Alternativní likvidace roztočů

chov včel a rozličného hmyzu
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Profesor1 »

:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Jan »

Jen pro zajímavost, p. Linhart tuším loni zemřel. Existují i "pracky" na včely, kde se odděluje plod a včely. Včely si takovou vlastnost, že se snaží v uličce udržet jimi požadovanou teplotu, tedy buď topí, nebo odpařují vodu, třeba i do vastni smrti.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Jana P. »

:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Františka. »

Teď jsem se dozvěděla, že proti roztočům ve včelstvu se může použít mentol. Je to krystalická látka, která se ve vodě nerozpouští, jen v lihu nebo tuku, ale tak asi rozpuštěný v lihu a zředěný na postřik. Koncentraci a další věci ale nevím.
Porquinho
Příspěvky: 8
Registrován: 25 kvě 2023 11:56
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Porquinho »

Dobrý den. Co jsem pátral po internetu na cizích fórech, youtube atd. je tu šance, že by mohl mít úspěch zejména peprmintovy olej. Veškeré oleje jsou pro hmyz smrtící, ale peprmint má mít nejvyšší mortalitu pro kleštíky a nejmenší pro včely. Teprve jsem to začal testovat a zajímali by mě zkušenosti má li někdo? Zatím jsem pozoroval že se z úlu vystěhovalo všechno kromě včel, protože plod a svůj úl prostě neopustí. Dále je vidět částečné okamžité zklidnění, zatím nemusím používat dymák ani ochranné pomůcky. Aplikuji to na kousku toaleťáku, dám na něj 10 kapek a položím na horní loučku a nechám to tam při každé prohlídce, časem to samy uklidí. Zejména by mohl zapůsobit repelentní efekt, kdy se úlu škůdci a loupeživá včelstva prostě vyhnou. Toť zatím tak, uvidíme budou li v létě a na podzim nějaké spady kleštíka.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Františka. »

Místo doutnáku, to je dobrý nápad. Jaký máte olej?
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od PavelIV »

A nebude to v medu?
Tady v okolí zkouší dva včelaři snad kyselinu šťavelovou, prý to je na Slovensku už běžný. Povolený je to asi i u nás. A prej to funguje
:PavelIV:
Porquinho
Příspěvky: 8
Registrován: 25 kvě 2023 11:56
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Porquinho »

Tak kyseliny to je klasika a funguje to. Bohužel kdyby byly včely velké jako kráva tak by to asi zakázali jako týrání zvířat, ale komu to vyhovuje tak budiž.
Peppermintový olej v terapeutické kvalitě je na rozdíl od různých pesticidů a kyselin pro člověka nejen že neškodný, ale možná i zdravý, ať si v medu třeba je, aspoň to není nějaké karcinogenní rezidum bůh ví čeho. Pro moji rodinu chci domácí med bez škodlivin, nikomu to nenutím a letos poprvé testuji, teprve to potvrdím nebo vyvratím, naděje tu je.
Litrová láhev peprmintoveho oleje HIQILI se dá koupit za 1500Kc, to vám vystačí na několik let.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Hhippie »

Porqu, mě to přijde jako zajímavý nápad.
Je super zkoušet nové neinvazivní možnosti!
Držím palce, aby se to osvědčilo a dalo využívat :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od PavelIV »

Já to nemyslel nijak zle, mám jednoduše zafixováno, že léčit po posledním vytáčení. Jsem vlastně pořád začátečník (4roky). Taky mám málo času, práci a stádo krav, takže se experimentům se včelama zrovna nevěnuju.
Zatím mi Formidol, Varidol a aerosol fungovaly obstojně. Teda s tím, že obměňuju dílo, černý i tmavě hnědý automaticky tavím.
Nezapomeň preferovat o výsledku, zajímá mě to
:PavelIV:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Jan »

Na esenciálních olejich je založen i ekopol.
Peprmintovy olej jsem nikdy nezkoušel, ale tuším permakulturista Sepp Holzer říkal, že má před úly koberce máty, mateřídoušky, šalvěje a pod a prý mu to pomáhalo
Já jako největší problém vidím to, že on je v horách, teda nemá problémy se zimním plodovanim. Na to pomůže jen izolátor . Další věc je matematika a exponenciální růst počtu varroa .
Prostě je potřeba ideálně v červnu zrušit plod, izolátorem, odebráním, to je jedno a přeléčit.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Porquinho
Příspěvky: 8
Registrován: 25 kvě 2023 11:56
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Porquinho »

Pavel: v pořádku, já chtěl jen říct proč se vůbec pouštím do toho experimentu. S dosavadní léčbou to také jde. Jsem na tom podobně. Po otci jsem zdědil pár úlů před 4 lety, rekonstruuji barák, mám rodinu, práci a kamerunské berany.
Pro mě je nezkousnutelný šok, že v dnešním světě jsou včelstva tak zranitelná, že bez léčení chemikáliemi a opatrného zacházení jste druhý rok bez včel. Navíc tu roste rezistivita kleštíka a podobně a je to rok co rok větší bída.
Nevím jak dlouho mě to s tímto stylem "léčení" bude bavit, když slyším jak včelstva padají i lidem co poctivě léčí doporučovanou chemií svírá se mi žaludek.
Uvidíme, když bude stačit peprmint a šetrný přístup, tak poreferuji. V létě bude gabon a podzimní varidol, to normálně použiji a jsem zvědav co spadne.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Jan »

Je to celkem známá věc. Špička vývoje roztoče jde nahoru spolu s křivkou včelstva, to má vrchol cca v červnu. Pak ploduje míň a ne trubce . Roztoč pokračuje v množení, až je cca v červenci míň plodů a přechází na vcely . Žere jim za živa zásobu energie, tukové tělísko . Silný včelstvo k tomu vyrabuje ty co padají dřív ..... V kombinaci teplé zimy, "ideálně" s 2 týdeníku okny oteplení následované ochlazením je dílo zkází dokonáno .
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti