Chov masného skotu

Vše o chovu skotů...
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

Profesore, u několika porodů jsem v kravíně byl a rvalo se zpravidla proto, že se personálu nechtělo čekat, až to krávě půjde
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Profesor1 »

I to může být pravda.
Ještě je rozdíl, kde krávy jsou jen uvázané a kde chodí na pastvu.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Vedra »

Provazy jsou to samé, je tam prošité oko. Ty řetízky vidím jenom v Americe to je nějaká jejich lokální záležitost. Podle mně relikt z dob kdy ještě nebyly umělá vlákna.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od čobanak »

Mňe přijdou šňúrki praktičťejší.Mnohdi se nožka musí nasaďit do smički vevňitř v krávje,ven třeba kouká jen jedna,a to je lepší ďelat šňúrou než řeťízkem.Ale řeťízkem jsem to neskoušel,jen to odhaduju.Gdiť to stojí pár korun
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

To je pohoda :souhlas: až jsem jim záviděl :stydim:
IMG_20210506_074306.jpg
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Hhippie »

Zrovna jsem na Tebe včera myslela, jestli už náhodou nerodíte u vás... na kdy mají holky termíny?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jůla až v půlce srpna, u Máňi nikdo neví :nevim: , ale bude to před Jůlou ( snad)
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

tak to budeme mít s Jůlou asi vrstevníky :vytlem:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak naše Mařenka už může rodit každým dnem. Ale nevypadá, že by se chystala. Vemínko krásné, pupík taky, ale ochoz nic. Takže je čas evidentně.. :promin:
Býk byl od srpna ve stádě, takže už to může být kdykoli.
Přílohy
769A7057-1608-40C3-8BDF-ACC0E646DDE3.jpeg
D92F0929-ADB7-4B14-A194-833C7A653D30.jpeg
973C51CC-12C5-4BE6-88EE-50EC4286DB7E.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od čobanak »

U krávi plus mínus 14dňí
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

Vypadá dobře najedená :vytlem:, když si vzpomenu na ty moje vzducholodě...
:PavelIV:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od čobanak »

Dneska další tele.Za 3dni 4telata.To nejstaršî ale nemâ chuť k jídlu.Snad ho necháme napíchat od veta.A ta dnešňí roďička je trochu slabší.Dokonce si lehla v dojírňe.Tak se dá do kupi.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Hhippie »

Pavle: ta, co nám rodila loni, tak na ní to nebylo vidět vůbec. Takže za mě tahle je krásně kulatá a bříško těhotenské má :souhlas:
Co mi přijde fakt roztomilé, tak že má bílý flíček na břichu před vemenem a to se jí táhne i přes vemínko, takže má růžové struky s černými puntíky jak dalmatin :))
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

Taky mám jednu, myslel jsem, že není březí a rodila první 😀, ale ostatní byly pořádný koule
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Františka. »

Pavle, bez návaznosti na vlákno mě napadlo, jak byste porovnal zacházení s koňmi a kravami. Velké jsou zhruba stejně, ale co vztah k člověku a zacházení s nimi, je hodně odlišné? Většinou má člověk zkušenosti s jedním nebo s druhým, Vy už máte oboje. Hhippie by taky k tomu už mohla něco říct, možná i někdo další. Zdá se mi to zajímavé.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, já jsem z toho pořád špatná.
Kravám nerozumím. Zdá se mi to svéhlavé zvíře, plaché, takže se s ním domluvit neumím. Když nepřijde na kyblík (což zatím vždy přišly) a nenechají mě na sebe sáhnout, tak nenadělám nic.
Jsou stereotypní - když jí du dát kyblík a postavím se z druhé strany, tak do domečku nevleze :smutek:
Takže za mě - já se s nimi domluvit neumím.
Ochočujeme, osaháváme - to se samozřejmě nechají, hlavně dextera - ale kdybych chtěla dělat cokoli, co nechce, neumím jí k tomu přesvědčit.
Kůň je nějakým způsobem jemnější - ať jsem měla v ruce cokoli, nakonec jsme se domluvili a já ho “zkrotila”. S krávou do konfliktu nejdu. Ohlávku, co by jí vydržela, jsem nesehnala a ty obojky jsou k ničemu - na tom odtáhne i auto, myslím. Takže obojek sice mají, ale tak akorát aby jim vadil - obojek pro skot je dexteře malý a netlačí jen když má hlavu dole a žere. Otlaky ani vyšoupanou srst nemá, ale musím sehnat nějaký jiný. Ale bojím se jí ho sundat, protože bylo umění ho nandat... prostě to s kravami neumím, no. Ale myslím, že u mě je chyba v tom, že prostě nemá ohlávku na hlavě. Protože kůň by mě na krku taky odtáhl. Ale s ohlávkou může fungovat a domluvíme se.. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

Jsou to úplně jiný zvířata, za ta století jinak vychovávaná a používaná. Kůň má k člověku jinej vztah, podobně jako pes a kočka. Kůň trochu podobně jako pes, kráva spíš jako kočka. Nevyhledává kontakt s člověkem, ale někdy ho "dovolí" :vytlem:
Já toho o koních zase tolik do detailu nevím a ty, s kterýma přijdu do styku, jsou hodně dobře vychovaný, takže se se mnou skoro vůbec "neperou". Takže to úplně nemůžu srovnat.
Hhippie, nejlepší čas kdy ochočovat, osahávat je, když se sami olizujou. Oni si tak projevují náklonnost a když se k nim člověk přidá, tak tě vezmou do party :)) , ale budeš trochu olízaná tou rašplí, takže dlouhý kalhoty i triko jsou lepší :vytlem: .
Ony mají takovej cyklus, obvykle v tomto pořadí: žerou seno nebo se pasou, pak se jdou napít, pak mají tzv. sociální interakce, to se olizujou, někdy si vyjasňují postavení ve stádě. Pak si lehnou. Dokud nějaká neusoudí, že je čas se zase nažrat. Po zvednutí se hned pravidelně vylučují a pak pomalu zase na pastvu. V zimě je trochu rozhozený, nevejdou se mi všechny ke dvěma příkrmištím, tak je to stádový chování dost rozhozený, ale v létě je to tak pořád dokola, celej cyklus třeba 3x nebo 4x za den.
Taky se mi osvědčilo ty největší vyplašenky začít osahávat, když leží. Klidně na ně mluvit, podřepnout a pomalu pohladit po zadnici. Některý si nechají sahat bez problému na zadní půlku těla, ale při přiblížení k hlavě prchají. Naopak, když žerou, tak nemá valnýho smyslu s nima něco zkoušet. Zkoušeli jsme to u šrotu, někdy to šlo, ale ty vyplašený utekly a ty nebojácnější žraly, což nebyl účel. Jednu jsem taky ochočil, když měla asi třikrát po sobě říji, tak byla přítulnější :))
Myslím, že by tele do jistý míry vychovat od malinka šlo, ale jako kůň ne. Ale aby si nechala nandat obojek nebo ohlávku a nechala se vést, to se musí učit od telete, dokud ho člověk ještě přemůže silou. Nebo ve fixační kleci, ale tu nemáš. Určitě pomůže, když po takovým tréninku dostane vždycky dobrotu, nebo jde na pastvu, časem si to spojí a bude poslušná. Asi taky ne každá.
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Františka. »

Možná má vliv i to, že se dnes chovají po víc kusech. Vzpomínám totiž na vyprávění pána ve středních letech, který ve svých asi 10 letech chodil každý den pást krávu. Sám, na provaze nebo nějakém vodítku. Měli jen jednu, takže asi byla odmalička závislá citově na lidech jako na svém stádu a poslouchala ho. Aspoň tak si to vysvětluju, proč ji zvládl.
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Profesor1 »

Vliv na plachost má velikost plemene. Čím menší, tím divočejší.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Kouťák »

Františko,střední léta už mám sice za sebou,ale v 10 letech jsem pásl každý den 4 krávy a na žádném provazu jsem je nevodil.Kamarád soused měl také 4 a dokonce jsme na nich i jezdili,ale to rodiče nesměli vidět.Pavel to hezky napsal,protože každá kráva je jiná.Když moje babička dala krávy do JZD a chodila do kravína krmit,tak když jsem tam za ní přišel,tak mě naše Malina hned poznala a dokud mě neoblízla a já jsem jí nepohladil,tak bučela.Straka to byla strašný číslo,protože když se jí něco nezdálo,tak zvedla ocas a pádila k lesu a táta jí musel nahnat domů.Myslím si,že je velký rozdíl v kravách v kravíně a non-stop na pastvině.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů