Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

chov včel a rozličného hmyzu
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Profesor1 »

Takový začínající včelař který hned po prvním neúspěchu zanevře, tak tím líp! Protože jestli zanevře je to špatný včelař, který o včelách nic neví a vědět nechce. Jen si myslí, že si pořídí včelstvo a med mu poteče proudem ze včelstva rok co rok.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Jan »

MartinR píše: 10 bře 2019 20:44

Dobře, omlouvám se není to přímo ve vet.zákoně ale je to v nařízení Veterinární zprávy - dohledávat se mi to tedy nechce.
Nevím co má společného to, že se miliony let včely brání rojením nemocem s tím že si začínající Homo Sapiens poslední roky osadí roj neznámého původu a pak možná zanevře na včelaření protože si dotáhne nezvladatelné včely nebo třeba i nemocné... (nebo třeba ne :bublina: )

Součástí vyhlášky č. 342/2012 Sb. to taky neni a vyhlášky č. 299/2003 Sb. taky ne. A v právním státě je vymahatelné pouze to, co nařizuje zákon. Je možné, že v morovém pásmu je to zakázáno. Nejbližší pásmo je ode mne asi 20 km.To jsem taky psal, že v morovém pásmu bych to nedoporučil. Jinak za pár korun si každý chovatel může nechat udělat testy na mor. Namátkou jsem našel třeba toto : http://eagri.cz/public/web/file/417238/ ... 4740_H.pdf
kdy se ale nařízení týká pouze Královéhradeckého kraje a rozhodně tam není ani zmínka o rojích jakéhokoliv původu. A aby takové nařízení mělo nějakou váhu, musí být někde zveřejněno. Naposledy pamatuju cca před 3 rokama bylo o varroáze na úřední desce obce.
Ale možná hlavní bude to slovo roje neznámého původu , pokud před nějakého včelaře postavím 2 roje, tak pokud neznačím matky , kde kdo vezme jistotu, zdali je nebo není roj jeho a tedy kde je ta hranice mezi známým a neznámým. A to ještě při znalosti, že minimálně 30 % včel se v úle díky zalétávání vůbec nevylíhlo a současně včely během rojení s sebou strhávají ostatní včely , takže skutečně definovat pojem neznámého roje je asi dost těžké. Krom toho NOZ při se definici spoléhá na prohlášení vlastníka roje a ať jsem hledal sebelépe, sankci, pokud se budu domnívat, že roj je můj a nebude to pravda snad ani není. Pokud by se v takovémto roji vyměnila matka, při znalosti toho , jak rychle funguje třeba policie při podstatně důležitějších věcech , tak po cca měsíci už zhruba třetina včel nebude mít s původním rojem nic společného.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ne nadarmo se kdysi říkalo že roj se vyvažuje zlatem. Tak snad to nařízení o likvidaci rojů už neplatí. Naštěstí jsem nikdy takový roj nemusel likvidovat a taky mě nikdy takový roj nezklamal.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Milanhájenka
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2019 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Milanhájenka »

Mám takovou teorii, že pěkný silný roj by nepocházel z nemocného včelstva a proto se takových rojů nebojím.
Tykání prosím
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Jan »

původní / nepůvodní - to je na další pěkné vlákno. To bych sem snad ani netahal.
Ale zpátky k tématu - ohledně toho opylaření a košnic, jako dobrý, ale osobně, někdo jiný může mít názor jiný , bych doporučil , alespoň začátečníkovi rámečky. Na volnou stavbu, to nevadí (ale má to jiná úskalí, jako třeba pak jde těžko vyřezávat trubčina s roztočema), ale neumím si představit začátečníka, který tim Smolíkovim nožíkem pižlá světlou stavbu , med teče všude, včely sou agresivní ....... Pokud už včelařit jen s horní loučkou, raději bych doporučil TBH (top bee hive) , odkazi na youtrubce , nebo googlu. Ten má zkosené boční stěny (do V ) a k těm z nějakého důvodu včely přistavují plásty zcela minimálně.

Obrázek

zdroj : https://jonpeters.com/how-to-build-a-to ... ve-part-1/
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Janina »

Jane to je zajímavé. Jsem ráda za každý názor , zkušenost. Zatím sbírám a vyhodnocuji poznatky. :souhlas:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Profesor1 »

Pane Jarouši, trošku nadhledu k tomu srovnávání. Byly to a jsou to jen úvahy, žádná přísná doporučení či zákaz.

Pane Jane, z jakého důvodu nepřistavují divočinu - volnou stavbu ke stěně úlu , která má tvar do Véééé? No protože přirozený tvar včelího plástu v dutině stromu, nebo někde v dutině, či nedutině takové Véčko připomíná, tak možná proto :nevim:
Taky si nedovedu představit začátečníka jakkoli manipulovat s včelstvem v košnici nebo pod.
A nebylo, nebo není taky zakázané chovat včelstvo s nerozebiratelným dílem?
Znáte pana Tom.50 ? Ten by z vašich rad měl radost :vytlem: :)) :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Milanhájenka
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2019 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Milanhájenka »

Já si také myslím, že začínat nejlépe s rámky a nástavky jakýchkoli rozměrů. Až později experimentovat třeba s mednou krávou atp.
Tykání prosím
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Jan »

Profesor1 píše: 11 bře 2019 16:17
A nebylo, nebo není taky zakázané chovat včelstvo s nerozebiratelným dílem?
No přiznam se , že jsem to hledal a že to bude podobná urban legend jako s těma rojema.
Ale na rozdíl od těch rojů , by mi to přišlo logický. S volnou stavbou bez rámečků je problém v tom, že včely preferují různá zakřivení,
obloučky, aby se asi schovaly před větrem, možná i jen zpevnily dílo z vosku , no a to zase neni moc dobrý pro včelaře. A nerad bych to nějak rozpitvával, bude u nerozběrnýho díla problém u těch ohnisek moru. A pokud by chtěl včelař používat izolátory, což k udržitelnosti povede určitě, obávám se, že na nerozběrném díle bude problém najít matku. A pokud jí najde, nebude už asi mít kam ji vrátit :vtipalek:
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Marion108 »

Janinka se myslim hlasila do kurzu opylareni... chci se zeptat uz jsi dostala instrukce? Prislo mi pouze potvrzeni ucasti a instrukce pry prijdou v dubnu a zatim nic... :nevim:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Marion108 »

:souhlas: Ano.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Janina »

Tak tam jsem se nepřihlásila. :usmev: Asi to ještě zkusím, když tam jedeš Marion.
Byla jsem tam před dvěma lety, je to super. A v krásnym místě. Instrukce: Prijedeš, zaparkuješ, jdeš do starýho sadu a jsi tam. :usmev:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Marion108 »

Ahaaa, jo doufam, ze to klapne. :usmev: Jsem registrovana, nevim proc jsem mela pocit, ze tam jedes, vim zes davala odkaz. :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Marion108 »

Soused co vcelaril loni zemrel, tak tu je tech vcel malo, protoze nikdo v tom nepokracoval.. musime neco udelat a klasicky vcelareni nas nejak nebere... tohle se nam libilo.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Janina »

To jo, asi dávala, měla jsem to v plánu, ale je toho nějak moc. Zkusím se přihlásit. Alespon se potkáme. :usmev:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Marion108 »

To by bylo bezva. :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Hhippie »

Jsem dcera vcelare, ktera o vcelach ale pramalo vi. Tusim ale, ze i malo vcelstev zabere spoustu casu, ktery navic nemam, resp.dat nechci.
Avsak tohle “drzeni” vcel mi prijde jako dobry kompromis.
Zkusila jsem napsat organizatorum...treba se potkame ;) Mam to kousek od domu a zrovna volny den bez rodiny, tak by byla skoda to nevyuzit :)
Diky za tip ;)
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Marion108 »

To by bylo vazne fajn. :usmev: My to mame teda dost daleko, doufam, ze do te doby porodi koza, at pak nejsem v nervu.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Janina »

Malá ochutnávka od pana opylaře.
Jaro opylařovo.
http://opylareni.cz/2019/04/27/jaro-opylarovo/
Než vyrazíte na seminář, doporučuji si o panu Václavu Smolíkovi ledacos přečíst. Moc zajímavý člověk.
A proč opylařit http://opylareni.cz/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů