Legální chov prasat

přesněji vepři a jak je chovat...
Chovatel17
Příspěvky: 30
Registrován: 24 pro 2018 15:27
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Legální chov prasat

Nový příspěvek od Chovatel17 »

Dobrý večer,
je zde někdo kdo má zkušenost či se zabývá chovem prasat s produkcí a následným prodejem selat?
Chtěl bych chovat do začátku 2 svině a produkovat selata. Prostory mám, krmení není problém zajistit vlastní pole i technika. Registrované hospodářství mám na ovce, takže rozšíření není problém. Dále je mi samozřejmé že je nutno i živnost (přeci obrat už nějaký je). A dále mě zajímá co je potřeba zařídit. Např. kvůli hnoji (plánuji na hluboké podestýlce a vyvážet na vlastní pole). je nutno nějaké další povolení, úřady atd...? Abych měl legální chov prasat s odchovem a prodejem selat?
Předem děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Legální chov prasat

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

U dvou sviní bych zemědělskou registraci nebo ŽL neřešil, to až po tom co to rozjedete.
Polní hnojiště Vám bude stačit. Nesmí být víc než jeden rok na stejném místě. Plán hnojení by měl stačit kvůli dotacím.
Hlavně to proberte se sousedy. Ať pak na sebe blbě nekoukáte a neřešíte až soudní spory.
:dad:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Chovatel17
Příspěvky: 30
Registrován: 24 pro 2018 15:27
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Legální chov prasat

Nový příspěvek od Chovatel17 »

DAD: děkuji, nepobírám a ani zatím neplánuji pobírat dotaci, takže se mi nejedná o podmínky s dotacemi spojené, ale spíše o nějaké obecné podmínky a nutné opatření co je nutné dodržovat a plnit i když ty dotace neberu. Myslím tím např. nějaká KVS, velikost a podlaha chlívků, odtok kejdy (budeme stlát slámou) atd... Sousedy jsou v pohodě, také chovají zvířectvo. :)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Legální chov prasat

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Aktuální tabulkové hodnoty a povolené (nezakázané) způsoby chovu si určitě dohledáte na netu. Pak to jen naroubujete na svoje možnosti a je to.
Se sousedy bych to ale přece jen probral. To že něco chovají, neznamená, že nemají i jiné plány, které nemusí korespondovat s Vaším prasečákem za plotem. Dnešní doba je na tohle jiná.
Tak pozor na mor, červy a sousedy.
Začal jsem u rodičů s 1.3 Minesoty a končil s 1 ČVM a 20 BU a žírem. Vaz nám srazily výkupní ceny. Co se bavím s bývalým kolegou z práce tak v tomto období znovu končí dost větších chovatelů.
:dad:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Chovatel17
Příspěvky: 30
Registrován: 24 pro 2018 15:27
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Legální chov prasat

Nový příspěvek od Chovatel17 »

Děkuji,proberu to s nimi tedy ještě po novém roce. Ale právě že ty tabulky nemohu nikde najít, proto se zde ptám.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Legální chov prasat

Nový příspěvek od PavelIV »

Zdravím, to by mělo být na stránkách veterinární správy. Tak už jste sem našel cestu, když jsme si psali na ifauně (zde říkáme UFO :) ), tak jsem chtěl přejít na komunikaci mailem, abych Vás sem pozval. Na UFO je malochov zakázaná kombinace znaků :(
Jinak k tématu, naši v devadesátých letech chovali asi pět sviní, kance a pár kusů na výkrm. Ale papíry neřešili, takže s tím nepomůžu
:PavelIV:
Chovatel17
Příspěvky: 30
Registrován: 24 pro 2018 15:27
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Legální chov prasat

Nový příspěvek od Chovatel17 »

PavelIV: Ano, našel sice až teď ale našel :). Na webu VS jsem nenašel nic co momentálně hledám.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Legální chov prasat

Nový příspěvek od xchipsy »

Ideální je zeptat se přímo na místně příslušné veterinární správě, jsou na to zákony, vyhlášky a díky EU také směrnice (např. 2001/88/EG, ale nevím, jestli není nějaká aktuálnější). To vše stanoví minimální požadavky na plochu, výšku a počet napaječek, počet a rozměry krmných míst, technologii chovu atd atd atd.)
Pro představu o těch podmínkách chovu např. zde: https://naschov.cz/novelizace-pozadavku ... vu-prasat/
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Chovatel17
Příspěvky: 30
Registrován: 24 pro 2018 15:27
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Legální chov prasat

Nový příspěvek od Chovatel17 »

Děkuji, všem.
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Legální chov prasat

Nový příspěvek od MalyNomad »

Zdravim, ted to zprisnili (tusim ze od noveho roku 2019, kazdopadne ted uz to plati)
Musite mit zaregistrovane kazde prase (od jednoho kusu). Je to vlastne stejne jako kdyz se registruji ovce/kozy/skot.
Takze pokud uz jste zaregistrovany u CMSCH tak si jen pozadate aby vam tam zaskrtli i kategorii 'chov prasat', objednate znamky (+kleste) a cvakate to jak ovcim. Nezavidim tem co budou znackovat dospele chovne kusy :nesouhlas:
https://www.cmsch.cz/evidence-a-oznacov ... vedeni-ue/
https://www.cmsch.cz/evidence-a-oznacov ... ni-zvirat/
Think out of the box!
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Legální chov prasat

Nový příspěvek od xchipsy »

A tak ono pokud měl někdo doma byť jen jednu prasnici, tak už tím, že odchovával selata měl logicky víc jak jeden kus a tudíž byl registrován. Pokud si někdo koupí vykrmené prase na porážku, tak nic registrovat nemusí, tuto povinnost za něj de facto obstará chovatel (pochopitelně registrovaný), který musí evidovat údaje o kupujícím. Ale jasně, pokud si někdo koupí jedno sele na výkrm, tak tam už by registrace měla být. Ovšem, jen blázen by kupoval jedno sele (z mnoha důvodů) a pokud vezme aspoň dvě, už je na stejných podmínkách jako byl před úpravou...
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti