Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

chov včel a rozličného hmyzu
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Marion108 »

To by bylo vazne fajn. :usmev: My to mame teda dost daleko, doufam, ze do te doby porodi koza, at pak nejsem v nervu.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Janina »

Malá ochutnávka od pana opylaře.
Jaro opylařovo.
http://opylareni.cz/2019/04/27/jaro-opylarovo/
Než vyrazíte na seminář, doporučuji si o panu Václavu Smolíkovi ledacos přečíst. Moc zajímavý člověk.
A proč opylařit http://opylareni.cz/
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Profesor1 »

No tak ten úvod o opyleření se panu Václavovi moc nepovedl. I když má kus pravdy, tak takhle hnusně paušalizovat včelaře a včelaření nemusel! :nesouhlas:
Zas tak zajimavý určitě nebude , pro mne tzeda určitě ne :smutek:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Janina »

Zajímavé bývá i to, co se nám nelíbí nebo s čím nesouhlasíme. :usmev:
Tohle by se vám taky asi nelíbilo https://www.lidovky.cz/relax/zajimavost ... avosti_ape
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nelíbí se mě to u jiného důvodu než si myslíte vy. Najděte si mé diskuze na iUfouně a zjistíte že patřím mezi kritiky současného způsobu včelaření.
Ano to druhé se mě taky nelíbí, protože např. je tam informace, že nějaký profesor na VŠ Zemědělské v Praze tvrdil, že med není vhodný pro včely. Na 99% je to blbost. Je to překroucená, zkreslená informace. A takhle diletantský výklad daného profesora pochopil zřejmě nějaký novinář, nebo někdo kdo tomu nerozumí. Ono je to totiž složitější. Na podzim se zakrmuje cukrem z důvodu, že by včely mohly zimovat na medu spadkovém-medovicovém, který je pro včely přes zimu méně vhodný, narozdíl od medu květového. Med(nekvětový) jim zatěžuje trávicí soustavu, která je u včely taky specifická. Nebo taky co tu píše dotyčný pisálek o kys. mravenčí je taky ukázkové diletantství.
Pisálek píše - . . ." Nevím jak pro ctěné čtenáře, ale pro mě byl sortiment tohoto druhu šokem hned na začátku včelařské praxe." . . . . . .

Ani se tomu nedivím, že to bylo vše pro něj šokem. On tomu totiž vůbec nerozumí! A čemu nerozumí, o tom by neměl psát! :zed:

Všechno je to psáno v tomhle duchu. Neznalý člověk to hltá(senzace) a na každého včelaře se pak kouká jako na chemika nebo přímo podvodníka.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Janina »

Otec i děd tohoto pána vcelařili standardně. On také, nejprve. Asi tomu rozumí. :usmev:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Profesor1 »

Asi . .. . . (ho otec málo řezal :)) )
Můj děd i otec taky včelařili . . . .. . a já taky.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Hhippie »

Uprimne... nejsem zbehly vcelar, jako jsou tu nekteri. Mnoho o tom nevim, ale tusim, ze se vcelarstvi krouti uplne jinym smerem, nez by melo. Ale ten posledni clanek jsem si precetla cely a taky na me pusobi nalehave negativne. Ono se da v jakemkoli tematu vytahnout jen informace, ktere se hodi a pouzit je ucelnym zpusobem :nesouhlas:

Samozrejme jako jakykoli jiny laik jsem zavisla na tom, jake informace se ke me dostanou. Na jake lidi a clanky narazim. V dnesnim svete prehlcenosti informacemi je tezke je tridit. Tak budu proste doufat, ze jestli se “vrhnu” do toho opylareni, ze budu mit stesti na lidi.. ;)
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Jan »

Podobného výsledku, jako s vyřezáním plodu, protože pak stejně v tom videu ukazují, že včely postříkají rozprašovačem kyselinou tuším máselnou,
tedy chemií, se dá dosáhnout i v klasických úlech s rámky a to pomocí izolátoru matky. Pokud bude chovatel žít někde v pásmu moru , nebo hniloby plodu, bude to bez rámků i dost nepraktický (výskyt je na webu veterinární správy). Už jsem to tu možná psal, osobně, ačkoliv to vypadá free, cool a in ,
takže se může zapálený začátečník připadat jako "frikulín" , věřte, že i z geneticky hodného včelstva , když se budete snažit řezat ty plásty a mačkat ty včely (které přesně poznají KDO má strach a pak bodají ještě víc) uděláte "vraždící bestie". Pokud už chcete tu volnou stavbu, myslim, že jsem tu dával výše odkaz je ten TBH - medná kráva. Ten bych si dovolil tvrdit, že bude vhodnější.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od oreb1 »

Odkaz na článek, který je vlastně kritikou městského včelaření proto, že včela bere potravu dosavadnímu hmyzu. (Vím, že tu všichni chováte včely u lesa, v sadech, v zahradách a loukách apod. Ale třeba to někoho trochu zajímat může.)
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpr ... e-mu-skodi
kosta
Příspěvky: 759
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od kosta »

Tak máme první roj.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Profesor1 »

Rojů teď bude hodně. Prvně bylo teplo s dobrou snůškou, včely se rozjely a najednou přišlo ochlazení. Teď při opětovném oteplení to bude lítat jeden za druhým.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Marion108 »

Jani, mela jsi na kurz vcelarsky kloubouk? Dnes jsme ho koupili mladymu, ale nedoslo mi, ze pojedem cela rodinka, ja tedy jen poslouchat, je to nutne? Mam je jeste shanet? Dalsi ctyri klobouky se mi teda nechce kupovat... :blazen:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Janina »

Před dvěma lety tam včely nebyly. :usmev: Klobouk jsem si objednala, snad dorazí. :usmev:
kosta
Příspěvky: 759
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od kosta »

Profesor1 píše: 09 kvě 2019 20:38 Rojů teď bude hodně. Prvně bylo teplo s dobrou snůškou, včely se rozjely a najednou přišlo ochlazení. Teď při opětovném oteplení to bude lítat jeden za druhým.
Včera to začalo tři roje.Uvidíme kolik jich bude.Potřebujeme jich také dost.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Jan »

tak pokud to nebyli roje vlastní, tak to udělá radost.
Pokud vlastní , tak to není včelaření, ale držení včel.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Profesor1 »

Vy budete asi opravdu včelař s velkým Véééééé. Uvědomujete si jak si těma větama protiřečíte?
Když už neuznáváte rojení, tak by jste něměl ani uznávat usazování cizích rojů!
Ono včely se rojily, včelaři včelařili a vy jste ještě nebyl ani na houbách. Pak se začalo potlačovat rojení a varoa si jen chrochtá. Přitom vyrojení je nejlepší očista včelstva, kór v tuto dobu. Uvidíte že příjde doba (až včelaři začnou být opět obyč včelaři pro radost), kdy si včelař nechá v ttuto dobu včelstva schválně vyrojit a zbylé včelstvo raději vysíří, aby varoa zničil. Květnový roj mu vše pak bohatě vynahradí.
Dneska už se ví, že léčení včel proti varoaze nikam nevede, jen se šlechtí odolní kleštíci k kdejaké chemii. Ale kšeft je kšeft.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Hhippie »

Profesor: já jsem byla právě v šoku, když jsem četla článek o včelařeni v rámci systému...jak je udělané krásné kolečko, kdy zastřešující včelařská instituce něco vyjedná, to se uzákoní a jediný dodavatel daného léčiva je právě zas ta instituce v pozadí... to bych blila, velebnosti... :hrabeti:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Jan »

Profesor1 píše: 18 kvě 2019 13:55 Vy budete asi opravdu včelař s velkým Véééééé. Uvědomujete si jak si těma větama protiřečíte?
Když už neuznáváte rojení, tak by jste něměl ani uznávat usazování cizích rojů!
Ono včely se rojily, včelaři včelařili a vy jste ještě nebyl ani na houbách. Pak se začalo potlačovat rojení a varoa si jen chrochtá. Přitom vyrojení je nejlepší očista včelstva, kór v tuto dobu. Uvidíte že příjde doba (až včelaři začnou být opět obyč včelaři pro radost), kdy si včelař nechá v ttuto dobu včelstva schválně vyrojit a zbylé včelstvo raději vysíří, aby varoa zničil. Květnový roj mu vše pak bohatě vynahradí.
Dneska už se ví, že léčení včel proti varoaze nikam nevede, jen se šlechtí odolní kleštíci k kdejaké chemii. Ale kšeft je kšeft.
s velkym V určitě ne. Někdo chodí na ryby , nebo nimrodí , mě baví chytat roje. A pokud jsou vlastní, vždy je to chyba včelaře. Bojovat proti kleštíkům je samozřejmě potřeba. Osobně praktikuji roje umělé, pro lepší pochopení doporučuji literaturu třeba Malychin - umělecké včelaření (малыхин творческое пчеловодство). Když se včely rojily , bylo na houbách celé lidstvo. Nerad bych se Vás dotknul osobně, ale včely, ač hmyz se člověk snaží domestikovat a vlastnosti pro něj důležité - bodavost, rojení .. potlačovat a naopak anomální sběr nektaru podporovat. Jinak včelařim teprve kolem 20let, tak samozřejmě jsem stále v procesu učení. Ohledně toho síření, v boji proti kleštíkovy, který pochopitelně ví, co je to rojení a tou dobou je v buňkách jejich minimum je výhodnější včely přemést na mezistěny, vyfumigovat (nebo jiný vhodný postup, kyselina máselná ...) a plod buď nechat vylíhnout jinde, nebo ho zlikvidovat. Prostě logický trend je , aby se včely nerojily , máte třeba kozy , tak je taky nevyměníte za kamzíky, i když je to "skoro" to samé. Akorát tam je ten lidský záměr , ale může být pochopitelně někdo, kdo si pořídí kamzíky, protože před někdy 5000 let zpátky to bylo cool .
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů