Otok pod sanicí

Vše o chovu skotů...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otok pod sanicí

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Společně s kozama na pastvě je nemám, ovce nemám, odčervená byla loni v červnu, teď k tomu odčervení dostala i ATB, jinak nic, moje je něco přes rok, před tím byla tátova a co vím tak nedochovala 2. a 3. tele. U ostatních jsem byl, nebo už byla moje. Dneska to má lepší. Jen trochu víc sliní. Uvidíme jestli se to bude dál opakovat. Vet říkal, že kdyby to byl zánět tak by to bylo na pohmat jiné a hnis by se snažil prorazit ven.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otok pod sanicí

Nový příspěvek od Hhippie »

Dade, někdy při silném začervení dostávají zánět mezisaničí. Nebo jsou to zvětšené uzliny, jak maká imunita… vím, že jsi to řešil už loni. Jak znám “chov” Tvého tatíka, kravka to asi neměla jednoduché a prostě může být na parazity od té doby citlivější, tedy jí škodí víc, než ostatním kravám. :nevim:
Vždyť víš, jak to je - že sice jsi odčervil, ale na tom jaře, jak se paraziti masivně probouzejí, se to prostě může projevit… :nevim:
Po kombinaci odčervení + ATB by se to mělo zas spravit. A možná bych vyzkoušela, až bude po “travní” sezoně, prostě odčervit na podzim, ať to v tom jaře tak neodnese. Když dobře vyčistíš krávu (a poté i prostory stáje), nemělo by být to příští jaro tak divoké… :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otok pod sanicí

Nový příspěvek od čobanak »

mastnacek2 píše: 11 dub 2022 11:46 Cobi, tak tak, na zimu pekne na vazak do chliva. Ale ruzne lidi pisou potize a jak odcervujou i kravy pravidelne a preventivne. Sodoma. Jestli to nema co docineni s neumernym zatizenim pastvin nebo takovy ty zimoviste, kdy krave kouka z bahna jen hlava.
Nejsou na vazáku.Můžou se procházet.Naše krávi si užijou spoustu legrace.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otok pod sanicí

Nový příspěvek od čobanak »

DAD David Abrahám píše: 11 dub 2022 14:18 Společně s kozama na pastvě je nemám, ovce nemám, odčervená byla loni v červnu, teď k tomu odčervení dostala i ATB, jinak nic, moje je něco přes rok, před tím byla tátova a co vím tak nedochovala 2. a 3. tele. U ostatních jsem byl, nebo už byla moje. Dneska to má lepší. Jen trochu víc sliní. Uvidíme jestli se to bude dál opakovat. Vet říkal, že kdyby to byl zánět tak by to bylo na pohmat jiné a hnis by se snažil prorazit ven.
No a co jinak?Žere?Přežvikuje?Má radost ze života?
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otok pod sanicí

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

žere, přežvykuje, jen víc sliní, radost ze života se projevuje hlavně objemem pátracího balonu :usmev: čeká na jaře tele :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otok pod sanicí

Nový příspěvek od Františka. »

Asi před týdnem jsem zjistila u jedné kozy otok nad horní čelistí. Byl tvrdý, nebolestivý, čekala jsem, co se z toho vyklube. Postupně koza přestávala kousat na tu stranu a dnes už byl otok asi jako pinpongový míček, možná i o něco větší. Navíc začal měknout a usoudila jsem, že se chystá prasknout, že už je obsah tekutý. Vzala jsem velkou jehlu, propíchla ho, ale to bylo málo, propíchla jsem absces tedy špičkou ostrého nože. Okamžitě začala stříkat nwepříjemně páchnoucí tekutina, zachycovala jsem ji do ubrousků. Pak jsem zbytek vymačkala, poctivě, byly tam i sražené kousky. Koza se sice zpočátku bránila, ale postupně se jí ulevovalo a držela. Vymačkala jsem všechno, pak jsem nabrala do injekční stříkačky bez jehly Prontosan na oplachování chronických ran, nastříkala roztok dovnitř do kapsy a nechala kozu být. Postupně roztok vykape ven a rána se bude čistit. Ráda bych výplach opakovala ještě zítra a možná i víckrát, ale nevím, jestli se nožem propíchnutá tkáň neuzavře, roztok totiž vykapával otvorem po jehle. Prozkoumala jsem koze hubu a vypadá to na zub. Vzpomněla jsem si na podobný problém s kozou u Hhippie, ale nechtěla jsem to řešit poražením, ta moje není žádná stařena, věřím, že se to podaří vyléčit. Uvidíme.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otok pod sanicí

Nový příspěvek od Františka. »

Asi se to mírně lepší. Sice se to zavřelo a znovu jsem musela nožem řezat, abych vypustila, co se tam udělalo, ale koza celkem drží a otevřela jsem to na stejném místě. Co vyteklo, smrdělo minimálně. Chtělo by to drén a něco antibiotického dovnitř, ale snad se obejdeme bez toho. Mám návštěvu veterináře v záloze, kdyby se koze neulevovalo. Chodí normálně na pastvu, pase se, ale nesežere toho tolik jako ostatní, tak aby nezhubla a nebyl ještě problém s ketózou, dala jsem jí propylenglykol, který tu mám pro takové případy. A proti zánětu nemám nic jiného než acylpyrin, takže dostala 2. První schroupala s chutí, u druhého jí zatrnulo, jako když někdo sní citrón :vytlem: .
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otok pod sanicí

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, vlastně jsem si to nespojila. Ale máte pravdu, že jsme v průběhu života této kozy řešili tak jednou za rok, dva, absces na čelisti. Nevzpomínám si, která strana to byla, ale tuším, že vážně ta, kde koze chyběla stolička. Nejspíš se jí tam víc zabodávala strava, nebo prostě měla toto místo citlivější k zánětům…
Léčím veterinárními ATB Fatroximin, na které nedám dopustit! Postup stejný, jako ten Váš. Počkat, až boule změkne, proříznout zespodu, vymačkat vše tak, aby se neinfikovalo okolí, vypláchnout desinfekcí stříkačkou a vpravit ATB. Ten Fatroximin je geniální v tom, že je to maličký sprej s maličkou náhubkou, která se zastrčí do té rány a díky podtlaku se tím vystříká každá skulinka :souhlas:
Tak se to opakuje několik dní, dokud se rána úplně neuzavře. Pokud se uzavírá dřív, je třeba jí znovu násilně otevřít, aby se dala rána čistit. Třeba 5 dní. Do úplného vyhojení :souhlas:
Ale pokud je problém stejný nebo podobný, pak je otázka, jestli jí prodlužovat trápení… ta moje by nakonec chcípla hlady, jak už jí žvýkání bolelo… kdybych to věděla, porazila bych jí minimálně o rok dřív, když už měla problém přijímat seno… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otok pod sanicí

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, díky za tip na ta antibiotika. Požádám veterináře, nemám doma nic.

Tak mi to objedná, on to nepoužívá. Dnes večer to budu mít.
Aplikaci zvládnu, koza je hodná, aspoň to bude rychleji postupovat. Ještě jednou děkuju, Hhippie.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otok pod sanicí

Nový příspěvek od Hhippie »

Rádo se stalo, Františko. Proto se tu máme :ruzicka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otok pod sanicí

Nový příspěvek od Františka. »

To se máme :usmev: .
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otok pod sanicí

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, co Vy to máte za Fatroximil? Já jsem dotala sice spray, ale žádné strkátko, které bych do té kapsy dala a mohla stříkat dovnitř, nemám. Jen tak sprayem dovnitř to nešlo, tak jsem nastříkala trochu do skleničky, natáhla do stříkačky a tak teprve stříkla dovnitř.
(Připadá mi ten název jako lepidlo na nafukovací matrace :blazen: .)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otok pod sanicí

Nový příspěvek od Hhippie »

Takovýhle. Je to maličké. Ale funkční!
Přílohy
61FAFF5E-D9E4-4C7C-8283-370D04A3E072.jpeg
61FAFF5E-D9E4-4C7C-8283-370D04A3E072.jpeg (11.76 KiB) Zobrazeno 2082 x
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otok pod sanicí

Nový příspěvek od Františka. »

Škoda, že mi neobjednali to samé, ale jen spray. Účinek to má asi stejný, ale možnost aplikace je u toho Vašeho mnohem snadnější. Nojo, co se dá dělat, už mám tohle a nové kupovat nebudu, to mám na hodně dlouho.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti