Ohrady

chov ovcí a koz...
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od přezdívka »

Taky jsme použili olše u potoka. Jenže jsme je nechali tak, žádné řezání a po pár letech byl zarostlý izolátor i s drátem. Ještě že tam nechodí žádní ochránci přírody. :usmev: :usmev: :usmev:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak přikládám konverzaci s p. Špatenkou z Holic. Oba soubory jsou stejný, jen někdo třeba neotevře word v mobilu, tak dávám i v pdf. (a odmazal jsem svoje identifikátory)
živékůly.pdf
(29.18 KiB) Staženo 142 x
živékůly.docx
(18.54 KiB) Staženo 125 x
PaK - odkud jsi? Pár ročních rovných klacků v dýlce dva metry by se mi na zkoušku hodilo, ale jestli to není dál než do Holic. Jel bych od západu, ale až někdy na jaře.
:PavelIV:
PaK
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2019 20:25
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od PaK »

Tak ja si dovolim castecne rozporovat informaci od p.Špatenky. Ja u neho skutecne porizoval silnejsi kuly 8-12 cm na oploceni (k sadbe) a tyto kuly mi normalne obrazili listim a rostli do vetvi tak jak jsem napsal v prvnim prispevku. Tyto kuly urcite nebyli rocni prestoze nekteri (ne Špatenka) prodejci by o tom mohli presvedcovat.Bohuzel jak jsem psal ja je striknul roudupem a po roce musel vymenit a nenapadlo mne kuly vykopat a zkontrolovat jestli maji koreny. To jsem usoudil z toho ze po pul roce usazeni do zeme na nich rostli vetve a listi.

Jsem kousicek od Hradce Kralove, topoly mam 5 lete a zdaleka ne vsechny jsou rozmeru pouzitelneho na sloupky. Ale neco tu vyberem jestli budes chtit.

Fotky 4leteho porostu rok stare, ted to je o neco lepsi.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
PaK
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2019 20:25
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od PaK »

Spon mam asi 120 cm. Nikdy jsem nechtel nejak silny klacky. Mym umyslem je narezat na polinka a hazet do kotle a nemuset stipat. Po okrajich jsou silnejsi kmeny na kuly v pohode pouzitelne . A pro me potreby na kuly maji jeste 2 roky casu.
Tak dobre ukecali jste me. :vytlem: O videndu uriznu stromek a zkusim ho nekam zapichnout a uvidime jestli zakoreni.
nitraner

Re: Ohrady

Nový příspěvek od nitraner »

no neumím si představit jak dlouho bych čekal než by topol zesílil tak aby udržel paletovou ohradu. Abych měl jistotu, že ji vítr nepovalí.
Podle zkušeností, trvá několik let než kmen zesílí na nějakých 12-15 cm. 7 cm klacek je z mého pohledu k ničemu. I když představa že sloupky v ohradě mají zelené koruny, je hézká a lákavá. Živě si to umím představit. :vytlem:
Tak že za mě, živé sloupky, ne.
:nitraner2:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Živé kolíky klidně :usmev: jednou vysadím jako zálohu za ty co za pár let uhnijou. Jen Topol nebo olši můžu se použít tam kde je trochu vlhko. Jinak výběr druhu bude muset vzít v potaz místní podmínky.
Topol J105 mám doma a trpí suchem. Za pět let a jednu sklizeň jsou kmínky od 5 do 12 cm v průměru u paty. Při pravidelném řezu na hlavu by kmínky určitě sílily rychleji. Životnost RRD se počítá na 25 let pro průmyslové sklizně.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Janina »

Jasanové živé sloupky, také jeden švestka. Jsou po celé délce plotu cca 100m až 150m.
Přílohy
živésloupky.jpg
živésloupky.jpg1.jpg
živésloupky.jpg1.jpg2.jpg
živésloupky.jpg1.jpg3.jpg
sloupekšvestka.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Janina »

Letní pastviny, osika se zarostlým drátem, osikové sloupky bez koruny, avšak s kořeny.
Přílohy
osika.jpg
osika1.jpg
osika2.jpg
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od PavelIV »

:nitraner2: Jasně, že na paletovou by to trvalo dlouho, u mě jen 2-3 lanka el. ohradníku. A právě mi šlo o to, jestli zatlouct kůl srovnatelnej s aktuálními kůly, tzn. ihned funkční, že by zapustil kořeny a obrůstal.
:bosorka: Takže švestka uřízlá takhle obrazila - to se mi líbí a naplňuje mě optimismem, i když asi ne každá.
PaK : Možná je u ročních pravděpodobnější, že zapustí. Měl bys nějakou statistiku, jako kolik ti jich z těch tlustých vyrazilo z kolika nebo %? Tak asi kde bych ten rohovej kůl chtěl mít už nastálo, tak bych zarazil silnej třeba 8-10 cm a kus za něj roční jako záložní. Vysazovat jindy než na jaře jsi nezkoušel?
Co my tu všechno nevymyslíme a přitom je to taková blbost :))
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Janina »

Ty ozelenělé kůly nebyly si myslím uřízlé takhle narovno. Stříhám je nůžkama na takovou hlavu, jako vrba. Nějaká zelen musí zůstat vždy od jara do podzimka. Pravda je, že jsou staré, nevím, jak s nimi kdo nakládal před devíti lety, byly s podstatě stejné jako dnes.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jednou jsem sázel na přání zákazníka Thuja plicata 3 ks/ bm v 80/100 cm. Vlhké stanoviště. Kroutil jsem hlavou. Za pět let měli ke třem metrům a naprosto neprůchozí. Je to dvanáct let a kmeny jsou srostlé do sebe. Výšku udržují do 4 m. Tohle by vlk nedal :usmev: .
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
PaK
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2019 20:25
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od PaK »

PavelIV píše: 02 říj 2019 09:51 PaK : Možná je u ročních pravděpodobnější, že zapustí. Měl bys nějakou statistiku, jako kolik ti jich z těch tlustých vyrazilo z kolika nebo %? Tak asi kde bych ten rohovej kůl chtěl mít už nastálo, tak bych zarazil silnej třeba 8-10 cm a kus za něj roční jako záložní. Vysazovat jindy než na jaře jsi nezkoušel?
Co my tu všechno nevymyslíme a přitom je to taková blbost :))
To opravdu nevim. "Pamatuji" si ze obrazili skoro vsechny,ale ze zkusenosti vim ze pamet je velice osidna vec a neda se na ni spolehnout. Preci jen to je 5 let zpatky. Ale zkusim jeste pohledat fotky z plantaze treba bude nekde nejaky dukaz.
PaK
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2019 20:25
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od PaK »

Tak jsem dohledal.Sloupky jsem dokonce zatloukal palici,na nekterych to je videt na rozbitem vrsku. Myslim ze oplocenku jsem delal unor/brezen a fotky jsou z kvetna. A snad je videt ze to nejsou najaky 5 cm klacky ale opravdu sloupky na oploceni.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

a jeste jak v te dobe vypadaly vysazene topoly :vytlem:

Obrázek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Hhippie »

Me je zas uplne blbe, kdyz vidim tu repku prolejzat do ohrady :vztek:
:Hhippie: Bubáci forever!
PaK
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2019 20:25
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od PaK »

mastnacek píše: 02 říj 2019 21:34 Paku a mels nejakej ten kolik pak venku ze bys videl jestli fakt zakorenil? Takhle vyhnat vetvicky umi topol nebo i vrba i ze spalku uriznutyho a nemusi bejt ani v zemi. Touha tehlech stromu zit je velika. Mozna mam jeste jeden kul oprenej o traktor v garazi, taky obrost.
Ne, nemel. Proto je potreba to vyzkouset. Jak jsem psal. Zkusim neco z toho co mam uriznout a zasadit a pak to zkouknu a dam vedet i s pripadnyma fotkama.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Když se nedaří, tak se nedaří

Nový příspěvek od Hhippie »

Kdybych mela svoje pozemky nebo predstavu, jak dlouho budu chovatel a jak dlouho budu moct byt na kterem pozemku, pak uz bych zrejme NIKDY nekoupila akatove sloupky :cert:
Ac nejsme v mokru, tak akatove sloupky, co jsem sazela tak pred maximalne 4 lety, jsou sezrane houbou, uhnile a zrale na vymeni. Asi ne vsechny, ale mnoho z nich. Stejnou dobu mi vydrzely smrkove, ktere jsem mela za praci pri tezbe... akatove me staly 110 Kc / ks plus doprava :cert:
Kazdopadne ted uprimne vubec nevim, co do te zeme dat? :prekvapeni:
A to jsem si pri nakupu rikala: “Alespon jeden vybeh, ktery vydrzi bez udrzby krom podsekavani a dotahovani pasek...” :cert:
Přílohy
18681499-2028-43F3-8A9F-68DA99060389.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Když se nedaří, tak se nedaří

Nový příspěvek od Hhippie »

Jsou to mlade akaty a akatove vetve. Nestipane. Tak kolem 12 cm v prumeru.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Když se nedaří, tak se nedaří

Nový příspěvek od Hhippie »

Co je beli bele? :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Když se nedaří, tak se nedaří

Nový příspěvek od PavelIV »

Z toho dovozuju, že štípaný můžou vydržet víc, je to tak?
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Když se nedaří, tak se nedaří

Nový příspěvek od oreb1 »

Taky kůra by se měla odstranit, aby víc vydržely. Ale kdo by se s tím dělal, žejo?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 hostů