Vytáčení medu

chov včel a rozličného hmyzu
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Vytáčení medu

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak vám napíšu, proč jsem celej víkend na malochovu nebyl. Táta po operaci je pomalu rád, že si dojde na záchod, tak to někdo holkám vybrat a vytočit musel. Bráchové se do toho nehrnuli, tak jsem se dobrovolně přihlásil. Před jeho odjezdem do nemocnice jsem dostal rychlokurs teorie - už vím po kom mám pedagogickej antitalent :vytlem: . Před týdnem jsme tam byli s bráchou a jedním známým, zkušeným včelařem - bylo ještě brzy, hodně plodů, medu málo. Ale z jednoho ze tří včelínů jsme vybrali 12 rámků a ukázal nám jak vytáčet.
A v sobotu a v neděli jsem točil sám - oba bráchové dělají krátkej dlouhej tejden. Šlo to docela dobře, holky byly až na vyjímku hodný nebo jsem spíš měl dobrý "brnění". Za oba dny skoro metrák medu z asi 16ti včelstev. Vykvetl ale právě poblíž velkej akátovej lesík, takže příští víkend se na to jde znovu.
Až doteď by to mohlo bejt v tématu "co mi dnes udělalo radost", ale:
V sobotu ráno jsem dostal přes docela silnou mikinu žihadlo do předloktí, vůbec jsem to neřešil a dělal dál. Vybral 24 rámků a šel točit. Odložil mikinu, ničeho si nevšiml, až někdy kolem poledne jsem tou rukou o něco zavadil a ucejtil lehkou bolest - ruka nateklá, ale hodně. No nic, říkám si, neomezuje mě to, při vytáčení už asi žihadlo nedostanu, tak snad pohoda. Když jsem to vytočil, šel jsem do včelínů rozvěsit vytočený rámky a pohoda, holky si mě ani nevšimly. A chvíli před odjezdem jsem tam šel ještě vysypat čmouďák nebo jak se tomu říká, uklidit pár věcí. Spocenej jsem v tom vedru byl jako svině, nějaký se naštvaly, dostal jsem jednu zezadu do krku, druhou do čela a třetí někam do tricepsu. No nic dobalil jsem zakouřil a jel. Cestou volám tátovi výsledek akce a během hovoru jsem začal víc a víc cejtit svědění na rukách i na hlavě. Bylo to v cestě, tak jsem zajel na pohotovost, pomalu se to zhoršovalo, tak mě tam i někdo pustil dřív, dostal jsem injekci, po chvíli se mi trochu zamotala hlava, tak sem si lehnul. Převezli mě na internu, změřili tlak, EKG a dali mi kapačku. Tak jsem tam málem usnul a neměl jsem řídit, cejtil jsem se v pohodě, tak jsem těch 15 km v klidu dojel. Ale ospalej jsem byl, v devět už jsem měl půlnoc. Ještě mi doktor dal s sebou dva prášky, kdyby se mi zase udělala vyrážka. Doktorka na pohotovosti mi povídala, že si teď musim dávat pozor, že by mohl bejt průběh ještě horší. Tak jsem jí radši neříkal, že druhej den se chystám znovu, že neni, kdo by to jinej udělal. Moc se mi teda nechtělo, ale nakonec jsem v neděli jel zase. Vzal si lepší bundu (snad neprobodnutelnou) a doufal, že žádný nechytnu. Bratránek, co vedle bydlí, byl poučenej, že se mnou když tak pojede do nemocnice. Kdybych nějaký žihadlo chytil, tak bych slupnul ty dva prášky a mazal do nemocnice hned a třeba počkal v autě před, jestli se mi reakce rozjede nebo ne. Naštěstí jsem žádný nedostal, ale když se mi jedna bůh ví jak dostala do klobouku, tak jsem nahnáno měl. Nebyla ale agresivní, jen se chtěl dostat ven, tak to proběhlo v klidu.
Tak to byl můj víkend - oba dny od brzkýho rána tak do tří u včel, v sobotu na večer v nemocnici, v neděli ještě u těch rohatejch holek :krava: :krava:
:PavelIV:
kosta
Příspěvky: 759
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od kosta »

My už jsme taky točily 16včelstev 250kg právě se chystáme na oběd a pro dnešek konec .Ještě nás čeká 16 včelstev.Bude to fuška v tom vedru.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od Janina »

Oba jste borci,já na tohle nemám.
Mám nějak strach, zda bych se dokázala o včely řádně postarat, a pak taky strach o sebe. :vytlem:
kosta
Příspěvky: 759
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od kosta »

dnes jsem chytla 4 žihadla včera 3 a v sobotu 2 potvory někdy bodají záleží co kde kvete a kolik mají v sobě jedu
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od Jan »

Aha, trochu mě zmátnul nadpis a vono je to o žihadlech :usmev: .
Já ještě netočil, v neděli ráno jsem šel, ale rozjela se hořčice, tak to bylo leště nezralý. i když už pomalu víčkovaly.
S tou alergiií (ale nebrat osobně, každý jsme jiný) , já měl strašnou - hlavně opuchání a taková vyrážka. Opuchání přešlo a vyrážka ničemu nevadí.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od PavelIV »

Asi je to fakt tím, na čem se pasou. Na podzim jsem dostal tři do krku a hlavy a úplně v klidu. Nemohlo mít nějakej vliv to, že jsem pořád žvejkal voští? Teď lítaj nejvíc na akát
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od Profesor1 »

Gdysi, gdesi psal nějaký člověk (asi v časopise včelařství) že měl alergii na včelí jed a sám si "naordinoval" žihadla od včel, postupně zvyšoval počet, až se alergie zbavil. To jen tak pro zajimavost. Nechci radit, protože jde o zdraví!
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od PavelIV »

Díky, dostal jsem od doktorů radu, ať se od obvoďačky nechám poslat na alergologii. Tam zjistí, o co jde a podle toho, co jsem vygooglil, na to je nějaká navykací kúra. Včela mně v životě bodla mockrát, nikdy nebyl problém. Než se to s doktory vyřeší, tak si objednám skafandr :vytlem:
A co, nemocnice s pohotovostí je 6 km od včelína :))
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od Hhippie »

Tata ma asi 3 vcelstva?
Hlasili:
z 12ti plastů 26kg a včera dalších 20kg suproveho neskutečně hustého medu
:usmev: tak snad letos dobre :mrk:
V jejich lokalite je dobre, ze tam se snad nikdy repka ani jine cunarny sit nebudou - je to krajina sekanych luk a lesu a zahradek a vcelar je tam sam, takze asi optimum :usmev:
:Hhippie: Bubáci forever!
kosta
Příspěvky: 759
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od kosta »

Tak to má vynikající.U nás je to samý včelař jsme v okolí 3 včelaři kousek od sebe je zde prostě převčeleno.Ještě máme jedno stanoviště u lesa
tam je to lepší mé ně včelstev a více medu a kvalitnější.Zatím máme vytočeno 162 rámků .Ještě 3dny a snad bude hotovo.
kosta
Příspěvky: 759
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od kosta »

kosta píše: 04 čer 2019 06:34 Tak to má vynikající.U nás je to samý včelař jsme v okolí 3 včelaři kousek od sebe je zde prostě převčeleno.Ještě máme jedno stanoviště u lesa
tam je to lepší mé ně včelstev a více medu a kvalitnější.Zatím máme vytočeno 162 rámků .Ještě 3dny a snad bude hotovo.
Tak včera jsme dotočili a večer odvezli a půjde to na medovinu. Týden práce ještě umýt medomet a podlahu v provozovně a je na chvíli pokoj.
550kg medu prodáno.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od PavelIV »

V sobotu byl další vytáčecí den, tentokrát s pomocí bráchy. Já vybíral asi od 5:30 ráno, brácha poskládal čerstvě pořízenej stojánek na odvíčkování, odvíčkovával a vytáčel do 10 hod, pak už já (musel odjet). Ten stojan je velká časová úspora, hlavně se může odvíčkovávat do foroty, když se medomet točí, to při stávajícím systému ručně na pekáči nešlo. Ve tři hotovo - ca. 120 kg. Už si připadám jak zkušenej "zloděj" medu :vytlem:
Skafandr funguje taky výborně, nedostal jsem ani jedno. Jednou jsem se vyplašil, že mám jednu v klobouku, ale asi byla jen přilehlá tou kloboukovou síťkou k ramenu. A taky jsem si blbec jednu nechal mezi rukávem skafandru a rukavicí, ale nebodla, nebo ten materiál skafandru neprobodla.
Tak prej za dva tejdny znova, říká šéf.

Obrázek
Obrázek
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od Janina »

Ovšem to je nádhera.
Škoda, že nejste blíže, přátelé včelaři, nakoupila bych u vás.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od PavelIV »

Před týdnem jsme zase vytáčeli a konečně jsem pochopil, jak to táta myslel (protože ten známej mi to ukázal jinak), tak se vás chci zeptat na názor.
Dáváte do nástavku po vybrání plných rámků hned prázdný rámky/mezistěny, nebo tam vracíte jen ty právě vytočený?
- ten známej je tam dával hned, já při prvním vytáčení taky. Později už se tam dávají ty vytočený, ale na začátku jaksi nejsou :usmev: . Výhoda - neleze se do úlu znova, nevýhoda - jak se pověsí do včelína ty poslední vytočený, tak na to včely jdou a prej se učí krást (říká táta)
- táta radši nechá v horním nástavku díru a když všechno dotočí, tak tam vytočený rámky teprve vrací. Samozřejmě v průběhu vytočený rámky do dalších úlů průběžně dává. Výhoda - nelítá tolik včel po včelíně (kde visí vytočený rámky), prej nekradou. Nevýhoda - po vytáčení se zase musím nasoukat do skafandru, zbytečně znovu hrabu do úlů.
Prosím o názory, případně další výhody a nevýhody.
Na tátovo včelách to budu dělat, jak chce on, ale příští rok na svých si chci najít svoji cestu a zkušenosti zkušených ocením, díky.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Milanhájenka
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2019 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od Milanhájenka »

Jestli můžu... tak já to dělám obdobně jako tvůj otec. Na úlech nechám nástavky bez rámků, které tam po vytočení vracím. Někdy nazebruju vytočené s mezistěnami a zbylé vytočené použiju třeba do přidaných nástavků pro mladá včelstva. Volně nenechávám plásty ve včelíně nikdy, ukládám je do nástavků, které včelotěsně uzavřu. Mám výhodu v tom, že se nemusím oblékat do "skafandru", jen někdy, když včelky víc blbnou si beru klobouk.
Tykání prosím
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od PavelIV »

Děkuju Milane, jsem někde dřív psal, že jsem měl alergickou reakci asi po 4 bodnutích, tak na to jsem opatrnej. Proto si skafandr radši beru. Že je lepší je vyvěsit nad úly (dvě lišty ve správný vzdálenosti od sebe), prej se vyvětraj a zbaví se něčeho, už jsem zapomněl čeho. Ale vlastně jsem je tam skoro věšet neměl. Asi jsem toho z rychloškolení nepochopil víc :usmev:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od Hhippie »

Co vim, tak tata to delal stejne. Plasty na vytaceni dal do zavrene bedny, Vytocene plasty do ni vracel zpet a zaviral a po vytaceni vracel najednou do ulu.. vytacel v mensi mistnosti vedle ulu a vcely, co se tam dostaly, zabijel...
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od PavelIV »

My máme vytáčecí budku asi 30m od včelínů. Stejně skoro každá, která se dostane dovnitř, nepřežije - dřív nebo pozdějš se přilepí na med ve vaně pod odvíčkovacím stojanem, v sejtku nebo v medometu a po chvíli končí.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Milanhájenka
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2019 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od Milanhájenka »

Já vím Pavle že máš alergii, proto je to pro tebe trochu omezující. V takovém případě je dobré včely selektovat, ty protivné rušit a množit jen ty co jsou jako "mouchy". Neříkám že bych nikdy bodavá včelstva neměl, vždy jsem v nich vyměnil matku, nebo místo "zlého" úlu postavil hodné mladé včelstvo a bodavky vymetl do trávy. Oni se sice vžebrají do nového úlu, ale postupně vymizí. Nejvíc se mi osvědčily matky z chovné stanice DOL Skřivánek.
Pro mne je velice otravné se ke včelám strojit, nejraději když k nim můžu jen v kraťasech, ale ty bohužel jinou možnost nemáš.Taky je dobré jít do včel při dobrém počasí a jak je vidět, že nemají náladu, úl zavřít a jít k nim jindy.
Ovšem když je potřeba vytočit med, tak se to musí udělat chtě nechtě. :usmev:
O tom, že by se měly plásty nechat vyvětrat jsem neslyšel a nedělám to. Pokud to dobré je, není problém udělat bednu se síťovým dnem a víkem, aby tam včely nelezly.
Tykání prosím
kosta
Příspěvky: 759
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od kosta »

Pro letos vytáčení medu skončeno celkem za sezonu 35 konví medu po 35kg. Byl to záhul.Je na řadě krmení .Musíme rozpustit 1tunu cukru.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti