Ohrady

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Když se nedaří, tak se nedaří

Nový příspěvek od oreb1 »

mastnacku, my jsme u dubu kůru sundávali, aby prý vydržel víc, ale máte pravdu, že je to tenké. Ne že by tam nic nezbylo, ona kůra by nešla dobře dolů, protože je slabá a tak by to bylo zbytečné.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Když se nedaří, tak se nedaří

Nový příspěvek od Janina »

Některý smrky nám vydržely už sedm let, opálené byly, s kurou. Další ohradu máme 4 roky, některé drží jiné jsou vyměněné. Poslední ohradu jsme stavěli z dostupných olší, asi pět m od sebe? tak různě, a na prostředek zarazit dvoumetrový roxor, Krásně to zpevní. Mezi tím jsou některé co tam rostly takže maj kořeny a tak. Jinak bych to už nedělala. Užíváme 120cm ovčí pletivo.
Víc by vydržel borový, má víc smůly, dole natřít gumoasfaltem, impregnovaný. Je to drahé. https://www.eshop-zemedelske-potreby.cz ... ly/c-1472/
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Když se nedaří, tak se nedaří

Nový příspěvek od Berrynator »

co se týče trvanlivosti, tak rozhodně je jednička akát, ale musí to být vyzrálé dřevo, což zpravidla znamená větší a štípané kůly (průměr min. 20cm), navíc u štípaných kůlů je kůra jen z jedné strany, to znamená, že když vám jen z jedné strany odehní kůra a zbytek bělového dřeva, tak pořád zbývá dostatek hmoty, pokud však použiji mladou kulatinu, tak ta má cca 1-2 cm silnou kůru a další 2 cm bělové části, tyto obě části na akátovém i dubovém dřevě odehnívají, z kulatiny kolem 10-12 cm tak zbydou už jen párátka a navíc i ten zbytek není dostatečně vyzrálé dřevo, takže to je důvod proč jsi tak dopadla, jinak různé opalování a namáčení v oleji se uplatňuje u jehličnanů, pokud použiju vyzrálé akátové dřevo, tak tam je to zbytečnost, je to jen práce navíc
taky je dosti vypovídající o kvalitě toho dřeva to, že máš v kolíku zašroubovaný klasický izolátor, protože do tvrdého vyzrálého akátu zašroubovat rukou takovýto izolátor je skoro nemožné
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Když se nedaří, tak se nedaří

Nový příspěvek od xchipsy »

Jedním z důvodů, proč sundat kůru je ten, že když to usadíte do země a ta kůra vám pak shnije, tak vznikne prostor mezi původní "stěnou díry" a sloupkem a najednou je kdysi pevný kůl volný.. Další důvody byly uvedeny.
Na ohradu pro kozy jsem dala habr, sundat kůru byl samozřejmě opruz, ale dalo se to, přeci jen těch sloupků nebylo tolik. Spodek, který měl přijít do země, se namočil olejem (ne namatlat štětkou, ale pěkně nalít do kyblíku apod. a nechat aspoň 24 hodin stát v tom). Díra se vysypla hrubým štěrkem, usadil se kůl, obsypal opět štěrkem a pak už hlína a pořádně utemovat. Nadzemní část jsem natřela (u mě jak jinak než Karbolineem :blazen:

Obrázek
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Když se nedaří, tak se nedaří

Nový příspěvek od Janina »

My to ničím nenatíráme :vytlem: opálené to je.
To jen jsem psala pro ty, kteří kupují.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Hhippie »

Mno, tedy, lidi... na začátku mě prostě vůbec nenapadlo, že "není akát jako akát". Až když to ted' takhle píšete, tak to zní logicky (o to spíš, že jsem si to vyzkoušela na svém příkladu :nesouhlas: ). Kulatinu jsem volila z důvodu, že mi ty křivolaké štípané přišly hodně nevhodné pro stavbu ohrad, kdy potřebuji přidělávat na sloupky trámy. A když už jsem tam nakupovala, tak jsem vzala kulatinu i pro sloupky pro elektřinu. Přijdou mi i vizuálně hezčí. Což samozřejmě kdybych měla volit mezi trvanlivostí a designem, tak A by byla jasná volba. Ale to mi nikdo neřekl a mě to prostě nenapadlo. :plac:

Takže teď jsem prostě díky své hlouposti a nevědomosti zahučela za pár desítek a hlavně mě čeká hromada práce zase! :plac:

Berrry: chtěla bych vidět na vlastní oči Terminátora, který by zašrouboval izolátor do čehokoli jen rukou! :blazen: Izolátory předvrtávám a druhou vrtačkou s aplikátorem na izolátory zavrtávám... ale to nic nemění na tom, že máš pravdu v tom, co vše odehnije na akát. kulatině, protože je prostě měkké. Když jsem viděla takhle, znovu, ten řez, je to jasné jak facka. Ale prostě mě to nenapadlo, no.... jsem vůl :nesouhlas: :prekvapeni: :hrabeti:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od PavelIV »

Zase to Verčo nepřeháněj. Já kdybych je tehdy sehnal za srovnatelnou cenu, tak se mi taky líbily víc kulatiny. Ale měl jsem vlastně kliku, že štípaný jsem našel levněji :vytlem: Tak jsem do budoucna taky poučenej.
Ono to rukou v rukavici může jít, je to vo tom, jaká se navrtá díra, ale pak to samo tak dobře nedrží :vytlem:
Taky se mi nechce cpát do země nějakej sajrajt, zatím mám jen plastový tyčky a kůly v rozích a bránách, tak těch je pár a občas nějakej vyměnit není zase takovej problém. Tzn., že těhle průběžnejch izolátorů mám minimum, tak je šroubuju velkejma kombinačkama. Není to ideální, v plastu zůstávaj rejhy. Vlastně je mám jen na tý malý ohradě právě ze štípanejch akátů.
:PavelIV:
PaK
Příspěvky: 142
Registrován: 05 zář 2019 20:25
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od PaK »

Jak jsem slibil, dnes jsem byl udelat nejake sloupky z jap topolu na zkousku jestli zakoreni i starsi stromky. Poriznul jsem par 6 letych stromku ktere jsem sazel o rok drive nez plantaz. Jeste jsem je nedostal do zeme protoze nam nekam zahadne zmizela palice :usmev: . Ale kdyz jsem prochazel oploceni, tak jsem objevil zajimavou vec (zrejme to tam bylo i drive jen jsem to nezaregistroval nebo nevenoval pozornost). Tam kde jsem nechal ty obrazene kuly z topolu, ktere jsem neuvazene striknul roundupem, tak ze spodku tech kulu vyrostli nove stromky. Jeden kul jsem se pokousel vytahnout, povedlo se mi ho jen v pulce zlomit, ostatni vypadali ze jsou v podobnem stavu. Nezkousel jsem ho vykopat, na to nebyl zatim cas. Nove stromky nebyli u vsech kulu ale zhuba jen u 1/3 nechanych, ale i to je myslim uspech na to ze to bylo striknuto roundupem. Sloupky u kterych nevyrazil novy stromek jsou ztrouchnively a shnily na padrt po 5 letech, ty se rozpadali v ruce.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Berrynator »

zpevněné rohy používám, protože zvláště u pletiva (navíc vysokopevnostního), když začne člověk šponovat na maximum, tak samostatný kolík to nedá, u drátu to ve finále je vhodnější taky, jelikož dřív nebo později kolík povolí, ale vše je jen o kompromisu, pokud budu dělat ohrady ze smrku, který stejně za chvíli uhnije, takže tam bych si s rohy určitě nehrál, u takových ohrad dám jen na roh silnější kolík víc do země
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jan »

Plánuju si teď udělat pár betonových sloupků , myslíte , že má cenu do nich dávat trubky, aby v nich byla díra, nebo je nechat bez ní a drát omotávat?
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Berrynator »

a co je v plánu za ohradu, k čemu má sloužit ten drát, jako vodící
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jan »

no nevim. prostě sem myslel tam dát 3 dráty a pak k nim ovčí pletivo , těch cca 120 cm výšky. Mam ježtě i nějaké pletivo z plotu, drátěné oka cca 5x5 cm, ty mají v sobě sice taky drát, ale jistota je jistota a mam celkem dost drátu na nějaký pružiny z nerezu, tak bych ho tam asi dal. Sloupky plánuju 3 metry, 80 zakopu a 220 aby koukaly. Abych je nemusel betonovat. Podobně , jako vinice.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Berrynator »

v tomto případě bych tam ty díry udělal, drát bude pak dobře držet než při omotávání a pěkně tu oplocenku zpevní, k připevnění pletiva k drátům používám sponkovací kleště Rapid a k tomu určené spony, pěkně to odsýpá, jen mi připadá dost zbytečné dělat kolíky 3m, když chci používat pletivo 1,2m, obávám se, že když bude 3/4 sloupku nad zemí, tak to nebude příliš dobře držet, co mám vyzkoušeno tak aby kolík dobře držel, tak je zapotřebí, aby bylo v zemi tak 35-40% z celkové délky kolíku
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jan »

Uvidim, moje představa byla, že to kopnu bagrem 40 lžící a kolem to zasypu kamenama a ty utemuju. Pokud se to ukáže jako slepá cesta, tak ty kameny budu zalévat betonem. Lepší by asi byl zemní vrták, ten ale na bagr nemam a teď ho nejsem schopen ani vyrábět. I když by to byl a trubka , šnek z výpalků , hydromotor a spojky z hadicí. Ty rohový asi budu muset odlít vzpěry. Mam toho moc a kupovat ty sloupky by bylo drahý. Zkoušel jsem to z hlohu - ten je celkem tvrdý , ale hnije stejně , jak všechno dřevo.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jane, jestli máš bagr tak zauvažuj jen o zapůjčení vrtáku. Mohlo by to stát cca. 1500,- a práce odsýpá rychleji než to kopat lžící.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Berrynator »

záleží taky o kolika dírách se bavíme, ručním vrtákem jsem udělal nějakých 60 děr za den, je ale pravda že jsem šel pro kraji pole, kde nebylo příliš kamenů a naposledy jsem motorovým udělal nějakých 90 za den, ale to jsem musel dolovat docela dost kamenů, ty díry s bagrem a lžící bych neviděl jako dobrý nápad, čím větší díra, tím náročnější udusávání a stejně sloupek v takto čerstvém zásypu nebude dobře držet
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Hhippie »

Berry, u nas v Brdech se tavila zem i pod benzinovym vrtakem s dvema chlapi... :nesouhlas: Bagr udela moc velke diry, musi se moc materialu hutnit zpatky a o to min to drzi, kdyz se to rozmokne.
Jak rika Dad - jestli mas nejakou masinu a jde na to pujcit vrtak, udelala bych to tak. Za me: nechat si vyvrtat diry od bobika byla nejlepsi investice do pozemku :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jan »

DAD David Abrahám píše: 14 říj 2019 21:42 Jane, jestli máš bagr tak zauvažuj jen o zapůjčení vrtáku. Mohlo by to stát cca. 1500,- a práce odsýpá rychleji než to kopat lžící.
na mého sovětského pomocníka ЮМЗ s nástavbou vrták nenajmu. Pokud najmu, strávim většinu času pronájmu výrobou redukce na hadice.
A určitě to bude mít nějaký EURO upínák . I etovo na mojej masine net.
A to už můžu rovnou přidělat hydromotor na držák . Ale asi to tak dopadne.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jan »

Berrynator píše: 14 říj 2019 21:51 záleží taky o kolika dírách se bavíme, ručním vrtákem jsem udělal nějakých 60 děr za den, je ale pravda že jsem šel pro kraji pole, kde nebylo příliš kamenů a naposledy jsem motorovým udělal nějakých 90 za den, ale to jsem musel dolovat docela dost kamenů, ty díry s bagrem a lžící bych neviděl jako dobrý nápad, čím větší díra, tím náročnější udusávání a stejně sloupek v takto čerstvém zásypu nebude dobře držet
Teoreticky hodně a hlavně ve svahu , na rovince bych si udělal, nebo koupil vrták do 3 bodu traktoru. Asi by byly nejlepší lešenářský trubky (ty by šly zatlouc / zasunout bagrem a s těma mam zkušenost,ty držej) , jeden čas nevěděli ve šrotu co s nima, ale teď prostě nejsou.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jan »

Abych se vrátil k tomu původnímu dotazu - lepší je mít ve sloupku díry , nebo né ?
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 15 hostů