Epilepsie u psa

Pes, nejlepší přítel člověka. Co pěkného nás společně čeká? Doporučte plemeno. Vybíráme štěňátko. Barf kontra granule. Odčervení, očkování, čip. Cvičák ano či ne? Venku nebo v bytě? Péče o starého psa.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Epilepsie u psa

Nový příspěvek od Marion108 »

Zdravím všechny, po delší době, kdy je u nás neuvěřitelný kolotoč událostí a totální press a já vůbec nestíhám, si jdu pro radu.
Jak jsme psala, tak jsme si osvojili pejska, je to maltézák, čistý, osmiletý, kastrovaný kříženec. Moje mám si ho před půlrokem vzala z útulku, protože byl starší a nemocný a tak ho nikdo nechtěl. Nicméně mámu pokousal, je majetnický a nevychovaný a tak ho nikdo z rodiny neměl rád, dokonce ani jejich druhý útulkáč, prostě nezapadl. Párkrát ho vzala k nám, zjistilo se, že miluje děti a opravdu je tu spokojený, takže je už týden u nás. Zvyká si na nový režim, zvládá hygienu i vše ostatní. Párkrát jsme si museli vyříkat, že prostě když je něco moje tak si to nemůže vzít (jídlo, ponožky), byla jsem nenásilná, jen jsem ho chytla tak aby mě nemohl kousnout, což on velice těžce nesl, byl zvyklý, že zavrčí a případně i kousne a všichni se ho bojí... Tak tohle jsme relativně zvládli už nemá tendenci po mě startovat. Nicméně i přes dodržení medikace, dnes ráno dostal záchvat. Volala jsem na veterinu, záchvat trval pár minut, domluvili jsme se na biochemii a hematologii krve, protože podle toho co jsem vyčetla tak z 50% nejsou záchvaty epileptického původu. Pejsek má ledvinovou dietu, jediné granule co je ochotný z diet žrát jsou forfity. A tak sem jdu s otázkou, máte někdo zkušeností s epilepsií u psa? Je někde v čr normální klinika, kde udělají vyšetřeni mozku, jako vloženě neurologie pro psy? Nemám s tím žádné zkušenosti a tak se ptám než začnu googlit a dočtu se asi milion blbostí (bohužel dnes je tak 75% z toho co se na netu píše blbost)
Díky všem předem. Uvítám rady co dělat během záchvatu atd.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Epilepsie u psa

Nový příspěvek od Tedysek »

Mám jednu jedinou zkušenost - pokud pes nedostane záchvat někde na veterině kde se hned po něm odebere krev tak se epi prakticky nepotvrdí. Spolubydlící měla YT s epi a dr jí dal jen diazepam. S tím, že se po záhvatu prostě vyspí (logika, co?). Nic víc za zkušenost nemám. :( Jen ještě vím, že magneticka resonance u psa stojí 10tis a víc. A přístroj na veterinách nebývá. Tak asi tak. Moc jsem nepomohla. Tak držím palce ať je to co nejlepší a nejlehčí průběh. (na psy v epi záchvatu se údajně nesmí šahat, pouze udělat z něčeho měkkého mantinely, aby si neublížil. Prý v záchvatu jakýkoliv dotyk šíleně bolí.)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Epilepsie u psa

Nový příspěvek od Marion108 »

:tedysek: , i tak diky, vet mi rekl, ze to taky neumi vylozene potvrdit, ale taky mi rekl, ze zachvaty muzou mit i jiny puvod, nemusi to byt epilepsie. Takze primarne jde o to vyloucit ostatni mozne priciny... koukam, jak to po sobe ctu, ze jsem tam taky napsala blbost, krizenec je ten druhy utulkac, tento je udajne opravdu maltezak, mela ho stara pani, dala ho pryc, protoze nezvladala jeho vychovu, ten pes to musel mit tezky... :smutek:
Přílohy
IMG_20191203_112742.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Epilepsie u psa

Nový příspěvek od Janina »

MR lidská stojí také deset tisíc i víc. Je to drahé vyšetření, proto se na něj málo dosáhne. To jen tak bokem.
Při MR se nesmí člověk po celou dlouhou dobu ani pohnout, navíc je tam veliký hluk, dunění bušení.Vyšetření není za minuty, spíše za desítky minut. Takže i lidé s tím mívají problém. Předpokládám proto, že psovi by bylo nutno podat narkozu.
S epilepsií, vyšetřením, medikací, jsou různé problémy, nejasnosti a těžkosti i u lidí, natož u pejsků.
Moje kamarádka vychovala kotě, kterému krátce po narození zajelo mamku auto. Kocourek měl epilepsii, starala se o něj několik let, včetně pravidelné medikace. Vyptám se jí na podrobnosti. Nyní už kocourek není, ztratil se v létě.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Epilepsie u psa

Nový příspěvek od Kouťák »

Marion,u souseda starého labladora také nikdo nechtěl určit epilepsii a tak chudák pes trpěl asi dva roky a pomalu se s ním loučili,až jeden veterinář nasadil léky přímo na epilepsii a pes žil dalších 6 let sice na lécích,ale v pohodě.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Epilepsie u psa

Nový příspěvek od Marion108 »

Diky Jani.
Koutaku a pri medikaci zachvaty mel? Tady jde o to, ze je to druhy zachvat za 14 dni a to i pres radnou medikaci, takze to mi v poradku nepripada... i kdyz vet rekl, ze to nelze podchytit na 100%. Me hlavne stve, ze kazdy zachvat poskozuje mozek toho psa.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Epilepsie u psa

Nový příspěvek od Marion108 »

Mimochodem pouzila jsem inhalaci https://www.dokonalalaska.cz/pro-pejsky ... hvatu-5-ml
V podstate kratce po vdechnuti aroma ustaly krece, a jeste se chvili klepal jakoby zimou, ale uz reagoval. Jen nevim co dal delat ci nedelat.
Mozna, kdyby mi doslo driv, ze mam koupene ty kapky mohl to byt zachvat na par vterin/desitek vterin.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Epilepsie u psa

Nový příspěvek od Janina »

Co vím, kocourek měl občas záchvaty i přes řádnou medikaci.
Může to být změnou prostředí, rušivými vlivy. Má rád děti, ale je to neklidné prostředí.
Kamarádka je důchodkyně, bydlí léta jen se svou sestrou. Děti ani cizí lidé se tam prakticky nevyskytují.
Snad si pejsek časem zvykne na nové prostředí.
Výňatky z lidské publikace.
POŽADAVKY /NÁROKY NA PROSTŘED není vhodné pobývat vpřetopené nebo vzakouřené místnosti, na přímém slunci, vprostředí snadměrným výskytem hluku, otřesů nebo vibrací.
https://www.fnol.cz/pdf/pacientske_broz ... lepsii.pdf
pamijo
Příspěvky: 308
Registrován: 06 črc 2019 22:23
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 294 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Epilepsie u psa

Nový příspěvek od pamijo »

My jsme měli NO s epilepsií, záchvaty vyvolával velký hluk - střelba, dělobuchy, bouřka. Na podzim to byl problém - hony a pod.Navíc když v noci štěkal házel po něm soused petardy :cert: . Dostával léky přímo na epilepsii, ale vet. nám říkal, že to není na 100%. Když se blížila bouřka nebo hon zavírali jsme ho do domu do nejvíc odhlučněné místnosti, když jsme to nechytli včas dostal záchvat :mrzimeto: Bohužel asi po 2 letech léčby se z posledního záchvatu už neprobral :plac: Je to už 8 let zpátky teď jsou možná lepší léky. Držím pěsti Marion.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů