Chov jedné krávy

Vše o chovu skotů...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Hhippie »

Víceméně jsem to s místními zkušenými chovateli již probírala individuálně, ale když jsem toto téma zadala na internetu, nic na mě nevypadlo. Že by se lidé báli skrze ilegalitu tohoto počinu - držení stádového zvířete v jednom kusu...?
Ráda bych načerpala co nejvíc informací, ať jsem připravená “na všechno”.

Každopádně:
zvažuji koupi 1 ks mladého hověziho dobytka (jalovice) z důvodu, že mám plochy, které nestíhám obhospodařovat (jelikož nemám koně, kteří to dříve spásali), nemohu sehnat techniku, která by mi to byla schopná posekat a usušit, je toho necelý ha, takže ručně nee a už je to částečně přerostlé ... a v zimě mám velkou odpadovost od ovcí z toho, co se jim zdá moc hrubé, takže by to dožírala kravka.

Výběh je v elektrice - 3 pásky cca 40 - 80 - 130 cm, necelý ha slušné travnaté pastviny, přístřešek, voda, liz...

Prosím o postřehy ohledně výsě zmíněného. Co vás k tomu napadá. Negativní i pozitivní. Myslím, že nebudu sama na světě jako držitel jednoho kusu skotu...tak věřím, že někdo z vás nějaké zkušenosti mít bude.
Předem děkuji.
Přílohy
441F9F8D-1D23-4BC3-9446-12FC6688CF49.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
nitraner

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od nitraner »

Před více jak 40 lety jsem chodíval o prázdninách pást krávy. No spíš zavazel pastýři. Ráno po dojení se krávy vyhnali z kravína, a sli přes vesnici na louky. Skoro s každeho domku se přidala kravka. Na spatečni cestě se zas oddelili.
Ne každý si mohl dovolit vice krav. Takže lidé je měli i po jednom kusu.
Hhippie, asi bych si těžkou hlavu nedělal.
Oradník maš předimenzovaný, co jsem viděl po okoli, tak nanejvýš dvě lanka, videl jsem i jedno a stačilo.
Krava neni ovce, nepodleze. A přes kůži je daleko vnímavejší vůči elektrice, než ovce přes vlnu.
:nitraner2:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Janina »

Místní chovatel mastnacek má jedno lanko :blazen: A stádo dvacet kusů i býk je v něm. Respektují bez výjimek.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Janina »

Místní-kostelecký- chovatel masného plemene krav , masňačky. Omlouvám se za to, že jsem vás popletla.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Hhippie »

:)) Jani, Ty me dokazes pobavit :vytlem:

Ano, to vim, ze kravy mnohdy drzi ve velmi symbolickych ohradach. Ale to jsou kravy, co maji sve druhy u sebe, tedy jsou stado, tedy dokud maji, co zrat a pit, nemaji potrebu odchazet... ta moje by nemela to hlavni - kamarady sveho druhu. Tedy minimalne dobra ohrada by bodla. A predpokladam, ze pasky by nastvanou kravu tak jako tak nezastavily :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Rozběhnutého dobytče zastaví jen kulovnice !
Naštěstí je dobytek většinou klidný.
Jak to mám doma jsi viděla.
Je to lepší než to z čeho pochází.
Nejsem si jistý, že by se musel dobytek chovat jako ovce a kozy ve více kusech. Když tak ti jich několik půjčím :))
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od PavelIV »

Taky myslím, že z úředního hlediska je kráva povolená chovat samostatně. Dvě by byly lepší, ale jedna taky není problém. Jak jsi říkala, s jednou ovečkou nebo třeba beranem by to sice nebylo ideál, ale v pohodě. A ještě bys měla třeba berana zvlášť od ovcí a pustíš ho k nim, až budeš sama chtít. Ale asi to chce jen jeden kus ke kravce, jak budou dvě ovce nebo berani, tak s ní kamarádit nebudou.
Ohradník je v pořádku, ony ho nejdřív zkusí tím vlhkým mulcem a to je slušná pecka i když tam moc voltů není. Už to řešíš až moc, informace máš, tak už nějakou přivez (radši ne březí) :)) Jak řekl někdo moudrej "zkušenost je nepřenositelná", prostě si to musíš zkusit :usmev:
Občas jí dej nějakou dobrotu do kyblíku, ať ji máš jak přivolat, nebo přivést, kdyby se náhodou někam zaběhla.
Známýmu se 2-3 týdny potulovaly po lesích dvě skupiny dohromady 13 jalovic, jednu bandu zahnali do nějakýho dvora asi 6 km od statku a druhá přišla sama až ke svý domácí ohradě :vytlem: Asi jim došlo, že ten domácí komfort v lese není :))
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Hhippie »

Ja vim, ze to moc resim.
Sbiram informace, kde se da.
Mam z krav respekt. Pro me je to velka neovladatelna hromada masa s vlastnim mozeckem, navic placha. A tak si nechci pridelat mnoho starosti (hlavne v zavislosti na sousedech... ono je neco jineho takove veci “zkouset” nekde na vsi, kde jsou lide zvykli, a neco jineho v chatove osade plne Prazaku na duchod, u koleji...). To, ze budu mit dalsi zvire na krku mi neva, ale bojim se o bezpecnost. To je vse.
A kdyz jsem svuj napad volala kamaradovi - chovateli cirka 40 ks AA, tak rekl, ze vetsi hovadinu ode me neslysel. Ze krava bude porad rvat a ze bude zdrhat, kdyz nekde v okoli uslysi zabucet jinou kravu a ze at se na to vykaslu. Tak me vyplasil...to je vazne to posledni, co bych potrebovala :mrzimeto:
Je mi jasne, ze nez si zvykne, hlucna byt muze, ale prave predpokladam, ze behem par dni pochopi situaci a uklidni se a budeme to spolecne zvladat...
Mno, tak jo, kamaradi. Moc dekuji. Jdu objednat vlek, at ji mam pozitri jak dopravit Drzte palce :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak to se pak konečně přijedu podívat :vytlem:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Berrynator »

kamarád chová již několik let kromě ovcí i jednu krávu, která je víceméně celý rok na samostatné pastvině, žádný zvláštní problém nikdy nehlásil, je ale pravda, že kravka má každý rok tele, které nechává pod krávou skoro celý rok, takže ve finále sama vlastně moc není, občas dělá společnost krávě i plemenný beran, když ho potřebuje oddělit od stáda
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od PavelIV »

Přesně tak, kráva není mazlivý zvíře jako kůň, pes nebo kočka. Nechá se hladit, ale žádná to úplně nevyhledává, jen si zvykne a dovolí to. Když nechce odejde :usmev:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Hhippie »

PavelIV: Ted ses upsal verejne! :vytlem: :cert:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Dovolím si nesouhlasit s Pavlem IV.
Když si na mazlení zvykne tak si ho následně i vynucuje. Jsou to vtěrky. Velký :vytlem:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Hhippie »

Asi jak ktera. Proste uvidime. Myslim, ze ze sekci “Co mi dnes udelalo radost”, nebo “Kdyz se nedari, tak se nedari” budete informovani :stydim:

Kazdopadne dekuji za informace a nazory. Moc si jich vazim! :ruzicka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Marion108 »

Potkala jsem za zivot par krav, jalovic i byku, kdyz jsem byla mladsi nekdy v puberte, tak jsem na huculovi jezdila past stadecko o asi dvaceti kusech plus odchov... co jsem s nimi byla v kontaktu, tak je to kus od kusu. Temer vsude, kde byli kone, byli i kravy a nektere si prisly pro podrbani, podle mne ochocit, obzvlast mada jde... mela jsem takovou oblibenou jalovicku, rada mi zuzlala ruku a nechala se drbat a to byla ve stadu... :nevim: Naopak byk, kdyz utekl a ja ho mela zahnat se byl schopny postavit i proti konovi... to nebylo prijemny...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od PavelIV »

:dad: měl jsem napsal "žádná z mojich" :vytlem:
Jak psáno, každá má jinou povahu, jako lidi
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Hhippie »

Kdyz tak tady na ni koukam, tak nevim, jestli to dam, nechat tu jen jednu... jestli to dam psychicky ja, ne ona :ajeje: navic ma od majitele i jmeno... a je desne mila a kontaktni. Tak si fakt vubec nemyslim, ze tohle zvire pujde porazit... :nene: No nic...to predbiham... kazdopadne uz ted lovim na internetu, za kolik poridit levne z okoli jeste jednu jalovicku :)) achjo
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Janina »

:)) diagnoza=chovatel. (chovám s láskou) :vytlem:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od oreb1 »

Není to úplně k tématu, ale jak píše Marion, taky jsem potkala za život pár krav. A volů :prekvapeni: .
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani...je to tak! :stydim:
Ale za tohle si muze manzel sam. Nemel to iniciovat :vytlem:

Na druhou stranu... znas to... to je to pocatecni nadseni... (samozrejme kez nevyprcha... :andel: )

Asi pojedu domu, konecne se naobedvat. Krava ma co pit a objevila, ze i tady se da ta trava zrat, tak uz me asi na nic extra nepotrebuje.. leda bych prisla s kyblikem peciva zas :))
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů