Divoké včely

chov včel a rozličného hmyzu
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Divoké včely

Nový příspěvek od Hhippie »

Obracím se na vás s žádostí o radu / názor.
Před hlavním vchodem do jurty naší školky se začaly stahovat “divoké včely” (nevím, jestli to jsou opravdu včely). Jsou hlavně kolem schůdků, které jsou vyhřáté..tak jestli proto? Nerada bych je likvidovala, ale na druhou stranu primárně potřebujeme ochránit děti... pod schody nevypadá, že by si včelky něco budovaly...vážně vypadá, že se tam létají vyhřívat...?
Jak je přesvědčit, aby si vybraly jiné místo? A hlavně aby se tam neubytovaly natrvalo...?
Děkuji.
Přílohy
60CE5EB8-FB2F-4301-BBF2-D42E7865DB86.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Divoké včely

Nový příspěvek od Janina »

Tento hmyz jsem měla minulý týden pod teplakama, lezl mi po noze,dosti dlouho. Neštíplo mne to ani nekouslo, není to nějaký druh mouchy?
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Divoké včely

Nový příspěvek od Aulay »

Myslím, že je to včelka samotářka, tyhle neštípou a ani nebodají, jsou kliďasky, zkuste jim postavit "ubytovnu" vezme se pár polínek, sváže do otýpky a navrtá se do nich minimálně 10cm dlouhé chodbičky, tak, aby byly jak ta včelka tlusté, aby se ona do nich pohodlně vešla, ony se tam nastěhují a budete mít včelínek. Ony neschraňují ani med, ani nedělají nic extra velkého, ale je na ně krásný pohled, jak si staví hnízdečko v těch dutinkách. to by se mohlo dětem líbit... jo a vchod do tunýlků by měl vést na jihovýchod/východ a nemělo by na ty dírky moc pršet.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Divoké včely

Nový příspěvek od Jan »

Ano, je to samotářka, je jich hodně druhů. Jsou takové, co lezou do stébel, zahrabávají se do hlíny, vyhledávají kamenné zídky, tam pak nakladou vajíčka s trochou pylu. Žihadlo mají (pokud se nejedná o samečka), ale nejsou většinou agresivní. Až nanesou vajíčka , tak zmizí sami. Jestli jsou nebezpečné dětem, asi jako obyčejné včely, pokud do nich nikdo nešťourá ..... Ale já mám osobně zkušenost spíš s těma v úlech. Tu na fotce možná nalákala bílá barva , je jako barva květů ovocných dřevin.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Divoké včely

Nový příspěvek od Hhippie »

Dekuji za tip.
Vyroba hmyziho domecku je super napad! Hned jsem to odprezentovala ucitelum ;)

Jako dceru malovcelare me napadlo leda jim dat nekam vedle cukrovou vodu, ze by se drzely vic tam nez kolem tech schudku u vstupu. Ale domecek mi prijde lepsi napad! Snad zafunguje :)
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Divoké včely

Nový příspěvek od oreb1 »

Možná je to hedvábnice, ale jistá si nejsem. Mohlo by pomoct, kdybyste je opatrně posbírali a odnesli kousek dál na nějaké podobně teplé místo. Třeba by tam zůstaly. Dlouho jich tolik pohromadě nebude, rozletí se. Pamatuju si z dětství, že se rády vyhřívaly na sluníčku. V posledních letech tu mívám jen drvodělku fialovou. Už jsem ty malé včeličky dlouho neviděla :smutek: .
https://www.vcelkysamotarky.cz/o-vcelka ... samotarek/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů