Včelí bodnutí - otok a zánět

chov včel a rozličného hmyzu
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí bodnutí - otok a zánět

Nový příspěvek od čobanak »

a máte ňegdo zkušenost s ťím,že bi ovce na pastvje sňedla včelu,otek jî krk a následňe chcípla?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí bodnutí - otok a zánět

Nový příspěvek od Hhippie »

Jak jsi na to přišel?
Každopádně čistě hypoteticky by se to stát mohlo, ne? Navíc mnozí hospodáři nemají kapacitu takovéhle věci zkoumat, když najdou druhý den v létě již nafouklou ovci...takže je to prostě úmrtí na neznámou příčinu.. :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí bodnutí - otok a zánět

Nový příspěvek od čobanak »

právje že se mi to stalo.otok bil dobře viďitelnej,ale nevim,jestli od včeli.to je spekulace.ale chcipla až 3.den asi.jenže mojí ženu bodla včela nad oko.stalo se to ráno,nateklo jí to trošku,ale přez noc jí to pak nateklo,že na oko neviďela.muže to pracovat
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí bodnutí - otok a zánět

Nový příspěvek od Hhippie »

Hele, otok podsaničí je také od masivního začervení. Může se “vyloupnout” během pár dní a ovce na to klidně i chcípne, pokud se obratem řádně neodčerví. I vizuálně mohutná zdravá ovce, pokud se sejdou další věci (oslabení imunity, atp.). Takže jestli vycházíš z toho, že měla “oteklou hubu”, tak to vůbec nemuselo být štípnutí... :promin:
Přílohy
39FE77A9-1D5C-4C8E-964D-CA5D5F44AB2B.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí bodnutí - otok a zánět

Nový příspěvek od čobanak »

aha!tak ďík,hippie.to mňe nenapadlo.v kvjetnu jsem odčervoval helmigalem a tohle se stalo v léťe. :mrzimeto: :udiv: :otraveny:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí bodnutí - otok a zánět

Nový příspěvek od Profesor1 »

Pozor i na klíšťata přisátá v krční oblasti. Může jich tam být přisátých i několik.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí bodnutí - otok a zánět

Nový příspěvek od čobanak »

to nebil ten případ,ale ďekuju za upozorňeňí
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí bodnutí - otok a zánět

Nový příspěvek od Hhippie »

Čobanak: tohle bylo taky focené v létě po jarním odčervování. Totiž... to byla jehnice, co jsem si chtěla nechat dorůst, ale na konci února jsem jí dala do stáda a beran jí ještě stihl obskočit. Takže byla mladá a nějak se to sešlo, s porodem a kojením a oddělením od stáda... že se mi prostě takhle začervila a měli jsme to “jen tak tak..” :nevim:
Je z ní krásná statná ovce, ale tohle nás vyškolilo...
A to, jak jsem začínala s walliserkama, které jsou náchylnější na kdeco (jak jsem se shodla s vícero chovateli, jak jehňata chcípají po převozu ze zahraničí, protože děsně špatně snášejí stres, atp.), jsem taky kdysi někde psala.
Ty dokonce během konce zimy (únor?) se “ze dne na den” naprosto rozsypaly a byla jen souhra šťastných známostí a vědomostí, že jsem zvládla uhnat veterináře o podání preparátů, kterými jsme je z toho vytáhly.
Byly normálně u krmeliště, krmím dvakrát denně, takže je mám pořád na očích. Jeden den se začla jedna stranit, ale ještě něco požrala, tak jsem to neměla potřebu řešit.. a druhý den už měla pod čelistí obrovskou tvrdou bouli. Zánět uzlin jako kráva, že už nemohla ani polykat a jen stála a kapaly jí z koutků sliny. Už ani nevím kdy a jak jsem tehdá v rámci této akce podávala odčervovák, ale v téhle chvíli mě napadlo jen to, že musím nutně zaléčit zánět antibiotiky do žíly a podat něco proti otoku, protože jinak se do pár hodin udusí!! Naštěstí měl tehdá někdo nápad, co podat a pak jsem uhnala vetku, která to měla a byla ochotna to píchnout...vytáhli jsme jí z toho ale “za pár hodin tuhá”... druhá to měla hned po ní, ale nestihlo se to rozjet takhle moc, protože jsme to zaléčili odčervovadly dříve.. od té doby, jak se snažím odčervovat kusově a ne plošně (velké nejlépe vůbec), tak tenhle systém aplikuji jen na zwartbly a walliserky prostě odčervuji pravidelně dvakrát ročně. Protože tohle už vážně nechci nikdy zažít! :smutek:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí bodnutí - otok a zánět

Nový příspěvek od čobanak »

hippie,ďík za info.tohle bila silná ovce,asi 4letá,bez poťíží.a nevíš co za červi to zpusobuje?to walliserské kozi mi tak náchilné na stres nepřišli.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí bodnutí - otok a zánět

Nový příspěvek od Jana P. »

Zdroj internet
Anémie a otoky mezisaničí u koz a ovcí


Haemonchus contortus patří mezi nejčastější příčiny anémie a otoků mezisaničí u koz a ovcí. Kromě hemonchózy však existují i jiné příčiny, které je nutno zohlednit a vyloučit, zejména pokud problém přetrvává navzdory řádnému odčervení.

Hemonchóza − nejčastější příčina

Vlasovka slezová (Haemonchus contortus) je parazit vyskytující se ve slezu (abomasu) ovcí a koz. Narušuje sliznici slezu a živí se krví. Při dlouhodobém parazitickém sání krve tělo hostitele nedokáže krevní ztráty kompenzovat a dochází k rozvoji anémie. Kromě nedostatku červených krvinek může nastat rovněž deficit plazmatických proteinů. Bílkoviny krevní plazmy se podílejí na udržování onkotického tlaku a jejich deficit může vést k rozvoji otoků. Hemonchózu zvažujeme vždy na prvním místě v rámci diferenciální diagnostiky anémie, zejména během pastevní sezóny.
Méně časté příčiny anémie a otoku mezisaničí

Trauma

Pokud zvíře ztratí větší množství krve z důvodu zranění a krvácení, může se objevit přechodná anémie i otoky, než dojde ke kompenzaci krevní ztráty.
Kokcidióza

Na rozdíl od hemonchózy vyvolávají kokcidie rodu Eimeria spp. průjmy. Anémie se objevuje pouze při rozsáhlém poškození střevní sliznice. Kokcidióza je onemocnění především mláďat, nikoliv dospělých jedinců.
Motoličnatost

Další příčinou anémie, zhoršeného zdravotního stavu až úhynů napadených zvířat mohou být infekce motolicemi Fasciola hepatica, případně Fascioloides magna.
Paratuberkulóza

Paratuberkulóza, chronicky probíhající nemoc způsobená bakterií Mycobacterium avium ssp. paratuberculosis, se po velmi dlouhé inkubační době (zpravidla 3 roky, ale popsána byla i inkubační doba 15 let) klinicky projevuje jako chronické hubnutí a chřadnutí končící nutnou porážkou nebo úhynem zvířete. Anémie nebývá hlavním symptomem nemoci, ale může se rozvinout v důsledku chronického hubnutí a průjmů.
Nutriční příčiny anémie

Nadbytek i nedostatek mědi v krmné dávce můžou vést k rozvoji anémie. Na předávkování mědí jsou obzvláště citlivé ovce. Dochází přitom k hemolýze a k hematurii. Některé druhy rostlin mohou rovněž způsobovat hemolýzu. Nejčastěji se jedná o kapustu či jiné rostliny z čeledi brukvovitých (Brassicaceae). Citlivé jsou zejména kozy.
Anémie z chronických onemocnění a malnutrice

Jakékoliv chronické onemocnění nebo malnutrice vysilují a oslabují organismus, a to včetně krvetvorby. Anémie není primární příčinou, nýbrž sekundárním stavem.
Otok mezisaničí

Edém mezisaničí se obvykle vyskytuje společně s anémií. Mezi méně časté příčiny rozvoje otoku může patřit masivní lokální napadení bodavým hmyzem, uštknutí hadem nebo obstrukce jugulární žíly, např. abscesem. Zvýšený tlak ve vena jugularis obvykle způsobuje otok celé hlavy. Zvětšení mandibulárních mízních uzlin může být zaměněno za otok.
Terapeutický přístup

Prvním krokem je odčervení a změna pastvy. Pokud problém přetrvává, je nutno vzít v úvahu možnost rezistence parazitů na použitá antiparazitika a odčervit zvíře jiným přípravkem, případně zvážit možnost nadměrně zamořeného prostředí a riziko reinfekce. Pokud jsme si jisti správným odčervením a výsledek parazitologického vyšetření je negativní, je třeba hledat příčinu jinde.
Závěr

Anémie a otoky jsou pouze symptomy, nikoliv diagnózou. Postižené zvíře je nutno důkladně celkově vyšetřit, změřit tělesnou teplotu, zaměřit pozornost na přítomnost průjmu, zhodnotit celkovou kondici, všimnout si případné podvýživy, a především prozkoumat historii antiparazitické terapie jedince i celého stáda.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí bodnutí - otok a zánět

Nový příspěvek od čobanak »

ďík,jano.nemužu viloučit aňi včeli,soused je má hned vedle.v minulosťi pobodali kozi,co bili uvázané blízko úlů a mňeli na krku zvonki.to zvoňeňí včelám vaďilo.u té ovce to ale bilo strašňe richlé!a přitom vipadala dobře.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí bodnutí - otok a zánět

Nový příspěvek od Hhippie »

Čobanak: jak jsem říkala na začátku - těžko takhle říct. Jen jsem sdílela své zkušenosti.
Jani, u mě to vlasovka nebyla. S jinými kusy ani jindy jsem problém neměla... ale koprologii jsem nedělala. Veti jsou ohledně ní rozdělení na půl - že vlastně moc průkazná není... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí bodnutí - otok a zánět

Nový příspěvek od čobanak »

ta ovce mňela pod sebou moc pjekné jehňe.vipadalo to,že má dost mléka a je ok. :nevim:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů