Kniha Kühe verstehen (Rozumět kravám) autor Martin Ott

Vše o chovu skotů...
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Kniha Kühe verstehen (Rozumět kravám) autor Martin Ott

Nový příspěvek od PavelIV »

Založil jsem na to nový téma. Po rozbalení jsem byl trochu zklamanej, že je tam míň textu, než jsem čekal, ale asi je to takový koncentrovaný :vytlem:
Včera jsem se začetl, šlo to dobře, slovník jsem ani nepoužil, stejně mám doma jenom takovej malej ještě z doby střední školy. Většinou výraz pochopím z kontextu, jako třeba Wahrnahme/wahrnehmen. Když mi došlo, že je to vnímání/vnímat, tak už to šlo v pohodě. Zajímavý čtení, na začátku to bylo o tom, jak zvířata vnímají úplně jinak než lidi a že se nemáme nechat ošálit naším myšlením, jinak pochopit zvířata jde těžko.
20220126_153740.jpg
:PavelIV:
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kniha Kühe verstehen (Rozumět kravám) autor Martin Ott

Nový příspěvek od Savarka »

Tu znalost němčiny tiše závidím. Člověk se dostane zase k jiným zdrojům. Je to takovéto, kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. :usmev:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kniha Kühe verstehen (Rozumět kravám) autor Martin Ott

Nový příspěvek od PavelIV »

No, prvně v životě jsem se odhodlal číst knížku v cizím jazyce. Němčinu používám v práci denně, s angličtinou je to slabší.
Některý slovní obraty mě dost překvapily, oni to asi Švýcaři mají trošku jinak, taky časování některých sloves je jiný, nebo si tu gramatiku do detailu ze školy nepamatuju a v běžný pracovní komunikaci se nepoužívá.
Byl tam zajímavej případ jak zvířata vnímají. Někdo dělal pokus s husama. Pověsil nad ně kříž (takovej jako bává v kostele, jedno rameno dlouhý) a husy reagovaly naprosto rozdílně podle toho, jakým směrem křížem pohyboval jako letěl. Když bylo to delší rameno dopředu, tak to ve vzduchu vyhodnotily jako husu a chystaly se k tahu. Když ale letěl kříž obráceně, začaly panikařit, protože v kříži viděly dravce.
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kniha Kühe verstehen (Rozumět kravám) autor Martin Ott

Nový příspěvek od Františka. »

Mně dnes dorazila do Zásilkovny, ale nemůžu si ji hned vyzvednout.
Schwyzer Duetsch je trochu jiná němčina, ta se ani neučí, ale i spisovná švýcarská němčina je jiná, tak jsem zvědavá.
To připodobňování lidského chápání a zvířecího - nejvíc znám kozy, asi i víc než psy a kočky, i když ty máme skoro celý můj život. Musíme brát v úvahu jejich fyzické odlišnosti od člověka, ale stejně vidím, že se právě kozy a jejich společenství hodně lidem podobají. U psů bych to neřekla vůbec, u koček taky ne. Nemyslím to, že nějaký pes, který žije se svým pánem, je už jako on a ví jeden o druhém, co si myslí atd. Myslím vztahy a chování k sobě navzájem, případně k člověku, kterého považují za svého. I ty kozy mají city, drží spolu rodiny, vyvrhelové se vrací do stáda prostřednictvím svých mladých, pro které není důležité, co se stalo dřív aj.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 5 hostů