PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

chov včel a rozličného hmyzu
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od Jan »

PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ - Zdeněk Klíma , je to o nemocech a o tom, že není jen Varidol , gabon a pod.


chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od Profesor1 »

:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od čobanak »

Tak snad radši,ať si to nejprv viskoušej ve SŠA.
ClitoLynx
Příspěvky: 15
Registrován: 22 říj 2021 20:27
Dostal poděkování: 30 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od ClitoLynx »

vím, že je to starší příspěvek, ale ten článek v odkazu je tak strašná kravina, že mi to nedá...na YT si najděte přednášku od Dr. Klímy na téma MVP a dozvíte se všechno potřebné, kdyby vás to potkalo
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od Jan »

Přiznám se, že s morem nemám žádnou zkušenost, vyjma posílání vzorků na vyšetření. Podle zdrojů z internetu by měl být mor problém nikoliv včel,ale včelího plodu. Údajně, pokud se odstraní Matka a většina plodu, nechají se vajíčka, tak si včely vychovají matku novou a problém zmizi. Zdroj Malichyn . Pro hovoří i běžná praxe prodávání smetencu s matkou v USA
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
ClitoLynx
Příspěvky: 15
Registrován: 22 říj 2021 20:27
Dostal poděkování: 30 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od ClitoLynx »

Jan píše: 29 kvě 2023 16:33 Přiznám se, že s morem nemám žádnou zkušenost, vyjma posílání vzorků na vyšetření. Podle zdrojů z internetu by měl být mor problém nikoliv včel,ale včelího plodu. Údajně, pokud se odstraní Matka a většina plodu, nechají se vajíčka, tak si včely vychovají matku novou a problém zmizi. Zdroj Malichyn . Pro hovoří i běžná praxe prodávání smetencu s matkou v USA
no a kdybyste chtěl vědět, jak je to doopravdy, tak kouknete na tu přednášku :usmev:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od Hhippie »

Já si pamatuji nějaké onemocnění, kdy se pálily celé plásty z celých úlů :plac: Nevím, jestli to bylo kvůli vápenatění plodu nebo kvůli moru? :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od Jan »

Moru , na vápenateni stačí vyměnit matku.
Jenom ještě k samotnému zamoření, slyšel jsem , ale nemusí to být pravda, že na Moravě jsou oblasti, kde mor není, ale furt to hlásí, aby si ochránili snuskove zdroje před kocovnikama.
Vzhledem k tomu, že ve středočeském kraji mor defakto vymitili plošnými testy, měl je k dispozici, takže veterina pokud by chtěla místo věštění z měli zkontrolovat mor, tak to mohli dávno zlikvidovat. Ale jak jsem psal, není plod, není mor. A včely bez plodů mohou žít i několik měsíců.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já dal odkaz jen pro zajímavost.
Osobně si myslím, že současný "zdravotní" stav včelstev je zapříčiněn šlechtěním na mírnost a nerojivost. Snižuje se tím čistící půd a přirozená očista včelstva.
Pana Klímu si pustím až při dlouhých z zimních večerech.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od Jan »

Abychom se vrátili k tématu, je potřeba se zamyslet, jestli včelař je dnes chovatel a šlechtitel včel nebo klestiků.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
bohemia.gall
Příspěvky: 4
Registrován: 26 kvě 2023 21:16
Dostal poděkování: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od bohemia.gall »

Tak to vždy záleží na každém jak se k tomu postaví. Každý má možnost volby
Porquinho
Příspěvky: 8
Registrován: 25 kvě 2023 11:56
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od Porquinho »

V okolí Jihlavy se pár roků zpět pálily celé včelnice s veškerým vybavením. I jeden velmi vzdělaný a zodpovědný včelař, zkusil co šlo včetně kompletní výměny díla i úlů a musel nové úly znovu spálit a nakonec sám umřel. Když máte poblíž ložisko odkud se to šíří, tak vám asi nic nepomůže. Podezříval se tu jeden egzemplář, který prodával oddělky, pouze množil a množil v černém díle, na včelnici připomínající včelařskou suť.
bohemia.gall
Příspěvky: 4
Registrován: 26 kvě 2023 21:16
Dostal poděkování: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od bohemia.gall »

:promin: jak je možné, že tomu exempláři to nepadá a ještě prodává a ostatním těm svědomitým okolo ano? Není to zvláštní?
Porquinho
Příspěvky: 8
Registrován: 25 kvě 2023 11:56
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od Porquinho »

Zvláštní je pouze, že nic takového jsem neřek.
bohemia.gall
Příspěvky: 4
Registrován: 26 kvě 2023 21:16
Dostal poděkování: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od bohemia.gall »

Tak to se omlouvám, pálení včelnic svědomitým včelařům, kterým to vždycky někdo jiný nakazí jsem si vymyslel.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od PavelIV »

Neřekl, ale mně to z toho taky jasně vyplynulo...
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od Františka. »

Přece by nemohl množit a množit a neměl by co prodávat, kdyby to bylo stejné i u něho. Tak to vyznělo, ač možná míněno jinak.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od Jan »

Pokud se pálili úly, tak po tom šla veterina a bez rozboru by nic neprodal. Divný teda je, že je vůbec mohl prodávat, když byl v ochranném pásmu.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Porquinho
Příspěvky: 8
Registrován: 25 kvě 2023 11:56
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od Porquinho »

Právě protože jsem nic takového NEPSAL. Šířilo se to dřív než to propuklo a vyhlásila se POTOM karanténa. Tímto končím, na takové překrucování reality a napadání nemám žaludek.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘÍČINY PODZIMNÍCH ÚHYNŮ

Nový příspěvek od Františka. »

"jeden egzemplář, který prodával oddělky, pouze množil a množil v černém díle, na včelnici připomínající včelařskou suť."
Ale tak se hned nenaštvávejte a přečtěte si to po sobě. Nikdo Vás nenapadá, jen to třeba někomu vrtá hlavou. Nejspíš to vyznělo jinak, než jste chtěl, ale to se stává. Snad tu nikdo nic nenapsal proti Vám, jsme rádi, že máte nápady (viz mentol) a píšete o tom. Každopádně se vraťte a napište nám, jak to vypadá dál, jestli vydrží účinnost atd.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů