Chov masného skotu

Vše o chovu skotů...
Odpovědět
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

Ahoj všichni,
tak jsem se trochu rozepsal, doufám, že to bude zajímavý počtení.
https://www.malochov.cz/kb/viewarticle?a=27
Připomínky dotazy sem, když chvilku počkáte, admin přidá do článku i nějaký fotky
Pavel :PavelIV:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Tedysek »

Uzasny clanek. Dekuji za nej. :)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

Před dvěma roky jsme byli na dovolený na malý mléčný farmě ve Slovinsku. Pán otevřel dveře do dojírny a první holky nastoupily samy, pak některý paní popoháněla. Těšily se asi na granule, co dostávaly při dojení.
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Janina »

Nejen skvělý článek, ale hlavně výborná práce, cos za dva roky dokázal na pár hektarech zanedbaných pozemků. Klobouk dolů před tebou, Pavle.
Tvoje zvířata se mají báječně. :slunce:
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od MartinR »

Rád bych se zeptal na Váš názor.
Chtěli bychom si vykrmit pro sebe buď býčka nebvo jalovičku - představa je zabýjet cca v roce až roce a půl - nejde nám o ekonomiku ale o kvalitní hovězí, které máme moc rádi :blazen: Kupovat chceme mladé cca 10-14ti denní tele které chcem odchovat na mléčné náhražce a starteru plus následně seno, pastva a příkrm výlisky lnu, ostropestřece, řepky, slunečnice, maku...(mám zdroj z lisovny olejů)
Teď řeším dilema - mám tedy tři možnosti: buď o kamaráda koupit býčka křížence Holštýn a Čestr, nebo pak další možnosti jalovičky křížence Angus x Holštýn nebo Belgické modré x Holštýn.
Co myslíte bude pro mě lepší varianta býčka nebo raději ty polomasné jalovičky. Jalovice asi porostou méňě ale nevím jak naopak zapracují otcové masných plemen na té rychlosti růstu.
Dál se chci zeptat jestli je už v takto mladém věku znát rozdíl v povaze býk versus jalovice - přece jen s chovem začínám a tak abych se otrkával na něčem potenciálně klidnějším (samozřejmě chápu individuality) Zároveň chceme tele mít i na pastvině tak aby nebyl problém třeba s přístupem. Kdy tedy býk začíná být býkem? :otraveny:
Pak ještě jeden dotaz, myslíte si že je možná společná pastva resp. soužití boho jednoho telete společně s ovcemi, pokud budou na sebe od mala zvykat?
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od MartinR »

Cena těch tří variant telat co jsem psal je plus minus stejná - 65-70kč/kg Kravku momentálněš určitě nechci - chci si to prvně taknějak nanečisto takto vyzkoušet. Mlíko mám taky možnost čerstvé ale tam už ta cena samozřejmě je jinde 4kč vs.12kč./litr a pak i ta přípava je u toho sušeného podstatně snažší... :blazen:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak Martine, s tímto vlastně nemám žádný zkušenosti, takže většina z odpovědí bude jen z toho, co jsem vyčetl. Býka jsem měl půjčenýho na měsíc, asi šestiletýho plemeníka Simentála, ale všichni o něm říkali, jak je hodnej a byl. Ale to je něco úplně jinýho, než nudící se osamělej puberťák. A první dva býčky jsem v sobotu prodal ve věku 6-7 měsíců, to byli ještě klidní, ale už se občas přetlačovali. Každý zvíře je jiný, ale pravděpodobnost klidný jalovice je o dost větší, než klidnýho bejčka. V chlívě na řetězu by to asi bylo jedno, ale venku na pastvu já bych radši jalovici, i když i ta může být divoká, ale ty moje do roka byly úplně v klidu, nějaký souboje o pozici ve stádě začaly až po 1,5 roce. Vlastně když srovnám ty moje mladý holky v půl roce, tak byly o něco klidnější, než ti býčci. S těmi výlisky fakt nevím, ale když to bude chutnat, proč ne.
U těch kříženců je to hodně o konkrétním kusu, co má z mámy a co z táty. Já mám stádo 10 polovičních sester (po otci) a každá je jiná jak vzhledem tak povahou, některý si docela podobný jsou, ale rozdíly jsou velký. Teoreticky býček Holštýn/Straka poroste asi o něco rychleji, než ty jalovice, ale asi to žádnej dramatickej rozdíl nebude, protože Angus je hodně ranný plemeno, tzn. roste rychleji než ostatní v prvním roce života, Belgický nevím jak z rychlostí, jsou to takový kulturisti mezi skotem. Rozdíl bude v mase, Angus dělá "mramorovaný", tj. tuk ve svalu, ty ostatní tuk budou mít víc pod kůží a libový maso. Maso má od Anguse víc tuku, tzn. lepší chuť, ale nic pro dietáře. Ale fakt ta jalovice může mít stavbu těla po mámě holštýnce a bude to horší, než ty ostatní. Vloni v květnu jsme se byly podívat v Pojedech na výběru plemeníků, tak nám tam chlapi ukazovali asi týdenního býčka Belgickýho - nejskutečný hovado, moji býčci tak velký byli ve 3 měsících a zdaleka ne tak nasvalený - narozen samozřejmě císařem.
Ale s tím mlíkem je to fakt hodně práce, nebylo by lepší si vzít z kravína odstavený od mlíka, tak ve třech měsících. Přeci jen v kravíně snad dostanou normální mlíko a už bude mezi jednotlivými kusy vidět, který jak roste, když jsou krmený všechny stejně. Jasně bude dražší, ale já bych to asi chtěl radši takto a tu kříženku Anguse, protože to maso mi fakt chutná o dost víc.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak ještě přidám odkaz http://www.cschms.cz/
vlevo na liště kousek níž jsou plemena, to se rozklikne a je zajímavý si přečíst charakteristiku, prohlídnout fotky (pokud neznáš) a taky uzávěrky KUMP, tam je spousta zajímavých údajů, hlavně se z toho dá vyčíst průměrná rychlost růstu danýho plemene. A porovnat si je (za předpokladu, že matky jsou stejný H). Ještě pohledám, někde budou ty údaje z KUMP (kontrola užitkovosti masných plemen) pro všechna plemena.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od MartinR »

Moc děkuju za podněty a rady. :souhlas:
Nakonec jsem si dneska dovezl jalovičku co má dneska přesně dva měsíce, kambinace Limousin x Čestr. Byli jsme se dopoledne s manželkou podívat u chovatele a vybrali jsme tuto - měl ještě kombinaci Simentál x Čestr ale tadle se mi zdála taková klidná, narostlá a tělem dost do masného typu - zkrátka láska na první pohled :srdicko: No mamželce se líbyla ta druhá, že je taková čilá a dotěrná ale tak jsem se jí snažil vysvětlit že by to mohlo být do budoucna na škodu... :hrabeti:
Každopádně když jsem pro ní odpoledne dojel a vyzvídal čím jí přesně krmí a jak, tak mě překvapilo, že už skoro vůbec nedostávají mlíko, granulí taky jen cca dvě hrstě denně a jsou už skoro jen na seně a šrotu - chtěl bych jí ještě postupně trochu toho mlíka dávat - doporučoval mi chovatel naředit s vodou aspoň ze začátku. No příště asi fakt radši od úplného mala abych si rozjezd pohlídal sám - bývalím majitelům holt úplně o to aby rychle rostli nejde. No ale jinak je pěkná né?
20190208_183613.jpg
Přílohy
20190208_183940.jpg
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

tak s radou jdu pozdě :vytlem:
já bych zkusil křížence BM. To jsou obři.
doma mám přitom jedno z nejmenších plemen, pravdu mají ti , kdož praví, že tele má vyrůst pod krávou :souhlas: , mléka sice máme pomálu, ale Biftekovi sakra svědčí, je mu šest týdnů, krásně si přižírá, dovádí s kozlem, ťuk ťuk ťuk bez náznaku zdravotních potíží, když si vzpomenu na teletník a ty vodnatý průjmy - FUUJ !!!
po tom, co jsem v loni na lahvi dokrmoval kůzlata a přečetl jsem si složení MKS tak mě ani nenapadlo si to u telete zopakovat
ve výsledku co do charakteru je jedno, jestli máte doma býčka nebo jalůvku, až s tím bude cloumat puberta tak člověk musí počítat, že nějakou koupí
býčci většinou rostou lépe, pro domácí potřebu jalovička bohatě postačí, vynahradí to menší cenou a měkčím chováním
:dad:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

Martine, teoreticky je to nejlepší kombinace(polomasný s masným) ale mně přijde malinká, ale asi jsem zvyklej na menší značky :usmev:
Tak přeju, ať se daří
:krava:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od MartinR »

Tak dneska jsem jí zvážil a má cca 74kg. To je asi míň na dva měsíce co - ale byla v kotci společně asi s cca 15 dalšíma kusama a byla z těch větších. Jsou nějaký orientační hodnoty kolik by cca měla v průměru v danném věku mít nebo kolik denně přibírat - samozřejmě chápu že bude rozdíl v plemenech a kombinacích, řekněme u Čestrů?
Tak snad se mi jí podaří trochu rozjet a nastartovat růst když jí budu dávat ještě mlíko (rozhodl jsem se že budem kupovat jen kravské) a bude mít ablibidum startér.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

Porodní váha mohla být kolem 35kg, no a každý den jalovice tak 0,7 kg, býček kilo. 60*0,7= 42 + 35 porodní=77 kg. Mohlo by to být lepší, ale myslím, že v pohodě. Jinak je to v těch tabulkách, vlastně to z nich jde dopočítat, jak jsem dával odkaz.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Biftek je pěknej nenažranec ! Mlíko nám skoro nenechává. U huby věčně bílá pěna.

Obrázek
Obrázek
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak jestli mlíko moc nepijete a neprodáváte, je to dost práce na to, aby se lilo praseti. To se dá vykrmit i jiným žrádlem. Jen, jestli máte dost pastvy, kojící a březí kráva, to bude spotřeba píce asi jako 7 ovcí. Když jo, tak s tím bude určitě míň práce a užitek z telete taky větší, zase se něčím musí dokrmit čuník.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Tedysek »

Mastnacku neni to skoda? Domaci mleko, syry a z telatek maso? Ja bych ji pryc nedavala pokud neni problem ji uzivit.

Skoda ze nemam louku. Brala bych hned. ;)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Janina »

Eliško ono je třeba, aby se tím někdo zabýval denně, prodejem mléka, zpracováním na tvaroh, sýr a prodat to. Je to kupa práce. A Mastnáček chodí do práce.
Dnes jsem sem nahlédla, říkala jsem si furt masný skot nechovám, nepolezu jim tam. Ale je to krásné vlákénko. A ty fotky! Parááááda pánové. :souhlas: :krava: :byk: :279:
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Tedysek »

Jani ja nemyslela prodavat. :)

Mastnacku a jaky zvire nepotrebuje kazdodenni peci. ;)
Me osobne to dojeni celkem chybi. :)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Janina »

Pak bys výrobky musela rozdávat :) Myslím, že od jedné krávy nemůže rodina sama vše spotřebovat.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od oreb1 »

Tedysku, za rok bys byla ráda, že máš pár dnů bez dojení. Je s tím hodně práce, ale mít krávu a neprodávat mléko není moc obvyklé. Není to velké papírování a lidi si zvyknou chodit klidně i navečer v určenou dobu. Nebo se jim dá dovézt při cestě do práce do města. Kráva si na sebe vydělá a zbyde mléko pro rodinu. Já přes zimu, když nemám kozí, kupuju jedině nepasterované mléko od jerseyek. Když nebylo to, nekoupila jsem nic, dokud jsem neměla vlastní. Právě mléko jerseyek je pověstné, je moc dobré, vůbec ho nepoužívám na vaření, ale jen začerstva.
Jenže jeden člověk nemůže dělat všechno, je toho moc, to vím moc dobře podle sebe. A to nemám malé děti.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů