a včely?

chov včel a rozličného hmyzu
hashdag

a včely?

Nový příspěvek od hashdag »

není jim to líto? mně by bylo, kdybych toho měla tolik na bedrech a pak se o mně vůbec nemluvilo, ale ono to tak v životě je vlastně.
já teda nevčelařím ani neplánuju...
brouci, hmyz, žížaly mě fascinuje všechno.
hashdag

Re: a včely?

Nový příspěvek od hashdag »

včela -součást ekosystému, sem patří. Potvrdí mi někdo informaci, že se hrne ze španel extrémně žravá sršeň, schopná vyluxovat úl do tří hodin? už je v německu a nemyslím to nijak obrazně, fakt sršeň.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od oreb1 »

Taky jsem to někde četla. Ale ono to nebývá obvykle tak horké, jak se takové zprávy předkládají. Určitě se sem nehrnou a určitě jich není převažující množství ani v Německu. Taky se psalo o čínských slunéčkách, že jsou dravější než naše a že jsou pro naše sedmitečná ohrožením, že je vyhubí. Před pár lety to tak skoro vypadalo, ale zdá se mi, že ta čínská jsou na ústupu a naše se zase dobře rozmnožují. Nebo lépe řečeno jsou tu teď obojí a čínských už není tolik jako dřív. Všechno potřebuje svoje a leccos třeba tady nějaký čas vydrží, ale dlouhodobě tu nepřežije. Uvidíme.
Stefanos
Příspěvky: 37
Registrován: 03 lis 2018 09:35
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od Stefanos »

hashdag píše: 02 lis 2018 21:31 včela -součást ekosystému, sem patří. Potvrdí mi někdo informaci, že se hrne ze španel extrémně žravá sršeň, schopná vyluxovat úl do tří hodin? už je v německu a nemyslím to nijak obrazně, fakt sršeň.
To zalezi na tom jak se u nas bude vyvijet klima. Pokud budou standartem mirnejsi zimy poslednich let, pak je jen otazka casu kdy se zde zabydli... Hlavne v nizinach!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od Janina »

Stefanos, mohu li tě poprosit, ispiruj se např. v Králíkách. Způsob chovu, který se mi osvědčil. Založ vlákno s tímto názvem a napiš vše o tvých včelách. Jak to děláš ty, a daří se. Nejvíc přínosné a k diskuzi. Ještě lepší bude dát tvůj článek do Článků a vlákno ve včelách k diskuzi. Je to moje prosba, ráda bych se do včel, jako i další, pustila. Já tedy spíše jako http://opylareni.cz/ , ale zajímá mne všechno. :kyticka:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od oreb1 »

Otázka sem moc nepatří, ale na nové vlákno to není. Thomas Tusser, anglický zemědělec a básník ze 16. století prý píše, že včely se mají přikrmovat rozmarýnem s vodou a medem. Zaujal mě ten rozmarýn. A sice mě napadlo, jestli někdo později, v "moderním" chovu, nezkoušel včelám místo roztoku cukru ve vodě dávat místo vody nějaký odvar z bylin, třeba šalvěj nebo ten rozmarýn apod. Pro jejich obvykle dezinfekční účinky a jiné podobně léčivé. Neví někdo?
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od Janina »

Sdílím tyto stránky. Je tam mnoho o včelách, obchod, pracovní semináře. Chov blízký přírodě. K prostudování přes zimu. :kyticka:
http://www.warre.cz/obchod/?v=928568b84963
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od PavelIV »

Janinko - pěkný, tak tam bych asi na seminář/kurs jel. Není to pro mě moc daleko a přístup se mi moc líbí
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od oreb1 »

Janino, díky za odkaz.
Konzultovala jsem doporučení podávat včelám na dokrmení rozmarýn s vodou a medem se včelařem. Sice se zprvu divil, ale po zamyšlení uznal, že to může být dobrá přirozená cesta k posílení včel. Stejně jako je lepší nechat jim med a nedávat jim jen cukr, když med je pro ně přínosný i tím, jaké látky proti nemocem obsahují jednotlivé rostliny. Mohly by se používat rozličné odvary, třeba šalvěj. Nebo výluh, ten by byl možná ještě lepší.
Stefanos
Příspěvky: 37
Registrován: 03 lis 2018 09:35
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od Stefanos »

Zdravím,

Tohle se už dávno s úspěchem používá. Rozmarýna, tymián, šalvěj, vratič atd... Ale nečekejte zázraky, je to jen kamínek do mozaiky...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od oreb1 »

Stefanos, jsem ráda, že se to používá dál. Nic nepůsobí samo o sobě a rychle, to je jasné. Napište nám, prosím, jestli a jaké rostliny a jak používáte, jak jste se s tím setkal či je to tradiční u někoho. Mě osobně to zajímá hodně, protože při chovu koz jdu jen přírodní cestou a jde to bez potíží, i když je řada lidí, kteří tvrdí, že to dnes už není možné.
Stefanos
Příspěvky: 37
Registrován: 03 lis 2018 09:35
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od Stefanos »

Ruzne smesi vytazku z rostlin se pouzivaji i na "leceni" varroazy, napriklad pripravek EKOPOL:

https://apiprodukt.eu/ekopol-proti-varroaze-akarapidoze

Dyhové pásiky veľkosti 200 x 20 x 0,8 mm, napustené ekologicky čistými esenciálnymi olejmi z paliny horkej (30 mg), koriandra (80 mg), tymiánu (50 mg) a mentolu (20 mg)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od oreb1 »

Čili v podstatě kdyby někdo dával sám esenciální oleje do úlu na nějakém nosiči, neudělá chybu. Ani mě nepřekvapuje, že jsou to stále tytéž rostliny, i pro velká zvířata i pro včely. Jiné rostliny jsou velmi výživné a jiné zase méně výživné a zároveň udržují organismus odolnější. Všechno má dvě strany.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od MartinR »

Používání v době snůšky (což je v návodu třeba tohoto přípravku doporučováno) sebou nese riziko, že med pojme vůně těchto olejíčků a tím se stane nepřirozeně "voňavým". Med je velice pachupohltivý! Jednou mi zákazník na trhu přinesl právě takový med od nějakého jiného včelaře, který když jsem otevřel zavanula taková jakoby šalvějová vůně a to bylo velice nepříjemné - i proto mi to právě ten zákazník donesl protože se mu to nezdálo... :divis:
Myslím že i u případné vet.kontroly a případného rozboru medu by mohl vzniknout problém. Zásadně bych nijak neléčil právě v době snůškového období, tedy v dubnu až červenci a to ani těmito "přírodními" přostředky! Tedy pokud by nebyl nějaký zásadní problém - to bych pak med určitě nenabízel maloprodejně napřímo... :andel:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od oreb1 »

MartinR, vidíte a někdo to oceňuje. Tady jsme měli právě šalvějový med a velmi podobný i dovezli z Makedonie. Mně to chutná a nejsem sama. Nebyl aromatizovaný esenciálními oleji, ale nasbíraný na šalvěji a mateřídoušce.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od MartinR »

V pořádku, pokud někdo chce med s vůní šalvěje nebo mateřídoušky ať si koupí třeba ten z Makedonie ale pokud chce med "Český", tak ať dostane ten s českým aroma - toť můj názor ;)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od oreb1 »

Ale ten český byl šalvějový, prostě tu máme stepní rostliny a na zahradách podobné. Takže výsledek byl, že ten z Makedonie byl chuťově skoro stejný jako český. Ale chápu, jak to myslíte.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od MartinR »

Jednu zimní fotku z dnešního rána - pěkný advent všem ... i našim včeličkám... :souhlas:
včely.jpg
Stefanos
Příspěvky: 37
Registrován: 03 lis 2018 09:35
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od Stefanos »

MartinR píše: 12 pro 2018 20:50 Zásadně bych nijak neléčil právě v době snůškového období, tedy v dubnu až červenci a to ani těmito "přírodními" přostředky!
Léčit v dubnu až červenci považuju za šílenství. Ale v červenci po posledním vytáčení je to dobrá alternativa pro "odlehčení", pokud je to zapotřebí. Účinnost je slušná, jak si ověřili na Slovensku (96-99%).
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a včely?

Nový příspěvek od oreb1 »

K tomu se zeptám asi naivně. Omlouvám se. Považovala bych podávání přírodních látek ve formě výluhu nebo i výtažku za prevenci. Když píšete oba, že v době snůšky by se nemělo léčit jakýmkoliv způsobem, znamenalo by to tedy, že by se mělo přestat s podáváním čehokoliv, byť přírodního? V tu dobu prevenci přerušit a počkat až po snůšce?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti