Mateří mřížka

chov včel a rozličného hmyzu
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Mateří mřížka

Nový příspěvek od PavelIV »

Zdravím všechny, táta měl včely bez mřížek, ale mě to nějak nejde nebo spíš štve. Vytáčím a všude naplodováno, samozřejmě i tam, kde je nejvíc medu. Tak jsem se rozhodl, že na jaře je tam nainstaluju. Ale nikde po tátovi nezbyly, tak je musím koupit.
Klasická kovová stojí kolem 150, plastový i kolem 50.
Máte někdo zkušenosti s těmi plastovými? Životnost, použití, efektivnost apod. Předpokládám, že skoro všichni máte kovový.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mateří mřížka

Nový příspěvek od irčan »

Podle téhle diskuze asi kov v rámečku:

https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Pouz ... eri-mrizky

Jak vidno na netu to je a dost přehledně. Plně souhlasím s příspěvkem př. Skaly #1 , a př. Nerada #2 . My osobně používáme pouze kovové. Na OPTIMAL je třeba pořídit rozměr 435 x 465 mm a vložit do rámu. Tak je prakticky nezničitelná. Je Ti houby platná mřížka, kdy (samozřejmě Ty nevíš kudy) matka chodí sem a tam a nakonec zůstane v medníku. Tam zaklade a ty místo vytáčení čekáš, až plod vyběhne. Mezitím snůška skončí a Ty .....
Mřížka je jeden z velmi mála komponentů úlu, kdy se vyplatí nešetřit!!!!!
Malá kalkulace - rozdíl cen plastové a kovové je cca 100 Kč (1 kg medu v jediném roce). Pokud používáš 10 let, tak jen 10 Kč ročně.
Kontrola kovové je velmi jednoduchá - stačí pouhým pohledem zkontrolovat rovnoběžnost drátů. Rovněž očista (a desifekce) je velmi jednoduchá. Stačí ponořit do vařící vody a je zase jako nová. To se o plastové říci nedá. Navíc poruchovost plastových je až neskutečná a to pomíjím zkřehnutí plastu časem.
Jakoukoliv mřížku nikdy nepokládat přímo na rámky!!!!!! Po zatmelení a prostavění ji prakticky nemůžeš dostat ven a velmi často ji při vyjímání (spíš dolování) poškodíš, zvláště plastovou.
Můj úhel pohledu - kovovou, vždy do rámu (je to pak nástavek tl. cca 8 - 10 mm) a dráty rovoběžně s rámky.
iRP
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mateří mřížka

Nový příspěvek od Jan »

Nedoporučuji plastový vysekaný . Mají ostrý hrany a včely si řežou křídla, nohy ......
Já mám nějaký turecký a podobný jsou i francouzský. Cenově cca těch 50-90. Důležité je, aby měly správný rozměr.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mateří mřížka

Nový příspěvek od PavelIV »

Díky, správný rozměr znamená správnou mezeru a aby seděla na nástavku a ne na rámkách.
Chápu to dobře?
:PavelIV:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mateří mřížka

Nový příspěvek od Jan »

Ne, to se dá nejlíp řešit nějakým rámečkem. Aby u mřížky nebyla díra, že proleze matka.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
kosta
Příspěvky: 757
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mateří mřížka

Nový příspěvek od kosta »

Jaký máte názor na zimování včelstev na medu.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mateří mřížka

Nový příspěvek od PavelIV »

Nemám žádný praktický zkušenosti, táta je někdy nechával. Když nestíhal některej rok prodávat třeba, nebo marodil.
Je to pro ně určitě lepší, ale nesmí to být na medovici.
Dokud prodám med za víc než ušetřím na cukru, tak k tomu nepřistoupím.
:PavelIV:
kosta
Příspěvky: 757
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mateří mřížka

Nový příspěvek od kosta »

Samozřejmě.Když se jim nechá květový tak tam medovici neuloží.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mateří mřížka

Nový příspěvek od Jan »

Jak napsal Pavel, záleží na jakém. A v jakém roce. Treba letos v mrazech je to jinak, než když se každých 14 dní můžou proletět.
Jestli máte medu tolik, že se vám ho nevyplatí prodat, ale stejně je lepší jim to tím cukrem trochu naředit. Pak existují studie o ekologii, ale pravděpodobně včely používají med ne jako zdroj energie ( benzín, velmi laicky řečeno) a jako zdroj výživy mají pyl a z něj tukové tělísko.
A pak je možná menší zlo, pokud se nepo.., než když mají zdroj cukru bez minerálních latek
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti