Chov jedné krávy

Vše o chovu skotů...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Marion108 »

Jo pry krava s volnym pohybem nadoji min jak tak uvazana u zlabu...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Kostey »

u nás v kravíně je vazné stání. Přes léto se krávy pasou a zahání se a vážou se jen na dojení. A mnohdy se jim z úvazu prostě nechce, prostě se musí vyhnat ven a pak když se zahání, tak je to zas úprk domů, na to jejich místo.
Podle mě nejsou vazná stání tak špatná jak vypadaj, ale je potřeba, aby v tom případě se neflákala práce okolo nich, častokrát se kydalo, dost nastýlalo slámou a aby s krávy čistily. To jsou ale manuální činnosti, které dělají lidé. A co dělají lidé je drahé. Volná stání budou vždy levnější na práci.
I dojení robotem je levnější. To celé s sebou ale nese i ty negativa, že když se kráva na ošetřovatele jen divně podívá, tak on už ví, že je něco v nepořádku a hned se to dá řešit. V moderních stájích jsou sice čipy na kravách, váhy hlídající jejich hmotnost a případné hubnutí z jakéhokoliv důvodu je počítačem nahlášenéo stejně tak, jak neobyklý propad nádoje. Ale prostě jsou pak krávy fakt jen stroje na mlíko, nikdo je nepodrbe, nepomazlí... :nene:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Janina »

Jo jo zlatá střední cesta. Podle situace a možností udělat pro zvíře to nejlepší. :souhlas:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od oreb1 »

Vím z vyprávění, že se s krávou chodilo na pastvu. Jako se chodí venčit psy nebo já chodím s kozami, vzaly děti krávu na provaz a šly. Tam pak byl hnůj rozptýlený po krajině a kráva nažraná zeleného. Než nasekali krávě, trvalo to taky dost dlouho, možná stejně dlouho jako ta pastva.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jsme v témátku o jedné kravce, a jedna nebo sto kusů, to je jak nebe a dudy! Je mi jasný, že když člověk doma bude mít jednu, udělá pro ní první poslední, než zaměstnanec VKK, co jich má na starosti 200ks. I když, kdybych to měla vztáhnout na sebe...ohlédnout se za tím, jak to dělal můj děda a jak bych to potenciálně mohla dělat já...Myslím, že bych se asi od něj moc nelišila, protože všechno stíhat při zaměstnání, to prostě nejde...On i babička, stejně jako moji rodiče a nyní já, všichni jsme měli (máme) normální civilní zaměstnání a upřímně, dojnou krávu bych dala na řetěz, protože ráno dojit a před tím jí lovit někde ve výběhu, který mi (bohužel) ani na stáj nenavazuje, to samé večír, když člověk přijde urvaný z práce a ještě k tomu v zimě ve tmě a ve sra*kách, tohle bych prostě fyzicky nezvládla, ale přijít ráno do chléva, stáhnout hnůj, umýt jí, podojit a nakrmit, vše pod střechou, s tekoucí vodou a elektrikou v jakémkoliv počasí, to bych dala levou zadní :souhlas: A ano bylo by to na úkor welfare kravky a pro moje pohodlí, to je bez debaty! Kdybych nemusela vydělávat, byla rentiér, či pracovala z domu asi bych přemýšlela jinak, ale práce 8,5h + 1h cesta tam i zpět, domácnost a hospdářství tímto stylem? Nejsem super žena :))
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Milanhájenka
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2019 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Milanhájenka »

Já praktikuju obé. Ráno dám příkrm, podojím a holky ven na pastvu. Večer domů, nakrmit a podojit. Dámy parkujou na svoje místa bez problémů, jen v případě říje nějaká blbne.
Tykání prosím
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Milane, to zní dobře, tže holky máš ráno nachystaný ve chlévě, pak jdou ven a lovíš je až odpo, podobné jako u koní, jen je tam navíc to dojení :vytlem: ! Prima, kolik jich máš?
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od oreb1 »

Myslela jsem si, že když krávu zavoláte, přijde, když je venku. Že se naučí přijít na dojení ráno a večer znovu, třeba za něčím dobrým. Když má člověk jednu nebo jen pár. Kozy to tak mají, usuzovala jsem z toho.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od oreb1 »

Kráva byla ve stáji, ale na pastvu chodila, aby se jí nemuselo sekat. Asi když přišly děti ze školy, šly na pastvu. Takže to byl takový kompromis, hnůj měli a kráva se dostala ven. Nepotřebuje být na pastvě celý den, stejně většinu času pak někde proleží. Naučí se, že když jde ven, má žrát a přežvykuje po návratu, když si lehne.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Marion108 »

Nektery superdojnice na vystave v Brne byly taky kost a kuze... moje koza je jedna v dojne sezone vzdy na kost, da vse do mlika at krmim cokoli... :nevim: nemusi to byt vzdy jen ve spatne peci...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Mastňáčku, podobně to bylo i u nás - ze předu krmení, zezadu hnojení :vytlem: Já jsem v tomhle taky trochu zastaralá, uznávám...Jen si prostě nedovedu představit, že někdy v prosinci se brodím sra*kama dobrých 300m do výběhu, ráno za tmy, večer za tmy...Ona kravka se na jméno naučí a za člověkem jde, zvlášť když je sama, ale vidím to u kobyly - přijdu, ona leží, vzbudím jí, mluvím na ní, než ona to promyslí, jestli jako vstát jóó nebo néé, pak jí dotáhnout zpět těch 300m do chlíva, umýt, podojit a zas jí táhnout zpátky na výběh, vše na vodítku a ohlávce jako toho koně...to abych vstávala ve 3 ráno a myslím, že by mě to hodně brzo přestalo bavit, jasně teď je to romantika, je dlouho vidět, rána krásná, že to člověka tahá z postele, ale u nás na Vysočině zima trvá min. 5 měsíců, kde kvetou stromy, u nás teprv taje sníh a s tímhle nic neudělám, zvířata mám ráda a kravku bych si přála, ale nechci se stát otrokem svého koníčku a vydělávat také musím :souhlas:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak ono mit dojne zvire neni uplne konickem. Je to predevsim denni rutina ktera omezuje nejen majitele,ale v mem pripade i celou rodinu.
A nejen podojit,ale hlavne zpracovat mleko a to je casove narocnejsi nez samotne dojeni.
Casove narocnejsi pro me je treba obstarat 50kraliku nez namichat si smes a podojit 5koz,ktere z pastviny chodi na zavolani. Dojim rucne.
Svym zpusobem je otrokem kazdy sveho zvirete,pokud je na nem zvite zavisly,at uz v podobe dojeni,nebo krmeni, kdyz nema moznost si obstarat na pastve krmeni samo.
Uživatelský avatar
Milanhájenka
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2019 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Milanhájenka »

Lisbeth píše: 25 čer 2019 11:19 Milane, to zní dobře, tže holky máš ráno nachystaný ve chlévě, pak jdou ven a lovíš je až odpo, podobné jako u koní, jen je tam navíc to dojení :vytlem: ! Prima, kolik jich máš?
Jak píšeš, jen je nelovím. Jak slyší vrata od chlíva, tak běží domů úprkem a pokud se v danou hodinu o pár minut opozdím, tak to začne koncert. :vytlem:
Momentálně mám dvacet tři dospělců.
Ale k tématu, když jsem ještě za dob dinosaurů začínal, tak to bylo s jednou jalovičkou a nemyslím, že by o samotě strádala. Byla sice na pastvě i s kozama, ale pásla se od nich stranou a kámošem jsem jí byl já, když jsem za ní zavítal na "pokec" :vytlem:
Tykání prosím
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Jamarov »

A dojite Milane? Asi jsem prehledla jake mate plemeno,urcite jste to tu nekdy psal :stydim:
Sama jsem desne zvedava jaky bude rozdil oproti kozam.
Uživatelský avatar
Milanhájenka
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2019 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Milanhájenka »

Ano, dojím. Alespoň zatím, taky se může stát, že se jednou s mlékárnou dobře nedomluvím na ceně a bude po srandě. :usmev: Mám čestry a většina je šmrncnutá cca 30% redholštýnem.
Tykání prosím
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak to si vubec neumim predstavit,co s mlekem? :udiv:
Nedaleko od nas maji Holstynky,kdyz mi pani vypravela jak to funguje s mlekarnou....alespon s tou jejich,klobouk dolu.Nejen prace ,ale i nervy...
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jamarov, myslím, že jsi uhodila hřebíček na hlavičku - je to omezení nejen majitele, ale i celé rodiny, která by v mém případě byla rozhodně proti, vím, že bych byla na vše sama, tedy je mi jasný, že bych dřív nebo později padla na hubu, nehledě na to, že takové množství mléka bychom v rámci rodiny nebyli schopni ani zpracovat, to je další věc...A že bych odešla ze zaměstnání a založila podnikání na jedné krávě? Já nevím, jde to vůbec? :)) Asi ne...Ale Hhippie má masné plemeno, tam je situace zcela jiná - vykrmit, vykrvit, sežrat - tohle by možná nebyl problém ani u nás :)) Přeci jen ta masná plemena jsou oproti dojným "méně údržbová" :souhlas:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Jamarov »

Ja ani nevim jak jsem toho docilila :stydim:
Chtela jsem kone,aby tchanuv hucul nezustal sam,kdyz mu na podzim odesel partak :plac: Nakonec jsem tak dlouho otravovala az muz douhlasil a rekl-kup si kone,kravu nebo osla me uz je to fuk :otraveny: Tak muze byt rad,ze jsem nechtela osla :))
Omezeni jsme dojenim koz stejne a nejen tim.
Uz neni cesty zpet. :mrk:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Jamarov »

No vidis...a stejne si tady,mas ovce i kravu : A hospodaris. :vytlem:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od oreb1 »

Nepatří to zrovna sem, ale tohle je chov jednoho daňka ve stádu krav. Proč by měl být sám, když se mu daňci ztratili?
https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/d ... v-40292440
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů