Chov masného skotu

Vše o chovu skotů...
Odpovědět
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

No, já nemám tyhle, ale kdybych měl v začátku větší rozpočet, asi bych je pořídil, to máš recht
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Hhippie »

Jako...jsou krasne, ale trochu luxus na to to pak porazit, ne? Stojej kolem 15tis. ... nemam predstavu, jak se ty kravy prodavaji, vetsinou je napsano “dohodou”. To nechapu. Kdyz prodavam kone, mam predstavu, jakou ma hodnotu a moc vyjednavat nehodlam. U ovci cenu udava ponejvic trh. Ale ze je to u krav tak specificke...?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Je to stejný.
Kdo chce víc píše dohodou. Vždy se může slevit po dohodě.
U málo početnějších plemen je cena tak o 20 % dražší za jednotku. U vzácnějších plemen a geneticky zajímavých zvířaty je to opravdu cenově někde jinde.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Patnáct tisíc za 2až 3 metrákový tele není nic neobvyklého
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Hhippie »

Ok, dekuji. A posledni vec: jak stare je spravne dorostle tele na mlece, aby uz bylo samostatne, melo dovyvinuty zazivaci system pro prijem pouze pevne stravy? Hledala jsem na internetu a nasla pouze systemy krmeni odstavenych telat od mlecnych krav umelou formou a prechod na pevnou pozvolna. Konkretni termin odstavu ale nikde. Pocitam jako u hribete cca v pul roce zivota...? Jen abych si neprivezla nejake podražené nedochůdče... :)
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Kostey »

Hodně záleží jak bylo krmeno. My třeba u kravína máme telata co ve 3 měsících ještě nejsou schopny odstavu, protože se do nich leje tolik mlíka, že je nic moc nenutí žrát něco jiného a v tom případě se bachor rozvíjí mnohem pomalejc.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

Ale tak obvykle to kolem těch 3 měsíců je, ale chovatelé masných nechávají tak 6-7, někdo i dýl - to už ale odděluje matky s klukama od matek s holkama. Puberťáci už se jinak chtějí množit :pripousteni:
Já kupoval tří měsíční telátka, dostávala seno a startér
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Hhippie »

Dobre, tak alespon mam prehled, po jak starych telatkach koukat. Dekuji
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od MalyNomad »

Galloway ze je klidne plemeno? Jeden kamarad je mel a prave kvuli divokosti se jich zbavil. Soused nedavno daval galloway semeno do klidne pincgavske kravy a to tele byl maly dabel. V normalni situaci dava kravu na kolik a tele se u ni drzi. Takhle musel mit tele na koliku a kolem ohradu s kravou :nesouhlas:
Think out of the box!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

Nemám osobní zkušenost, píšu co píšou jinde. Viděl jsem je na živo jen letmo, podle toho se nedá posoudit.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

hhippie - já si přivezl domů taky jen jednu jalovičku a zatím na to nikdo nepoukázal, je pravdou, že do půl roku bylo tele, Bufík kámoší s každým kdo je ochoten si hrát, jenže se ho všichni bojej drobečka a tak když se nabídnu na přetlačovanou je v sedmým nebi, funíme oba :)) jedno tele se spíš zkámoší s člověkem, jak jsou dvě tak si vystačí a jedou si po svém
Galloway je takový jak se vychová, když na ně šáhnete dvakrát za život a jen se přeháněj na motorkách do nových ohrad tak je to divoch divoká, kdyby byl u baráku a dvakrát denně ho někdo drbal za ušima tak to bude tuleň, o domácím flaškáči nemluvě,
kamarád má na prodej dvouleté jalovice, jako na půlroční na ně nešlo šáhnout
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak diky kluci. To jsem zas stejne moudra, jak jsem byla :jakoby: :))
Je to jako se vsim. Kazdy ma dost unikatni zkusenosti a proste to zprumerovat nejde. Jako u vseho jsou vyjimky a clovek muze mit tu smulu, ze sahne vedle...
Ale kazdopadne dekuji za sdileni nazoru 😉
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

Myslím, že u skotu se může chovat jen jeden kus, určitě to jde najít na stránkách vet. správy. Určitě záleží víc na tom, jak jsou v kontaktu s lidmi víc, než na plemeni. V neděli jsme jeli na navečer na chalupu a vidím u souseda tři krávy venku z vrat. Někdy je pustí vypást areál, ale tohle nebylo plánovaný, někde se něco podělalo, prej prorazily - no a před otevřenejma vratama tři holky. Zastavil jsem a šel kolem ní v okruhu tak 12 metrů, abych ji měl mezi sebou a vratama. Jenže ona byla tak plachá, že začala unikat podle plotu nadruhou stranu. Udělal jsem pár rychlých kroků, abych ji obešel a dostal zpátky. Začala zdrhat, tak jsem se na ní vykašlal, zahnal ty zbylý dvě a volal majiteli, protože tam nikdo nebyl. Za chvilku přijel a na několik pokusů za pomoci synka jsme ji zahnali. Moje holky by ještě na 5 metrů koukali, co se děje a určitě by nezdrhaly, jsou i na cizí lidi docela zvyklý a nikdo jim neubližuje. Tím nechci říct, že jim u souseda někdo ubližuje, ale nejsou zvyklý na těsnější kontakt s lidmi.
Hhippie, i když jednu nebo dvě jalovičky vypustíš do ohrady, tak když jim občas přineseš nějakou dobrotu, tak si rychle zvyknou. Čím jsou mladší, tím rychleji.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak jo. To zni nadejne. Dekuji velice za podporu ;)
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Hhippie »

Pamatuji si na tu fotku. Prave jsem si rikala, ze bych to zkusila nejak nakombinovat s ovci alespon. Pak jsem si ale rikala, jestli nezacne beran blbnout, kdyz bude od ovci... nejak bych to zkusila vymyslet. Jedno tele by mi samozrejme stacilo :usmev:
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Lisbeth »

Já už to sice nemám v živé paměti, ale krávu jsme taky měli jen jednu, jeden čas prý dvě, ale to jsem nebyla ještě na světě, tže ruku do ohně za to dát nemohu, prý to bylo krátké období, dvě dojné krávy byly moc, tak se ta jedna odvezla na jatka a nechala se jen ta původní, co vím, tak se dožila docela vysokého věku, byla fixovaná na lidi a když jí odváželi na jatka, tak nechtěla vůbec jít, jak byla zvyklá celý život na jednom fleku. Všechna velká zvířata jsme vždy měli po jednom, což chápu, tenkrát mít 2 krávy a 2 koně to už by byl docela luxus, na to každý neměl a hlavně ta dřina kolem, když bylo všechno růčo bez traktoru, chápu to. Samozřejmě jak je to teď nevím, teď se daleko víc řeší wellfare, dřív se ani nevědělo, co to slovo znamená :vytlem: Ale vzhledem k tomu, že neplánuješ dojnou kravku, ale tele na výkrm, to je jiný level, nebude "na živu" tak dlouho a kámoše ovce může mít :souhlas:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ještě jedna věc.
Radši bych začal s jedním a za rok se uvidí jak vyšla sezóna, kupovat seno pro dobytče za aktuální peníze se nevyplatí, a tele v růstu se umí nadlábnout :udiv:
Moje Jůla je na babičku děsně zlá :vytlem: nechce ji pustit ke žlabu :vytlem:
čeká na ní už u vrátek jak se jí nosí zelený, funí a nechce od nich uhnout jak se na to těší :))
pro mně sranda - pro mamku menší :nesouhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od MalyNomad »

Ja bych po svych zkusenostech vubec nepocital, ze zvire svou dobrotou ochocis a ukecas. Ce v nem vidis kdyz ho kupujes, to v nem uz je. Prikladu mam moc. Ochocoval jsem beranky na vykrm, meli ohradu primo na dvorku a neochocili se ani o kousek. Pak jsem koupil jehnice frisek, pustil je na velkou pastvu a byly hodne a kontaktni i bez ochocovani. Pak jsem zase ochocoval kenty, jedna z deseti se dala chytit, do ctyr let jsem se vsech zbavil, nakonec povaha je duvo proc jsem u zwrtblesu...

Zpatky ke kravam. Koupili jsem cernostrakatou kravu s prvnim teletem. Plasila se a bala se me, zenskych se tolik nebala. Ale vpodstate se neochocila. Navolno i po par letech byl problem ji chytit, musel jsem ji chytit u kyble, nebo zahnat do rohu. Kamarad poridil tele highlanda a to je miminko hodne, protoze ho nasel po porodu prochladleho a tele nebylo nikdy ve stade. Ale stejne je opatrny a rozmysli se nez prijde.

Tak jen abys nedoufala ze divoke zvire ochocis, opravdu radej rovnou klidne kusy.
Think out of the box!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Hhippie »

Diky Ondro za zkusenosti.
Sama jsem uz mela v ruce “par” koni, tak vim, jak blbe se pracuje s plachymi utekovymi zviraty. To bych fakt dobrovolne nechtela...
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od MalyNomad »

Ted pri porazce jsme zjistili ze mela nekolik zahojenych zlomenin zeber. U nas se to urcite nestalo, byla sama s telaty a zadny uraz nemela. Takze tipuju ze ji mlatili ve stade z ktereho pochazela (byla ve stade masnaku navolno). Tak proto byla mozna lekava.
Think out of the box!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů