nejvjetší histerki.Ovce nebo krávi jsou daleko klidňejší.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Františka. »

Ale vyplácí se to. Aspoň při útoku psa jsem viděla rozdíl. Sice bych si myslela, že to bude působit opačně. ale není to tak. Řvoucí koza psa nějak nervuje a nekouše ji tak silně, kdežto ovce mlčí, i když jí žere kusy masa. Tak pes pokračuje.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od PavelIV »

Pár psů už jsem u holek (rohatých krav) viděl a všichni byli přinuceni k ústupu. K nějakýmu kousání zdaleka nedošlo.
:PavelIV:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 17 hostů